Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yöneylem bilen biri yardım edebilir mi?

sostizm

Öne çıkan mesajlar

bu tarz sorularda genelde bir de risk faktörü verilirdi ama bunda yazmamışlar. demekki discrete düşünecez, yani mesela hisse senedinde ya 3e katlar ya da sıfırlar şeklinde.
expected value olarak kabul edersek

vadeli hesap x
yatırım fonu y
hisse senedi z

f(max)=x*0,30+y*0,175+3/2z

ya da f(max)'ı bodoz x*0,30+y*0,50+3z şeklinde yazıp olasılıkları constrainte yedirmek gerekir.

bilemedim valla.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi kısıt var ondan kısıta yedirmesi gerekiyor sdf

Kısıtlar da,

x >= 3000
v =< 5000
x+t+v = 10000
Z_1 >= 6000 (portföy değerini beklenen getiri olarak varsaydım, kapitali de dahil etmek gerekiyorsa 16000 yazılır, max. fonksiyonuna da x + t + v eklenir gg)

olmalı.

Onun haricinde risk faktörü verilmediğinden ya da eşit olasılıklı olup olmadığından bahsedilmediğinden ötürü ginaly gibi düşündüm ben de. Ama saçma geliyor, bir olayı vardır muhakkak. Aklıma gelmedi şimdi.

Sanırım maksimizasyon fonksiyonu şöyle olacak her ne kadar bilgi eksiği olduğunu düşünsem de:

Z_1 = 0.3x + 0.325t + 1.5v

Ha bu arada, "yatırımını 3 kat daha arttırma şansı bulunmaktadır" diyor ya, burada da şöyle bir şey var; yatırımı 3 kat arttırmaktan kasıt %300 getiriyse (30000 lira getiri, toplam 40000 lira oluyor 6 ay sonraki kapital + portföy getirisi) yukarıdaki fonksiyon doğru oluyor. Fakat kasıt %200 getiriyse (20000 lira getiri, fakat yatırımı 3 kat artarak 30000 liraya çıkıyor) o zaman düzeltme yapıp:

Z_1 = 0.3x + 0.325t + v

şekline getirmek gerekiyor.

Bu arada sorunun sorulduğu konu başlığı nedir? Belki fonksiyonu yazarken dikkate almamız gereken bilgi konu başlığındadır :P
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...