Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Üçüncü sınıf bir üniversite mezununun gözyaşları

lazerbulbul

Öne çıkan mesajlar

Yeri değil biliyorum ama böyle iş/kariyer muhabbetleri dönünce aklıma gelen komikli bir iş anımı anlatasım geldi.

TRT'nin it departmanında çalıştığım dönemde Bilal diye bir arkadaşım network tarafında çalışıyordu. Bazı dizi-film izleme sitelerine filtre konmuş, açılamıyormuş. Bir gün elemanın biri aramış bizim arkadaşı dahiliden, "ya falanca siteye giremiyorum, game of thrones'un yeni bölümü çıktı, bi açıverseniz?" diye ricada bulunmuş.

Öğle yemeğinde anlattığında ağzımdakini püskürtecektim. Böyle boş ve pişkin bir kurum olamaz ya. Adamlar acayip rahat. Ha hatırlamışken, ankara sux. gg.
Sosyal ağlarda paylaş

GenjuroXXX said:

senko said:

derece yapamayanlar içinde de çok iyi yerlerde olanlar var
baştan beri anlatmaya çalıştığım o zaten kariyer için iyi üniversite bir gereklilik değil.

Malesef mühendislik alanında bir firmada genel müdür, koordinatör vs vs kısaca doşşakları arkasından el arabasıyla taşınan adam olmak istiyorsan iyi üniversite şart :/

abi bi seviyeye geldikten sonra kimse iplemiyor senin üniversiteni
kariyerinin 15.yılında adama yaa sen gazi mezunusun biz seni müdür yapamiyoruz mu diyecekler
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

GenjuroXXX said:

senko said:

derece yapamayanlar içinde de çok iyi yerlerde olanlar var
baştan beri anlatmaya çalıştığım o zaten kariyer için iyi üniversite bir gereklilik değil.

Malesef mühendislik alanında bir firmada genel müdür, koordinatör vs vs kısaca doşşakları arkasından el arabasıyla taşınan adam olmak istiyorsan iyi üniversite şart :/

kariyerinin 15.yılında adama yaa sen gazi mezunusun biz seni müdür yapamiyoruz mu diyecekler

şuan müdürlük yapan yığınla insan 40 yaş üstü zaten, alayı gazi, itü, odtü mezunu. gelecekte belki arkadaşın dediği doğru olur da şuan öyle bir durum yok.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

Aynen söylediğin gibi , müdürlerin %95'i ödtü,itü,boğaziçi mezunu , ama elbette tecrübe > okul , mesela benim şefim tasarım şefi ünvanıyla calışıyor, okuyup bitirdiği bölümle meslegin alakası yok fakat bölüm müdüründen fazla maaş alıyor =)
Sosyal ağlarda paylaş

Kastığım yok. Mezun olduğum üniden nefret ediyorum ben. Olan gerçeği aktardım. 2007 girişliyim, bizim dönemimizde elektronik fakültesi berbat haldeydi. Keşke sabancıya burslu gitseymişim dedim defalarca.

Bu, İstanbul'daki sektöre itü mezunlarının hükmettiği gerçeğini değiştirmiyor. Arge'de de üretimde de itülüler domine etmiş geçtiğimiz 30 yılı.

Kasan kim?
Sosyal ağlarda paylaş

wastyrx said:

Dworgian said:

ivy said:

Senin sınavın var, ben tatildeyim ^^

tey allam. benim senelik alışkanlık bu sınav. her sene giriyorum

Her sene de yetemiyor musun nedir yani? Zaten hayatının yanlışı bankaya girmek ya neyse :D

haklısın diyecek bir şey yok. zamanında finans dünyasından çok tanıdık olunca, tavsiyelere uyunca, bir de belli bir dönem bilgili olmana güvenip ezber yapmaya inanmayınca sonuç bu. ama kimseye suç atmak olmaz tabii.

ve evet abi. bilgi değil ezber sınavı olduğu için yetemedim hiç. işalla bu sene yeticem lksjdklasj
Sosyal ağlarda paylaş

said:
patronum emre bey'dir. geçen hafta ofiste toplantı yapıldı herkes tekerlekli sandalyelerini çekti ben ayakta kaldım. başladı genel müdür "konjonktür, küresel ekonomi, parite" demeye. hemen anlamıştım bu sene de zam yoktu. nitekim genel müdür ; "anlayacağınız zam yok keşke türkiye'de sendikacılık bölye olmasaydı" diyerek bizim de ağzımıza bir miktar sahte bal çalarak toplantıyı sonlandırdı. çok sinirlenmiştim şirkette başlayalı 4 yıl oldu ve hiç zam alamamıştım. koşa koşa muhasebe müdürünün odasına girdim. "nedir abi ya bu zarar mı ediyoruz" diye sordum. muhasebe müdürü "yok be oğlum ne zararı adam porşe aldı, çayyolunda villa aldı. next levelda tükkan aldı" dedi sonra muhasebesel bir şeyler anlattı. muhasebeden anladığım tek şey 100 kasa hesabıydı. o da üniversitede sadece muhasebe derslerine gelen bir kız vardı poposu çok güzeldi. adını bilmediğim için ona 100 kasa lakabını yapıştırmıştım böyle de iğrenç bir adam olduğumu hatırladım. benim bacıma aynı şeyi yapsalar diye düşündüm. çok sinirlenmiştim, muhasebe müdürünü haklı bulduktan sonra odadan çıktım. günlerce evde düşündüm zam istemeliydim. evde başladım karl marx'ın kapitalini, rius çizgilerle kapitalizmin korkunç tarihini okumaya. kitaplardan arakladığım kofti cümlerle ayna karşısında o yakışıklı ve özgüvenli emre bey'e hazırladığım konuşmayı günlerce tekrar ettim. son bir kez avusturya işçi marşını dinledim ve artık konuşamaya hazırdım. emre bey'in odasına doğru çelik adımlarla gittim. emre bey her zamanki dev gibi odasında yayılmış bloomberg tv'yi izliyordu. girdim içeri kapıyı vurmadım zaten öyle bir olay yok işyerimizde. hayırdır "sinire gerek yok" dedi. o anda onun karşısında ne kadar da güçsüz olduğumu anladım. sermaye ondaydı, oturduğum masa, afedersiniz ofiste sıçtıktan sonra kullandığım tuvalet kağıdı bile onundu. o kadar konuşma hazırlamıştım ama sadece "şey ben afedersiniz zam olayı" diyebildim ya da diyemedim bilmiyorum. emre bey "sinire gerek yok işler iyi gitmiyor, parite, ihracat, kota, çin anlayacağın durum fena" dedi. o an ona da hak vermiştim. odadan özür dileyerek ayrıldım. karl marx şu halimi görse kapitali yırtar sobaya atardı. sinirim geçmemişti hemen ekşi sözlük'e girip öğretmen maaşı başlığına bir iki de ben sallayayım dedim sonra orada yazan "ulan siz de öğretmen olun sizi tutan mı var dürrükler" entrysini gördüm. açıkçası o yazara da hak verdim hiçbir şey yazmadım. ne karaktersiz adamım yahu herkese hak veriyorum ben de diye düşündükten sonra milliyet.com'daki en ucuz 0 kilometre arabalar fotoğraf galerisine bakmaya başladım.
Sosyal ağlarda paylaş

Wishmaster said:

Kastığım yok. Mezun olduğum üniden nefret ediyorum ben. Olan gerçeği aktardım. 2007 girişliyim, bizim dönemimizde elektronik fakültesi berbat haldeydi. Keşke sabancıya burslu gitseymişim dedim defalarca.

Bu, İstanbul'daki sektöre itü mezunlarının hükmettiği gerçeğini değiştirmiyor. Arge'de de üretimde de itülüler domine etmiş geçtiğimiz 30 yılı.

Kasan kim?

30 sene önce sabancı üni vardı da mı adamlar okumadı. onun sebebi itü odtü inanılmaz iyi olduğundan değil. eskiden bikaç üniversite olmasından.
Sosyal ağlarda paylaş

İtü ile odtü arasında dağlar kadar fark yok. Odtüde okuyan tonla arkadaşım var. Ne kadar fark olabilir ki hallasen :) aynısının laciverti işte. Bunların saçma sapan değerlendirilme kriterleri var. Birine göre itü türkiye'de bir numara oluyor, birine göre odtü oluyor, bi bakıyosun en iyi boğaziçiymiş diyorlar.

Saçma sapan bi lab açıyor itü metalurji fakültesinde, vay efendim ortadoğu ve balkanlarda böyle alet yokmuş. Oradan garip değerlendirilmelere giriyorlar hop bi bakıyosun, aa itü çok iyi. İtüde nanoteknoloji laboratuarı vardı, adımımı atmadım içeri. Zaten yüksek güvenlikli falan bir yer. Şimdi o lab'ın orada bulunmasının bana bi katkısı yok, olmayacak. Ama üniversiteleri puanlarken bu laboratuar da katkı sağlıyosa alınan puanlar aldatıcı.

odtü'de de bambaşka bir dünya olduğuna inanmıyorum. Tek güzel yanları, puanları yüksek olduğu için belli zeka seviyesinin üstünde olan kişilerin gitmesi. Her oralara giden adam hayatta başarılı olacak diye bir şey de yok tabi. Orada senko'nun dediğine katılıyorum. Hırs, azim, istek gibi şeyler de çok önemli.
Sosyal ağlarda paylaş

wastyrx said:

Abi gazi ankaranın neyiyse itüde istanbulun osu. Odtüyü zerre sevmesem de itüye 100 basar. True story.

Hatta itü dünyanın en kötü okulu falan.

http://social.bioware.com//uploads_user/1697000/1696184/252891.jpg

İTÜ'ye bayılmıyorum, ODTÜ'nün daha iyi olduğunu da düşünüyorum; ama Gazi ile bir tutmak, yüz basmak falan, tam çomar edebiyatı.
Sosyal ağlarda paylaş

odtu iyi universite ama mezunlairnin buyuk cogunda is yok, nede olsa odtu diplomamiz olucak diye zerre kendilerini gelsitirmiyorlar ve derslerde ne ogretiliyorsa ufuklari onunla sinirli kaliyor birde yetmiyormus gibi gereksiz kasip ego yapiyorlar. bir isveren olsam odtuden cikmis diplomasini suratima sallayip "PARAAAAA" diyen ve o diplama haric elinde hicbrisey olmiyan tipler yerine gider semih universitesinden kendini gelistirmeyi basarmis birini ise aliridm, en azindan tevazu sahibi olurdu
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...