Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Google DNS'leri Telekom'a gidiyor.

di

Öne çıkan mesajlar

Esh said:

dark biz senin nasıl bir akp li olduğunu biliyoruz abi.

beşiktaşı da sürekli karıştırmaya çalışsan sen ve grubun zaten.

lütfen artık forumdaki insaların aklını karıştırmaya calışma.

ttnet telekom kötü dediysek, kötüdür.

forever tayyip tabii ki, dağılın ulan
Sosyal ağlarda paylaş

Editor said:

Hackerlar yapar tum bilgilerinizi calar cok kolay demistim dnsler tehlikeli demistim halbuki hackerler daha uysalmis :) bizim isp ler suan suc isliyor dava edilebilir google a ait bir ip yi ele gecirmedir bu bolgesel olarak.

Ripe buna izin vermez ceza vermeli

google açsın işte. türkiye'de faaliyeti var ne de olsa. eric'le tayyip de tanışıp görüşmüş insanlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Youtube ve Twitter’ın hukuksuzca yasaklanmasıyla alternatif giriş yolu olarak görülen DNS’lerle ilgili şok bir iddia ortaya atıldı. Sosyal medyada gittikçe yayılan iddiaya göre; Youtube ve Twitter yasağını delmek için kullanılan DNS’ler Türk Telekom alt yapısı üzerinden hizmet veriyor.

http://odatv.com/n.php?n=dns-degistirenler-fisleniyor-2903141200
Sosyal ağlarda paylaş

DarKRideR said:

Dark_Soul said:

Bend 8.8.8.8 kullanınca hiçbir siteye giremiyorum.Süperonline fiber kullanıyorum.Bu dns leri kullanmayı engelleme gibi birşey yapabiliyorlar mı?Ha bir de youtube cort şuanda.

Hepsi aynı bok, hani önce şunu anlamak gerek TTnet istisna olarak o.çlik yapmayı kendine hobi edinmiş bir kurum değil.

ee abi ttnet phorm u nabıcaz?
onu da mı devlet zorladı?

devlet zorlaması yanında hobi olarakta bi hoşlaşma var gibi
Sosyal ağlarda paylaş

o olayda da çok ağlandı ama dünyada daşaklı bir çok servis sağlayıcısında daha fazla para kazanmak için aynı uygulamalar yapılıyor. Tabii zorunlu bırakmıyorlar kullanması için sadfsd TT şuan zaten Telekomünikasyon firması olarak değil de bir finans kuruluşuymuş gibi işletiliyor. Babam mesela en çok bundan şikayet ediyor. Biz bir yere bağlantı veriyoruz kaliteli olmasını istiyoruz ki kafamız ağrımasın diyor ama merkezden veto yiyor mesela malzeme de veya bütçede atıyorum. adamlar diyor ki senin yaptığın iş bana 3 ay - 6 ay - 1 yılda ne kadar para kazandıracak.

Hal böyle olunca bu tip uygulamalar daha çok kâr elde etmenin bir numaralı silahı olarak gözüküyor ve kullanılıyor. TTnet'in bunu kullanmasının amacı da sadece kullanıcı alışkanlıklarını ve tiplerini ayrıştırıp ona göre reklam gelirlerini katlamak ki bayağı başarılı oldular.

Şimdi burada fişleme geyiği ile ilgili bir nokta daha var. Fişlemeyi burada yapabilecek olan kurum esasen Türk Telekom ama Phorm olayını TTnet yapıyr. Özelleştirme sonrasında Türk Telekom ve TTnet birbirinden ayrıldı. Alt kuruluş kuruluş olarak hizmet veriyor, servis sağlayıcısı ve dağıtıcısı olarak Türk telekom geçiyor. Bir nevi TTnet'te Türk Telekom'dan servis satın alıyor.

TTnet'in elindeki ve dünyada benzeri görülen uygulamaların tamamı basit ve fişlemeye değmeyecek bilgileri stokluyor. Ama bu bilgiler reklamcılık için inanılmaz değerli şeyler onu da belirtmek gerek.

Bu uygulama o yüzden tatavası yapıldığı gibi korkulacak bir fişleme uygulaması değil. Boş laf dönüyor ortalıkta...

Ha ama şu var. Mesela babamın elinde farklı şifreler ile kullanabildiği 20'ye yakın sistem var. O sistemlerden bir kaçında ağ üzerinden PC'ne bağlanıp, kurulu programlardı işte keylerdi vs. hepsini görebiliyor. Bir nevi keylogger, trojan gibi bir şey asdf

Tabii bu babam gibi yetkili çok az insan da var. Çalışanların %95'i falan buna ulaşamıyor.

Standartta mesela sizin MAC'leriniz, IP'leriniz, kullandığınız DNS'ler vs. hepsi Türk Telekom'un databaseinde zaten tutuluyor. Yani kısacası şöyle diyeyim internette yaptığınız hemen hemen her şey zaten servis sağlayıcılar tarafından loglanıyor. Sadece TT için geçerli bir şeyde değil bu, hepsinde var.

Ama ülkenin yaklaşık %90'ında falan yanılmıyorsam TT hakimiyeti var. O yüzden hükümet vs. de direkt buraya gidiyor. Burayı elinde tutuyor. O yüzden bu konularda adı sürekli geçiyor. Ama uygulama yoksa Super de vs. de var.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...