Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diş Sorunsalı vol.2

Natanyal

Öne çıkan mesajlar

Geçen sene konu açmıştım hatırlayan vardır. Neyse o zamandan dişçime atarlığı olduğum için aynı kurumdan başka bir dişçi tavsiyesi istedim ve yeni bir dişçiye başka bir diş için tekrar gözüktüm.

normalde nasıl desem, /[][] ön üst dişleri böyle düşündüğümüzde benim / dişim çok ağrı yapıyordu. Yıllardır yapıyordu da azdı. Kötü olmaya başladı. Gittim hanım kızımıza gözüktüm işte onu ve dişimin yeni dolguya ihtiyacı olduğunu söyledi. Her neyse tamam dedik. /'in dolgusu söküldü ve yerine yenisi yapıldı. İşte dişinde dolgusu yapıldı. Çıktım o gün, klasik başlarda dolgu yüzünden garipseme vs. derken ağrının geçmediğini fark ettim.

Hatta dolgu işlemi biraz uzun sürdü. Arada mola verdik vs. derken uyuşturucunun da etkisi geçmişken zaten dolgu yapılırken de ağrıyordu ama arada çok açık kaldı diye yapabilir dedi. bekledim işte ağrı geçmedi. O süreçte bir de ara dişlere diş ipi çok zor girmeye başladı. Hani böyle bayağı zorlanıyordum sokarken, bir anda ete değip kanattığım da oldu 2 kere falan vs.

Neyse işte gittim, gözüktüm. Konuştuk. Filmler vs. çekildi, iyice baktı. Direkt kanal yapmayalım, kötü olur da gözükür de hiçbir sorun yok. Yine de dediklerinden sorunun diş etinden kaynaklığını da söyleyebilirim dedi. İşte bir şey süreriz dedi, 1-2 hafta daha bekle geçmezse yine gel bu sefer kanal yaparız dedi.

Sonra mal ben dedim ki, "iyi tamam, bir de diş ipi girmiyor bu dolgulara çok hafif genişletebilir miyiz?" Tamam dedi, yarım saatten fazla uğraştı ve genişletti.

En son böyle ip boyutunda zımpara gibi bir şey ile yaptı, zımparaladı bildiğin. Mine vs. GG yani

Her neyse; sonra dönüş yolunda fark ettim ki geniş. Eve geldim bi baktım hani böyle büyük kanyon kadar geniş değil, dıştan baktın mı kötü bile gözükmüyor ama araya diş ipi girmeyen yere, şimdi diş ipini üçe katlayıp rahatlıkla temizlik yapabiliyorum.

üstüne üstlük benim kötü bir huyum var. Dilimi sürekli dişlerin arasında gezdiririm. 3 gündür alttan yukarı dili çeke çeke o aralara giriyor ve bildiğin kesiyor gibi oluyor, JİLETÇİ OLACAĞIM LAN ...

Üstüne üstlük ara fazla, dille çok oynuyorum ve / dişindeki ağrı geçmediği gibi dişlerimi tak tak yapınca da hafif ağrımaya başladı. Bildiğin daha kötü oldu...

---

Şimdi WOT'un bu kısmı önemli aslında, öncesini yazmak dişteki genel sorundan bahsetmek içindi isteyen okumayabilir de buradan sonrası önemli;

---

Ben dişçi hanım kızımıza gidip, bu dişleri tekrar genişletmeni istiyorum desem yeniden dolgu yapmak zorunda değil mi? Bildiğin çok rahatsızım. Bir şey ısırıyorum direkt ete baskı yapıyor.

Diş fırçalıyorum, böyle dikine fırçaladığımda falan direkt ete geliyor. 3 gündür 2 kere kanattım dişleri normal fırçalarken. Diş ipi desen zaten bol bol giriyor. İnanılmaz rahatsızım.

Şimdi diş törpülemesi pis bir şey diye biliyorum. Ama törpülediği kısım hep dolgulu kısımdı. Tekrar dolgu yapılabilir mi? Yani tekrar yapmasına da gerek yok böyle hafif kasıp ek yapabilir mi diş dolgusu sanki kırılmış gibi falan? Benzer bir şey yaşayan var mı ya da?

Ya da direkt sorayım? Dişleri bu kadar ayrık olup sorun yaşayan var mı?

Ben oynaya oynaya bildiğin bu dişi de sökeceğim kendi kendime...

İkisi de tekrar genişletsem, sokarım ipte girmesin diyeceğim en son yani...

Hayır benim asıl dişçim de yine bu kurumun başka bir şubesindeydi. Geçen yıl ki olay yüzünden ona gitmedim. Şimdi ona gitsem o hıyarın huyu var, başka doktorun yaptığı dişe ellemem diye ki ellemeyecek biliyorum.

Buraya gitmemin sebebi de Telekom Vakfı, gelenlerin tedavilerini %100 karşılıyor.

Ya başka bir yerde para verip düzelttireceğim ya da bu kızla devam edeceğim.

Bu arada kız yeni mezun, geçen yıl çalışmaya başlamış. Öyle bir olayda var. Kendimi kobay gibi hissettim akü...

Evet, olur mu bu dişin çözümü?
Sosyal ağlarda paylaş

copry said:

agrin ne durumda?

ağrı böyle bir şey yiyip içerken, tabii ki özellikle soğukta ve böyle dişin üst kısımlarına doğru bir şey ile vurunca oluyor. İşte diş fırçası sapı vs. Bir de böyle dişleri tak tak ederken oluyor.

Bakındım diş eti ilhitaplanmasının ilk evreleri vs. diyenler de var ama bilmiyorum. Gideyim ben yine ya konuşayım direkt asdf
Sosyal ağlarda paylaş

bence disine kanal gerekicek gibi duruyor anlattiklarina bakilirsa on kanallarindan sonra diste morarma gercekleseceginden dolgudan ziyade porselen kaplama ile bitiriyoruz. dolguya ek yapilabilir tamamen cikarilmadan ama oncelikle bir muddet daha bekleyip sikayetlerinin gecip gecmiyecegini azalip azalmiyacagini gozlemliyelim.
Sosyal ağlarda paylaş

özet geçeyim: doktor dolgu yapmış. dolgu ile diğer dişin arası çok kapalı olmuş. bunu biraz açalım demiş. doktor zımparalamış dolguyu, iki diş arasını açmış. bu sefer de çok açmış. iki şerit otban olmuş dişlerin arası. şimdi napak diyor.

özetten faydalananlar bağış yapsın. adres aşağıda.
Sosyal ağlarda paylaş

copry said:

rica ederim efenim , gecmis olsun, ugrasma cok !

Sana bi benim filmi yollasam bakabilirmisin ? Saglam paralar harcancak gibi benim agiza acaba sen ne diyeceksin merak ediyorum. Benim eski disci zicmis benim dislerin icine kanaltedavilerim filan olmamis :(
Sosyal ağlarda paylaş

DarKRideR said:

hmm 2-2.5 hafta sonra gel demişti. Bekleyeyim o zaman da işte ben o süreye kadar oynaya oynaya zarar vermem dişlere umarım aasdfsd

Çok sağol ilgilendiğin için :D

bende dolgudan sonra 3 hafta filan sürdü böyle soğuk-sıcağa, ısırmaya karşı hassasiyet ön azı dişinde, sinire yakın olunca seramik dolgu, alışması uzun sürebiliyormuş dişin. sonra tam dişçiye gidecekken şak diye geçiverdi birdenbire.
Sosyal ağlarda paylaş

Evet sevgili darkrider , bu kadar kısa anlatılabiliyormuş olay ,roman yazmaya gerek yokmuş.

Bu arada seni takdir ettim roket adam ve seni Paticik'ten sorumlu yeminli mütercim ilan ediyorum

"roket adam" said:

özet geçeyim: doktor dolgu yapmış. dolgu ile diğer dişin arası çok kapalı olmuş. bunu biraz açalım demiş. doktor zımparalamış dolguyu, iki diş arasını açmış. bu sefer de çok açmış. iki şerit otban olmuş dişlerin arası. şimdi napak diyor.
Sosyal ağlarda paylaş

XX said:

copry said:

rica ederim efenim , gecmis olsun, ugrasma cok !

Sana bi benim filmi yollasam bakabilirmisin ? Saglam paralar harcancak gibi benim agiza acaba sen ne diyeceksin merak ediyorum. Benim eski disci zicmis benim dislerin icine kanaltedavilerim filan olmamis :(

Yolla bakiyim
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...