Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Swift

Deacon

Öne çıkan mesajlar

yok aslında olay html falan değil.

öncelikle ms anladı ki development platformlarını kapatamaz. bunun kendine getirisi yok. aksine bunları evrensel standartlara getirmeli ve açmalı ki geliştirici komünitesini büyütsün.

sonuçları şöyle;
* c# artık ecma standardı. bu sayede mono projesi çok ilerledi. çünkü eskiden spesifikasyonleri geç çıkarıyordu ms, mono'yu yavaşlatmak için. ama artık xamarin (bkz: mono, miguel de icaza) ile özel partner'lik bile duyurdular. mono'ya direkt destek veriyor, cross-platform olmak adına.

* .net framework library'leri düzenlendi ve parçalandı. .net framework açık kaynak kodlu.

* roslyn (yeni compiler'ı) açık kaynak kodlu.

* asp.net açık kaynak kodlu ve dışardan contribution alıyor.

bunun gibi bir çok sistemini de açık kaynak koda çevirdi. hepsini github, codeplex gibi sitelerde inceleyebilirsiniz.

bunları dünyaya iyilik olsun diye yapmıyor tabii ms de. konu gelir modelini değiştirmekle ilgili. artık (business' dışında) virtualization, ad sales ve os apps üzerinden para kazanmak istiyor. diğer yapılan her şey, bu gelir modellerini desteklemekle ilgili. yani ms, kendini google ile apple arasında konumlandırıyor bana kalırsa.

zaten bu firmaların hepsi tekelleşmiş durumda ve insanlığın gidişine baktığımda, bundan kolay kolay kurtulabileceğimizi sanmıyorum. bunun iyi olduğunu da düşünmüyorum. ama en azından firmaların bize biraz şans vermesini isterdim. apple ise çok kapalı bir ekosistem'de ısrarcı görünüyor. beni rahatsız eden bu.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
lan olm aylarca haskell f# falan uğraştım, çok hoşuma gitti uğraşmak, şimdi böyle fankşınılla hibritlenmiş bir dil çıkarmışlar umarım eğlenirim. iyi ki obj c öğrenerek vaktimi çöpe atmamışım. her şeyi EZ mod yapmışlar, iki haftada bir oyun fırtlatırım storea artık hangisi tutarsa.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
kitaplar daha kasim - aralik gibi cikacaklar
dil zaten su an objective c den yavas, ki hala betada
bide cok hizli bir gecis olmayacak
cogu firma'nin zaten var olan bir app'i var, 1-2 seneyi bulur gecmek
o kadarda acele etmeye gerek yok

bide dil o kadarda super degil su itunes'a koyduklari kitaba bakilirsa.
illa c type syntax yapmayacaz diye kasmiyorlarmi...
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
Sirketce kollektif olarak toplu egitimler sonucu swift'i ogrendik. Ilk duydugumda cok heyecanlanmistim ki ilk mesajimdan da belli zaten ama artik belli bir seviyeye gelmis biri olarak soyluyorum ki swift cok canlar yakacak.

Evet modern olmasi, functional paradigmadan faydalanmasi falan harika. Obj-C'den daha kullanisli orada da sikintimiz yok ama maalesef cok karman corman bir dil olmus. Ayni seyleri tekrar anlatip durduk cunku ayni seyi yapmanin 5 yolu var. Bazi seyler writability arttiricam diye readibility'nin icine etmis falan.

Sonuc olarak obj-c'den tabii ki daha iyi ama -bence- baya buyuk tercih hatalari var. Muhtemelen sirketler kod standarti olusturmak icin buyuk caba harcicaklar yoksa is cigrindan cikabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Deacon said:

Sirketce kollektif olarak toplu egitimler sonucu swift'i ogrendik. Ilk duydugumda cok heyecanlanmistim ki ilk mesajimdan da belli zaten ama artik belli bir seviyeye gelmis biri olarak soyluyorum ki swift cok canlar yakacak.

Evet modern olmasi, functional paradigmadan faydalanmasi falan harika. Obj-C'den daha kullanisli orada da sikintimiz yok ama maalesef cok karman corman bir dil olmus. Ayni seyleri tekrar anlatip durduk cunku ayni seyi yapmanin 5 yolu var. Bazi seyler writability arttiricam diye readibility'nin icine etmis falan.

Sonuc olarak obj-c'den tabii ki daha iyi ama -bence- baya buyuk tercih hatalari var. Muhtemelen sirketler kod standarti olusturmak icin buyuk caba harcicaklar yoksa is cigrindan cikabilir.

ayni sey objective c icinde gecerliydi.
ayni seyi yapmanin 30 yolu falan var asdf
Sosyal ağlarda paylaş

SenariouS said:

Deacon said:

ayni sey objective c icinde gecerliydi.
ayni seyi yapmanin 30 yolu falan var asdf

Yani? Obj-C'de bir seyi 50 yolla yapmayi justify edebilirsin bu arada: backward-compatibility. Dil zamanla evrimlestigi icin normal. Ha gene de hos bir sey degil sonucta.

Ama simdi sen gelip sifirdan dil gelistirirsen ve bu boku yersen yanlis yapmis oluyorsun. Dili ogrenmek zorlasiyor, dil error-prone oluyor ve en kotusu kodu okumak asiri zorlasiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 6 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...