Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ucakta namaz kilmak.

Seele

Öne çıkan mesajlar

tamamını okumadım yazılanların. ibadetin her türlüsüne saygım sonsuz. ancak uçakta koridora veya aradaki kısımlara seccade serip namaz kılan adamları çok gördüm. bu tür adamların yaptıklarına saygı duymuyorum. çünkü namaz zaten kazası olan bir şey. hele uzun uçak yolculuklarında bu tür hareketler konusunda sabit fikrim var ne yazık ki. heee, koltukta oturduğu yerde yapıyorsa ayrı bir şey.
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

tamamını okumadım yazılanların. ibadetin her türlüsüne saygım sonsuz. ancak uçakta koridora veya aradaki kısımlara seccade serip namaz kılan adamları çok gördüm. bu tür adamların yaptıklarına saygı duymuyorum. çünkü namaz zaten kazası olan bir şey. hele uzun uçak yolculuklarında bu tür hareketler konusunda sabit fikrim var ne yazık ki. heee, koltukta oturduğu yerde yapıyorsa ayrı bir şey.

keyfine göre kazaya bırakamazsınki
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

kazası olan bir şey değil namaz

Rerore said:

kolaylık var ama seferi olmak kılmamak anlamına gelmiyor
savaş sırasında bile terketmiyorun: http://meal.ihya.org/kurandan-ayetler/kuranda-gecen-savasta-namaz-ile-ilgili-ayetler.html

abdest yerine teyemmüm
rekat sayısını azaltmak
kıyam rükü secde yi de yapabildiğin kadar
Sosyal ağlarda paylaş

yahu adamın abdesti varsa vakit geçmeden ordakılar namazını ama çok içine sinmezse müsait olunca ucaktan inice gider kaza eder bi de namazını.. adam oturduğu yerde 2 -3 hareket yapıp dua okuyup kılmış işte namazını.Tamam belki tam anlamıyla doğru değil ama yanlışta değil yani , olsada olur olmasada bir eylem bana göre. he bunu yaptı diye günah işlemiş olmuyor ama belki bir parça sevap kazanmıştır kendi inancına göre.
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

yav neden kazası olan bir şey olmasın. bu kadar senedir nenelerimiz, dedelerimiz birkaç vakti bir arada kılıyorlar.
üstelik uçakta 14 saat yola giderken <> İslam neden sana namazı dayatsın?

namaz ibadeti belirli vakitlerde Allah'a yönelmeni sağlayan bir farz olduğu için

kılamadığımız namaz için tövbe etmek, namaz kılmak, yapabileceğimiz en mantıklı şey zaten
ama namazın kazası var demek ayrı bir şey

mesela orucu tutamıyorsan kazası yapılır, dedelerimizin ninelerimizin dediği gibi kasten bozuyorsan 61 gün tutmakal ilgili bir hüküm de yok kuran da

bakara-184
(Size farz kılınan oruç), sayılı günlerdedir. İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan ise, diğer günlerde, tutamadığı günler sayısınca tutar. Ona dayanıp kalacaklar üzerine de bir yoksulu doyuracak kadar fidye gerekir. Her kim de hayrına fidyeyi artırırsa, hakkında daha hayırlıdır. Bununla beraber, eğer bilirseniz, oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.

Sosyal ağlarda paylaş

Seele said:

Bu olay caiz midir. normalde kibleyi bulman gerekli. yine gördüm bildigin yanimda ki ucak seyir halindeyken kildi. Ucak habire dönüyor nasil olacak o is. var mi bu konuda bilgisi olan.

ibadet yapmak zorunda deilsin o konumdayken. istersen namaz kılabilirsin fakat zorunlu deil. eğer namaz kılabileceğin uygun bir pozisyonda deilsen içinden tüm rekatların dualarını okuyarak ve rekatları içinden yerine getirerek namaz kılabilirsin. bu verdiğim örnek savaş zamanı için geçerli. eğer düşmandan kaçıyorsan, binek üzerinde böyle bir uygulama yapabilirsin. çok uç bir durum için uygulanmasına izin verilen bir kolaylıktır bu. o yüzden yazdım. bir diğeri de namazı hızlı hızlı kılmaktır düşman yakındaysa. uç örnekler yani. kendini namaz kılmak zorunda hissediyorsan ilk yazdığım uygulamayı yapabilirsin. yolculuğun bitince, ilk namaz vaktinde o vaktin namazını kılmaya devam edebilirsin.

ben de denk geliyorum bazen böyle insanlara. gösteriş yaptıkları her hallerinden belli olarak namaz kılıyorlar. dönemin getirdiği bir takım zorunluluklar olarak görüyorum bunları. zamanla azalacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

yav neden kazası olan bir şey olmasın. bu kadar senedir nenelerimiz, dedelerimiz birkaç vakti bir arada kılıyorlar.

kaza yok. namaz, vaktinde kılınır. kılamadıysan kaçar. önceden sonradan namaz kılamazsın. o saate uygun duadır namaz. kitapta yazıyor bunlar hep. birisi uydurmuş bu kazayı insanların canı sıkılmasın diye.
Sosyal ağlarda paylaş

Laorx said:

Seele said:

amca omuzunun üstünden bana üfledi resmen.

hahaha napıyon lan badem diyip enseye vursaydın, yanında ibadet edebilir ama üflemek ne

aga normal omuzundaki meleklere dönüp bi sola bi saga okuyorsunya. orda amca dua okuya okuya verdi üfürügü. Bilenler bilir pegasus onurair vs bunlarda alan cok dar yanlis bir harekette akraba olursun.
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

belli durumlar var işte alla alla. neyini anlamıyorsun ki abi?

evet şov amaçlı yapanlar var ve çok. evet insanların gözüne sokmak isteyenler var. ama genelleme yapmasanız keşke.
Sosyal ağlarda paylaş

Seele said:

aga normal omuzundaki meleklere dönüp bi sola bi saga okuyorsunya. orda amca dua okuya okuya verdi üfürügü. Bilenler bilir pegasus onurair vs bunlarda alan cok dar yanlis bir harekette akraba olursun.

bu tatsız tabii. ibadetimi yerine getiricem diyerek başkasını rahatsız edemezsin. etmemelisin. amca da etmemeliymiş. ama yok işte. o da "ibadet bu" diyerek rage e girer laf etsen.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...