Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Üniversite Kariyeri

monoscope

Öne çıkan mesajlar

Selam,

Pazarlama veya finans üzerine gitmeyi düşünüyorum. 30 gün sonra askere gidiyorum geldiğimde 26 yaşında olacağım.Hep içimde kalmıştır böyle belki de geçici bir heves ama bilemiyorum. Bu saatten sonra akademik kariyer kassam boşa mı kürek çekmiş olurum ?

Ales ve toefl var ama döndüğümde bir daha alese gireceğim notları yükseltmek için ortalamam düşük kalıyor. Aslında amacım ÖYP tarzı birşey yapmak ama tabi kafam karıştı bu konularda.

Öneriniz varsa sevinirim.

Kolay Gelsin,
Sosyal ağlarda paylaş

ben de soru sorayım,

1) yüksek lisans'ı dışarda yapıp döndüğünde, tr'de phd kasarken ÖYP ile ilgin ne oluyor?

2) yüksek lisans ve doktora'yı dışarda yapıp döndüğünde türkiye'de bir üniversitede çalışmak için napmak gerekiyor, gene mi ÖYP, öyleyse nasıl?

3) gittik ellerde gurbetlerde yer edindik döndük Tr'ye diyelim (burası da fantezi), devlet olsun özel olsun üniversitelerde görev almak için bu sefer nası bi prosedür işliyor. ÖYP ile ilgisi nedir.

yani bu her açıdan aptal gözüken programa bulaşmadan tr'de akademik gelecek mümkün mü, bi aydınlatın pls
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

1) Yüksek lisansı dışarıda yapıp döndüğünde ÖYP için TR'de yüksek lisans mezun yapmış birinden farkın olmuyor. Çünkü ÖYP kadrosu ALES,YDS(Yada Denkliği), YL ortalama ve mülakat sonuçlarına göre bir sıra çıkartılarak alınıyor.
Belki üniversitelerde (tanıdık yada seni isterlerse) kadro bulabilirsin. Yurt dışında yüksek lisans yapmış olman özel ünilerde kadro için avantaj sağlar.

2) Yine ÖYP veya üniversite kadrosundan akademisyen olabilirsin. Doktorayı bitirdiysen Yrd. Doç. olarak atanabilirsin (tabii kadro bulursan).
ÖYP kadrosu için yine ALES, YDS(Yada denklik), YL ortalama ve mülakat sonuçları sırası falan.

3) Dediğim gibi özel ünilerde sana fayda sağlayabilir. ÖYP ile ilgili hiçbir faydası yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi nasıl bi okuma aşkı var sizde helal olsun.

Ben lisansın son yılında bıkmıştım. 1 ay daha okuman gerek deseler "istemiyorum ben diploma falan bırakıyorum" diyecek duruma gelmiştim.

Hani kalmışlığım da yoktu, 1 kez yaz okulunda ders aldım bi de son dönem sikko bi dersten büte girmiştim. Nasıl bi bıkkınlık gelmişse artık biri yl yapıcam fln deyince ben geriliyorum.

Cidden hll.
Sosyal ağlarda paylaş

Olaya girmeden önce paradan bahsedeyim; 2296 lira mı ne düz maaş var. Ben geliştirme ödeneği, dil tazminatı vs. 2500 alıyorum. Onun haricinde ÖSYM ve açık öğretim sınavları var, açık öğretim çok tatlı şanslıysanız 30dk'de 75 lira veriyorlar. Bir de üniversite arada 3-5 atıyor hesaplarımıza.

Sonra eşek değilseniz erasmus personel hareketliliği ve benim üniversitemde senede 2 kere olmak üzere yurtdışı veya yurtiçi kullanılabilen konferans ödeneği var. Üstüne de yabancı dergilerde yayınlanan makalelere 50-1000 lira arası ödül veriyorlar. (Çoğu üniversite buna yakın olanak sağlıyor)

ÖYP ile girerseniz de (ben öyle girdim) 20k lira yüksek ve 30k lira doktora ödeneği veriyorlar. Bunu kırtasiye, teknoloji, yurtdışı vs. olarak istediğiniz gibi çatır çatır kullanabiliyorsunuz ÖYP koordinatörlüğünüz hibne değilse. O yüzden ÖYP ile girebiliyorsanız ve götünüze güveniyorsanız ÖYP ile girin.

İlk başta paradan neden bahsettim derseniz de, her ne kadar idealleriniz doğrultusunda bu işe baş koyuyorsanız da 4-5 ay sonra aldığınız paradan memnun değilseniz yılarsınız; çünkü boş adamlarla çalışmadığınız sürece yorucu ve gecesi gündüzü olmayan bir meslek.

Gelelim sorulara, öncelikle yaş muhabbeti pek önemli değil. Tabii az biraz ego sahibiyseniz genç yaşta (hiç sene kaybetmezseniz 27-28'de yar. doç.sunuz) yardımcı doçent, doçent olan insanlara bilenebilirsiniz. (ben ekstra saygı duyuyorum bu insanlara)

Ama şu var 26 yaşında yükseğe başlayan bir adam 32 yaşında yar. doç. olabilir kadro gelirse. Ünvanların ne önemi var derseniz; öğretim üyesi oluyorsunuz ve dünya kadar avantajı var öğretim üyesi olmanın. Zaten doçent olduğunuzda gevurların tenured'i oluyor işte. İşten atılmak için özel çaba harcamanız gerekir.

Eğer yurtdışında yüksek lisans/doktora düşünüyorsanız ÖYP değil MEB burslarına bakın, istediğiniz üniversiteye, üniversitenin harcını kaç para olursa olsun verip cebinize de ayda 1700 dolar koyarak yurtdışına yolluyorlar. Dönüşte yurtdışında kaldığınız süre x 2 yıl zorunlu hizmet var anadolu üniversitelerinde.

Yurtdışında kendi başınıza yüksek/doktora yapıp dönerseniz yar. doç. kadrosu kovalamanız gerekiyor bu arada; o da tanıdığınız ya da inanılmaz iyi bir CV'niz yoksa zor (varsa gelmeyin zaten salak mısınız?), akademik camia dışından olacağınız için.

Çalışma ortamına gelirsek; tamamen beraber çalışacağınız insanlara ve bölüm başkanınıza bağlı bu durum. Kendi gördüklerimden örnek vermek gerekirse; bir bölümde saat 8 akşam 5 çalışılıp, smart casual geliniyor mesela. Asistanların hocalarıyla tek ilişkileri sınav kağıdı, ödev okumak ve ders kaydı yapmak. Bazı üniversiteler ya da bölümler ondan da kötü, hayvan gibi mobbing var; intihar edenler falan oluyor her yıl.

Öte yandan bize kimse şu saatte gelin, şu saatte gidin demiyor. Ne giydiğimize, saçımızı nasıl uzattığımıza, siyasi görüşümüzün, dini inancımızın ne olduğuna kimse karışmıyor. Ayda 1 falan toplanıp yemek yiyoruz, birbirimizi bolca ziyaret ediyoruz hocaların hepsiyle ve gayet geyik yapabiliyoruz.

Ama bu ortamda çatır çatır çalışma çıkıyor. (geçen sene sanırım İİBF toplamı kadar yayın yaptık ki akademisyen sayımız hepsinden az) Üstüne yurtdışında uluslararası kongre "düzenledik" vs. Ha bir de çoğu zaman akşam 9-10'a kadar çalışmaya devam ediyoruz, bölüm başkanımız "tatil yapın, izin alın, yarın gelmeyin" diye kovalıyor. (sadece araştırma görevlileri olarak değil tüm kadro olarak böyleyiz)

Başka başka; heh bir de saçma sapan Bayburt, Şırnak falan olmadıktan sonra anadolu üniversitelerini (üniversite haline gelmişleri diyim) yazmaktan korkmayın. Boş beleş adamların yanında gayet canavar; zorunlu hizmetle ya da kadro bulamadığından gelmiş dünya kadar adam var. Zaten büyük üniversitelerde kadroya girince uzuuun yıllar arş. gör. dr. kalıyorsunuz kadro açılmadığından ve açıldığında gökten zembille başkaları indiğinden o kadrolara, aklınızda bulunsun. Kimse İstanbul'da 2500 lira maaşla 40 yaşında bir araştırma görevlisi olmak istemez. (ama var)

Genel durum bu, bu mesleğe eğer işinizi adam gibi yapacaksanız başlayın. Yeterince boş adam kadro dolduruyor, yenilerine ihtiyaç yok :>
Sosyal ağlarda paylaş

Todesengel said:

yav said:

1) Yüksek lisansı dışarıda yapıp döndüğünde ÖYP için TR'de yüksek lisans mezun yapmış birinden farkın olmuyor. Çünkü ÖYP kadrosu ALES,YDS(Yada Denkliği), YL ortalama ve mülakat sonuçlarına göre bir sıra çıkartılarak alınıyor.
Belki üniversitelerde (tanıdık yada seni isterlerse) kadro bulabilirsin. Yurt dışında yüksek lisans yapmış olman özel ünilerde kadro için avantaj sağlar.

2) Yine ÖYP veya üniversite kadrosundan akademisyen olabilirsin. Doktorayı bitirdiysen Yrd. Doç. olarak atanabilirsin (tabii kadro bulursan).
ÖYP kadrosu için yine ALES, YDS(Yada denklik), YL ortalama ve mülakat sonuçları sırası falan.

3) Dediğim gibi özel ünilerde sana fayda sağlayabilir. ÖYP ile ilgili hiçbir faydası yok.

ÖYP'liyim ben de, ÖYP kadrolarına yerleştirilirken mülakat puanı vs. yok, yanlış bilgi vermeyelim.

%60 ALES, %15 yabancı dil puanı ve %25 lisans diploma notu şeklinde hesaplanıyor ÖYP puanı, bu puanla açılan kadrolara başvuruyorsun. Yüksek lisans yaptıysan tek avantajın " .... alanında Yüksek lisans yapmış/ yapıyor olmak" gibi şarta sahip ilanlara başvurabilmek olur, onun dışında öyp için bir getirisi yok.

ÖYP dışında fakülte ve enstitülerin cari alımlarını takip edeceksin. Enstitü kadrosu can sıkıcıdır, sözleşmen bittiğinde kadro açmayabilirler böylelikle işsiz kalabilirsin. Sırf bu nedenle tezine üst üste uzatma isteyen araştırma görevlisi tanıdım.
Sosyal ağlarda paylaş

Eskiden cari öyp vardı, gezegendeki en yalan, en torpilli şey. Onda vardı sınav ve unofficial mülakat. 2011'de kalktı o olay sanırım. Ben girip 2. olmuştum, sevgilisi özel şirkette çalıştırmıyor diye ilana başvuran ablayı almışlardı.

Bir de evet, enstitü kadroları kabus gibi. Ameleliği çok fazla, çok az şey katıyor.

Seçim zammı da herkese gelir bize gelmez. Oy potansiyeli/sendikası vs. yok adam gibi. Bize zam yapılınca hemen idari personel ve öğretmenler ayaklanıyor üstüne. Kamu çalışanlarınca en sevilmeyen meslek grubu olabiliriz.

Ha bir de zamdan bahsedince "akademisyen zam istemez, para için bilim olmaz; gönül işi bu iş" diye atarlanıyor bazı gereksiz insanlar.
Sosyal ağlarda paylaş

maaşlara iyileştirme gelecek diyorlardı, aralık gibi " ortalık çok karıştı ya, biraz gecikecek sanırım" diye açıklama yaptı yök başkanı.

geçen gün tekrar gördüm ama haber olarak tv'de, du bakalım nolacak. 10 senedir akademisyenlere maaş iyileştirmesi gelmiyor bildiğim kadarıyla. yrd.doç. herhangi bir uzman kadrosundan 800 lira falan daha az maaş alıyor şu an, ayarlayacaklarını söylüyorlar ama güvenemiyorum :/
Sosyal ağlarda paylaş

Mühendisliği falan bilmiyorum pek ama biz iyi şeyler yapabiliyoruz. SSCI falan çıkıyor bölümden.

Lab. ve ileri teknoloji ihtiyacı (ben 2 bilgisayar 4-5 tane program, C# ve R'la geçiriyorum günümü) olmayan bölümlerde olay vizyonda bitiyor. O da dediğim gibi bölüm başkanına bakıyor.

Benim şu an kendi bölümüm adına değişmesini istediğim tek şey maaş. 3500 falan kafi ar. gör.ler için. 4012 hedefliyor millet ama rüya o direk.
Sosyal ağlarda paylaş

deadwool abi çok detaylı yazmışsın valla eline sağlık, 2-3 kere falan okudum her okuduğumda farklı bir yeri gözüme çarpıyor yazının maşallah :D

ya hani denemeden bilemezsincilerdenim ben yani bana uygun olup olmadığını görmem lazım yaşamam lazım gibime geliyo, ha zaten hiçbişey olmasa böyle bişeyden vazgeçsem gene de gidip düz yüksek lisans yapıcam kampüs havasını falan özledim ya ilim irfan yuvası en azından.

mobbingi nasıl uyguluyolarda insanları intihara sürüklüyolar anlamadım ama garip
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...