Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

[SPOILER] A Song of Ice and Fire - Dizi/Kitap

aquila

Öne çıkan mesajlar

ha ayrıca derdim deil yanı gelip huzurunuzu kacırmak falan istemiyom, o yüzden uzatmakta istemiyorum bu tartısmayı luzumsuz cünkü, "takip ettiğiniz seri cok kötü hmmpf" diye bi tavır. hanı bu sezon belki toparlar diyodum, kitabına bakıyım o iyiyse kitabı okurum belki diyodum ama ikiside hayal kırılığı yaratınca saldım bende
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

okudum ilkkitabı baktım ettimde bi kehanet mevzusu var adam öncede bir takım sahneleri planlamıs onlara uymaya calısyo eyvallah ama sahneler fazla obscure, işine geldiği gibi uyuyo.
metaplot var ama adı üstünde metaplot. plot yok diyorum cünkü hibir şeyin garantisi yok, hani garantiyi gectim kıymeti yok, cünkü serinin yegane silahı "oha abi" dedirtmek, haliyle her an her türlü kurguyu alt üst etmekten cekinmiyo aksine alt üst etmek icin ugrasıyo.

Bak kitapları sevenler de dahil senin bu dediğin şekilde düşünen çok kişi var. Ama tamamen yanlış bir düşünce. Martin karakterleri rastgele, sırf okuyucuyu şaşırtmak için öldürmüyor. Hani muhafız düzeyindeki önemsiz karakterleri geçersek, kilit karakterlerden kimin öleceği kimin kalacağı önceden düşünülmüş şeyler.

Mesela Ned Stark'ın ölüp, çocuklarının her birini tek başına yolunu çizmek zorunda kalması son derece klasik bir hikaye geliştirme yöntemi.

Burada serinin sonuna kadar(en sonlarda ölebilirler) ölmeyecek karakterleri de yazayım: Arya, Bran, Sansa, Jon, Tyrion, Daenerys(bu noktada sen beşinci kitabı okumamışsın galiba diyecekler olabilir, ama okudum).
Sosyal ağlarda paylaş

Azor Ahai reborn=Jon Snow

Aynı zamanda the prince that was promised de jon snow.

Aemon da gözünün önündeki kehaneti kaçırmış oluyor böylece.

/Discuss

P.S: Cüce kimse martin'in bakkal defteri tier edebi dilinde değil zaten, ancak adamın çok iyi yaptığı birşey var, dualiteden uzak gerçekçi karakterler yaratmak. Normal insan yahu bu diyorsun karakterler için. Ayrıca kitap riddlelarla dolu onlara kafa yormak da çok eğlenceli. Yukardaki postlarımdan birine bakarsan adam 6. kitaba kadar olan bütün plot twisti ilk kitaptan kurgulamış zaten, shock value değil yani.

Neyse Jon "Azor Ahai" Snow /disccus.
Sosyal ağlarda paylaş

Açıkçası ben çok enterasan şeyler bekliyorum kalan kitaplarda.

Staniss, Cersei, Jamie, Sansa, Baelish mefta olacaklar.

Daenerys, Aegondan haberdar olacak ve birlikleriyle ona katılacak. Dorne hanedanlıgıda destek verecekler. Bolton,frey ve lannisterlar bunlarla boguşurken. Jonun Rhaegarın oglu oldugu ortaya çıkacak. White walkerlar duvarı dagıtacak ve güneye inecekler. Geriye kalan herkes güçlerini birleştirecek white walkerlara karşı, Branında destekleri ile white walkerlar yenilecekler. Jon snow kalan yabanıllarla kuzeye gidip, yeni yabanıl kralı olacak. Daenerys ve Aegon Tahta geçeçekler, Targaryen hanesi olarak. Frey, bolton ve lannisterlar yok olacaklar, onlar içinde rain of besteleri yapılacak. Tyrion nightwatch komutanı olacak. Starkların en küçügü Kuzeyin lordu olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Jon'un lyanna ve rhaegarın oğlu ve aynı zamanda azor ahai reborn olduğu ortaya çıkarsa, o tahta ne dany ne aegon oturabilir.

Aegon'un rhaegarın oğlu olduğunu düşünmüyorum ben. Blackfyre soyu. Zaten Egg&Dunk ı okursanız GRRM'in blackfyrelar ile ne kadar kafayı bozduğunu anlarsınız.

şimdi gözden kaçan bir husus var, dragon horn greyjoylarda. Bu önemli baya. Dany dragonlara söz geçiremiyor artık.

Bu durumda zaten tahta claimi olan kişi Jon. Bir de adam gerçekten westerosdaki tüm lordlara gıcık. Tahtın gerçek varisi olduğu ortaya çıkınca affetmez diye düşünüyorum.

Bran konusuna gelince, Melissandre sürekli bran'ı the other'ın championu olarak görüyor, bran ile jon karşı karşıya gelmezler umarım.

Egg & Dunk da Bloodravenin nasıl nightswatcha gittiği yazmıyor ancak adam aktif olarak büyü kullanıyor deniliyor. The Mystery Nightta faceless manler gibi suratını değiştirebildiğine dair hintler var. Maynard Plumm diye bir karakter neredeyse açık açık Bloodraven. Bloodraven'ın westeros'un heryerinde spyları olduğu söyleniyor hand iken.

"How many eyes does Lord Bloodraven have? the riddle ran. A thousand eyes, and one. Some claimed the King's Hand was a student of the dark arts who could change his face, put on the likeness of a one-eyed dog, even turn into a mist. Packs of gaunt gray wolves hunted down his foes, men said, and carrion crows spied for him and whispered secrets in his ear. Most of the tales were only tales, Dunk did not doubt, but no one could doubt that Bloodraven had informers everywhere"

weirwooddan yay ve ok kullanıyor baya gizemli bir karakter. Blackfyre rebellionu da o durduruyor zaten, kralın oğulları değil.

Dolayısıyla bu karakterin bran'a öğretebilecekleri baya bir uçsuz bucaksız. Aemon bilge kişi gibi gözükse de kitapta, Brynden'ın yanında o kadar bilge değil...

Egg&Dunk hikayeleri devam ederse daha net şeyler öğrenebileceğiz westerosa dair.

tüm bunlara ek olarak Young Griff yani Aegon, Aerion'un soyundan da gelmiş olabilir, Maekar'ın sürgündeki oğlu.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...