Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Time-Lapse Seyahatlerim

Phillamon

Öne çıkan mesajlar

Herkese merhaba,

Burası konu için doğru konum mu bilmiyorum, yanlışım varsa affola.

Bugün ilk kez gerçekleştirdiğim ve bundan sonra Ankara içerisinde farklı güzergahlarda gerçekleştireceğim yolculukların Time-Lapse videolarını çekmeyi düşünüyorum. Aslında gereksiz olan ancak izlemekten keyif aldığım bir şey. Belki başkalarının da izlemek hoşuna gidiyordur diye paylaşmak istedim.

Kalite pek iyi olmadığından HD olarak izlemenizi tavsiye ederim:

Not: Özel bir ekipman kullanmadım. Sadece Apple iPhone 5 ile iOS 8 ile gelen Hızlı Çekim özelliğini kullandım.
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

seyahat diyince ben de dünyayı geziyorsun sandım
onun videolarını bekledim ama angaraymış

Haklısın, ancak başka kelime bulamadım. Uygun kelime bulunursa başlık düzeltilebilinir.

Yolculuk desem o da aynı kapıya çıkıyor. Sürüşlerim desem biraz garip olur gibi geldi. Time-Lapse Sürüşlerim diye değiştirebilir modlar.
Sosyal ağlarda paylaş

vaperon said:

Çogzel. Ben de severim bu tarz videoları. Millet ülkelerinde gezip araçlarıyla bu tip videolar yayınlıyor. 10-15bin izleyici yakalayabiliyorlar.

Proje iyi aslında. Time-Lapse Turkey. hmmm. :D

Aslında bugün kendim için çekmiştim. Okulda arkadaşlar falan çok beğendi. Öyle olunca dedim bundan sonra hep çekip paylaşsam. Tutarsa daha geniş kapsamlı yapabilirim diye düşündüm.
Sosyal ağlarda paylaş

vaperon said:

Çogzel. Ben de severim bu tarz videoları. Millet ülkelerinde gezip araçlarıyla bu tip videolar yayınlıyor. 10-15bin izleyici yakalayabiliyorlar.

Proje iyi aslında. Time-Lapse Turkey. hmmm. :D

ben üç yıldır onu düşünüyorum da boşver diyorum sonra asdfsda

zaten bir yere gittiğim yok. Maks istanbul trafiği çekebilirim falan lel
Sosyal ağlarda paylaş

reampage said:

Ön cama değil yan tarafa koy bence, çünkü sürekli yol sürekli aynı şeyler ön cama koyunca.

Yan tarafta binalar insanlar akar. Ayrıca ışıklarda filan durduğunda güzel oluyor.

Önerin için teşekkür ederim. Bu ilk kaydım ve genelde hızlı gidilen yollar, çok duraksıyorum bu güzergahta. Bundan sonrakilerde farklı şeyler denerim. Sağ öne doğru çapraz koyma, arka cama koyma, dediğin şekilde sağ tarafa koyma gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de çok hızlı, biraz daha yavaş olabilir aslında.

Millet Youtube da 2 saatlik araba yolculuğunu aralıksız koyuyor da 3000-4000 izleniyor. Şu kar sürüşün mesela daha yavaş olsa keyifli bir izleme sunabilirdi. Hani sırf başına bir şey gelir mi ya da yolda sikimsonik bir şey gözükür mü diye bile izleyici çekilebilirdi.
Sosyal ağlarda paylaş

DarKRideR said:

Bir de çok hızlı, biraz daha yavaş olabilir aslında.

Millet Youtube da 2 saatlik araba yolculuğunu aralıksız koyuyor da 3000-4000 izleniyor. Şu kar sürüşün mesela daha yavaş olsa keyifli bir izleme sunabilirdi. Hani sırf başına bir şey gelir mi ya da yolda sikimsonik bir şey gözükür mü diye bile izleyici çekilebilirdi.

Belirttiğim gibi herhangi bir ekipman kullanmadım, sadece iPhone'nun kendi kamera uygulamasındaki Hızlı Çekim modunu kullandım. O yüzden video çekim hızın ben belirlemiyorum, kendisi belirli aralıklarla kare çekiyor ve sonunda bunları otomatik olarak birleştiriyor.

İlerleyen vakitte GoPro veya DSLR bir kamera edinirsem daha yavaş yapabilirim.
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

bi daha kayıt yapma bence
zirvede bırak
kim niye ankarayı izlesin
şöyle şeyler varken

1.si bu video Time-Lapse değil. 45 dakikalık yolculuğu kayıt etmişler.
2.si daha önce de belirttiğim gibi kendi sürüşlerimi kendim için kayıt ediyorum, başkası izlemek isterse kendi bilecekleri şey. İzlemek istemeyen zaten açmaz.
3.sü Dünya'da tabiki çok güzel yerler var, oraların çok güzel kayıtları var. Benim şuanda yaşadığım hayat buna imkan veriyor. Bir gün benim de daha güzel yerlere gidip daha güzel kayıtlar yapmayı umut ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

reampage said:

Birde bu olayı normal kamera ile yapmak için 60 fps mi kayıt edebilmek lazım yoksa 120 mi nedir olayı ?

O sanırım slow motion için 60 fps olan final cut addonu var bir tane o yapıyordu unuttum adını.

bu işte ama 60 fps ile kayıt etmek gerekiyor.

slow motion ile time-lapse farklı şeyler ama

slow mo da çok fazla kareye ihtiyacın var. Saniyede yüzlerce kare çeken kameralar var ki şuan en iyisi ve şu slow mo patlatma vs.lerde kullanılan kamera 1000FPS'di yanılmıyorsam.

Time-lapse ise kare sayısının önemi yok çünkü belirli zaman aralığındaki tek kareyi alıp, ardı ardına dizerek elde edersin. Bu videoda tabii ki, fotoğrafta mesela enstantane süresini arttırıp daha fazla ışık alarak şu tip pozlar çekersin vs. bu da time-lapse

http://www.wistitiphoto.com/img_page/time-lapse-light-photography.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

reampage said:

Birde bu olayı normal kamera ile yapmak için 60 fps mi kayıt edebilmek lazım yoksa 120 mi nedir olayı ?

Bu olayı normal kamera ile yapmak için kamera ile sabit aralıklarla fotoğraf çekip onları birleştirmek gerekiyor. Örneğin her 3 saniyede 1 fotoğraf çekerek birleştirebilirsiniz. Fotoğraf çekme sıklığı ne kadar azalırsa video o kadar hızlı olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Phillamon said:

İlerleyen vakitte GoPro veya DSLR bir kamera edinirsem daha yavaş yapabilirim.

DSLR ile çekemezsin. Yani çekersin de 9 dakika falandı sanırım şuan en uzun süre çeken DSLR'ın kayıt süresi.

İşlemcileri ısındığından ötürü uzun süreli çekimlere izin vermiyorlar. GoPro böyle işler için zaten piyasaya sürüldü daha iyi bir alternetifi zaten yok.
Sosyal ağlarda paylaş

70d ile 30dk kayıt yapabiliyorsun x-t1 ile 15dk yapıyorum ben ayrıca timelapse olayını fotoğraf çekip yapıcan onu anlatan bir tuto var belli açıda ilerlemen lazım tripod ile bulucam bi bakım.

Bu arada işlemciden değilde avrupada yasal bir engel var video kamera ile fotoğraf makinalarını ayıran dslrlar o yüzden 30dk engeline takılıyor.

bu mesela tripod ile ilerleyerek
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...