Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

vücut geliştirme #5

AthleT

Öne çıkan mesajlar

valla ben smithtte rahat edemiyorum hiç ya squatta falan belime yük biniyor hiç yapmamak daha iyi bence, üst göğüs yada normal göğüs giriyorum arada ama çok güzel vuruyor kasa, zaten fly ve dips abanıyoruz dengeliyici kaslar çalışıyor hep bari pressleri izole yapayım diyorum arada, ama serbestte daha ağır basıyorum nedense sdf
Sosyal ağlarda paylaş

beyler bi konuda tavsiyenizi rica edicem. bacak ve omuzu aynı gün çalışıyorum. sorun şu ki bacak idmanım biraz uzun sürüyor iyi pump almak adına set sayısını yüksek tutuyorum.. e omuz desen o da trapezi ekleyince 25 seti buluyor. haliyle idman 1 saat 20 dakikayı bile bulabiliyor. sizce arka bacağı d. lift yaptığım sırt gününe mi kaydırsam yoksa trapezi mi sırt gününe kaydırsam?
Sosyal ağlarda paylaş

İlk ayı tamamladım tatmin edici noob gainleriyle.
Şuna yakın bi takvimle çalıştım.

Şimdi push/pull split gideyim istiyorum bir ay kadar.
Yine aynı noktada şuna yakın bir program dahilinde.

Burada emin olamadığım nokta:
1- Rep sayıları çok mu yüksek beginner için? Biraz daha hacim adına rep sayısını azaltsam daha mı iyi olur?

2- Romanian deadlift yerine alternatif ne önerirsiniz? Doğru form önemli deadlift için çok ve pek emin olamıyorum.

3- Seated leg curl ve seated calf raise için yeterli ekipman yok salonda. Ne yapsam alternatif?

4- Push için de Pull için de upright row eklemiş. Smith machine'e pek sıcak bakmıyorum ama smith'te çalışınca shoulder, free weight çalışınca back mi izole ediyorsun, ne alaka?
Sosyal ağlarda paylaş

Sorieno said:

İlk ayı tamamladım tatmin edici noob gainleriyle.
Şuna yakın bi takvimle çalıştım.

Şimdi push/pull split gideyim istiyorum bir ay kadar.
Yine aynı noktada şuna yakın bir program dahilinde.

Burada emin olamadığım nokta:
1- Rep sayıları çok mu yüksek beginner için? Biraz daha hacim adına rep sayısını azaltsam daha mı iyi olur?

2- Romanian deadlift yerine alternatif ne önerirsiniz? Doğru form önemli deadlift için çok ve pek emin olamıyorum.

3- Seated leg curl ve seated calf raise için yeterli ekipman yok salonda. Ne yapsam alternatif?

4- Push için de Pull için de upright row eklemiş. Smith machine'e pek sıcak bakmıyorum ama smith'te çalışınca shoulder, free weight çalışınca back mi izole ediyorsun, ne alaka?

1- repi düşürünce "hacim" artmıycak. 5-15 arasından çok şaşmadığın sürece çok fark etmez. yüksek tekrarlarda ağırlık arttırmak zordur, benim hoşuma gitmiyo. önemli olan toplam rep sayısı "hacim" için

2- RDL yerine alternatif istiyosan 1 leg romanian deadlift öneririm. alışması zor 1 hafta falan sürebilir dengeyi kazanman. ama sakatlık çıkma ihtimali çok daha az. alt vücutta çalışan bölgeler aynı, üst vücutta ağırlık az kaldığı için bir şey çalışıyo denemez.
utanmazsan pull-through olabilir.
bunların hiçbiri düz deadliftin yerini tutmaz

3- seated leg curl yerine lying leg curl
seated calf raise yoksa da yapmayıver. standingin setini arttır. otururken dizinin üstüne ağırlık koydur yap çok şartsa, ki çok şart olabilcek bi hareket değil

4- pull gününe upright rowla niye başlanıyo hiç anlamadım. 3 günün 2sinde upright row var, trapez specialization programı bu adeta. pull gününde bi tane daha sırt hareketi eklemen gerek. upright rowun da yerini değiştirirdim yerinde olsam. hatta upright row falan yapma omzunda sıkıntı varsa veya olmasından korkuyosan
smith machine upright row dediğinde belki geniş tutuş falandır, omuz çalıştırmaya çalışıyodur. onun yerine lateral raise yapardım.
Sosyal ağlarda paylaş

tiLi said:

1- repi düşürünce "hacim" artmıycak. 5-15 arasından çok şaşmadığın sürece çok fark etmez. yüksek tekrarlarda ağırlık arttırmak zordur, benim hoşuma gitmiyo. önemli olan toplam rep sayısı "hacim" için

2- RDL yerine alternatif istiyosan 1 leg romanian deadlift öneririm. alışması zor 1 hafta falan sürebilir dengeyi kazanman. ama sakatlık çıkma ihtimali çok daha az. alt vücutta çalışan bölgeler aynı, üst vücutta ağırlık az kaldığı için bir şey çalışıyo denemez.

seated calf raise yoksa da yapmayıver. standingin setini arttır. otururken dizinin üstüne ağırlık koydur yap çok şartsa, ki çok şart olabilcek bi hareket değil

4- pull gününe upright rowla niye başlanıyo hiç anlamadım. 3 günün 2sinde upright row var, trapez specialization programı bu adeta. pull gününde bi tane daha sırt hareketi eklemen gerek. upright rowun da yerini değiştirirdim yerinde olsam. hatta upright row falan yapma omzunda sıkıntı varsa veya olmasından korkuyosan
smith machine upright row dediğinde belki geniş tutuş falandır, omuz çalıştırmaya çalışıyodur. onun yerine lateral raise yapardım.

Teşekkür ederim çok.

Diğerleriyle ilgili tavsiyeni dinleyeceğim ama upright row konusunda;

Dün upright row sonrası overhead press'in son setinde omuzlar alarm verdi, yarıda bırakmak zorunda kaldım. Bir çok kaynakta zaten upright row'dan uzak durun uyarısı vardı, dinlesem iyi olacak gibi. Şimdi bunun yerine; lateral raise'i bir aydır falan yapıyorum farklı bir şey yapıp muscle şaşırtmaçı adına ne eklesem, military press nasıl olur?

Pull gününe bir tane daha sırt demişsin, iki yetersiz mi?
Eğer öyleyse chest'e lat pulldown yapıyordum, yine farklı bir şey adına neck lat pulldown mu yoksa chest'e devam mı edeyim?
Sosyal ağlarda paylaş

Sorieno said:

tiLi said:

Teşekkür ederim çok.

Diğerleriyle ilgili tavsiyeni dinleyeceğim ama upright row konusunda;

Dün upright row sonrası overhead press'in son setinde omuzlar alarm verdi, yarıda bırakmak zorunda kaldım. Bir çok kaynakta zaten upright row'dan uzak durun uyarısı vardı, dinlesem iyi olacak gibi. Şimdi bunun yerine; lateral raise'i bir aydır falan yapıyorum farklı bir şey yapıp muscle şaşırtmaçı adına ne eklesem, military press nasıl olur?

Pull gününe bir tane daha sırt demişsin, iki yetersiz mi?
Eğer öyleyse chest'e lat pulldown yapıyordum, yine farklı bir şey adına neck lat pulldown mu yoksa chest'e devam mı edeyim?

bu muscle şaşırtmaç olayını nerden duydun ya? p90xçiler mi weider mi? salonda brolardan mı duydun? hareketleri sürekli değiştirmek yerine ana hareketleri değiştirmeyip güçlenmeye çalışsan nasıl olur?
lateral raise ana hareket değil tabi, değiştir istediğin kadar ama military press onun yerine koyulcak hareket değil. programına baktığımda oraya bi kolay bi izolasyon hareketi lazım gibi görünüyo. lateral raise'den daha iyi bi seçenek yok.

pull gününde bi tane sırt var zaten, upright row üst trapez sadece. kanatla, orta ve alt trapezle romboidle vs ile alakası yok.
1 tane sırt olması yetersiz, onu 2 yap diyorum.
behind the neck lat pulldown diyosun galiba enseye, yapma onu gerek yok. koy bi barfiks işte veya lat pulldown
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...