Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ateistlerin cevap veremediği soru

yuttum

Öne çıkan mesajlar

Ateizm ilk çıktığında herkese ezberletildi. Sonra kağıt kalem icat edilince değiştirilmeden hemen yazıya geçirildi. O yüzden değişmez bence >_>

İnanmamanın yeni din olması senin kendi korkun. Kimse kimseyi öldükten sonra ne olacağıyla tehdit ederek, silah zoruyla veya kandırarak ateizm yayamaz. Bir odağa tapmamak zayıfa, güçsüze veya cahile zorlayarak(taptırarak) kabul ettirilebilecek bir şey değil. Dogmaların olmadığı düşünce sisteminde insanların düşünmeden biat etmesini sağlayamazsın. O yüzden bütün o dinlerin yayılma şekliyle ateizmi yayman mümkün değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

yazdıklarımı bir düşünün ondan sonra konuşun, burada bir dışa vurum varsa oda "inanmayanların" neden inanmadıklarına kılıf bulma çabaları,

en bariz örneği, "terörist yuvası"...

şunu yapmayın işte, inanç durumunuzda kendinizi aklamak için argüman üretmeyin

yoksa hepimiz biliyoruz araplar kafa kestiği için ateist olmadığını kimsenin

kandırmayalım bir birimizi

yahu bu ne saçma bir post. ben mi anlamıyorum?

kim kılıf buluyor ateist olmasına? inanmıyoruz ateistiz işte.

kim karşısındakine yönlendirmeye çalışıyor bulduğu kılıfı öne sürerek? böyle yapıyorsa ne amaçla kılıf buluyor? neyi örtmek için?

çok araştırıp çok sorguladığını ve dünyada ortaya çıkmış bütün dinlerin yalan olduğunu kendi çabaları sonucunda öğrendiğini mi örtecek?

nasıl bir çaba şuan seninki anlamadım.

"inanç durumumda kendimi aklamak? "

bu ne demek lan bi kere?
cümle zaten biraz anlamsız da hadi kendim anlamlandırayım anladığım kadarıyla.

niye kendimi aklayayım ki ben? inanmıyorum işte. inananların da bazıları çok mal, adam öldürüyor. bunu belirtmek beni niye aklasın.

çok saçma bir yerden girdin, şuan çırpınıyosun.
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

Feamer said:

inanmayanlar da ki sorun, inanmamalarını bir inanç olarak yaşamları ve davranmaları...

inanan veya nötr insanları "inanmamaya" davet ederek, inanmamanızı da bir inanç olarak şekillendirdiğinizin farkındasınız dimi?

bunlar kelime oyunları kendini güzel bir karşı eleştiri buldum diye kandırıp sevindirmekten başka birşey değil. inanç sistemi, inanmama durumu, acaip acaip isimlendirmelerden yola çıkarak ateistleri eleştirdiğini sanıyorsun. hepsinin özünde doğuştan itibaren sana çivilenmiş doğru addettiğin şeye karşı gelmelerinin getirdiği rahatsızlık var.

amatörce yapılmış bir saptırma senin yaptığın.
kimse kimseyi inanmamaya çağırmıyor. herkes araştırsın, düşünsün, sorgulasın.

ateistler tanrı yok diye kendi düşünce ve araştırmalarından bulduğu sonuçları ortaya döküyor ve bunları sorgusuzca inanmış insanlar anlasın diye uğraşıyorlar diye inanmamalarını inanç olarak şekillendirmiş olmazlar.

düşünmeden ve hiç tanımadığın birisi hakkında çok kesin yargılara varıp savunma mekanizmasına geçiyorsun

said:
ateistler tanrı yok diye kendi düşünce ve araştırmalarından bulduğu sonuçları ortaya döküyor ve bunları sorgusuzca inanmış insanlar anlasın diye uğraşıyorlar diye inanmamalarını inanç olarak şekillendirmiş olmazlar.

araştırmanı yapar geçersin, yayınlarsın inan inanır inmayan inanmaz zira bunlar teoridir

bu kişinin kendi inisiyatifinde olan bir durumdur.

hristiyanlar arenada aslanlara atılan bir azınlıkken roma da, bu dediğin ateist tanımından bir farkları yoktu, ne zaman çoğaldılar, o yapkıkları eleştirlerden uzaklaşıp, dinciliğin beşiği mısırda önce yahudileri sonra paganları öldürmeye başladılar
Sosyal ağlarda paylaş

Red'in de dediği gibi daha önce de bahsetmiştim sanırım. Benim en çok garibime giden nokta, en doğru din ve kitap olduğunu söyleyenin yine kitabın kendisi olması.

Bu birinin kitap yazıp en doğru kitap budur demesinden farksız mantık olarak. Bunun kanıtı ne dersen, adam yine e kitap öyle söylüyor diyor. Infinite loop resmen...
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

düşünmeden ve hiç tanımadığın birisi hakkında çok kesin yargılara varıp savunma mekanizmasına geçiyorsun

Feamer said:

inanmayanlar da ki sorun, inanmamalarını bir inanç olarak yaşamaları ve davranmaları...

inanan veya nötr insanları "inanmamaya" davet ederek, inanmamanızı da bir inanç olarak şekillendirdiğinizin farkındasınız dimi?
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

araştırmanı yapar geçersin, yayınlarsın inan inanır inmayan inanmaz zira bunlar teoridir

Araştırmayı inanma ekseninde sanan bir insanın ateizmi hristiyanlıkla özdeşleştirmesi şaşılacak bir durum değil. Araştırma ve bilim takım tutmak şeklinde gerçekleşmiyor. Bir araştırma yanlışsa "ben buna inanmıyorum" denmez. Araştırmanın temelde niye yanlış olduğu gösterilir veya araştırmayla çelişen veriler gösterilip araştırmanın doğru olmadığı ifade edilir. Bilimsel araştırma sonuçları kişi insiyatifiyle değil daha çok bilimsel araştırmayla değerlendirilir.

Bir araştırmaya güveniyorsan o araştırmaya tapıyorsun manasına gelmez. O araştırmayı doğrulayacak araştırmalar yapıp kanıtını yaparsın. Araştırmaya güvenmemenin yolu da aynı şekilde karşı kanıt üreten araştırma yapmaktan geçer.

Bir araştırmaya ancak inanıp inanmama açısından yaklaşabilen bir adamın bilimsel araştırmayla işinin olmaması gerekir. Buna insiyatif denmiyor.

Feamer said:

hristiyanlar arenada aslanlara atılan bir azınlıkken roma da, bu dediğin ateist tanımından bir farkları yoktu, ne zaman çoğaldılar, o yapkıkları eleştirlerden uzaklaşıp, dinciliğin beşiği mısırda önce yahudileri sonra paganları öldürmeye başladılar

Hristiyanlar tanrıya tapıyor ve din düşmanlarını cennete gitmek için tanrıları adına öldürüyor.

Antik Romalılar antik roma tanrılarına tapıyor ve din düşmanlarını onların adına öldürüyor.

Yahudiler kendi tanrılarına inanıyor ve din düşmanlarını tanrıları istediği için öldürüyor.

Ateistler hangi tanrıya inanıyor? İnanmadıkları bir şey için ölümden sonra bir yere gitme motivasyonuyla mı din düşmanlarını öldürecekler? Yoksa inanmadıkları bir tanrının isteği üzerine mi öldürecekler?
Sosyal ağlarda paylaş

Redeagle said:

Ateizm ilk çıktığında herkese ezberletildi. Sonra kağıt kalem icat edilince değiştirilmeden hemen yazıya geçirildi. O yüzden değişmez bence >_>

İnanmamanın yeni din olması senin kendi korkun. Kimse kimseyi öldükten sonra ne olacağıyla tehdit ederek, silah zoruyla veya kandırarak ateizm yayamaz. Bir odağa tapmamak zayıfa, güçsüze veya cahile zorlayarak(taptırarak) kabul ettirilebilecek bir şey değil. Dogmaların olmadığı düşünce sisteminde insanların düşünmeden biat etmesini sağlayamazsın. O yüzden bütün o dinlerin yayılma şekliyle ateizmi yayman mümkün değil.

benim kuruntum falan değil ben insanlık tarihinde olmuş olandan bahsediyorum. insanın temel sorunu bu ve en güzel örneği mısır,

pagan tanrıcıları diğerlerini öldürdü, hristyanlar kendi gibi olmayanları öldürdü, sonra müslüman kendi gibi olmayanları öldürdü...

bunların hepsi mısırda oluyor ve dışardan göçlede gelmiyorlar, paganda, hristiyanda, müslümanda mısırlı oğlu mısırlı hepsi, bu neden oluyor

niye söyliyim, çünkü dinler en alt tabakadan yayılmaya başlıyor ve bunu kullanacak adamlar her zaman türüyor, dincilik dediğimiz böyle bir şey

ateizim veya ne derseniz deyin adına bu tehlikeden uzak olmasının nedeni bu alt tabaka ile muhatap olmaması daha, ama zamanla bu ortam oluşursa olacağı bu diyorum,

zira bildiğimiz yazı tarih boyunca başka bir şey olmamış

"gerçek islam bu deği hohohohohoh" diye dalga geçmek yerine, yahudiliğin, hristiyanlığın, müslümanlığın neden bu hale geldiğini, nereden nereye, neyken ne olduğunu, lise düzeyinde bilmiş olsaydınız zaten bu konular da çok daha sağlıklı tartışmalar yapardık
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

Feamer said:

yazdıklarımı bir düşünün ondan sonra konuşun, burada bir dışa vurum varsa oda "inanmayanların" neden inanmadıklarına kılıf bulma çabaları,

en bariz örneği, "terörist yuvası"...

şunu yapmayın işte, inanç durumunuzda kendinizi aklamak için argüman üretmeyin

yoksa hepimiz biliyoruz araplar kafa kestiği için ateist olmadığını kimsenin

kandırmayalım bir birimizi

yahu bu ne saçma bir post. ben mi anlamıyorum?

kim kılıf buluyor ateist olmasına? inanmıyoruz ateistiz işte.

kim karşısındakine yönlendirmeye çalışıyor bulduğu kılıfı öne sürerek? böyle yapıyorsa ne amaçla kılıf buluyor? neyi örtmek için?

çok araştırıp çok sorguladığını ve dünyada ortaya çıkmış bütün dinlerin yalan olduğunu kendi çabaları sonucunda öğrendiğini mi örtecek?

nasıl bir çaba şuan seninki anlamadım.

"inanç durumumda kendimi aklamak? "

bu ne demek lan bi kere?
cümle zaten biraz anlamsız da hadi kendim anlamlandırayım anladığım kadarıyla.

niye kendimi aklayayım ki ben? inanmıyorum işte. inananların da bazıları çok mal, adam öldürüyor. bunu belirtmek beni niye aklasın.

çok saçma bir yerden girdin, şuan çırpınıyosun.

benim çabam şu, ne yaptığınız farkında olun diyorum, yoksa ne ye inanıp inanmamış olmanızın la alakam yok,

şimdi sizinle muhatap oluyorum, yarın "müslüman" kisvesi adında biri çıkar alakasız şeyler söylerse, onuda eleştirim
Sosyal ağlarda paylaş

Redeagle said:

Feamer said:

Araştırmayı inanma ekseninde sanan bir insanın ateizmi hristiyanlıkla özdeşleştirmesi şaşılacak bir durum değil. Araştırma ve bilim takım tutmak şeklinde gerçekleşmiyor. Bir araştırma yanlışsa "ben buna inanmıyorum" denmez. Araştırmanın temelde niye yanlış olduğu gösterilir veya araştırmayla çelişen veriler gösterilip araştırmanın doğru olmadığı ifade edilir. Bilimsel araştırma sonuçları kişi insiyatifiyle değil daha çok bilimsel araştırmayla değerlendirilir.

Bir araştırmaya güveniyorsan o araştırmaya tapıyorsun manasına gelmez. O araştırmayı doğrulayacak araştırmalar yapıp kanıtını yaparsın. Araştırmaya güvenmemenin yolu da aynı şekilde karşı kanıt üreten araştırma yapmaktan geçer.

Bir araştırmaya ancak inanıp inanmama açısından yaklaşabilen bir adamın bilimsel araştırmayla işinin olmaması gerekir. Buna insiyatif denmiyor.

Feamer said:

Hristiyanlar tanrıya tapıyor ve din düşmanlarını cennete gitmek için tanrıları adına öldürüyor.

Antik Romalılar antik roma tanrılarına tapıyor ve din düşmanlarını onların adına öldürüyor.

Yahudiler kendi tanrılarına inanıyor ve din düşmanlarını tanrıları istediği için öldürüyor.

Ateistler hangi tanrıya inanıyor? İnanmadıkları bir şey için ölümden sonra bir yere gitme motivasyonuyla mı din düşmanlarını öldürecekler? Yoksa inanmadıkları bir tanrının isteği üzerine mi öldürecekler?

yemek yerken yazıyordum tam olmamış,

araştır veya araştırmaları okursun, bir fikre varır ve inanma veya inama durumuna geçersin o konu neyse

ilahi meseleler ise bu konular, insanın kendi özelinde olması gereken şeylerdir bunlar.

bu fikriyatını başkalarına anlatmaya başladığında bu dinin başlangıcı oluyor işe

"bak ben nasıl aydınlanmış bir kişiyim."
Sosyal ağlarda paylaş

Eline sağlık Red. Ne güzel yazmışsın.

Keşke Feamer bu yazını son derece açık bir bakış açısıyla okuyup anlayabilseydi.

Ama hala dinlerin bütün metafizik yönlerini reddeden bir grubu zamanında tanrıları için insan öldüren insanlarla birleştiriyor.

Evet haklı olduğun bir yer var, bir X grubunun amacı ne olursa olsun güçlenirse içinde Y grubu olanlara zarar verecek olan insanlar çıkacaktır. Ama bu ateizme bok atmak için kullanilecek bir argüman değil çünkü çok geniş bir olay. Angora tavşanı seven şöförler derneğinden de bazı tipler çıkıp gidip Yırtıcı kuş seven tornacılar derneğini de yok etmeye çalışabilir çok güçlenirse.

said:
"gerçek islam bu deği hohohohohoh" diye dalga geçmek yerine, yahudiliğin, hristiyanlığın, müslümanlığın neden bu hale geldiğini, nereden nereye, neyken ne olduğunu, lise düzeyinde bilmiş olsaydınız zaten bu konular da çok daha sağlıklı tartışmalar yapardık

işte mesela bunu yazan bir insan o kadar gerideki ben tartışamıyorum zaten. müslümanlık neden bu hale geldi bir öğren bakalım diyor ama sonsuz güçteki tanrının gönderdiği bu müslümanlığın neden "bu hale gelmeye" yani bozulmaya açık olduğu gerçeğini atlıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Redeagle said:

yanlıştan doğru çıkarmayın, işin özünü anlayın diyorum, işin özü o dalga geçtiğin cümlede yatıyor.

hristiyanlar aslanlara atılırken böyle şeyler söylemiyor dı ama sonra ne oldu da bu noktaya geldiler

işin can alıcı noktası burası

ve kimse merak etmesin, eğer yarın ateizmde büyük çıkarı olduğunu görse dinci parazit oraya da bulaşır, durduramazsınız
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

Eline sağlık Red. Ne güzel yazmışsın.

Keşke Feamer bu yazını son derece açık bir bakış açısıyla okuyup anlayabilseydi.

Ama hala dinlerin bütün metafizik yönlerini reddeden bir grubu zamanında tanrıları için insan öldüren insanlarla birleştiriyor.

ya yok öyle bir tarih işte, hiç olmazsa bazı basit tarihi şeyleri biliyor olsanız zaten bu konuları kafadan geçiyor oluruz

ayrıca dinlerin metafizik yönlerini geçersiz kılıca dini geçersiz kılmıyorsunuz,

ilahlar dinin beslendiği sadece bir damardır bunu ortadan kaldırmak dini bitirmek için yeterli değildir.

özetle, eğer sıkıntımız dincilik ise onu bu şekilde bitiremeyiz. yok teoloji tartışıyorsak ki, bunu tartışmam zaten
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

ilahi meseleler ise bu konular, insanın kendi özelinde olması gereken şeylerdir bunlar.

bu fikriyatını başkalarına anlatmaya başladığında bu dinin başlangıcı oluyor işe

şunları belirtiyim belki aydınlanırsın.

insanın özelinde olması gerekir lafını ne amaçla kullandığına göre değişir. son 10 postunda olduğu gibi çok genel bir davranışı kapsayan cümleleri öne sürerek saldırıları dodge'lamaya çalışıyorsun. bunu da her yüzüne vurduğumda daha genel kavramlarla geliyorsun.

ilahi mesele insanın özelinde olması gerekir dedin. o zaman camiler olmasın, ezan okunmasın. özel şeylerse bunlar? hayır belki bunu kastetmemişsindir tabi ama öyle genel ki yazdığın. bunu da kapsıyor. bak heryere çekebiliyorum.
ben günde 5 kere ezan duymak zorunda mıyım? neden azınlık olarak buna karşı gelmeye bile hakkım yok? bırak karşı gelmeyi bunu buraya yazdığım için bile tepki alırım.

senin yakalayamadığın ve yakalamamak için herşeyi denediğin şey ilahi şey. ilahi bişey yok. biz bunun farkındayız. bizim düşüncemiz bu. düşüncemizi beğenmek zorunda değilsin ama düşüncemizi düşünüyor olma hakkımıza saygı göstermek zorundasın.

bu da topiğin en fail lafı bir yere not alayım:

said:
"Fikriyatını başkalarına anlatmaya başladığında, bu dinin başlangıcı olur."
Feamer
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

said:

işte mesela bunu yazan bir insan o kadar gerideki ben tartışamıyorum zaten. müslümanlık neden bu hale geldi bir öğren bakalım diyor ama sonsuz güçteki tanrının gönderdiği bu müslümanlığın neden "bu hale gelmeye" yani bozulmaya açık olduğu gerçeğini atlıyor.

işte kendin çalıp kendin oynuyorsun başka bir şey değil,

hiç bir şey olmasa dahi, ortak insanlık tarihi hakkın da doğru çıkarımlar yapman için genel kültür bilgisi, insan davranışlarına yönelik bir analiz öneriyorum.

sen bana güya kabul etmediğin "dinlerin" teolojik tartışmaları ile geliyorsun. ve buna rağmen beni gericikle suçluyorsun

üstelik öyle bir iddiam olmamasına rağmen, resmen element uydurarak haklı duruma geçmeye ve dayanak noktası yaratmaya çabalıyorsun ki,

üsteki yazılarında öyle yapmadığını iddia ediyorsun

işin can alıcı kısmı burası işte, kiliseye savaş açan 18yy avrupa eliti gibi davranırsanız bir yere varamıyoruz. kilisenin gücünün tanrın varlığına olan inançtan geldiğini düşündükleri için bunun aksinin oluğunu ispat etmeye çalıştılar, doğru veya yanlış benim meselem değil, ama bunu niye yaptılar kendilerini kısıtlayan dinden kurtulmak için

yani, asıl meseleleri neydi? DİN.

başarılı oldular mı? kısmen oldular, belli bir refah seviyesinin üstünde ki bölgelerde ve bu bölgelerin içinde daha üst refah seviyesinde olanlar arasında güzel sonuçlara ulaşıldı ama gelişmişlik düzeyi düşük bölgelerde ve topluluklar içinde bu gözlemlenmedi niye?

bu arada dünya savaşlarının etkilerini ve yapılan çok kanlı din savaşlarını unutmamak lazım.

demek ki, benimde eleştirdiğim dinin "katalizörü" sadece tanrının varlığı değil miş. belli insanları bu "dincilere" götüren başka etkenlerde varmış

son olarak, teoloji tartışmak ayrı bir şeydir, dinleri eleştirmek ayrı şeyler, size önerim bu ikisini bir arada karıştırmayın
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

Redeagle said:

yanlıştan doğru çıkarmayın, işin özünü anlayın diyorum, işin özü o dalga geçtiğin cümlede yatıyor.

hristiyanlar aslanlara atılırken böyle şeyler söylemiyor dı ama sonra ne oldu da bu noktaya geldiler

ve kimse merak etmesin, eğer yarın ateizmde büyük çıkarı olduğunu görse dinci parazit oraya da bulaşır, durduramazsınız

O noktaya geldiler çünkü geniş bir topluluK "düşünmeden tapınma" bir araya geldi. Bir tanrıya tapındığın bir toplulukta tanrının emrini tartışamazsın. Sana büyüklerin tarafından "tanrın düşmanlarını öldürmek" istiyor derse durumu kabullenmek durumundasın. Tapındığın sistemin din adamları sana cennetten toprak satmak isterse elini cebine atar ve o toprağı alırsın. Din sana din adamının emrini tartışabileceğin bir düzlem sunmaz. Tanrıya ve tanrıyı temsil eden insanlara tapman esastır. Hristiyanlığın ilk gününde İsa'nın söyledikleriyle çelişmezdin, bugün de çelişemezsin.

Sırf bu yüzden ateizm ile dünya tarihindeki herhangi bir din topluluğunun alakası yok. Sana tapman için, sorgulamaman için yeni bir uyduruk ilahi güç sunan olmuyor. Ateizmde tapamazsın. Ateizmde olmayan tapınmayı düzenleyebilmen için din adamı üretemezsin. Ateizmde olmayan din adamları ateizmi kendi çıkarları için kullanamaz. Olmayan varlıklar sana olmayan toprağı satamaz, olmayan bir varlık adına insan öldüremezsin. Ateizmin çelişemeyeceğin insanı veya ilahi liderleri yok.

Senin beklentin ateist ağırlıklı bir toplulukta RTE veya Hitler gibi birinin çıkması ve parti tabanının dincileri kapsamaması nedeniyle dindarları hedef göstermesi. Bu senaryonun gerçek olduğunu ve müslümanların katledildiğini düşünelim. Bu durumda bile ateizmi katliam aracı olarak görebilmen mümkün değil. Müslüman bir ülkede dinsiz öldüren insanların motivasyonuyla ateist bir ülkede müslüman öldüren insanların motivasyonlarını karşılaştırman yeterli:

Liderlerin gütmesiyle ateist katleden müslüman/romalı öldüren hristiyan için:

1) Ülke lideri karizmatiktir. Adamın fanatikleri için liderin ölüm emri vermesi katliam yapmak için yeterlidir.

2) Söz konusu dinin üyeleri azınlık dindarlarından ve dinsizlerinden nefret etmektedir. Ülke katliama giden bir ayrışma yaşamaktadır. Irkçılık ve nefret suçları işin içine girer.

3) Ülke yönetimi söz konusu din kitabından alıntılarla düşünmeyen, cahil kalabalığı haklı olduğuna ikna eder. Din kurumları katliamı onaylayan fetva verir. Söz konusu dinin din adamları cemaatlerini toplayıp katliam için örgütler.

Liderlerin gütmesiyle müslüman katleden ateist için:

1 Ülke lideri karizmatiktir. Adamın fanatikleri için liderin ölüm emri vermesi katliam yapmak için yeterlidir.

2) Söz konusu dinin üyeleri azınlık dindarlarından ve dinsizlerinden nefret etmektedir. Ülke katliama giden bir ayrışma yaşamaktadır. Irkçılık ve nefret suçları işin içine girer.

Bu kadar. Ateist bir topluluk kendilerini güdecek din alimlerinden ve beyinlerinin yıkanabileceği din binalarından yoksundur. Ateizmin olmayan din kitabından alıntı yapamazsın. Olmayan lordu adına katliam yapamazsın.

Dini ortadan kaldırdığın vakit siyasi ve nefret suçları ortadan kalkmayacak evet. Fakat ateist bir topluluğun yapabileceği bir katliamın din temelli olamayacağı aşikar. Veya yapılabileceğini iddia ediyorsan lütfen ateistin olmayan dini adına nasıl katliam yapabileceğini dindar biri olarak açıkla, aydınlanalım.
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

Feamer said:

şunları belirtiyim belki aydınlanırsın.

insanın özelinde olması gerekir lafını ne amaçla kullandığına göre değişir. son 10 postunda olduğu gibi çok genel bir davranışı kapsayan cümleleri öne sürerek saldırıları dodge'lamaya çalışıyorsun. bunu da her yüzüne vurduğumda daha genel kavramlarla geliyorsun.

ilahi mesele insanın özelinde olması gerekir dedin. o zaman camiler olmasın, ezan okunmasın. özel şeylerse bunlar? hayır belki bunu kastetmemişsindir tabi ama öyle genel ki yazdığın. bunu da kapsıyor. bak heryere çekebiliyorum.
ben günde 5 kere ezan duymak zorunda mıyım? neden azınlık olarak buna karşı gelmeye bile hakkım yok? bırak karşı gelmeyi bunu buraya yazdığım için bile tepki alırım.

senin yakalayamadığın ve yakalamamak için herşeyi denediğin şey ilahi şey. ilahi bişey yok. biz bunun farkındayız. bizim düşüncemiz bu. düşüncemizi beğenmek zorunda değilsin ama düşüncemizi düşünüyor olma hakkımıza saygı göstermek zorundasın.

bu da topiğin en fail lafı bir yere not alayım:

said:
"Fikriyatını başkalarına anlatmaya başladığında, bu dinin başlangıcı olur."
Feamer

neyse bu kadar cehalet bu gün için yeterli, bazı temel kavramların bilgisine ulaştığın zaman belki sağlıklı bir tartışma ortamı olabilir zira ne demek istediğimi anlamak için bile caba sarf etmeden cevap veriyorsun

belli genel bilgilerin farkında olmadan ilahların varlıklarını anlasan ne olur gerçekten?

evet, ayrıca çok komik sin eğer iltifat istiyorsan, al gülücükte var :)

son olarak, belli kalıpların dışında konuşunca argüman üretemiyorsunuz dimi, çok yazık gerçekten
Sosyal ağlarda paylaş

Redeagle said:

Feamer said:

Redeagle said:

O noktaya geldiler çünkü geniş bir topluluK "düşünmeden tapınma" bir araya geldi. Bir tanrıya tapındığın bir toplulukta tanrının emrini tartışamazsın. Sana büyüklerin tarafından "tanrın düşmanlarını öldürmek" istiyor derse durumu kabullenmek durumundasın. Tapındığın sistemin din adamları sana cennetten toprak satmak isterse elini cebine atar ve o toprağı alırsın. Din sana din adamının emrini tartışabileceğin bir düzlem sunmaz. Tanrıya ve tanrıyı temsil eden insanlara tapman esastır. Hristiyanlığın ilk gününde İsa'nın söyledikleriyle çelişmezdin, bugün de çelişemezsin.

Sırf bu yüzden ateizm ile dünya tarihindeki herhangi bir din topluluğunun alakası yok. Sana tapman için, sorgulamaman için yeni bir uyduruk ilahi güç sunan olmuyor. Ateizmde tapamazsın. Ateizmde olmayan tapınmayı düzenleyebilmen için din adamı üretemezsin. Ateizmde olmayan din adamları ateizmi kendi çıkarları için kullanamaz. Olmayan varlıklar sana olmayan toprağı satamaz, olmayan bir varlık adına insan öldüremezsin. Ateizmin çelişemeyeceğin insanı veya ilahi liderleri yok.

Senin beklentin ateist ağırlıklı bir toplulukta RTE veya Hitler gibi birinin çıkması ve parti tabanının dincileri kapsamaması nedeniyle dindarları hedef göstermesi. Bu senaryonun gerçek olduğunu ve müslümanların katledildiğini düşünelim. Bu durumda bile ateizmi katliam aracı olarak görebilmen mümkün değil. Müslüman bir ülkede dinsiz öldüren insanların motivasyonuyla ateist bir ülkede müslüman öldüren insanların motivasyonlarını karşılaştırman yeterli:

Liderlerin gütmesiyle ateist katleden müslüman/romalı öldüren hristiyan için:

1) Ülke lideri karizmatiktir. Adamın fanatikleri için liderin ölüm emri vermesi katiam yapmak için yeterlidir.

3) Ülke yönetimi söz konusu din kitabından alıntılarla düşünmeyen, cahil kalabalığı haklı olduğuna ikna eder. Din kurumları katliamı onaylayan fetva verir. Söz konusu dinin din adamları cemaatlerini toplayıp katliam için örgütler.

Liderlerin gütmesiyle müslüman katleden ateist için:

1)lke lideri karizmatiktir. Adamın fanatikleri için liderin ölüm emri vermesi katliam yapmak için yeterlidir.

Bu kadar. Ateist bir topluluk kendilerini güdecek din alimlerinden ve beyinlerinin yıkanabileceği din binalarından yoksundur. Ateizmin olmayan din kitabından alıntı yapamazsın. Olmayan lordu adına katliam yapamazsın.

Dini ortadan kaldırdığın vakit siyasi ve nefret suçları ortadan kalkmayacak evet. Fakat ateist bir topluluğun yapabileceği bir katliamın din temelli olamayacağı aşikar. Veya yapılabileceğini iddia ediyorsan lütfen ateistin olmayan dini adına nasıl katliam yapabileceğini dindar biri olarak açıkla, aydınlanalım.

bunlarda aynı fikirdeyiz zaten, mevcut yapı bu şekilde korunursa eyvallah, ama ben geçmişte olanların yansımalarının olabileceğini belirtmek istiyorum ve ateizm eleştirisi olarak almayın bu daha çok insanlık eleştirisi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...