Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Topla v0.81a [29ocak15]

Esh

Öne çıkan mesajlar

CPU + GPU = APU (Accelerated Processing Unit)
Discrete GPU (veya dGPU veya sadece GPU) ayrı ekran kartı demek (ör: Vega 64)
Onboard GPU motherboard'ın üzerindeki GPU (ör: Nvidia Nforce)
iGPU(integrated) İşlemcinin üzerindeki GPU
eGPU(external) Kasaya dışarıdan takılan GPU
Sosyal ağlarda paylaş

Sıvı soğutma düşünüyorsan ve kendi loop'unu yapmayacaksan AIO olarak Swiftech H-240X (280mm), Bequiet Silent Loop'un gene 280mm veya bu serilerin daha büyük radyatörlülerine bakabilirsin de Corsair'dan veya bilimum CLC'den uzak dur.

Bu üst kalite 280'lik AIO'lar aşağı yukarı top tier air tower coolerlar kadar performans verir, 360 veya 420'lik modelleri daha iyi performans verir. CLC'ler de performans vermez, gürültü verir :)

Benim gönlüm tabi Thermalright Le Grand Macho'dan yanadır. İlk PCI-E slotunu veya RAM'leri taciz etmez sadece bir miktar case cooler clearance ister ki zaten full tower alıyorsan o da sıkıntı çıkarmaz. Ayrıca opsiyonel olarak duct'ı da var ve piyasadaki en iyi 140mm fanlardan biriyle geliyor (Thermalright TY-147B )

Kasa olarak Dark Base 700 veya 900 tavsiye ederim. Bulursam ben de muhtemelen 700'e geçicem. Inverse ATX build'le en iyi GPU sıcaklıkları bu kasalarda yakalanacaktır. CPU'yu soğutmak zaten çok daha kolay.

8700k'yı da delidliyorsan Esh'in dediği gibi kaliteli bir AIO veya tower coolerla rahat soğutursun. Delidlemiyorsan zaten custom loop'la bile soğumaz sdfsd
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de Ryzen Build bırakıyım toplayacak olan olursa:

R7 1800X
X370 Taichi
2x8 GB G.Skill Trident Z/Trident Z RGB 3200C14 DDR4 RAM
850 EVO, 960 EVO, 960 PRO, Intel Optane SSD (bütçeye göre)
5400 RPM büyük kapasiteli HDD
Thermalright Le Grand Macho
Dark Base 700 (2 adet 1600 RPM Silent Wings fanla geliyor bu kasa fiyatı pahalı olsa da, üst kalite fanlar)
Ekstra 2x Thermalright TY-147B kasa fanı (veya yerine 2 adet 1600 RPM Silent Wings 3 de alabilirsiniz)
Evga G2 550/650W, Corsair RMX 550/650W, Seasonic Prime Titanium 650W veya Focus Plus Gold 550W/650W PSU
AIB 1080Ti veya Vega64 + 2 adet 120mm kasa fanı (Nidoc Servo Gentle Typhoon'lar baya güzel, 1500 RPM başka fanlar olabilir kasa soğutması kötüyse, iyiyse 1200 RPM fanlar yeterli)
Bir paket Poşet ağzı bağlama klipsi 14 cm, 120mm fanları GPU heatsink'e tutturmak için.

Build için de anakartı kasada ters çevirin, 140mm kasa fanlarının 3'ünü öne intake, 1'ini arka yukarı koyun. 2x120mm kasa fanını da ekran kartının üstüne pull şeklinde tutturun AIB board'un fan shroud'unu söktükten sonra(kasanın üstüne doğru üfleyecek şekilde). Kasanın ön panelini ve kullanılmayan arka PCI-E kapaklarını çıkartın.
CPU/GPU yükte 40C, fanlar 700 RPM takılın(bu şekil duyulmaz, idle'da da duyulmaz). Alternatif olarak herşeyi köküne kadar overclock yapın CPU 50C, GPU 52C fanlar 900-1000 RPM(odada hiç ses yokken duyulabilecek şekilde) takılın.
Bu build'le tabi arka planda miner da çalıştırabilirisiniz :)
Build ROI de 1-1.5 sene falan.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
fiyat performans AMD ana kart ne var 64GB ram destekleyen
bir de işlemciyi şu ryzen'lardan alsak ekran kartı nvidia1500 alsak bi sorun çıkmaz heralde demi

o kadar uzak kalmışım ki donanım piyasasından tüm teknoloji değişmiş sdf

en son AM2 socket makine vardı bende sdf

bir de f/p olan
32gb ram
anakart
işlemci
power supply (bunlara ve nvidia1500e yetebilecek diyelim)
kombinasyonu söylesenize bana
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen2 ler 2018 ilk çeyrekti sonra 2. çeyreğe attılar. Nisan gibi çıkarılacak deniyor.

AMD her işlemci serisi için INTEL gibi socket değiştirmiyor. Yeni bir teknoloji gelmedikçe ( ör: DDR5 ) sokette değiştirmez ancak anakart üreticilerinin yeni seri için o anakarttaki BIOS'a güncelleme çıkartması gerekiyor. Yani iş birazda anakart üreticilerine kalıyor.

Acelen yoksa şurada 2-3 ay daha bekleyeceksin gibi görünüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

patida$lar uzun zamandan beri topla olayina uzak kaldim ben. simdi guncel olarak step by step topla olayini hangi siteden yapiyoruz?

yani en basta ben bir parca secicem (diyelim anakart) ona uyumlulari listelicek, sece sece gidicem. var mi herkesin toptan kullandigi bisey?

bir de dust free kasa gibi birsey gercekten var mi yoksa, piyasada yazilanlar scam mi? yetti artik, odayi temizlememe ragmen, komsunun tozlarini cekiyo sanki icine alet. bi alsam, 5 sene kasayi acmadan tozsuz kullanma hala bi utopya mi? :)
Sosyal ağlarda paylaş

filtreli kasalar var, filtreyi çıkarıp arada üflersin olur biter. tamamen tozsuz olmaz ama baya bi yardımcı oluyo.

sistem 0 dan toplıcaksan bu aralar iyi bi zaman dğl (ekran kartları ve ramler 2 katına çıktı fiyatları) , hazır sistemlere yönel bütçene ihtiyacına göre, yada hazirana kadar sabret, hem yeni işlemciler geliyo hemde belki nvidia yeni gpu duyurabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

on hazirlikti zaten benimkisi. az once newegg custom pc build kismina girdim, baktim hersey out of stock. canli chat e baglandim ne ayak? diye. adam elimizde ekran karti kalmadi 1-2 haftaya tekrar acabiliriz dedi. bildigim halde sebebini sordum, bu mine cilar iligimizi kuruttu, rig ayagina abaniyolar kartlara dedi asdfkj
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...