Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Profesörümden referans mektubu aldım... lakin

Nigger_of_the_sand

Öne çıkan mesajlar

Nigger_of_the_sand said:

Adam açık zarfta verdi arkadaşlar, kulakçığı bile yapışık değildi.
o abi referans vermeyi bilmiyormus ozaman. ben yakın cevrem orta uzaklıkta cevrem vs. diye toplasak heralde en azından 100 farklı okula basvurulmustur daha hayatımda acık referans mektubu diye bisey duymadım gormedim.

tabiki samimiyete baglı referansını okutanlar degistirme talebin var mı diye soranlar olabilir ama cogunlukla referans direk senin gormedigin bir sekilde gerceklesen bi olaydır.

en azından hocanın/okulun/bolumun kasesinin mektubun kapatıldıgı noktada olması gerekir. referans mektubunun acılmadan degistirilmeden geldigini göstermek icin.
Sosyal ağlarda paylaş

o zarf olayında saçma bi nezaket var.

referans veren kişi genelde açık veriyor. yani ben sana iyi birşey yazdım veya senin hakkında görüşüm açık saçık budur, al istersen oku diye. kapalı verdiğinde 'sana pis kaydım haberin olsun' gibi anlaşılmasından çekiniyor. yada sen o kapalı aldığın mektubu kapalı verdiğinde eğerki işin olmazsa içeriğini hiçbirzaman bilemeyeceğin mektuptan adamı sorumlu tutma diye. yani "mulakat iyi geçtiydi kesin mektuptan elediler, zarfı kapalı vediydi ibne, demek fena döşemiş" diye düşünme diye.

sen açık alıp verirken kapatırsan iyi olur.

referans alan yer ise kapalı ister yada daha doğrusu senin kapalı almış gibi yapmanı ister. çünkü orada "bakın aldığım gibi getirdim, kendime güveniyorum, dürüstüm, hakkımda iyi şeyler yazıldığına inanıyorum" gibi bir şeydir.

ingilizce mevzuuna ise takılma o seni ilgilendirmez. zaten o mektubun içeriğini bile görmemen lazım etik kuralları gereği.
Sosyal ağlarda paylaş

imamizer said:

referans veren kişi genelde açık veriyor. yani ben sana iyi birşey yazdım veya senin hakkında görüşüm açık saçık budur, al istersen oku diye. kapalı verdiğinde 'sana pis kaydım haberin olsun' gibi anlaşılmasından çekiniyor. yada sen o kapalı aldığın mektubu kapalı verdiğinde eğerki işin olmazsa içeriğini hiçbirzaman bilemeyeceğin mektuptan adamı sorumlu tutma diye. yani "mulakat iyi geçtiydi kesin mektuptan elediler, zarfı kapalı vediydi ibne, demek fena döşemiş" diye düşünme diye.

referans alan yer ise kapalı ister yada daha doğrusu senin kapalı almış gibi yapmanı ister. çünkü orada "bakın aldığım gibi getirdim, kendime güveniyorum, dürüstüm, hakkımda iyi şeyler yazıldığına inanıyorum" gibi bir şeydir.

ingilizce mevzuuna ise takılma o seni ilgilendirmez. zaten o mektubun içeriğini bile görmemen lazım etik kuralları gereği.

Bu yazdığın yurtdışında olan bizde adam kendi kendine bile tavsiye mektubu yazar :D
Sosyal ağlarda paylaş

madcow said:

Oski said:

atip tutmayin acik kabul edilmez diye. dunyadaki butun okullara sordunuz mu

adamin beyani email la bile kabul edilir istenirse

o mantikla kapali zarfta gelmeen hic bir seye inanmayalim
okullar icin email ile referans yollama var tabiki ama onlar da elektronik imzayla ya da o kisiye ozel bir alan acılarak yapılıyor. sen o kisinin mailini veriyorsun ona ozel bi mail gidiyor orda acılan yeri doldurup kaydettigi anda sistem kapanıyor.

referansi ciddiye alan hic bir okul acık referans mektubu kabul etmez. bu net bir bilgidir yayabilirsin.

abi neden iddiacisin bu kadar?

ben de sana soyluyorum ki, acik da yollayabilirsin. 2 tane burs kazandim ben acik referans mektubuyla.

senin dedigin de dogru benimki de dogru
Sosyal ağlarda paylaş

madcow said:

referansın bi onemi yokmus demekki oralarda. acık referansı sen mi yazdın hoca mı yazdı nerden bilicekler?

ben de bos referans mektubu ile doktora kabulu aldım mesela keyifliydi.

dedigim gibi o mantikla her seyi forge edebilirsin. boyle bir seyin farkdeilmesini riske ediyorsan zaten kaybedecegin cok bisey yoktur

ne burokratik adamlarmissiniz
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaş referans mektubu açılır mı? Mühürsüz olması da ilginç.

Bu işin bir raconu vardır. 3 tane okula başvuracaksan 4 tane, 5 tane okula başvuracaksan 6 tane referans mektubu istersin, bir tane başvurmayacağın okul sallarsın hocaya. Sonra açar onu okursun.

Ha, okuduğunu anlamak da ayrı bir beceri. Akademisyenlerin kullandığı belli kod cümleler var çünkü, sana "aa iyi bari" dedirtecek bi cümle aslında "Bu adamı almayın bak haa" anlamına gelebiliyor satır arasında.
Sosyal ağlarda paylaş

imamizer said:

Bu da doğru. Benim danışman düşük ortalamamdan dolayı bana laf eder dururdu. Referans istedim mastır için, kapalı verdi, ben de 3 gün sonra "Hocam ben x okuluna başvurmaktan vazgeçtim y'ye başvuracam, bu mektubu kullanabilir miyim yoksa okul ismi falan yazdınız mı?" diye sordum, adam açmıp bakmadığımı görünce bir sevindi "dur dur, sen onu getir bana ben sana yeni referans mektubu yazayım, hem emin olalım" dedi hevesle.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...