Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Pilot olmak

Catze

Öne çıkan mesajlar

zor baya
aviation management okumuş bi arkadaşım oldu almanya'da totalde bireysel imkanlarıyla oldu gerçi 105k € harcadı 3 yıllık okudu falan
1-2 yıl işsiz kaldı şimdi 6k$ alıyor başlangıç olarak.
öyle thy falan kolay koaly almıyor alman vatandaşı olmasına rağmen lufhansa'da zorluk çıkarmış biraz belirli km uçuş istiyorlar applicaiton için falan 30una gelmeden bütün mühendislik mezunları deniyor genelde THY açıyor yılda 2 defa.
Sosyal ağlarda paylaş

İlk 16k $ ppl kısmı 2 ay yerde eğitim alıyorsun sonra cessna 172de falan eğitim alıyorsun 45-50 saat uçuş sonra başarılı olursan atpl eğitimi alıyor oda 75k $ atpl nasıl bilmiyorum çünkü almadım. Sonra anlaşırsan bi hava yoluyla uçuracağın uçağın eğitimini alıyorsun oda 30k euro idi aşağı yukarı sanırım ama onu havayolu üstleniyor maaşından kesiyor sanırım. Thy geçen sene sanırım 86lılar için son sınavı açtı bundan sonra 86 ve daha yaşlılar sınava giremeyecek falan filan. Biraz pahalı bir eğitim ki bu ankara fiyatları.

ps: fiyatlar eski fiyatlar şimdi artmış ya da azalmış olabilir(azalacağını sanmıyorum tabi :P )
Sosyal ağlarda paylaş

üniversite falan artık geçti onlar benim için, daha ziyade vericem parayı, eğitimi alıp işe başlıcam gibi bir isteğim, hayalim var, açıkçası yurtdışı istiyorum, florida bu iş için en iyi yer diyorlar internette. yurtiçi pek düşünmüyorum, zira süreç çok uzun ve yurtdışı ile karşılaştırıldığında çok boş eğitim olduğu söyleniyor. ama tabi yurtiçi çok iyi bir okul bulabilirsem o da harika olur. burda bekleyenim de var :P çok bekletmek istemiyorum onu da.
Sosyal ağlarda paylaş

Catze said:

üniversite falan artık geçti onlar benim için, daha ziyade vericem parayı, eğitimi alıp işe başlıcam gibi bir isteğim, hayalim var, açıkçası yurtdışı istiyorum, florida bu iş için en iyi yer diyorlar internette. yurtiçi pek düşünmüyorum, zira süreç çok uzun ve yurtdışı ile karşılaştırıldığında çok boş eğitim olduğu söyleniyor. ama tabi yurtiçi çok iyi bir okul bulabilirsem o da harika olur. burda bekleyenim de var :P çok bekletmek istemiyorum onu da.

THK üniversitesi var ankarada.

Toplamda 100 milyara yakın parayı basıyorsun, atpl ya da işte neyse tam hatırlamıyorum o uçuş lisansını alıyorsun. Sonra direk başlıyorsun işte yardımcı pilot adayı, 2. pilot adayı olarak. Hatta iş garantili master eğitimi diye reklam yapıyorlar, direk thy istihdam alıyormuş falan, sitesinden bakarsın detaylıca.

TLDR: yukarda da denmiş, para.
Sosyal ağlarda paylaş

Pilot tanıdığı olan var mı ? Ben bu işe girişicem ama iyice bir araştırmak istiyorum o nedenle de pilotlarla konuşmak istiyorum, vardır sanırım az da olsa bir fikirleri. Çevremdeki insanlarla buldum, buluyorum da ama fazla fikrin hiç bir zaman zararı olmaz sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

abimin arkadaşı babasıyla inşaat işindeydi sıkıldı pederin dırdırından pilot olmaya karar verdi özel havacılık kursuna yazıldı ama pahalı biraz 50 60k dolardan bahsediyodu. kursu bitti şimdi thy'de 2.pilot mu diyolar ondan oldu. ha muhtemelen biraz torpil vardır çünkü thy'ye girmek pek de kolay olmasa gerek.

beni de çok gazlamıştı makina müh. için eğitim daha kolay bazı dersleri almak zorunda bile değilsin sen de yazıl diye de ben karasal hayatı seçtim sdf
Sosyal ağlarda paylaş

Benim hayalim. 3. kez ve yastan dolayi muhtemelen son kez basvurdum THY'ye. Ilkinde yurtdisinda oldugum icin on gorusmeye gelemedim, ikincide kpds'den caktim. Bu sefer toefl kursu alip sinava giricem.

THY ucretsiz egitim veriyor. 10 yil hizmet zorunlugugu ile maasindan egiim masraflarini kesiyor. Tum dunyada ve turkiye'de inanilmaz acik var. 15k maas ile baslatiyolar 2 yil egitim. Psikomotor testi, boy kilo endeks uyumlulugu ve daha sonrasinda yapilacak saglik kontrollerinden saglam gecmek gerekiyor.

Ozel okulda 50k euro fiyat var. Bu sekilde de lisans alabilirsin. Okul okur gibi 2 yil egitim ve sonunda sinavlari gecmen gerekiyor tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

Başvuru yaptıktan ne zaman sonra belgelemen gerekiyor puanı?

Toefl'a kasayım bende yeterli süre olursa.

Sen hangi aşamadasın şu anda DLR'lara girdin mi?

toggie said:

Benim hayalim. 3. kez ve yastan dolayi muhtemelen son kez basvurdum THY'ye. Ilkinde yurtdisinda oldugum icin on gorusmeye gelemedim, ikincide kpds'den caktim. Bu sefer toefl kursu alip sinava giricem.

THY ucretsiz egitim veriyor. 10 yil hizmet zorunlugugu ile maasindan egiim masraflarini kesiyor. Tum dunyada ve turkiye'de inanilmaz acik var. 15k maas ile baslatiyolar 2 yil egitim. Psikomotor testi, boy kilo endeks uyumlulugu ve daha sonrasinda yapilacak saglik kontrollerinden saglam gecmek gerekiyor.

Ozel okulda 50k euro fiyat var. Bu sekilde de lisans alabilirsin. Okul okur gibi 2 yil egitim ve sonunda sinavlari gecmen gerekiyor tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

sunexpress verior kredi mesela kendi çalışanları içinden pilot olmak isteyen adaylara. Kurum içi sınav ve testleri gectiği vakit hollanda daki bir okula gönderiyor. okul masraflarını Sunexpress karsılıyor ama bir sözleşme yapılıyor sanırsam kurs cıkıçı FO olarak başlıyorsun firmada ve borç ödenene kadar ordasın.
Sosyal ağlarda paylaş

THY'nin boy/kilo ve yabancı dil şartını sağlayan herkes DLR'a girebiliyor, başarılı öğrenci olmaya, iyi okulda okumaya vs. gerek yok; hatta tüm 4 yıllıklardan başvurulabiliyor aşağı yukarı. Matematik ve fizik testleri olduğu için mühendisler vs. daha şanslı. DLR testinde çok çok kabaca; görsel hafıza, matematiksel hafıza, yön duygusu gibi nitelikleri ölçülüyor kişilerin. Çalışıp yapılmayacak bir şey değil.

DLR'ı geçince psikiyatristle mülakata çağırıyorlar (DLR2 diyorlar buna da), bayağı detaylı bir görüşme sanırım. Uygun bulurlarsa kurul mülakatına çağırıyorlar işte; torpil falan anca o noktada devreye girer giriyorsa. DLR sınavları almanlar tarafından denetleniyor sanırım (eskiden Hamburg'da yapıyorlardı sınavları zaten.)

Tabii bu serüvene atılmadan önce ciddi bir sağlık muayenesinden geçin derim ben, her şeyi geçip en sondaki sağlık taramasından saçma sapan bir nedenle geçemeyip kafayı dağa taşa vurmayın sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...