Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

kira vs. ev almak

Rerore

Öne çıkan mesajlar

WSJ'da bu konuda bir yazı var. Emlak balonunun olmadığından bahsediyor.
http://www.wsj.com.tr/articles/SB11912131382502414519004580246132228540768?mod=trending_now_8

Aşağıdaki grafikte de, İstanbul içinde Beşiktaş'ın ayrıştığı görülüyor. Bu çalışmayı Türkiye genelinde yaparak, İstanbul farkını görmek güzel olabilirdi.

Sosyal ağlarda paylaş

Ev sahibi olmak başka birşey kira geliri için emlak yatırımı yapmak farklı bence.

Oturucağın ev senin olmalı, bunun için ödeme yapmak mantıksız birşey değil kredi alınabilir.

Çünkü kendi evinin rahatlığı var, tadilat özgürlüğün var, güven var.

Öteki türlü almanyadan oğlum geldi tantanası var, 10 yılı dolduran kiracılarda sebepsiz bile şut yeme olasılığın var.

Krizlerin ülkesinde yaşıyoruz.

Ama kira geliri için emlak yatırımı bana pek mantıklı gelmiyor yani, kredi çekeyim bir daire daha alayım kiraya vereyim üstüne birazda ben koyayım kendini öder zaten fikri pek cazip değil.

Onun dışında tabi al-sat al-tadilat yap-sat modelleri daha mantıklı, onun içinde hali hazırda bağlayabileceğin para lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Rerore said:

bir de mesela anadoluda
daha uygun fiyata evler var
kira performansı yüksek

bunlara abanmak da bir çözüm iyi kiracı bulabiliyorsan

onun basinda durmak lazim takip etmek lazim yoksa maymun ederler adami..

su anda anadolunun her universiteli ilinde 1 arti 1 modasi var.. 80 90 gibi gidiyor icine masrafla beyaz esya filan 100 diyorsun..aylik 600 700 kira fix..10 11 senede kendini cikartiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Hepsini okumadım konunun da, biz de bu civarda kira alıyoruz. İlk kiracımız 2 yıl oturdu, daha sonra müstakil ev alıp taşındı. İkinci kiracımız iş kurmak için evini satan üst kat komşumuzdu; o da bir yıl oturup işlerini yoluna koyup taşındı. Şimdiki kiracımız da 6 aydır falan oturuyor, yeni evliler; bir kaç seneye taşınırlar ev alıp.

Genelde 2k civarı kira veren insanlar zaten çok çok daha fazlasını kazanan kişiler oluyorlar; ev almayı tercih ettikleri noktada alıyorlar zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

Hepsini okumadım konunun da, biz de bu civarda kira alıyoruz. İlk kiracımız 2 yıl oturdu, daha sonra müstakil ev alıp taşındı. İkinci kiracımız iş kurmak için evini satan üst kat komşumuzdu; o da bir yıl oturup işlerini yoluna koyup taşındı. Şimdiki kiracımız da 6 aydır falan oturuyor, yeni evliler; bir kaç seneye taşınırlar ev alıp.

Genelde 2k civarı kira veren insanlar zaten çok çok daha fazlasını kazanan kişiler oluyorlar; ev almayı tercih ettikleri noktada alıyorlar zaten.

Sizin evde ne bereket varmış gelen ev alıp çıkıyo 1 ay da ben kalam
Sosyal ağlarda paylaş

Ev sorumluluktur, kira gelirim olur oh mis diye geçiştirilecek bir şey değil.

Evin masrafı olur, ufak tefek sıkıntıları olur, bunlar ev sahibinin sorumluluğu. Ha diyince de satamazsın çok uzun vadeli düşünmüyorsan. İyi kiracı bulma derdi de var.

Bankalara güveniyorsanız niye kira geliri kovalıyorsunuz ki? Bankaya yatırıp mevduat geliri alın. Borsadan anlıyorsanız borsaya girin vs. Daha fazla getirisi. Kira geliri kadar çekerseniz artar da düzenli.
Sosyal ağlarda paylaş

dana22 said:

Rerore said:

bir de mesela anadoluda
daha uygun fiyata evler var
kira performansı yüksek

bunlara abanmak da bir çözüm iyi kiracı bulabiliyorsan

onun basinda durmak lazim takip etmek lazim yoksa maymun ederler adami..

su anda anadolunun her universiteli ilinde 1 arti 1 modasi var.. 80 90 gibi gidiyor icine masrafla beyaz esya filan 100 diyorsun..aylik 600 700 kira fix..10 11 senede kendini cikartiyor.

Aynen katılıyorum, benim ailem anadolunun bir şehrinde yaşıyor mesela. 70-90 arası (lokasyona göre) 1+1 ler var.İçine 3-5 binlik eşya atınca çok net 500-600 civarına verebiliyorsun kiraya.GÜzel getirisi oluyor.Bence istanbulda ev almaktan daha mantıklı.

Ailem orada yaşadığı ve çevre geniş olduğu için kiracı bulma gibi bir dert de olmuyor bizde...
Sosyal ağlarda paylaş

fenn said:

10000 tl gelirin var ve 5000 tl si eve kesiliyor her ay. Maasinin % 75 i taksit oderiz mantigiyla 2500 tl ile ev kredisi oderken 2. Bir ev alabilirmiyiz.

bunlari banka kredisi olarak alacaginiz icin 2. krediyi alamazsiniz. bankalararasi agda zaten hangi bankaya ne borcu harcin var gozukuyor..
Sosyal ağlarda paylaş

ama anadoludaki ev istanbuldaki kadar prim yapmıcak sen 10 sene sonra eve verdiğin parayı çıkartırsın ama istanbulda evin değeride baya baya artıyo

EDİT:mesela biz 5 sene önce 230 bin e 1+1 aldık geçen emlakçıyla konustum su an satılanlar 320 bine gidiyomus
Sosyal ağlarda paylaş

o acaip tartisilir..yakin bir akrabamiz birikimlerini istanbulda gayrimenkule gommustu..bir deprem oldu ..bayagi zarar etti..

sonucta istanbulda gayrimenkul risk..baska namli sehirlerimiz de var..mesela duzce de ustune para verseler oturmam.

istanbul icin ise 200 gibi karsilanabilecek bir rakama evet ama ustune abartili rakamlara hayir diyorum..
Sosyal ağlarda paylaş

reampage said:

Ev sahibi olmak başka birşey kira geliri için emlak yatırımı yapmak farklı bence.

Oturucağın ev senin olmalı, bunun için ödeme yapmak mantıksız birşey değil kredi alınabilir.

Çünkü kendi evinin rahatlığı var, tadilat özgürlüğün var, güven var.

Öteki türlü almanyadan oğlum geldi tantanası var, 10 yılı dolduran kiracılarda sebepsiz bile şut yeme olasılığın var.

Krizlerin ülkesinde yaşıyoruz.

Kulağa mantıklı geliyor ama gerçek öyle değil. Şu an oturduğum evi satın almaya kalksam kiramın 2,5 3 katını ödemem gerekecek. Ki ondan öncesinde peşinatı biriktirebilmek için de ciddi kemer sıkmam lazım en az 1 yıl. Yani bütün hayat standardım uzun bir süreliğine, düşecek, hem de bayağı bi düşüş.
45 yaşında rahat edicem derken 30lu yaşlarımı sıkıntı içinde geçirmek istemiyorum, gezip tozmak falan istiyorum :(
Sosyal ağlarda paylaş

Vallaha beyler istanbuldan ev almak ahmaklıdır başka bişey değil.

İyi bir yatırımcı olarak size tavsiyem;

Anadoludan ev alın.

Örneğin ben memleketim Karabükten tanesi 60.000 TL den 10 adet 1+1 daire satın aldım.

Site daha yapılmadan proje aşamasında satın aldım. Arkadaşım yapiyor. Normalde satış fiyatı 100.000 - 110.000 tl arası.

Karabük öğrenci bakımından sayısı yükselen bir il. Ve bu sitede üniversitenin tam yanında sayılır.

Kira getirisi daire başı aylık 800 TL

10 daire 8.000 TL eder. Normalde 850 TL kiralar ama emlakçıya verildiği için herşeyi ile emlakçı ilgileniyor 800 tl ödüyor sana.

Eşyalı birde daireler. Kiracı kirayı yatırdımı derdi yok yatırmasa bile emlakçı sana ödemek zorunda. Bir nevi tüm daireleri emlakçıya kiralıyorum gerisini o hallediyor.

Harcadığın para 600.000 TL
Aylık getirisi: 8.000 TL

İstanbulda 600.000 TL ye alacağın daireyi maksimum 1.500 TL ye kiraya verebilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Sequo said:

Anadoludan ev alın.

Örneğin ben memleketim Karabükten tanesi 60.000 TL den 10 adet 1+1 daire satın aldım.

Site daha yapılmadan proje aşamasında satın aldım. Arkadaşım yapiyor. Normalde satış fiyatı 100.000 - 110.000 tl arası.

Karabük öğrenci bakımından sayısı yükselen bir il. Ve bu sitede üniversitenin tam yanında sayılır.

10 daire 8.000 TL eder. Normalde 850 TL kiralar ama emlakçıya verildiği için herşeyi ile emlakçı ilgileniyor 800 tl ödüyor sana.

Eşyalı birde daireler. Kiracı kirayı yatırdımı derdi yok yatırmasa bile emlakçı sana ödemek zorunda. Bir nevi tüm daireleri emlakçıya kiralıyorum gerisini o hallediyor.

İstanbulda 600.000 TL ye alacağın daireyi maksimum 1.500 TL ye kiraya verebilirsin.

adam para meselesi oldu mu virgülüne kadar düzgün yazmış, üstelik inanılmaz akıcı bir şekilde.

(tu)
Sosyal ağlarda paylaş

ya misal; 9 senelik süreçlerde, 3er yıllık olmak üzere 3 tane evde otursan istanbulda. biraz keyfine düşkün olsan, sırayla 1500, 2000 ve 3000 lira kiralarla otursan. her sene %12 zam yesen. üşenmeden, sırasıyla;

1.sene : 18k, 2.sene : 20.16k, 3.sene : 22.56k
--
4.sene : 24k, 5.sene : 26.8 k, 6.sene : 30 k
--
7.sene : 36k, 8.sene : 40.3k, 9.sene : 45.12k

bazılarını yuvarladım, toplamda 263k veriyorsunuz 9 yılda. ortalama aylık 2400 lira vermiş oluyorsunuz.

9 seneye, hani ünirversiteyi kazandım, iş buldum, düzgün iş buldum derken 27 yaştan başlasan, 35ine kadar geçireceğin sürede ev alacağım diye kasmaya değer mi bilmiyorum.

hani zaten 27ine kadar normal bir hayat geçirdiysen geçmişinde, zaten öyle çok kasıp kovalamıyorsun birşeyleri. 27den sonra oturuyor maddi durum. tam para harcamaktan zevk alacağın dönemde, kıt kanaat geçinmeye çalışmak. değmez derim, arkandakilere birşey bırakma hevesin yada malım olsun hevesin yoksa.
Sosyal ağlarda paylaş

Sequo said:

Anadoludan ev alın.

Güzel yapmışsın. Böyle başka proje olursa bizide haberdar et :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...