Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

3-3 bitmelidir bu maç!!!Deniz Gezmiş...

Reumer

Öne çıkan mesajlar

Diğer her şeyi geçtim devrim kelimesi devirmek kökünden gelir. Mustafa Kemal nasıl Türk kanı da dökerek devrim yapmışsa diğer devrimlerde de o ülkenin insanının kanı akmıştır. Bir şeyi devirmek isterseniz, o şeyde devrilmemek için mücadele edecektir ki bunu demokratik yollardan değil Türkiye gibi ülkelerde silahlı yollardan gerçekleştirir. Denizlerin eline silah alması Taylan Özgür gibi devrimcilerin sokak ortasında hükümet güçlerince öldürülmeleri üzerine gerçekleşmiştir.

Bir şey devirmeden yapılan şeye reform denir. Ben devrimci değilim reformcuyum diyen kişi doğal olarak devrimleri gereksiz, kanlı, vahşi vs. vs. bulacaktır. Ve reform devrim gibi kısa sürede değil zamana yayılmış bir süreçte gerçekleşir.[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

bi fransız gastesi de şey demiş:
"ırak üç parçaya ayrılıcak.
1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Sosyal ağlarda paylaş

"Yaşasın tam bağımsız Türkiye! yaşasın Marksizm-Leninizm. Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği! Yaşasın işçiler, köylüler! Kahrolsun emperyalizm" diyen komünist bir adamdan Cumhuriyet şehidi yaratmaya çalışıyorsunuz.

Deniz Gezmiş'i meta haline getirip, parça parça satan kapitalist patronların ekmeğine yağ sürmekten başka bir işe yaramıyor bu.[signature][hline] Türk Oğuz Beğleri budun eşidin! Üze tenri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilinin torunun kem atatı? Udçı Türk budun ertez okun!
Sosyal ağlarda paylaş

Fikir paylaşımınızı okumaktan çok zevk alıyorum, öncelikle konu hakkında derinlemesine bilgim olmadığı için yazdıklarınızı ve verdiğini örnekleri benim için öğrenme alanı olarak görüyorum.

Tek bir konuya itrazım olacak, İstiklal savaşı gibi bir konu ile Deniz Gezmiş'in devrimi arasında bir benzerlik göremiyorum. Kişisel görüşüm bunun farklı olduğu konusundadır. Neden böyle düşünüyorum, İstiklal mücadelesi silahlı savaşın dışında başka bir şans bırakmamıştı çünkü yabancı devletlerin askeri güçleri tarafından işgal altındaydık, ne bir meclisimiz vardı, ne de bir hükümetimiz(boğaza demir atmış gemilerin topları gölgesindeki hükümeti hükümet olarak malesef adlandıramıyorum). Muhalefet olarak çıkıp siyasal görüşlerinizi açıklama fırsatı yoktu. Deniz Gezmiş'in döneminde ise siyasi partilere üye olabiliyor ve düşüncelerinizi o platformda paylaşabiliyordunuz. Bu temel fark bile bence ikisi arasındaki farklılığı gösterir diye düşünüyorum.

Yapılanların amacında ki haklılık ile yöntemindeki doğruluk kavramları arasında fark vardır diye düşünüyorum. Sanki bana bu biraz karıştırılıyomuş gibi geldi.
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrıca Mustafa Kemal'in yaptığı herşeyden önce bir Osmanlı askeri olarak devletini korumaktı. Devletin istiklali ve istikbali tehlikede idi, bir asker ve yurtsever olarak, binlerce silah arkadaşı ve milyonlarca yurttaşıyla beraber görevini yaptı. Devletin istiklali kurtarıldı, ve bu istiklal tekrar tehlikeye düşmesin diye gerekenleri yaptı.
Eğer sen Deniz Gezmiş ve Mustafa Kemal'in yaptıklarını ikiside devrimdir diyerek, kelime oyunlarıyla aynı kefeye koyacaksan tartışmanın bir anlamı yok.[signature][hline] Türk Oğuz Beğleri budun eşidin! Üze tenri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilinin torunun kem atatı? Udçı Türk budun ertez okun!
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Kumadam, 16 Aralık 2004 15:44 tarihinde demiş ki:
İstiklal mücadelesi silahlı savaşın dışında başka bir şans bırakmamıştı çünkü yabancı devletlerin askeri güçleri tarafından işgal altındaydık, ne bir meclisimiz vardı, ne de bir hükümetimiz

Benden önce yazmışsın, tekrarlamak zorunda kaldım...[signature][hline] Türk Oğuz Beğleri budun eşidin! Üze tenri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilinin torunun kem atatı? Udçı Türk budun ertez okun!
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten bir olaydan tek bir sonuç çıkartılabiliniyor olsa idi dünya üzerinde fikir ayrılığı diye bir şey kalmazdı. Denizlerin zamanına bakacak olursanız katıldıkları gösterilerde çok yoğun şiddete maruz kaldıklarını, katıldıkları siyasal partilerin kapatıldığını hatta bir yerden sonra ülkede askeri darbe olup olağanüstü hal ilan edildiğini unutmamak lazım. Denizlerin silahlı mücadeleye hangi şartlar altında karar verdiğini gözden kaçırmamak gerekir.

Şimdi Denizlerin gözünden bakacak olursanız ülke zaten işgal altında, hükümette işgalcilerin kuklası idi. Meclis halkın meclisi, hükümet halkın hükümeti değildi. Ayrıca onların bir yerden sonra bir şey değiştiremeyeceğine inandıkları TİP bile daha Deniz idam edilmeden kapatılmıştı. Yani neden parti mücadelesi vermediler demek onları anlayamamak veya anlamaya çalışmamak anlamına gelir.[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada Mustafa Kemal = Deniz Gezmiş diye bir önermem hiç bir zaman olmadı, olamazda. Her şeyi geçtim iki farklı kişi bu şekilde eşleştirilemez. Ancak bir kişiyi silahlı mücadeleye girişti diye suçlarken başka bir kişiyi silahlı mücadeleye girişti diye övmek hele hele amaçları birbirine bu derece paralelken (aynı demiyorum dikkat) bana çok anlamlı gelmiyor. Başkalarına geliyor olabilir bu da çok doğal zira Kemalizm nedir diye bile sorsanız iki kişi farklı farklı cevap verir.[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Sosyal ağlarda paylaş

said:
fedaykin, 15 Aralık 2004 17:20 tarihinde demiş ki:
Ben amaç anlamında mukayese ettim yoksa kişi sayısı veya sonucu itibari ile değil. Kurtuluş Savaşı başarıya ulaşmıştır, o sebepten onlar kahramandır. Çerkez Ethem bir yerden sonra ayrı düşmüştür Mustafa Kemal ve çevresinden o sebepten o vatan hayindir ders kitaplarında, olayın özü bu.

Bu arada soydukları yerin bir banka olduğuna dikkat çekerim, Mehmet efendinin gariban dükkanı değil. Yani sömürgeye dönüştüğünü söyledikleri devletin varlığını devam ettirmekte kullandığı en büyük araçlardan birisi.

Bu arada Deniz hangi subayın eşini kurşunlamış cidden çok merak ettim. Bu şekilde bir iddia ortaya atılıyorsa onun delillerini de isterim zira öyle bir olay yok.

hatirlarmisiniz bilmem
ayni sekilde radikal dinci bi grup banka soymaya tesebbus etmisdi.Amaclari yasadisi bi orgut kurup suikastler duzenlemekti.[signature][hline]Gurbetci Pati]Gurbetci Pati
Sosyal ağlarda paylaş

said:
navyamphs, 16 Aralık 2004 15:43 tarihinde demiş ki:
"Yaşasın tam bağımsız Türkiye! yaşasın Marksizm-Leninizm. Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği! Yaşasın işçiler, köylüler! Kahrolsun emperyalizm" diyen komünist bir adamdan Cumhuriyet şehidi yaratmaya çalışıyorsunuz.

Deniz Gezmiş'i meta haline getirip, parça parça satan kapitalist patronların ekmeğine yağ sürmekten başka bir işe yaramıyor bu.

bir kere arkadaşım olayı "pis gomünist" moduna getirmeyelim Deniz Gezmiş Devrimcidir ve Komünizm ütopyasından da faydalanmıştır
sonuçta komünizm hakkında pek bir bilgin yok sanırsam..
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Ugur Mumcu
ikinci olarak da Deniz Gezmiş kimsenin malı değildir özellikle de karşıt durduğu kapitalistlerin hiç degildir.. sana göre yazılan kitaplar ve yapılan eserler kapitalist malı ise ne ala komiksin derim o kadar.
her insan kendi görüşünde serbesttir ve kendi görüşü ugruna can vermeyi göze alan bir Şahıs/bir terörist değil bir Şahıs Başkaldırabilen düzenin bozuklugunu yüzlere vurabilen bir şahıs

saygı duyulmayı haketmiş demektir...(ne kadar kendisi beklemese bile)[signature][hline]I WANNA GET FREE!!!!
Sosyal ağlarda paylaş

öncelikle fedaykin ile quivalen-soth'a bir +1

said:
navyamphs, 16 Aralık 2004 15:18 tarihinde demiş ki:
İyi o zaman bende senin evini basıp "devrim yapıyoz, aç kapıyı" diyeyim ve kapına ateş edip seni yaralıyım.
Sende beni kahraman yap.
O subay seni evine almıyor, sen girme hakkını nerden buluyorsun ? Halk seni desteklemiyor. Sen o zaman kahraman devrimci değil, zorba oluyorsun.
Biz burda Deniz kimlere cekedini verdiğini tartışmıyoruz.

burda getirmeye çalıştığın nokta ''halkın desteğeini alamadılar'' demek.
o evde yaşayan ''subay'' kişisi denizi evine tabiki almaz,bilip bilmeden hele jandarmanın ''kanun kaçağı'' oalrak aradağı bir ''teröristi'' kimse evine almaz.ki dediğin gibi o kişi ''subay''

çeşitli kesimlerin denize karşı olan propagandaları mevcuttur ama bu demek değildir ki deniz ''kasten birini yaralamıştır''.
tabiki herkezin tepkisi aynı değildir,denizi evine almayan bir kişi var diye bütün halk ona aynı gözle bakio die bişey söz konusu değildir.

denizin paltosunu kime verdiği değil tabiki konu burda Deniz Gezmişi tartışıyoruz!![signature][hline]Alexi_Septimus, 28 Eylül 2004 19:30 tarihinde demiş ki:
Tanrıya diyalektik materyalizm'i anlatmak lazım

[Bu mesaj Natural_Jedi tarafından 16 Aralık 2004 16:18 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
fedaykin, 16 Aralık 2004 16:06 tarihinde demiş ki:
Ancak bir kişiyi silahlı mücadeleye girişti diye suçlarken başka bir kişiyi silahlı mücadeleye girişti diye övmek hele hele amaçları birbirine bu derece paralelken (aynı demiyorum dikkat) bana çok anlamlı gelmiyor.

Fedo neden anlamak istemiyorsun ? Atatürk işgal devletlerine karşı vatan savunması yaptı. Sadece 6 tane ingilizi kaçırıp serbest bırakmadı.
Türklerden alınan özgürlüklerini Türklere vermek için. Ne Amerikaya, ne Fransızlara, ne de Rusyaya vermek için değil. Mustafa Kemal "Ne Mutlu Türküm Diyene" diyerek yola çıktı. Bu kadar zorluğa, sıkıntıya bunun için katlandık. Yoksa god bless America diyerek hiç bu sıkıntılara gerek kalmadan refaha ulaşırdık.
Deniz ve arkadaşları birer maceraperestti. Ve ölürken bile hala yaşasın lenin diye bağıran bir adam bana göre meczuptur.[signature][hline] Türk Oğuz Beğleri budun eşidin! Üze tenri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilinin torunun kem atatı? Udçı Türk budun ertez okun!
Sosyal ağlarda paylaş

said:
fedaykin, 16 Aralık 2004 16:06 tarihinde demiş ki:
Bu arada Mustafa Kemal = Deniz Gezmiş diye bir önermem hiç bir zaman olmadı, olamazda. Her şeyi geçtim iki farklı kişi bu şekilde eşleştirilemez.

Tenzih ederim ki zaten bende böyle bir şeyi ifade etmedim. Benim ifade etmek istedğim kişiler değil olayların birbiri ile benzerlik taşımadığı.

Deniz Gezmiş'in ülkeyi işgal altında görürken ki koşullar ile İstiklal savaşı öncesinde işgal altında ki durum aynı değil. Bu doğrultuda sanki her ikisinin de amacı aynıymış yada paralelmiş gibi düşünülmemeli dedim.

Yine belirtmek istediğim bence burada konuşurken atladığımıza inandığım şey, Deniz Gezmiş'in haklılığı ile başvurduğu yöntemin doğruluğu arasında fark olabileceği.

Eğer bu devrimsel bakışı haklıydı dersek herşey bakış açımızın yerine göre farklılık taşır. Zaten düşüncenin suç olmamasını gerektiren en önemli yaklaşımda bundan doğar neye göre suç olacağının kriteri böyle belirsizlik içinde değerlendirilemez.

Yöntem deki doğruluk ise tartışılabilir. Sen partileri kapatılıyor ve bu nedenle silahlı mücadele (burada kullanma amacım siyasi arena dışında mücadeleyi kastetmektir) meşrudur derken, bir başka görüş açısı TC kanunları nezhinde bunun suç olarak görebilir.

Her iki yöndeki görüşe mensup bir çok değerli insan malesef düşüncelerini açıklarken ve yayarken kullandıkları yöntemlerin kurbanı olmuşlardır. Sonuç olarak sağ veya sol görüşlü olsun, bu ülke için fikir üreten kişilerin yokluğu yine bu ülkenin zararınadır.

Tarih ders çıkartmamız için bir çok örnekle doludur.
Sosyal ağlarda paylaş

Güzel kardeşim Navyamps peki sen neden anlamak istemiyorsun. Şayet Atatürkte daha Samsuna ayak basar basmaz yakalanıp İstanbul'da Padişah'a karşı geldi diye idam edilse idi ona da mı böyle yakıştırmalarda bulunacaktın. Esas olarak bana kalırsa evet zira sana öğretilen onun tü kaka olduğu, çok güçlü devletleri sinirlendirerek Osmanlı'nın daha fazla toprak kaybetmesine yol açan bir meczup olduğu olacaktı. Evet Atatürk bir maceraperestti zira maceraperest olmayan, hayaller kurmayan kişi hiç bir şey yapamaz. Hayal kurmadan neyin peşinde koşacaksın. Bütün ülke işgal altında iken üç beş çapulcudan (kötü anlamda kullanmıyorum) koca bir ordu yaratmak, ümmetten halk yaratmak maceraperestlik değildir de nedir?

Şu meczup olayına ise hiç girmiyorum yoksa bende esas Denize meczup diyen meczuptur diyeceğim iş sokak kavgasına dönecek, hoş olmayacak.[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Sosyal ağlarda paylaş

Kumadam seninle yüksek oranda hemfikirim zaten. Yanlız ben onların bakış açısını yansıtıyorum burada. O günlere bu günün ışığından bakmaya çalışıyorum yoksa bugün ile o günün bir olduğunu savunmuyorum.

Ufak bir anımı anlatayım belki durumu biraz daha pekiştirir. Askerde en iyi anlaştığım kişilerden birisi şeriatçı kardeşlerimden birisi idi. Zira adamın hem kafası son derece iyi çalışıyordu hemde özü sözü birdi. Onunla oturur saatlerce ülkenin durmunu ve benzeri şeyleri tartışırdık. Arada sırada tartışmanın ateşlendiği olurdu ama bir yerden sonra hep uzlaşırdık zira birbirinden çok farklı gözüksede fikirlerimiz derine inince aslında birbirine çok yakın olduğunu da görürdük. Yeterki karşınızda konuşabilecek bir insan olsun, en önemli kriter bu.[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Quivalen-soth, 16 Aralık 2004 16:09 tarihinde demiş ki:
...
sonuçta komünizm hakkında pek bir bilgin yok sanırsam..

...
sana göre yazılan kitaplar ve yapılan eserler kapitalist malı ise ne ala komiksin derim o kadar.

...
her insan kendi görüşünde serbesttir ve kendi görüşü ugruna can vermeyi göze alan bir Şahıs/bir terörist değil bir Şahıs Başkaldırabilen düzenin bozuklugunu yüzlere vurabilen bir şahıs

...
Komunizm hakkında bilgim var/yok diyerek seninle bilgi yarışına gircek değilim. Ama bildiğim şudur ki, her ne kadar Türk milleti "Ya devlet başa, ya kuzgun leşe" düsturuna sahip bir millet olsa da, bireylerin özgürlüklerini sıfıra indiren bir rejime sahip çıkmaz. 600 yıl padişahların tek kelam söyleyen olduğu bir imparatorlukta bile bu millet din birliğini, kan birliğini kullanarak ayakta kaldı. "Din yoktur, varsa yoksa devlet için çalışın" diyen bir rejimi Mustafa Kemal mi kabul etti de ben kabul edecem ?

...
Deniz Gezmiş'ten Aydın Doğan kadar para kazanan başka birini söylesene sen ? Ferhan Özpetek Deniz Gezmiş'in devrimci kişiliğine hayranlığından Doğan Music Company'den albüm çıkardı dimi ? Öyle gomik momik diyerek neyi amaçlıyorsun ?

...
Davası uğruna ölen terörist değildir ha ? Aklına gelen herşeyi buraya yazarsan sadece komik duruma düşmekle kalmazsın. Ben seni bu laflarından dolayı vatan haini olarak damgalarım, ve sen kendini Türkiye Cumhuriyeti'nin hiç bir savcısına savunamazsın. Kürdistan kurup, Türkiye'den toprak koparacam diyenlere sen terörist demezsen ben sana terörist derim.

Ha gelelim bir öz eleştiriye. Aşağıdaki alıntı Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını kanlarının son damlasına kadar savunmaya yemin etmiş (!) yoldaşlarının sitesinden alınmıştır...

...
Ancak bu çaba aynı zamada bir çok yanlışları da beraberinde getirdi ister istemez. En önemli sorun gençliğin ne yapması gerektiği üzerineydi? Denizler ısrarla gençiliğin tüm siyasal partilerden uzak durmaları gerektiğini vurguladılar ki, bu doğruydu. Gençliğin rolü ve doğası hakında gerçekten önemli bir fikirdi bu. Ancak zamanla bu fikir tek başına gençlerin öncü kuvvetler olarak algılanmasına kadar vardı. Hatta bunu da aşarak tüm devrimci eylemin yükünü gençlerin sırtlayabileceklerini düşündüler. Ülkenin siyasal mekanizmasından tümüyle kopup devrimci eylem örgütlemeye girişmek doğruydu, ancak halktan koparak devrimci eylem mümkün değildi.

Silahlı eylem Türkiye koşullarında ister istemez bunu getirdi. Denizler çıkışlarında ve eylemlerinde Kuvayı Milliye’ye dayanıyorlardı. Ancak bunu Latin Amerika benzerlerine koşullayarak salt silahlı eyleme indirgemek büyük bir hataydı, aynı zamanda ülkenin gerçek tarihsel mirasından da kopulmasını getirdi. Gençlik, enerjisini halk kuvvetlerinin bağlarının güçlendirilmesine, örgütlendirilmesine ve bilinçlendirilmesine harcayabileceği bir zamanda ondan tamamen kopmak sonucunu doğuracak bir eylem türüne girişti. Denizlerin önemli yanlışı budur.[signature][hline] Türk Oğuz Beğleri budun eşidin! Üze tenri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilinin torunun kem atatı? Udçı Türk budun ertez okun!
Sosyal ağlarda paylaş

said:
fedaykin, 16 Aralık 2004 16:32 tarihinde demiş ki:
...
Evet Atatürk bir maceraperestti

01 Mart 1921 Mustafa Kemal'in Meclis İkici Yasama Yılını Açış Konuşması

Dış politikamızda, milletin yararına gerekli bulunan esasları içine alan tamamen bağımsız ve bağlantısız bir politika izleyeceğiz. Meclisimiz ve Meclisimizin hükümeti cenkçi ve maceraperest olmaktan uzaktır

Atatürk kaybederse başka bir şansın asla olmayacağını çok iyi bilen biriydi. Devletin istiklaliyle oynayacak bir maceperest asla değildi.[signature][hline] Türk Oğuz Beğleri budun eşidin! Üze tenri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilinin torunun kem atatı? Udçı Türk budun ertez okun!
Sosyal ağlarda paylaş

Meczup; kendisini dünyadan soyutlamış, kabuğuna çekilmiş,bir inanca veya bir kişiye benliğini kaptırmış, gerçekleri sorgulama gereğinde bile bulunmayan, kendi dünyasına ve yarattıklarının caziibesine kapılmış kişi' anlamına gelir. Ölürken bile "yaşasın lenin" diyen biri meczuptur dememin sebebi budur. Eşanlamlısı divanedir.[signature][hline] Türk Oğuz Beğleri budun eşidin! Üze tenri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilinin torunun kem atatı? Udçı Türk budun ertez okun!
Sosyal ağlarda paylaş

Navyamps dediğimi anlamamak için üstün bir çaba sergiliyorsun o bakımdan seni takdir ediyorum :)[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Sosyal ağlarda paylaş

said:
navyamphs, 16 Aralık 2004 17:06 tarihinde demiş ki:
Meczup; kendisini dünyadan soyutlamış, kabuğuna çekilmiş,bir inanca veya bir kişiye benliğini kaptırmış, gerçekleri sorgulama gereğinde bile bulunmayan, kendi dünyasına ve yarattıklarının caziibesine kapılmış kişi' anlamına gelir. Ölürken bile "yaşasın lenin" diyen biri meczuptur dememin sebebi budur. Eşanlamlısı divanedir.

meczupun kelime anlamını biliorum fakat leninist olunca meczup mu olunuo ?demeden kendimi alı koyamiorum.
davası için ölen bi adam öldürülürken bile davasını telafus ediorsa bu meczupluk mudur?
saçmalamaya başladığının farkındasın heralde,bok atıcak şey bulamadın şimdi buraya getirdin olayı.

o zmana sende meczupsun dicem sokak kavgasına döncecek:-P[signature][hline]Alexi_Septimus, 28 Eylül 2004 19:30 tarihinde demiş ki:
Tanrıya diyalektik materyalizm'i anlatmak lazım
Sosyal ağlarda paylaş

said:
navyamphs, 16 Aralık 2004 16:51 tarihinde demiş ki:
said:
Quivalen-soth, 16 Aralık 2004 16:09 tarihinde demiş ki:

...
Davası uğruna ölen terörist değildir ha ? Aklına gelen herşeyi buraya yazarsan sadece komik duruma düşmekle kalmazsın. Ben seni bu laflarından dolayı vatan haini olarak damgalarım, ve sen kendini Türkiye Cumhuriyeti'nin hiç bir savcısına savunamazsın. Kürdistan kurup, Türkiye'den toprak koparacam diyenlere sen terörist demezsen ben sana terörist derim.
.

birkere burada saptırma
davası ugruna can vermeyi göze almak demek ideasından sapmayan demek... üsttede belirttiğim gibi teröriste zaten saygı duyulmaz
belki birşeyler biliyorsun ama kafanda yanlış yorumluyorsun arkadaşım[signature][hline]I WANNA GET FREE!!!!
Sosyal ağlarda paylaş

@fedo

Ben seni anlıyorum, ve at gözlüğü takmadığını da biliyorum. Zaten sabir fikirli biri olduğunu düşünsem boşuna kendimi yormazdım.
Aramızdaki ince çizgi şu. Çok basit bir anlatım olacak ama inşallah yanlış anlamazsın. Deniz Gezmiş ülkeyi sadece gençlerin desteğiyle düşman işgalinden kurtarabileceğini düşünüyordu. (Kaldıki fiili bir işgal yoktu ve hala TC yasaları, mahkemeleri, ordusu işbaşındaydı)
Mustafa Kemal memleketin ancak ve ancak tüm Türk halkının desteğiyle kurtulabileceğini düşünüyordu.
Deniz gezmiş siyaseti bir hastalık olarak görüyor, kendisine ve bir avuç yoldaşına sirayet etmemesi için adeta bir veba gibi ondan kaçılması gerektiğini, özgürlüğün ancak silahla kazanabileceğini düşünüyordu.
Mustafa Kemal, kongreler topladıktan, halkın tüm kesiminden (ilk meclisi hatırla, o fotoğraftaki sarıklı vatanperverelri hatırla)temsilcileri bir çatı altında topladıktan sonra silahı eline aldı.

Dip not: Seninle tartışmak değil, bir şeyler öğrenmek niyetindeyim. Amacım kavga etmek olsaydı adresini sorardım :)[signature][hline] Türk Oğuz Beğleri budun eşidin! Üze tenri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilinin torunun kem atatı? Udçı Türk budun ertez okun!

[Bu mesaj navyamphs tarafından 16 Aralık 2004 17:18 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Ben onu esas maceraperestlik kısmı arkasına yazmıştım.[signature][hline]Özgürlüğün değerini ancak onu kaybedince anlarsınız. En zavallı insan ise esaret altındayken kendisini özgür zannedendir.

1-normal
2-süper
3-kurşunsuz"
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Natural_Jedi, 16 Aralık 2004 17:11 tarihinde demiş ki:
davası için ölen bi adam öldürülürken bile davasını telafus ediorsa bu meczupluk mudur?

saçmalamaya başladığının farkındasın heralde,bok atıcak şey bulamadın şimdi buraya getirdin olayı.

Kubilayı şehit edenler istiklal mahkemelerinde idam edilirken "Halifeye canım kurban, şeyhime canım kurban" diye bağırıyorlardı, davalarını telafuz ediyorlardı :)
Onlar nasılki körü körüne yanlışa kapılmışsalar, ne kadar meczupsalar, Deniz Gezmiş'te o kadar meczuptu.

Ayrıca tuvalet muhabbetlerini burda yapma.[signature][hline] Türk Oğuz Beğleri budun eşidin! Üze tenri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilinin torunun kem atatı? Udçı Türk budun ertez okun!
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...