Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yurtdışında yaşayanlar

lazerbulbul

Öne çıkan mesajlar

"roket adam" said:

tipik bir 'yurtdışına çıktım ve türküye / müslümanlık / ortadoğu çokkötü, almanlık ne güzel' yazısı. anlattığı şeyler ileri seviyede dramatize edilmiş, ve ciddi bir batı hayranlığı ile yazılmış.

bi bitmediler ya. doğru düzgün analizler, tespitler yapacaklarına hala batı çohiyi abi biz ortadoğulu tecavüzcüleriz geyikleri. yurtdışına çıkar çıkmaz 'abi taharat muslugu yok aheahehaehyeyh' tayfasının tam zıttı işte.

Yaziya gore bu tespiti yapabilmek icin baya bi yil yasamis olmali. Kaldi ki daha ulkeye girerken goruyosun abi batililigin ne oldugunu, terminalde elinde ince urganla baglanmis ege turk kolisiyle bekleyen kac avrupali gordunuz abi?

Emperyalizm konusuna katilmiyorum, sosyolog arkadasi sikmis baya. Sebebe degil sonuca bakarsak da yazi kokune kadar hakli.

Amk sirbistana gittim musluman cezayirli taksici geldi, allah kitap konusuyo arada kari ister misin doye soruyo. Herif normalin 8 kati charge ladi bi de ben ozel taksiyim falan diyo orospu cocugu, sanki agzina verdik on koltukta. Avrupanin yozgati bile diyarbakirdan goc almis diye dusundum, sonra kendimden utandim. Sonra bi daha dusundum.

Amk
Sosyal ağlarda paylaş

insan bir yaşına kadar algısını değişen oranlarda filtreliyor. hayat ilerledikçe de bu filtrelere göre oluşuyor gözlem ve tespitler sanırım. 2+2=4 diye bir şey de yok. bizimki gibi ülkelerde de çarpık olabiliyor bu altyapı. eh insan hayat boyunca özündeki sahip olduğu şeyi haklı çıkaracak gözlem ve tespitler peşinde koşturuyor hangi ortama düşerse düşsün galiba. bu yazı da böyle bir durumun sonucu olsa gerek. başka ortamlardan başka kafalarla yaşayıp gitmiş insanların gözlemlerini de okumak lazım. gözlemlerken de filtresiz olmaya falan çalışmak lazım.

ne yazdım lan ben.

neyse, şu coğrafyadakiler x bu coğrafyadakiler y diye bişey yok. (var tabi ama hani...) Gri iyi bir renk neticede.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

tipik bir 'yurtdışına çıktım ve türküye / müslümanlık / ortadoğu çokkötü, almanlık ne güzel' yazısı. anlattığı şeyler ileri seviyede dramatize edilmiş, ve ciddi bir batı hayranlığı ile yazılmış.

bi bitmediler ya. doğru düzgün analizler, tespitler yapacaklarına hala batı çohiyi abi biz ortadoğulu tecavüzcüleriz geyikleri. yurtdışına çıkar çıkmaz 'abi taharat muslugu yok aheahehaehyeyh' tayfasının tam zıttı işte.

düzgün analiz yaz da okuyalım burda. adamın yazdıklarında yanlış bir şey yok, tespit işte sadece. batı hayranlığı değil, gerçekler böyle malesef; bok çukurunda yaşıyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

Dogrulugu bakis acisina gore degisebilen bir yazi. Dogru tespitleri de var.
Bence yeterli aile ve okul egitimi almadigindan, koru korune Bati hayranligina kapilmis. Batili'lar ayrimcilik yapmiyor derken kendisi ayrimciligin, kompleksin dibine dusmus.
Adilik, kurnazlik, pislik konusun da hakli. Ama bunu tamamen Cografi konuma, irka baglamak ne kadar dogru olur? Bunlar etken faktorler ancak en onemli etkeninlerin:
Kultur duzeyi ve Egitim oldugunu dusunuyorum.
Bir ornek kendimden vereyim: Ben kolej mezunuyum; beraber mezun oldugum arkadaslarima bakiyorum. Yarisindan cogu Yurt disinda calismakta. Avrupa Amerika'da Fizik profesoru olanindan tutun, Bayerde calisan, Amerika'da Silikon vadisinde, Mercedes'te calisan vb. adamlar. Cok yukselmemis ve Turkiye'de kalan arkadaslara bakiyorum. Yine pirlanta gibi insanlar. Yazida tasvir edilen Ortadogulu profili ile uzaktan yakindan alakalari yok.
Yabanci bir ulkeye o ulkeninin dilini bile bilmeden, bir hemserisinin bodrumunda saklanarak yasayan bir insanin o ulkeye ve insanlarina bakis acisi ile saygin bir firmaya davet edilmis, dolgun bir maasla, ev araba hazir altina cekilmis bir insanin yasayacaklari , bakis acilari cok farkli olabilir.
Bu eleman cok tabanda yasamis.
Sosyal ağlarda paylaş

Sunu da soylemeden gecemeyecegim. Ben yasadigimi gordugumu soyluyorum, haksizsin diyemezsiniz o yuzden.
Yurt disinda bir suru Turk ile tanistim. Yazida tasfir edilen ortadogulu tasfirine uyan tiplerden bahsedilyorum. Her ne hikmetse bu adamlar benle Turkce kosnusurken 5-6 tanesi bir araya gelince Kurtce, arapca, anlamadigim bi s.kim dillerde konusmaya basliyorlar. Bir, degil uc degil defalarca yasadim ben bunu.
Sosyal ağlarda paylaş

Kurtsen, Kurdum diyeceksin vs... Turkum demeyeceksin yurtdisinda. Ama hepsi Turkum diyor yurtdisinda. Sahsen Kurdum diyenle tanismadim ki cevrem genistir catering ile ugrastigimdan.
Bunu yapip, aptal Turkler diyen, karakol basilip asker olduruldumu -Acttim mi cicim diye pkk yanlisi karakatur paylasan, tanidigim insanlar var. Onlar aklima geldiginden bu sekilde yaziyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Londrada bir gün gezinirken baktık türkçe bir restoran dönerci adam direk dedik bari girelim adam bizim adam para kazansın. Oo hemşerim ayakları filan tabi. ilgi alaka. İngiliz karının biri geldi adam bunla muhabbet ediyo kadına im kurdish im kurdish diye yardırıyordu hahah
Sosyal ağlarda paylaş

türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının ortalama eğitim seviyesi ortaokul iki ve üçüncü sınıflar arasında bir yerde. böyle bir ülkede eğitimsizlikten kaynaklanan sorunlar olmaması imkansız. ülkenin siyasi sorunlarından tut sokağa çıktığında kaldırımda yürürken karşılaştığın zorluklara kadar hepsinin temel sebebi bu. lafı "eğitim şart" gibi basmakalıp bir yere getirmek istemiyorum. bir an şöyle düşünün: halkın ortalama eğitim seviyesinin 12. sınıf olduğu bir ülkede mi yaşamak istersiniz, yoksa 7-8. sınıf arasında olduğu bir ülkede mi? bu durumu liseleri kalitesizleştirerek ve sürekli üniversite inşa ederek (özellikle kullanıyorum bu "inşa etmek" lafını) engellemeye çalışıyorlar ama başarılı olamıyorlar. teksir/fotokopi eğitimi almış nesiller çıkıyor ortaya. insanlarımıza nasıl yaşanılacağını, nasıl iyi bir birey olacağını öğretemiyoruz, bir yetenek kazandırmaya uğraşmıyoruz, "liseden üniden mezun ol, sonra git kendine iş bul lan" diye jenerasyon yetiştirilmez.

bütün bu insanların arasından çıkıp avrupa'ya göç eden iki cins insan var. birincisi, dönerci manav bakkal falan açan insanlar, ikincisi, üniversite okumuş, kariyerini batıda devam ettirecek insanlar. ister istemez uçurum oluşuyor bunların arasında.

sen ülkende vergiyi petrolden, mobil telefon faturasından, ötvden, motor hacminden, alkolden, sigaradan, şundan bundan dolaylı olmayan vergi toplarsan, asgari ücreti açlık sınırının altına ayarlarsan insanlar da kendilerine harcayacak para bulamazlar. bir kitap otuz lira. bilinçli insan yetiştirilebilir mi böyle bir ortamda? vatandaşa ne veriyoruz ki ne istiyoruz? kırsal kesimde ne eğitimi alacaksın veya şehirlerin düşük gelirli mahallelerinde?

"eğitim bedava" gibi bir algı oluşturulmuş ülkede. eğitim bedava medava değil. mecbursun çocuğuna özel ders aldırmaya, onu dershaneye göndermeye. ondan sonra ünide barınması var, gezme tozması var, harçlığı var, kitabı var vesaire, eşek yüküyle para harcanıyor çocuklara, üniler sektörlere entegre değil, gençler işe girdikten sonra iş hayatının gerçekleriyle karşılaşıyor, dördüncü sınıfta okuyan adam hayatıyla ne yapacağını bilmiyor daha. katma değeri olan ürün üretemiyoruz, vaziyet meydanda, insanlar hayatlarıyla ne yapacaklarını bilmiyorlar daha. lise mezunuysan da ya tezgahtarlık ya madende katliam ya da "indir oğlum şu kolileri kamyondan" gibisinden bir kariyer bekliyor insanları. üniversite öğrencisi çocuklar inşaatlarda metrelerce yükseklikten düşüp ölüyor. teknik öğretmenler koçtaş'ta boya seramik falan satıyor, kendisinden daha düşük eğitim almış insanların yapması gereken işler bunlar.

her türlü kısa yoldan köşe dönme, devleti dolandırmaya çalışma, vatandaşa kazık atma yolu yöntemi beklenir eğitimsiz insanlardan. insanın doğasında var bu. sorunu teker teker bireylerde arayacağımıza bu bireylere bir şey sunmadan hayata fırlatan toplumda arayın. burada tutunamayıp başka ülkeye gitmek zorunda kalıyorlar, zaten buranın şartlarına ayak uyduramayan adam orada da mecbur wage slave olacak. "bunlar zaten gavur lan" diyip o devletlere kazık atma peşine düşüyor bu sefer de. o insanları yererek engelleyemezsiniz böyle davranışları.
Sosyal ağlarda paylaş

hunty said:

Kurtsen, Kurdum diyeceksin vs... Turkum demeyeceksin yurtdisinda. Ama hepsi Turkum diyor yurtdisinda. Sahsen Kurdum diyenle tanismadim ki cevrem genistir catering ile ugrastigimdan.
Bunu yapip, aptal Turkler diyen, karakol basilip asker olduruldumu -Acttim mi cicim diye pkk yanlisi karakatur paylasan, tanidigim insanlar var. Onlar aklima geldiginden bu sekilde yaziyorum.

Görüyorum ve arttırıyorum.

Adamlar iyi bir şey yaptıklarında "kürdüm", kötü bir şey yaptıklarında "türküm" diyorlar. İlk elden yaşadım Almanya'da sayısız kez. Bir de türke türküm diyorlar, mal satmak vs. için; başka gelen olursa "arabım, kürdüm, suriyeliyim, zazayım..." falan gidiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

ahl dış hatlarda çalışıyorum, gördüğüm en leş millet kesinlikle türkler. bu türklerin de x pasaport sahibi olup türkiye dışında yaşayanlarının yarısı mega leş, diğer yarısı süper şahane. ama türklerinki kendi ülkesinde olmanın getirdiği sonsuz artislik diye düşünüp onları yok sayıyorum şu an. neticede bir ingilizin de ingiltere'de havalimanında ne gibi denyoluklar yapabileceğini bilmiyorum.

a+ avrupa ülkeleri, artı kanada ve avustralya glorious master race, abd pasaportu sahibi olup abd dışında yaşayanları haricinde de abd ok diyebilirim çok rahat.

bir de almancılar dış hatların ortasına kadar gelip dış hatları soruyor lan, ilk başladığımda aklımı yiyordum. (pasaport kontrolünden sonrasını kast ediyor)
Sosyal ağlarda paylaş

Şener Şen'in mi ne bir filminde otobüste "Almanya'ya geldik" anonsu yapılınca kravatını sıkılaştıran, saçlarını düzelten adamın gerçek olduğunu anladım.

Türkiye'den Almanya'ya giderken türkler böyle artist, sırada araya kaynamaya çalışıyorlar; polise, vatandaşa vs. atar gider yapıyorlar. Sonra aynı insanlarla Almanya'ya varıyorsun; adamlar sırada ip gibi, tüm kurallara uyuyorlar, uymayanı uyarıyorlar falan...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...