Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Stüdyo ve Duyma Problemi

deadwoll

Öne çıkan mesajlar

Basçının belası herhalde bu olay, 1 seneyi aşkın süredir davulun solunda durmaktan kulaklarım perişan oldu; özellikle de sağ kulağım. En son dün 2.5 saat falan çalıştık ve bugün bütün gün kulaklarım gidikti. Şimdi biraz düzeldi ama çınlıyor yine. Böyle giderse duyma kaybı falan başlayacak.

Ne yapabilirim etkiyi en aza indirmek için? Kulak tıkacı falan düşündüm ama bayağı konuşuyoruz biz stüdyoda; tak çıkar sıkıntı olur.

Bu arada stüdyo çok ufak; 5x4 metre falan taş çatlasa; kabinler, amfiler, mixer vs. derken hareket alanı da kısıtlı. Bir de Bas amfisi davulun tam yanında; uzunca bir ara kablo alıp davuldan uzaklaşsam kendi sesimi duyamayacağım istediğim gibi.

Bizim gitariste 2. el amerikan fender stratocaster arıyoruz, bunu da not düşeyim. Satmayı düşünen falan varsa çökelim :P
Sosyal ağlarda paylaş

Stüdyo bizim gibi de, biraz karışık işler. Normalde üniversitenin müzik kulübüne zimmetli; her şeyiyle onlar ilgileniyor ama biz de çocuklardan rica ettik haftada bir akşam yer açtılar, gidip çalıyoruz.

O yüzden kabinin, davulun vs. yerini değiştirirsek yakışık olmaz. Zaten bir kaç kez onlar da değiştirdiler daha iyi ses alabilir miyiz diye ama en iyi akustik bu dizaynda sağlanıyor.

Kulaklık işi iyi fikir aslında ama davulda mikrofon yok; kulaklığı takıp gitarlarla vokali dinliyim desem davulu duyamam; davulu duymadan çalmamın da bir manası yok sdkfj

Stüdyoya girmeye başladığımdan beri kulağımda değişiklikler olmaya başladı; harmonic falan çalarken kulaklarımda basınç değişiyormuş gibi çıtırtılar oluyor artık. Kulak zarımı elime almaktan korkuyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

Bunlar ne kadar kesiyor sesi? Normal konuşmayı duyabilir miyim mesela çıkartmadan?

Biz üretimde bunun 3M marka olan yeşillerini kullanıyoruz. Renklerine göre desibel sınırları var.

95 dB fln seste rahatsız etmiyor.

Konuşma sesini de illa keser tabi. Takıp çıkarması çok kolay ama. Elinde eziyosun, sünger gibi olduğu için içindeki havası gidiyo ufalıyo inceliyo. Tıkıyosun kulağına. Tekrar hava alıp şişiyor, kulağı dolduruyor.
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

http://images.hepsiburada.net/assets/Hirdavat/300/Hirdavat_2060798.jpg

Şu tarz sünger kulaklıklardan al. Tak çıkar sıkıntı olmaz.

Beni bundan aşağısı kurtamıyor valla, hatta içine ufaklardan bile koyabiliyorum çok yüksekse ses seviyesi.

En azından duyma kaybım yok :)
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

Stüdyo bizim gibi de, biraz karışık işler. Normalde üniversitenin müzik kulübüne zimmetli; her şeyiyle onlar ilgileniyor ama biz de çocuklardan rica ettik haftada bir akşam yer açtılar, gidip çalıyoruz.

O yüzden kabinin, davulun vs. yerini değiştirirsek yakışık olmaz. Zaten bir kaç kez onlar da değiştirdiler daha iyi ses alabilir miyiz diye ama en iyi akustik bu dizaynda sağlanıyor.

Kulaklık işi iyi fikir aslında ama davulda mikrofon yok; kulaklığı takıp gitarlarla vokali dinliyim desem davulu duyamam; davulu duymadan çalmamın da bir manası yok sdkfj

Stüdyoya girmeye başladığımdan beri kulağımda değişiklikler olmaya başladı; harmonic falan çalarken kulaklarımda basınç değişiyormuş gibi çıtırtılar oluyor artık. Kulak zarımı elime almaktan korkuyorum.

davulu her türlü duyarsın bence ya. hatta kulaklık takıp davulun o akustik sesini biraz kesince daha bile tatlı geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

TR'de bulabilirmisin bilmiyorum ama SU tarz kulakici zimbirtilar var. 10-15-25 db vs gibi belirli volume'u olanlari var falan. Ama dedigim gibi bulabilirmisin bilmiyorum, tavsiyem ebay'e bakman.

Yoksa on-ear bi kulaklik takip enazindan ses seviyesini dusurmen. Kulak cok önemli, cok yukses ses ciddi zarar verir ileriye dönuk.
Sosyal ağlarda paylaş

Sesi belirli bi volume azaltiyor, tamamen kesmiyor. Dedigim gibi 5-10-15-25 desibel vs. diye gitmesi lazim farkli farkli cesitleri vardi ama tr'de varmi bilmiyorum, ebayde kesin vardir. Seagle'in gösterdigi tikaclar cok sagligsiz buarada. Kulaktaki bakteri sayisi %700mu ne artiyo diye bisey okumustum tamamen izole edince(kulakici kulakliklar icinde gecerli bu gerci).
Sosyal ağlarda paylaş

Ben fabrikada bunlardan kullanıyorum sürekli, benim kulakta çok problem yaratmadı ama hava almadığı için sağlıklı değil evet.

Ben sık sık üretim-ofis gir çık yaptığımdan kısa aralıklarla çıkartıyordum, o yüzden kulak havalandırmasını çok bozmadı benim. Ama saatlerce takıldığında problem yaratma ihtimali var.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...