Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Anneye anlatır gibi Hackintosh

Xenocide

Öne çıkan mesajlar

Ekran olayi o/b karti bios'tan disable etmediginden olabilir. Onun disinda suruculer icin anakartta bulunan audio/ethernet chipsetlerini bulup onlara uyanlari multibeast kurulumu yaparken yukle.

Neden kernel panic yedigini görmek icin -v ile baslat, suruculer direk multibeastten yuklenmiyosa kext'lerini bulup manuel yuklemen lazim
Sosyal ağlarda paylaş

captains log update 2.0:

İnternet ve ses geldi. Şu an Safari'den yazıyorum sdf

Başka neler yapmam lazım? Neyin düzgün çalışıp neyin çalışmadığını nasıl öğrenirim? HD film açtım, okuyor. Codec paketi yüklemek için windows'taki işlemleri aynen uyguluyor muyuz yoksa yine multibeast gibi bişeyler falan mı kullanmam lazım?

ek: Emin değilim lakin sanki seste delay var. Volume Control'den ses tuşuna bastıktan biraz sonra ses geliyor. Normalde öyle mi yoksa delay mi var bilmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Sanırsam geriye bir tek boot olayım kalıyor. Dediğin gibi açılışta 2 sn içinde bi tuşa basmam gerekiyor. Bastığım zaman windows mu mac mi hangisini açayım soruyor. bastığım zaman çalışıyor sıkıntı yok. Lakin benim istediğim power tuşuna bastığımda direk bu menü gelsin, 2 sn veya 10 sn içinde basmam gerekmesin. var mı böyle bi imkan?
Sosyal ağlarda paylaş

Xenocide said:

Sanırsam geriye bir tek boot olayım kalıyor. Dediğin gibi açılışta 2 sn içinde bi tuşa basmam gerekiyor. Bastığım zaman windows mu mac mi hangisini açayım soruyor. bastığım zaman çalışıyor sıkıntı yok. Lakin benim istediğim power tuşuna bastığımda direk bu menü gelsin, 2 sn veya 10 sn içinde basmam gerekmesin. var mı böyle bi imkan?

var bulup yazıcam,
yaptım yeni :)
Sosyal ağlarda paylaş

Xenocide said:

ek: Emin değilim lakin sanki seste delay var. Volume Control'den ses tuşuna bastıktan biraz sonra ses geliyor. Normalde öyle mi yoksa delay mi var bilmiyorum.

delay olayı normal olabilir,
macbook'a windows kurunca da aynı şey olmuştu bende...

wi-fi genellikle sıkıntılı, onu aştıysan pek bir sorun kalmaması lazım.

edit: her şey stabilse clonedisk falan yap, bir de mac os x'i backup almadan asla update etme...
Sosyal ağlarda paylaş

Xenocide said:

Captain's log update:

O sorunu da çözdüm nasıl yaptım emin değilim. Lakin şimdi sürücüsel problemler kaldı. Ses yok, internet yok, hiçbişey yok sdf

Multibeast'te kurdum bişeyler ama demek ki olmadı ya da yanlışlarını kurdum.

Kullandigin kextlerle alakali bir durum bu.Bazi kextler bazi donanimlara limitli destek veriyodur.Sende sansina gidip bu limitli destek vereni kurmussundur.O yuzden windowsda everest gibi bi programla yada linux de lspci yla bi donanim listeni al.Oradan anakartin ustundeki seskarti chipseti, ethernet chipsetinin tam isimlerini bul.Ondan sonra multi beastte ona gore sec kextleri.Ses konusunda bende problem yok.Bende de ethernet problemli.Bilgisayar uyuyup uyaninca ethernet karti devreye girmiyo bi turlu.
Sosyal ağlarda paylaş

Xenocide said:

Başka neler yapmam lazım? Neyin düzgün çalışıp neyin çalışmadığını nasıl öğrenirim? HD film açtım, okuyor. Codec paketi yüklemek için windows'taki işlemleri aynen uyguluyor muyuz yoksa yine multibeast gibi bişeyler falan mı kullanmam lazım?

Ses delay olayinda net bisey diyemicem o/b ses karti kullanmadigim icin. Cok rahatsiz edicek bisey olmamasi lazim, öyleyse audio chipset icin baska kext ara derim. Codec olayina girmene gerek yok, ben vlc indirdim herseyi sorunsuz acip izliyorum. Ekstra bisey yapmana gerek yok, native sekilde kullaniyosan "baska napicam?" demene gerek yok. Backup icin time machine tercih edebilirsin, cok basarili sahsen ben time machine ile yedek aliyorum belirli araliklarda.

Xenocide said:

Boot olayi icin ekstra bi efiboot yuklemek yerine timeout'u degistir derim. Bootloader chimera'yi etkilerse sistem tamamen sicabilir cunku, ben tercih etmezdim ekstra bi efiboot eklentisi. 2 saniyelik sureyi yukseltebilirsin istedigin kadar.

Boot.plist altinda

Timeout
2

2'yi 60 falan yap, legacy logo 60 saniye boyunca bekler bi tusa basman icin.

Legacy Logo
Yes

kismini no yaparsan belki logoyu kaldirip direk boot ekraninin gelmesini saglayabilir, emin degilim denemedim ama bu degistirebilir o kismi.

Bunlarin disinda major system update geldiginde(atiyorum 10.10.1 den 10.10.2 update) bi prosedur izlemen lazim yukseltmek istiyosan. Tonymacosx'te hepsinin rehberi var. Kisaca özetlemek gerekirse, update'i siteden indirip manuel olarak yukluyosun, daha sonrasinda yukleme ekrani islemi bitirdiginde restart'a basmadan multibeast'i tekrar calistirip yaptigin ayarlari tekrar uygulayip restart tusuna basiyosun.

Bunun disinda önceden karisikti bu update, mavericks'ten yosemite'a yukseltmek ivir zivir falan. Artik cok daha basit hale geldi, hepsinin bi trick'i var. Ben gecen mavericksten yosemite'a yukselttim mesela, belirli bi kac sistem klasörunu silip yosemite yukledim. En ince ayarlarima kadar kayitli sekilde yosemite'a yukselttim sorunsuz :)
Sosyal ağlarda paylaş

kext isinin updateten sonra garantisi var mi?aslinda biraz mantiksizda olsa genede dusunduruyo sonucta apple in yazdigi driverlari kullanmiyoruz.updateten sonra driver sistemi heder eder mi korkusu var.genelde updateler native osx makineler icin islevsel oluyo.gecenlerde safarinin updateini genel update e gommuslerdi mesela o biraz can sikici tabi.o aralar safari kullaniyodum ama simdi chrome a gectim.safaride bazi bazi sikintilar yasiyorum.

velhasili update bu isin zayif halkasi.yeni bir update ciktiginda takip etmektense kurdugum stabil halde kalmak daha mantikli geliyo.
Sosyal ağlarda paylaş

Genelde stabil haliyle kullanmak daha mantikli tabi, benim donanim full compatible oldugu icin kext eklemekle ugrasmadim hic ama gecerli olmasi lazim. Olmasa bile update'ten sonra tekrar eklenir kextler. Audio chipset, ethernet chipsetleri genelde assagi yukari anakartlarda ayni oldugu icin, anakart chipset uyumlu ise gerisi ufak tefek teferruat olarak kaliyo. Bi de yeni cikan ekran kartlari compatible olmayabiliyo hemen. Nvidia 9xx serisi halen osx driverlari ile calismiyo mesela ama nvidia'nin kendi driverlari sitesinden indirilince calisiyolar suanda.

Edit ekleme:
Buarada "sistem sicarmi acep?" diye insan hep diken ustunde oluyodum bende baslarda. Ama duzenli yedek alinca, bi sure sonra da calisma mantigini cözunce hic bi sikinti olmuyo, 6-7k'lik sistemi yari fiyatina toplamakta var tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 yıl sonra ...
  • 3 yıl sonra ...

Windows laptop a hackintosh kurdum, 8gb ram attim ustune, yalniz her acilista asagidaki gibi uzun uzadiya loglar silsilesi geciyor. bekle babam bekle.

kullandigim kaynak: https://osxdaily.com/2021/07/15/how-install-macos-virtualbox-windows/

1. bu win uzerine kurulu her hackintosh in kaderi mi?
  2. xcode yazmak icin tercih edilir mi performans acisindan, kanli canli deneyen var mi? illa mac mi kullanicaz bunun icin?

image.png

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...