Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gerçek islam, İslam nedir?

vivavale

Öne çıkan mesajlar

sanssizsansli said:

kıble ehli olan kimseyi din adına tekfir edip veya başka sebeple öldürme yetkisi islamda yoktur. ışid'ı örnek göstermeyin artık her seferinde. görmek istediğini görüyorsunuz anlıyoruz da boku çıkmadı mı.

vivavale said:

rotası islam olan hiçbir şekilde masum insanları öldürmez. din farkı, dil farkı, renk farkı, inanış farkı aklına ne gelirse

sıhahaha
tanrı varsa bile dindarları diğer insanlara imtihan olsun diye yollamış orası belli
Sosyal ağlarda paylaş

vivavale said:

Black-ice said:

vivavale said:

ehh be black yapma şimdi. işid belasının ne olduğunu biliyor. islamla alakası yok adamların. kılıf bulmuşlar gidiyolar işte.

bu Einstein in ya da bilim adamlarının olayına benzedi. icadı kötüye kullan sonra mucidini suçla. bu mantık adaletsiz haksız bir mantık kusura bakma abi.

işidi boşver öyle aklıma geldi. dini yanlış anlayan insan dedin mi yüzlerce grup ya da bireysel insan var.

icat=din karşılaştırması inanılmaz saçma.
dini kötü niyetle kullanan adamlardan bahsetmiyorum ben. dini kötü amaçla kullanan adam zaten din dışıdır. "yanlış anlayanlardan" bahsediyorum.

icat "kötü niyetle" kullanılırsa zarar verir. yani baştan amacı kötü bir amaç uğrunda kullanmak olur.

sen eğer iyi bir amaç için kullanılacak icat'ı tasarlarken bir hata yapıp onun kötülüklere sebep olacak gizli kalmış yanlara sahip olmasına sebep olursan, mücit olarak hatalısındır, icadın da piyasadan toplatılır.

icad din örneklemesi gayet mantıklı abi bence. yine insan kullanıyor insan karar veriyor.

'yanlış anlamak' bir insan neden yanlış anlar abi peki, ya iletici de bir sıkıntı vardır ya da alıcı da en basit modelleme ile.

eğer ileticide sorun olsaydı dünya da inanıp güzel işler yapan/yapmış insanlar olmayacaktı. kaldı ki inanan insan için bu madde zaten kafadan gidiyor Allah sözü olduğu için.

o zaman geriye alıcı kalıyor yani insan. sıkıntı bence insanlarda abi, kötü olmalarında kötüyü istemelerinde. kendi nefislerini, egolarını tanrı edinmelerinde.

sanssizsansli said:

ona o zekayı veren Allahsa onu kullanma kapasitesini bilip mükafatını ona göre verecek olan da Allahtır. şu bir gerçek ki egosuna ve nefsine tapmayan en düşük zekalı birey bile tanrı inancına sahipse şayet o düşündüğün kötülükleri yapmaz.
inanmayan biri de yapmayabilir böyle hataları. işte bu tamamen insanın insaniyetini bilmesi ve kendine tapınmamasıyla bağlantılı.

abi kaçırdığınız çok ufak bir nokta var ve herşey orada bitiyor. lütfen yazımı iyi okuyun.

izin verirsem sana bir soru sorucam çok da vaktim yok sonra kalamayacağım pek: saygısızca gelebilir bu soru kusura bakma.

tanrı olsaydın, sonsuz gücün olsaydı, ama insan aklının alamayacağı bir sonsuzluk tabi bu. sonuçta tanrı. bunlara sebep olur muydun?

çok basitçe söyleyeyim: abi ben olsam öyle sade, öyle her insana, öyle dünyadaki en ücra kabileye bile hitap edecek aynı zamanda da insanları olabildiğince iyiliğe yönlendirecek birleştirecek bir din yollardım ki insanlar ne birbirini keserdi ne de işid olurdu. bu tarz şeylerle vakit kaybetmezdi. gerizekalı yalandan profesörler götlerinden benim kurallarımı yorumlayamazdı. çünkü hepsi son derece açık olurdu zaten.

ayrıca öyle bir kaç tip, ne bileyim her kültüre farklı aralarında çatışma oluşacak şekilde de yollamazdım mesela. bir yollardım böyle komple bütün dünyayı kapsatırdım. sonuçta DÜNYA'yı bu yüzden yaratmışım değil mi. neden böyle bir bölgeyi doğruluktan , iyilikten habersiz bırakayım ya da farklı kurallar koyayım.

HADİ diyelim ki ben testi biraz zorlaştırmak için yanlış anlanabilecek noktalar koymaya karar verdim. böyle bir şey yapacak olsam da hatalarından tamamen kendileri zarar görecek şekilde ayarladım. 5 yaşındaki kızı öldürtecek şekilde değil. bak ne ufak çözümler buluyorum üstelik sonsuz gücüm bile yok.

sonuçta sonsuz gücün var, ne bileyim 600 yılından 1400 yıl hatta 10 milyon yıl sonra olabilecekleri bile görebilen bir güçsün.

neden insanlara bu kadar yanlış anlamaya sebep olacak emirler göndereyim. hayır icat benzetmesi şu yüzden yanlış, hem de ne yanlış;

sonsuz bilgelik, bilinç ve bilgiyle dolu bir bilim adamısın. bir icat üreticeksin, ama ilerde atom bombası olarak kullanılabileceğini farkediyosun. sonuçta sonsuz gücün var. ne yaparsın? tabi ki de bomba olarak kullanılma özelliği "kapatırsın". bu kadar basit. sonuçta gücün sonsuz.

şimdi düşünelim? neden bu özelliğini kapatmadı acaba. yoksa;

http://4.bp.blogspot.com/_k01vlNCnA4o/TSJ6AluROzI/AAAAAAAAADI/gE_5z4rVmXc/s1600/epicurus_quote1.jpg

ingilizcen yeteri kadar yoksa bu da çevirisi:

Tanrı kötülüğü önlemek istiyor da, önleyemiyor mu? O zaman güçlü değildir. Kötülüğü önleme gücü var fakat bunu kullanmıyor mu? O zaman, tanrı kötüdür. Hem kötülüğü önlemeye gücü var, hem de istekli mi? O zaman ortada neden kötülük var? Ya da hem kötülüğü önleme gücü yok, hem de bunu istemiyor öyle mi? O zaman ben ona neden Tanrı diyeyim?

cevabı nasıl da bu paradoksta gizli değil mi. görebildiğine eminim.

bunların ne kadar boş geldiğini anlıyorum ama sadece sorgulamaya davet ediyorum. eminim her dediğime "o tanrı olduğundan bir bildiği tabi ki vardır" şeklinde bir cevap geçiriyorsunuz içinizden. ama bu sadece ondan korkularak yetiştirildiğiniz için istemsizce yaptığınız bir eylem.
Sosyal ağlarda paylaş

@navyamphs
ohh wai ayet bombardımanı da geldi negzel.

tamam abi ayetin önünü arkasını araştırmadan c/p yapmışsın eyvallah.

ayettekileri okudun mu ya da anlamaya çalıştın mı bak o bir ayette kur an la cihad et diyor.

cihad emri eğer mekkedeki surelerde geliyorsa akıl ve bilgi ile kur anla cihad edersin, medine de inmişse sure kıtal yani bildiğimiz savaşı içerir. şimdi tekrar bi kontrol etmelisin ayetleri.

hatta arttırayım anne- babayla da cihad et der kur an bunu unutmuşsun buradan vuracaksan eğer.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...