Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kalitesizleşme

Anhora

Öne çıkan mesajlar

Gittikçe ekonomik açıdan fakir bir ülke olmaya başladık. Paranın değerinin yıllara göre değişimi ve satın alma gücümüzü göz önüne alırsak. Eskiden satın aldığımız ürünlere daha az para verip, daha kaliteli ürünler alırdık. Benim babamın annemin satın aldığı levis, adidas ürünler halen kalitesini koruyor. Ne boya atması var, ne çekme var, ne de deforme olma var.

Planlı Eskitme 90larda da yapılmıyor muydu? Planlı Eskitmenin şiddeti mi arttırıldı da aldığım T-Shirtler 3 ay, Ayakkabılar ve Pantolonlar 6-8 Ay dayanmaya başladı?

Tükettiğimiz ürünlerin çoğunun uzakdoğu/ortadoğu(Türkiye) ya da Balkanlar'da üretilmesinin bir sonucu mu bu yoksa?

Şahsen, örneğin şu ürüne 800 lira yatırmayı istiyorum ama 1 sene sonra kullanabileceğimden şüpheliyim.
Sosyal ağlarda paylaş

Anhora said:

aquila said:

onu 1 sene sonra kullanamayacagini dusunuyosan, bence senin kullaniminda problem var. ben onu 5+ yil giyerim.

Şunu da 5+ yıl giyebilir misin?

Geçen sene aldım, şimdi kolları aşınmış ve yakalarının rengi atmış bir hale geldi.

bi insan bunu niye giyer diye sormak lazım başta. baya zevksiz olmak lazım zira
Sosyal ağlarda paylaş

Bu monta 1 sene sonra ne olacağını söyleyeyim:

1. Kolundaki pamuklu kısım portlanacak.
2. Rengi solmaya başlayacak (2. yılda ilk alındığı günkü renginde olmayacak.)
3. Baş kısmındaki tüğler dökülecek.
4. Kol kısmı daha çok aşınacak.
5. Düğmeleri soyulmaya başlayacak.

Daha önce yaşadığım şeyler bunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Son koyduğun montun güzel olanından (polo değil) var bende, geçen sene aldım hala yeni gibi.

Yaklaşık 10 senedir eskitemediğim botum var, 4 yıldır her türlü zorluğu beraber yaşadığım deri kabanım var, 5-6 sene giyip en son götü şeffaflaşınca atmak zorunda kaldığım pantolonum vardı.

Mallarıma temiz bakıyorum, kıymet veriyorum, nasıl hareket ettiğime dikkat ediyorum ve en önemlisi terlemiyorum. Pull and Bear'dan 2011'de 10 liraya aldığım boktan baskılı beyaz tişört bile hala pırıl pırıl.

Ha bir de her gün aynı şeyi giymiyorum, 6-7 tane farklı montum, 4-5 tane ceketim var mesela. Geçen senelerde aldıklarım eskimediğinden ve bedenim değişmediğinden zamanla birikiyorlar, hırpalanmış görünenleri atıp muadillerini alıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

ben 5 kış giydiğim kazak biliyorum. lan hiç mi renk atmaz, iplikler salmaz, pamuklanmaz. markasını hatırlayamadım şimdi ama 2000 lerin başında baya meşhur bir markaydı, sonra battı adamlar. g.e'nin bir geyiği var ya hani; adamlar o kadar kaliteli beyaz eşya yapıyorlarmış ki satışları artmadığı için sattılar beyaz eşya bölümünü diye. moda cart curt diye diye kaliteyi bitirdiler; ama insanlar mal olunca firmalar niye sağmasın?
Sosyal ağlarda paylaş

Anhora said:

deadwoll nasıl yıkıyorsun onları?
senin p&b dediğin markanın t-shirtleri 2 yıkamaya renk atıyor.
perwoll ve yumuşatıcı kullanıyorum. yanlış mı yıkıyorum acaba?

Sıvı deterjan, düşük sıcaklık, koltuk altlarına kosla falan sürüyorum çok sıcakta giyersem. Bir de rengi rengine yıkıyorum; düğmeli, fermuarlı şeylerle iç içe atmıyorum makineye. Tabii makineyi de tıka basa doldurmuyorum.

Ama dediğim gibi ben terlemiyorum, o yüzden 1-0 öndeyim böyle durumlarda sdşlfkng
Sosyal ağlarda paylaş

Anhora said:

Gittikçe ekonomik açıdan fakir bir ülke olmaya başladık. Paranın değerinin yıllara göre değişimi ve satın alma gücümüzü göz önüne alırsak. Eskiden satın aldığımız ürünlere daha az para verip, daha kaliteli ürünler alırdık. Benim babamın annemin satın aldığı levis, adidas ürünler halen kalitesini koruyor. Ne boya atması var, ne çekme var, ne de deforme olma var.

Planlı Eskitme 90larda da yapılmıyor muydu? Planlı Eskitmenin şiddeti mi arttırıldı da aldığım T-Shirtler 3 ay, Ayakkabılar ve Pantolonlar 6-8 Ay dayanmaya başladı?

Tükettiğimiz ürünlerin çoğunun uzakdoğu/ortadoğu(Türkiye) ya da Balkanlar'da üretilmesinin bir sonucu mu bu yoksa?

Şahsen, örneğin şu ürüne 800 lira yatırmayı istiyorum ama 1 sene sonra kullanabileceğimden şüpheliyim.

Fıstık gibi çalışan sorunsuz iPhone'ları sırf yazılım güncellemesi ayağına kasıtlı olarak yavaşlatarak 6 ayda bir yeni telefon çıkartıp parayı kıran Apple'a (ve onu örnek almaya başlayan android markalarına) böyle gözü kapalı atlayan devasa kitle olduğu sürece planlı eskitme devam eder.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...