Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

3-3 bitmelidir bu maç!!!Deniz Gezmiş...

Reumer

Öne çıkan mesajlar

said:
fizban, 15 Aralık 2004 00:01 tarihinde demiş ki:
şimdi olaya deniz gezmiş açısından bakmayacaksınız.

o zamanın türkiyesi ve o zamanın şartları açısından bakacaksınız. yeterince kaos vardı. deniz gezmişin asılması güzel bişey değildi ve bence doğruydu. aynı şey menderes için de geçerli.

demirel doğru söylemiş. bazen bi insanın hayatından daha önemli olan bi devletin yaşamıdır. deniz gezmiş aynılarını bugün yapsaydı asılmazdı. çünkü türkiye kaos yaşamıyor. bilmem anlatabiliyor muyum.

fizban bu dediğin şey orta çağda insanların cadı diye yakılmasınıda onaylıyor o zaman. O zamanın şartları yöneticiler ve insanlar cahildi, cadı zannedilenler yakılabilirdi. O zamana göre doğru bir hareketti o zaman...
Çünkü Deniz Gezmiş'de yöneticilerin ve insanların cahil olmasından dolayı asıldı.. ..[signature][hline]Hepimiz aynı pürenin parçasıyız.
AAL'05
Sosyal ağlarda paylaş

Hoşçakal kardeşim Deniz demekten başka yapabileceğimiz birşey yok şu anda. Ancak baskıyla, düşünceye şiddetle bir yere varılmadığı günümüzde daha iyi anlaşıldı. Günümüzde umut daha fazla.
Deniz,Hüseyin ve Yusuf yürekli kişilerdi. Ancak hataları vardı. Gençtiler, çok heyecanlıydılar.

said:
Gençlik, enerjisini halk kuvvetlerinin bağlarının güçlendirilmesine, örgütlendirilmesine ve bilinçlendirilmesine harcayabileceği bir zamanda ondan tamamen kopmak sonucunu doğuracak bir eylem türüne girişti. Denizlerin önemli yanlışı budur.

Yani Deniz ve arkadaşları birleştirici olması gereken enerjilerini biraz hodbince kullandılar. Bunun dışında idam edilmeyi bırakın hapis yatmayı bile hak etmediler.
Deniz Gezmiş siyasi hareketin içinde miydi demiş birisi... İçinde değil tam göbeğindeydi. Dev-Genç başkanlığı yapmış bunun haricinde birçok hareketin içinde bulunmuştur. 68 liler kuşağı dediğimiz o hareketin öncüsü,lideridir. Şimdi babalarımızdan duyduğumuz... Paticik ile iftihar ediyorum, bunları tartışabildiğimiz, fikirlerimizi güzelce paylaşabildiğimiz için..
o dönemki
İçişleri Bakanı Haldun Menteşoğlu ile
Deniz Gezmiş arasında geçen konuşma

Menteşoğlu: Neden yola çıktın bu genç yaşta?

Deniz: İnandığım dava uğrana mücadele veriyorum. Sizin yüzünüzden mücadele veriyorum.

Menteşoğlu: Nereye gidiyordunuz?

Deniz: Devrime

Menteşoğlu: (Eliyle duvardaki haritada Sivas’ı işaret ederek) Devrim o tarafta mı?

Deniz: Devrimin o tarafı, bu tarafı yoktur. Her taraftan gelir.

Menteşoğlu: Parayı ne yaptın?

Deniz: Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu paranın gereğini yapacaktır.

Menteşoğlu: Halk Kurtuluş Ordusu nedir? Türkiye’de bir tek ordu vardır o da Cumhuriyet ordusudur

Deniz: Hükümetinizin istifasından belli.

Menteşoğlu: İşte bu pejmurde adam Türkiye Halk Kurtuuş Ordusu’nun kahraman kumandanıymış. İyi bakın kılığına kıyafetine suratına.

Deniz: Kahramanım tabii.

Menteşoğlu: Kimin kahraman olduğu belli olmadı mı?

Deniz: Belli oldu. Kahraman olduğunuz için istifa ettiniz değil mi?[signature][hline]Yaşamın ALTIN kuralı: Altını Olan,Kuralı Koyar.
Hordish Manner
I kill two dwarves before i kill two dwarves
And then i kill two more..

Adamın biri, fi tarihinde demiş ki:
"milyonlarca spermin arasından gelde birinci ol, gelde şu yaşadığın hayata bak"

Sosyal ağlarda paylaş

senin masummus gibi gostermeye calistigin "onemli yanlis" zaten mesru yolla mesru olmayan yolu belirleyen "onemli yanlis" . biz de genciz ama genclik atesinin bizi kül etmesine izin vermedik diyede sanatli bir cumleyle sozlerime son vermek isterim .[signature][hline]You must be silent in front of my famous presence .
Sosyal ağlarda paylaş

bence de sözlerinbe son vermelisin zaten..
9 sayfa topiği bir tek mesaj bile atlamadan okudum ve gözüme çarpan 2 sabit fikirli arkadaş çıktı ortaya ki birisi aslında neler olduğğunu biraz da kendi düşüncesine uydurarak kabul etti ancak sen hunn sürekli tüm devrimcilerin dibine kibrit suyu mantalitesiyle mesajlar attın..

Tatrışma bu değildir bunu öğrenmeni tavsiye ederim..
[hline]
deniz gezmiş hakkında okuduğum klitaplar sadece sol anlatım içermiyordu açıkçası..içinde küfüre varacak akdar hakaret içeren sağ kitaplar da okudum..daha doğrusu bitirmedim onları ama genel olarak onların bakış açısına da eğildim en azından..

Tam anlamıyla bir siyasi görüşüm yoktur..bence şu şudur derim millet sola yatkınsın der ama bazı olaylarda hiç de solcu gibi davranmam yani o nedenle bu kitapları ayrı ayrı okumakta pek zorlanmadım..

Çıkardığım sonuçlar ise şudur:
[li]Deniz gezmiş'in idam edilmesinin kararı kendi çıkarlarını düşünen;ve ardından bu çıakrlarına ulaşıp ülkenin önemli kişileri olmayı başaran kişiler tarafından verilmiştir.[/li]
[li]Deniz gezmiş bir şeye inanmaktadır ki ülkemiz işgal altındadır(ki ben buna şu anda da inanmaktayım açıkçası).Bu işgal 1.dünya savaşı'nın silahsız oalnıdır.Bir çok arkadaş bu örneği anlayamamış/anlamak istememiş ama gayet açık..Diğer ülkeler silahlarıyla değil ama silah dışındaki tüm kuvvetleriyle ülkenizde cirit atmaktadır..Bu nedir?bana göre bir tür işgal.[/li]
[li]Bu ülke işgal altındaysa Atatürk'ün de dediği gibi ilk iş gençlere düşmektedir..Ki bunlardan hç de azımsanmayacak bir oranı bu üstlerine düşen vazifeyi yerine getirmiştir.Bunun için ölmeleri değildir açıkçası bana ve benim gibi düşünenlere koyan.Ölümün de bir adabı vardır.Bunun olmayışıdır asıl bizi üzen..[/li][signature][hline]herkes,
düşlerinin büyüklüğü kadar özgürdür.(chE)
Üstüne Şehir Örten Şehir
www.heavymetaltr.com/forum
Sosyal ağlarda paylaş

olur mu ben de bu toplumun ferdiyim beni de kurtarmaniz lazim unutmazsiniz di mi?

tartisma yok ortada zaten herkes dusundugu seyi soyluyor . senin icin halk kahramaniydi benim icin silahla duzen yikmaya calisan dandirik adamin teki . efendim ?

ha acik ve secik soyluyorum ki tum devrimcilerin kokune kibrit suyu . ac bak anayasayi benle ayni fikirdedir . ulkenin rejimi belli sistemi belli sordun mu bana degistirirken neyi deviriyorsun diye sorarlar adama . [signature][hline]You must be silent in front of my famous presence .

[Bu mesaj huun tarafından 27 Aralık 2004 23:14 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
huun, 27 Aralık 2004 23:11 tarihinde demiş ki:
olur mu ben de bu toplumun ferdiyim beni de kurtarmaniz lazim unutmazsiniz di mi?

tartisma yok ortada zaten herkes dusundugu seyi soyluyor . senin icin halk kahramaniydi benim icin silahla duzen yikmaya calisan dandirik adamin teki . efendim ?

ha acik ve secik soyluyorum ki tum devrimcilerin kokune kibrit suyu . ac bak anayasayi benle ayni fikirdedir . ulkenin rejimi belli sistemi belli sordun mu bana degistirirken neyi deviriyorsun diye sorarlar adama .

Denizlerin ve 68 lilerin devrim kavramının "D" sinden anlayabilseydin bunların "B" sini buraya yazmazdın.. Yapmak istedikleri silahlı bir darbe değildi. Halka daha çok kaynak aktarılması, halkın daha iyi yaşaması, bugünkü gibi yüzde 1 lik kesimin geri kalanın toplamı kadar para içinde yüzmesi idi devrim.. Yani Cumhuriyet e ve T.C ye karşı değil, para babalarına, toprak ağalarına, köşk aydınlarına,gardrop atatürkçülerine, din istismarcılarına karşıydı denizlerin hareketi. Yoksa laik ve eşit Türk milleti zaten onların da idealiydi.
Deniz Gezmiş halktan çok büyük destek görmüştür çünkü halktandır. Ve dönemin bakanı deniz'i "üstündeki kıyafete bak" diye aşağılamaya çalışırken deniz bununla gurur duymuştur. Ancak kahraman olmaya yeterli liderlik vasfı yoktur. Bu benim fikrim.
Ben körü körüne birşeyi savunmam. Ancak Deniz Gezmişi ve yaptıklarını lütfedip bir zerre okusaydın fikirlerin değişebilirdi. "Darağacında üç fidan" bütün milletin okuması gereken bir kitap eğer ki bu millet yürekli, umutlu ve inançlı kuşaklar yetiştirmek istiyorsa.. Aksi takdirde, günümüzün uyutulmuş, kokuşmuş kuşaklarından kurtuluşumuz yoktur.[signature][hline]Yaşamın ALTIN kuralı: Altını Olan,Kuralı Koyar.
Hordish Manner

Adamın biri, fi tarihinde demiş ki:
"milyonlarca spermin arasından gelde birinci ol, gelde şu yaşadığın hayata bak"

Sosyal ağlarda paylaş

deniz gezmisin asilmasi degil konu kedi. ben zaten idam cezasina karsi bir adamim . sistem boyle iyi diyorum "kahramanlar" tarafindan kurtarilmaya ihtiyacimiz ne o zaman vardi ne simdi ben bunu soyluyorum . adam gibi okulu8nu bitirip siyasete girip dogru duzgun yollarla bir sey degistirmeyi fazla zahmetli bulanlara karsiyim . o gunlerden gelen pek cok solcu/devrimci lider var bugunlere onlara neden bir sey olmadi apayri bir konudur .[signature][hline]You must be silent in front of my famous presence .
Sosyal ağlarda paylaş

Yani sen Mustafa Kemal ve onun devrimine de karşısın :) Devrimlerini geçtim, ortada meşru İstanbul hükümeti ve hilafet vardı. Menfi çıkışlarda bulunan bir asker koskoca padişahtan daha mı iyi biliyordu koskoca imparatorluğun iyiliğini ;)
said:
huun, 28 Aralık 2004 07:59 tarihinde demiş ki:
icinde devrim gecen herhangi bir seye sogum ben kalsin .
[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

bi fransız gastesi de şey demiş:
"ırak üç parçaya ayrılıcak.
1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Sosyal ağlarda paylaş

ben bağlayacaktım mustafa kemal'e ama sen yazmışsın fedo..

Ayrca devrilere karşısın madem eğer devrimler olmasaydı,muhafazakar olarak deva edilseydi yola şu an bu ülke olmayabilirdi..[signature][hline]herkes,
düşlerinin büyüklüğü kadar özgürdür.(chE)
Üstüne Şehir Örten Şehir
www.heavymetaltr.com/forum
Sosyal ağlarda paylaş

Çok yüzeysiz düşünceler bunlar.. Devrim dediğinizde aklınıza sadece yeni bir sistem gelmemeli.. Devrim sadece yönetim şeklinin değişmesi ya da ekonomik uygulamanın farklılaşması değildir. Yaşadığınız dünyaya ayak uydurduğunuz bu süreçte devrimdir, devinimdir. Devrim lafına soğuğum demek, gelişen dünyaya soğuğum demektir.. Ha başka bir boyutu altı oktan biri devrimciliktir. İnkilapçılık diye bilir çoğu bunu çünkü arapçası o ya, hani arapça olunca anlamından uzaklaşıyor ya, bu nedenle onu kullanır okullarda onu öğretirler.. Türkçesi devrimdir beyler..
Bu nedenle temeli Türk devrimleri olan Türkiye Cumhuriyetinin bu sözcüğe pek yakın olması gerekmektedir.[signature][hline]Yaşamın ALTIN kuralı: Altını Olan,Kuralı Koyar.
Hordish Manner

Sosyal ağlarda paylaş

suç'un tanımı çok berrak değildir. suç sadece kötü insanların bilinçli olarak artniyetle birine veya birilerine zarar vermesi de değildir. çok iyi bir insan da kendince iyi birşey yapmak uğruna kandırılarak veya aptallığından suç işleyebilir. bu onu haklı göstermez. çünkü kandırılmak'da suçtur aptallık'ta. pkk'lı teröristlerin çoğu kandırılmış insanlardır. hapishanelerdeki suçluların çoğu ya kandırılmış ya da aptallık etmiş insanlardır. yaptıklarının sonuçlarını düşünememiş insanlardır. öfkesine, kinine yenik düşmüş insanlardır. belki çoğu eve pardesüsüz dönecek kadar iyi insanlardır ama bu onları kahraman yapmaz.

şimdi olmaz ya denizcilerin başarıya ulaştığını düşünüyorum da ne halde olurduk bir düşünsenize.... binbir zorluklarla son gücümüzle kurduğumuz rejimi daha sindiremeden bırakıp 50 sene sonra çökecek olan bir rejime geçmişiz... dörtbir yanımız düşmanla dolu... memlekette işadamı yok... işi bilen de yok zaten... koskocaaaa bir işçi ordusu... ne atatürk'ümüz var ne fatih sultan mehmet'imiz ne internetimiz ne de paticiğimiz. ne de rusya'nın AB'ye girmeseler de bize girseler diye gözünün içine baktığı türkiyemiz...
ama tabi sorarsanız ki asılması haklımıdır diye.. tabii ki değildir. devlet töreniyle bir insanın öldürülmesinin de hiçbir haklı tarafı yoktur. dün o asılmış bugün sen asılırsın yarın başka bir fikir adamı.. bunun da tanımı yoktur. fikirler değişir taraflar değişir asılanlar da değişir....
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de o kadar yazdım ama hala kemikleşmiş düşüncelerle birşeyler yazıyorsunuz. Denizlerin öldürülmesiyle sevinç gözyaşlarına boğulan amcalarınızın anlattıkları sizde çok yer etmiş.. Oturup da binlerce sayfaya konu olan onlarca kitapta yazan bu konuyu anlatacak kadar zamanım yok.
Üstteki mesajlarımı bir kere daha okuyun, değerlendirin.. Düşünen her insandan nefret edin.
Gölge etmeyin başka birşey istemiyorum[signature][hline]Yaşamın ALTIN kuralı: Altını Olan,Kuralı Koyar.
Hordish Manner

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...