Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Muhabbet kuşu

MrLevie

Öne çıkan mesajlar

MrLevie said:

bugün yaklaşık 2 saat boyunca aralıksız elma ve yumurta sarısı tiftti hayvan. kaçta kaçını yedi bilmiyorum.

veterinere gittim, anlattım durumu, günde suya 4 damla bir ilaç verdi ancak hayvana içiremiyoruz. bir de balık sırtı aldım taktım ama korktu baya ondan. kafasını kanadının altına aldı, uyuyor şimdi...

Kuşunuz Genel tüy dökümüne girmiş. ÖZellikle erkek muhabbet kuşlarında bu dönemlerinde hasta oldugunu falan zannedersiniz ama ağır bir tüy dökümü yaşadıgı için hasta gibi olurlar.

dışkısı nomral. ayak rengi normal ve zayıflama da yok ise belirttigim gibi tüy dökecek! şu an dökmese bile 1 hafta içinde dökmeye başlar diye tahmin ediyorum.Zaten vitamin de veriyormuşsunuz ama ben vitamin de vermem . suyuna az korbonat koyar ,çok az limon damlatırım. Bizim kuşun bu durumu 3 hafta falan sürüyor anca kendine geliyor hayvan.

Resimlere de şimdi baktım kuşun dişiymiş ,boş yumurta atıcakta olabilir:D
Sosyal ağlarda paylaş

smyrnas said:

Kuşunuz Genel tüy dökümüne girmiş. ÖZellikle erkek muhabbet kuşlarında bu dönemlerinde hasta oldugunu falan zannedersiniz ama ağır bir tüy dökümü yaşadıgı için hasta gibi olurlar.

dışkısı nomral. ayak rengi normal ve zayıflama da yok ise belirttigim gibi tüy dökecek! şu an dökmese bile 1 hafta içinde dökmeye başlar diye tahmin ediyorum.Zaten vitamin de veriyormuşsunuz ama ben vitamin de vermem . suyuna az korbonat koyar ,çok az limon damlatırım. Bizim kuşun bu durumu 3 hafta falan sürüyor anca kendine geliyor hayvan.

Resimlere de şimdi baktım kuşun dişiymiş :D

Konuşuyor yav, dişiler konuşmaz bildiğim?

valla bugün daha iyiceydi hayvan. ama hala eski enerjisi yok. habire yerlerdeki yemleri didikleyip yukarı çıkıp uyuyordu dün. ki yerdeki yemler saçılanlar yani özellikle döktüğümüz bir şey yok. bugün bir nebze daha az yaptı.

bir de, tabi koca bir elma dilimini yiyince dışkısı sulandı galiba başka bir açıklama bulamadım. en kötü olduğu gün dışkısı normaldi.

veteriner destekleyici bir sıvı verdi, suluğuna az derişecek şekilde 4 damla koydurdu, biraz da aspirin ezip verdik 2 sabahtır...

PS: hayvan 8 yaşındaymış yanlış biliyormuşum lan
Sosyal ağlarda paylaş

valla gaga pembe,ayaklar pembe bana dişi gibi geldi :)dişi muhabbet kuşlarıda konuşur ,benim daha önce yavrulardan dişi vardı büyüdüğünde 10-12 kelime öğrenmişti.

Bu arada 8 yaşında demişsin! zaten yaşı gelmiş diyebilirim iyi bakımlı muhabbet kuşları genellikle 8-10 sene yaşıyorlar ve ölüyorlar.hoş 15 sene yaşıyan da var ama genellikle 8-10 sene ömürleri var.
Sosyal ağlarda paylaş

yok zaten tahmin ediyordum ufaktan yaşı geldi falan diye de, bir günde aniden kötü olması garip geldi hayvanın.

neyse bugün biraz daha iyiceydi. hala ismine tepki verir derecede değil ama daha enerjikti. kakası kafamı bulandırdı biraz yeşil sulu yapması ama elmadan olacağını düşündüm. yaşatmaya uğraşıyoruz bakalım...

yani şunu yapmasına bile razıyız resmen=)

Sosyal ağlarda paylaş

Bugun baya enerjik kalkti hatta gakladigi anlar dahi oldu.

Ancak biraz acayim ucsun dedigimde cok yukselemeden once unitelere sonra tvye carpti ki ilk gun actigimizda bile gayet guzel ucmustu.

Direk elimle yakalamama da izin verdi ki hic yapmadigi sey.

Simdi tekrar keyifsiz oturuyor kafeste...

Veterinere gidicem bugun bakalim ekstra bir onerisi olacak mi...
Sosyal ağlarda paylaş

MrLevie said:

Bugun baya enerjik kalkti hatta gakladigi anlar dahi oldu.

Ancak biraz acayim ucsun dedigimde cok yukselemeden once unitelere sonra tvye carpti ki ilk gun actigimizda bile gayet guzel ucmustu.

Direk elimle yakalamama da izin verdi ki hic yapmadigi sey.

Simdi tekrar keyifsiz oturuyor kafeste...

Veterinere gidicem bugun bakalim ekstra bir onerisi olacak mi...

konuşma,ötme,uçma isteği vitamin tedavisine cevap verdiğini gösterir :) ama 8 yaşında bir kuş için de kesin konuşmak zor tabi.

umarım bir an önce iyileşir.vitamin tedavisine devam edin edin derim.
Sosyal ağlarda paylaş

kafes tabanına gazete-dergi kağıdı koymayın kemiriyorlar.mürekkep var içlerinde zararlı. temiz a4 ideal.

piyasada bilinen markaların kiloluklarından yada paketlilerinden alabilirsiniz.

ben vivid,bravo yada wunder.. marka kullanıyorum.25 kg çuval olarak alıyorum.(en son 55 tl ye aldım vivid i)(1kg alınca aradaki fiyat farkı müthiş )
paketleme tarihlerine bakın bayatlamış olmasın.
güve yapar uçuşan sinek gibi şeyler görmeye başlarsınız evde.yemin içindede örümcek ağı gibi şeyler.
meyveli yem tatavasına inanmayın.mevye değil olanlar yemezler zaten pek.

ballı yem mezvusuda bayat yemlerin piyasaya sürülüş çekillerinden birisi bilginize.

karışık yem alın.yada sadece ak darı.ama karışık yemde çeşit iyi oluyor.

her kuş konuşmaz her kuş ele gelmez.garantili kuş satarlar petshopta.bu şeye benziyor herkesin doktor olamayacağına.şans işi. dişi konuşmaz erkek konuşur gibi mevzularda hikaye.fark etmiyor kuşun yaradılışıyla alakalı.

bide sirke/limon bunlar verilmemesi gerekenlerden içerdiği maddelerden dolayı.bi ara yazarım detaylı.

kuşlarla uğraşmak zevkli ama sayı coğaldıkca sıkıntı başlıyor işten güçten vakit ayıramayınca vicdan azabı çekiyorsun..ben yaza doğru bırakmayı düşünüyorum topluca satıp.yavaş yavaşda sayı adedini düşürüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Söyle bir okudum da kum konusunda net bir cevap göremedim, kafeste kum var mi yok mu?
Kus kafesin tabaninda birseyler ariyorsa muhtemelen bu aradigi tasligi icin kücük sert birseylerdir.Bilindigi üzre kuslar yediklerini tasliklarinda briktirdikleri ufak tas parcaciklari ile sindirirler.Bu sebepten kuslar icin kumlar satilir.Kafese ivedilikle kus kumu koymakta fayda var.Hatta kusu saldiginizda önüne bir tutam sepistirirseniz daha iyi olur cünkü kafesteki kuma bazen yanasmiyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

şu anda biraz daha topladı gibi... hala normal halinde değil ama...

veteriner dışkısına baktı, -oldukça sulu yapıyor dün geceden beri- bağırsak iltihabı var dedi. antibiyotik verdi. 2 gün daha 2 damla direk ağzına sıkacakmışız.

hayvan su kaybından haliyle deli gibi su içiyor, ama yemek konusunda biraz daha çekingendi bugün.

yani biraz daha toplamış gibi görünse de benim gözümdeki "son demleri" izlenimini kıramadı malesef=( resmen diken üstünde oturuyorum ha öldü ha ölecek diye=/

ayak sıcaklığını kontrol ediyorum arada bir, ısınma yok pek...

kum konusunda emin misiniz? muhabbet kuşları için kum gerekmez dendiğini duymuştum eski bir tarihte ama nereden çalındı kulağıma bilmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...