Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Üniversite Kariyeri

monoscope

Öne çıkan mesajlar

Abi senin hesapla 40 saat derse giriyor hocalar akademik çalışma yapmasalar bile. Derse az girenler çalışmalarına daha çok zaman ayırmak isteyenler.

İkinci öğretim olan yerlerde sabah 9 akşam 11 derse girenler var, Türkiye'de o tempoda çalışan kaç kamu çalışanı var bilmiyorum.

Bir de yazın tatil yok, yazokulundan, kayıtlardan, evrak işlerinden vakit kalınca yine akademik çalışma yapılıyor. Ders anlatmaktan daha zor.

Türkiye'de nedense öğretmenlerle bir tutuyorlar akademisyenleri ama alakasız iki meslek dalı ve çalışma koşulu.
Sosyal ağlarda paylaş

ben direkt akademisyen olmak istiyorum demiyorum ama bi ayağım akademide kalsa hep öte yandan araştırmacı bilmiş bişey olsam ne güzel diyorum işte.

stk'lar, think tank'ler var bu iş için uygun. TEPAV, TESEV falan pek güzel kurumlar türkiye'de örneğin.

bakacağız.

Ya da mesela, bir abimizle tanıştım 33 yaşında doktora tezini yazmakla meşgul halen şu sıra amma velakin bu yaşına kadar kokartlı rehberlik yapmış, ev alcak durumu bile olmuş. Fevkalade yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Maaşlar değişiyor üniversiteye, ek ödeneklere vs. gibi. Memur gibi hep aynı maaşı almıyorsun bir de ek gelir var. Tabii ek gelirler genelde sana bir şey yapman için veriliyor.

Yukarıda da yazdım gerçi de bir daha yazayım.

Benim bu ay hesabıma yatan 2500 liraydı, geçen sene ilk başladığımda 2200 lira alıyordum, 300 lira arttı maaşım sene içerisinde.

Onun haricinde son 2 aydır AÖF sınavları vardı, 525 lira aöf'ten geldi.

Haziranda Çek'e gidiyorum personel hareketliliğiyle 1100 euro onun için ödenek çıktı.

Bir aksilik olmazsa eylül gibi de Bosna'ya gideceğim tekrar, geçen sefer 4 gün için uçak bileti + 400 euro verdilerdi; şimdi de benzer bir rakam verirler.

Bunlar haricinde ÖSYM sınavlarında gözetmenlik yapabiliyorsun; bu da ayda 80 lira civarı ek gelir oluyor hepsi çıkarsa şansına.

Böyle hesap yapınca yıllık: 30000 düz maaş + 1050 aöf + ~900 ösym + 4500 ((1500 euro)bu gerçi her sene böyle çıkmaz ama en azından 600-700 euro yurtdışı ödeneği alınır, bir şeyler yapıyorsanız)
= 36450

Yani ortalama aylık 3000 civarına geliyor maaşım. Üstüne yüksek lisans için 20000 lira, doktora için 30000 lira ödeneğim var işte.

Yardımcı doçentler düz 2800 gibi bir şey alıyorlar, onlar için bu ekstralar yılda 1000, 2000 daha fazla olabilir ama onlar da ders ücreti falan alıyorlar. Maaşaları üniversiteye göre değişmekle beraber 4000'e geliyor ders + düz maaş şeklinde. Üstüne diğer artılar.

Doçentler 200 300 daha fazlası.

Profesörler mala vuruyorlar. (Diğer akademisyenlere göre göreceli olacak)

Tabii danışmanlık yaparsınız, yazları work-shop açarsınız, seminer verirsiniz vs. böyle ek gelir kaynakları da var.

Durum aslında ülke standartlarına göre kötü değil ama yapılan işe ve çalışanın vasfına göre alınan maaş düşük. Devlette mesela benim muadilim KPSS-A ile atanan uzman yardımcısı (kadro vs. açısından); aldığı maaş benden 500 lira mı ne fazla. Yüksek lisans, doktora, yayın yapayım derdi yok; sabah 8 akşam 5 çalışıyor düz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...