Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hosting ve Fiyatlandırmalar

bingildak

Öne çıkan mesajlar

arkadaşlar birkaç kişi var bu işlerle uğraşan, bir konuda danışmak istiyorum.

2 adet sunucuya ihtiyacımız var. biri web sunucu, biri db sunucusu. 10 gb'lık disk alanları istiyoruz. bizim sistemci ekip şöyle bir teklif istemiş :

Web Sunucu Intel Xeon E5/E7 4 core 8 GB ram
DB Sunucu Intel Xeon E5/E7 4 core 16 GB ram

buna ek olarak hizmet :

1 E-Mail Hosting Hizmeti Pop3 / Imap 10 adet, 2.5gb kota

network bağlantısı olarak:

Network 20 Mbps Bant Genişliği
Güvenlik Application Firewall
Güvenlik DDOS Koruma – 1 Gbps’e Kadar (ki tedarikci bunu sağlayamamış)
Güvenlik IDS/IPS

lisans olarak:

Microsoft Windows 2008 R2 Standart
Microsoft SQL Server 2008 R2 Standart

4k+kdv teklif vermişler.

bu istenenlerde birkaç overkill kalemi mi var, yoksa teklif veren adamlar mı işi bilmiyor bunu öğrenmek istiyorum.

sistemci değilim, iki taraftan birinde problem var yani bizim sistemciler kendi tanıdıklarını korumak için bazı kalemleri şişiriyorlar, ya da karşıdaki adamlar gerçekten geri zekalı.

şu an yukarıda niteliklere yakın bir hizmet alıyoruz, aylık 1k'a yakın veriyoruz ki bunu düşürmenin yolunu arıyoruz.

bilgili olanınız varsa ve paylaşım yaparsa çok mutlu olurum. takip edeceğim bir insight yeterli olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Neyse ozeli karistirmadan cevap yazicam

Kesin bir maliyeti dusurme istiyorsan
Once bir monitoring yapmak lazim serverda cpu ve ramler ne alemde
Ona gore cloud sisteme gecilebilir illa dedicated ihtiyaci gerekmiyor bazi durumlarda cloud dedicatedlar daha performans/fiyat oluyor.

Ama su dediklerin uzarine turkiyede aylik 800tl civari fiyat tutar
Yurtdisini kendi fiyatlarimdan hesaplayinca ortalama 500 to gibi bir fiyat cikiyor

Yani abartmislar fiyat verenler
Belki managed olabilir? +1000 TL koyar zaten managedwbu sisteme
Sosyal ağlarda paylaş

eyvallah yanıtlar için.

daha geniş kapsamda anlatayım, yanıtını bulmak istediğim şey farklı aslında.

bizim sistemciler siteyi kurarken bize "bunlar var çok iyiler, bunlardan hizmet alalım" dediler. tamam dedik, araştırmadan bu adamlardan hizmet aldık ki bizim gruptaki diğer siteleri de oraya taşıdık. fakat satın alma yapılırken kapasite saçma yüksek tutulmuş, kendi videolarımızı kendimiz host edeceğimiz düşünülecek ki öyle değil (ek hizmet alıyoruz bunun için). durum böyle olunca kullanım alanı gereğinden fazla bunu azaltalım, fiyat düşürelim dedik. yanlış bilmiyorsam 100 gb alan alındı. ihtiyaç şu an 3gb falan.

bu değişimi planlarken bir de dışarıdan fiyat alalım dedik, uzman birkaç kişi "hosting maliyetleriniz saçma yüksek" dedi (900 tl diyelim, hedef 500 tl fln koyun dediler).

böyle olunca bizde ek teklifler almaları istedik. adamlar 4k'lık teklifle geldi...

patlak veren nokta neresi onu bulmaya çalışıyorum.

istenen teklif mi hatalı
yoksa teklif veren mi geri zekalı

kendi içimizde sistemci, IT falan olmadığı için teknik konularda en deneyimli adam benim, AWS gibi yerlerden hizmet alsak takibini yapacak kimse yok. şu an hizmet aldıklarımız bu konuda iyiler, hızlı dönüyorlar ve "siz yapın" demiyorlar, ilgileniyorlar. ekibe eklenti yapacak olsam yazılımcı alırdım geliştirmeyi in house devam ettirirdim, hosting'in takibini de ona paslardım ama şu an için öyle bir ihtimal yok.

her şeyimiz outsource ticari yönetim, operasyon ve içerik yönetimi dışında
Sosyal ağlarda paylaş

Soyle bir istekte bulun ozaman ;
IT cilere dedicated yazmislar server yazmislar filan gerek olup olmayacagini bilmedigim icin monitor lazim dedim.
Tabi onlar daha iyi bilirden yola cikarak ortalama fiyatlari soyledim.

Simdi dediginden anladigima gore fazla ilgilenecek kisiler yoksa unmanaged server cok sacma olur sizin icin.
Bu yuzden server yerine dedicated hosting almanizi oneririm (cpusu filan belli panelli hosting)
Db serverda ayni sekilde ne calisiyor bilmiyorum ama sadece web serverlar icin siteler icin se gerekyok extra bir server a. Ancak bir ticari programdir vs bisi varsa belki olabilir dedicated server.

Senin ogrenmek istedigine gelirsek evet gerzekler fazla fiyat vermis ucmuslar. O ayni teklif o isteklere gore 800 TL verilebilir bir teklif
Hah pardon hız 20mbit demişsin serverlar için bu çok Saçma ama fiyat 500 tl olur ozaman
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
O kadar yukselmez. Oyle cok farkedilir bir sey olmaz yani. USA degil de EU olursa daha da iyi. AWS'nin EU sunuculari var ama Azure nasil bilmiyorum. Onun da vardir kesin.

Sizin icin en mantiklisi Azure ya da AWS destegi veren bir sirket ya da kisi ile anlasmak. Kurulumu yapacak, haftada bir filan kontrol edecek ve sorun ciktiginca bakacak telefonunuz uzerine, full time degil, calistigi saat uzerine para alacak.

Var oyle calisanlar. Sadece mail sunucusunu da kendiniz yapmayin, Yandex filan kullanin. Mail sunucusu zor is, cok zorun cikartiyor. Yandex 1000 kisiye kadar sirketlere ucretsiz, bireysel olarak ben de onu kullaniyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

amazondur microsofttur serverlar usa fln olunca tepki süreleri yükselmiyor mu? site zaten açılmıyor asdasd her yer imaj

amazonda yavşlamaz aksine daha hızlı ulaşırsın cloudfront s3 vs kullanacaksınız zaten + EU Frankfurt lokasyon ben de tr lokasyondan geçtim aynı şüpheler vardı ama baya baya fark etti
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...