Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Fazla Kilo - Sağlık Hk. Bunun Sistematiği Nedir Ki?

SCelen

Öne çıkan mesajlar

scorch dediklerin doğru da bu diyetisyenlere de çok gülüyom lan her gelen geçen çakıyo bunlara. doktor desen doktor değiller metabolizma uzmanları sürekli biz uzmanız bunlar diyetisyen diyip aşağılıyor. aptal aptal içi boş laflar ediyorlar sabah programlarında. saygı görmüyorlar hiç bir şekilde. güzel bir diyetisyen kızın başını göğsüme koyup teselli etmek istiyorum şu an. haha
Sosyal ağlarda paylaş

yutak ve bağırsak bağlantı noktalarını genişlemesine (yumuşamasına) sebep olur sıvı. böylece az çiğnenmiş (10 dakikalık yemek molası veren iş yerleri merhaba) yemekler LAK LAK mideye ve sonrasında düzgünce sindirilmeden bağırsaklara gider. protein ayrıştırması minimumda oldukça daha çok yeme ihtiyacı duyuyorsun ve sonuçta rakamları atmasyon ; 10gr. yiyecek ile doyacakken 20-30gr yiyecek yemiş oluyorsun.

misal en basit örnek türk adeti ; "oh çorbamızı içelim de kebaba yer açılsın."

yapmayın etmeyin. sdfs

+ spark'ın dediği.
Sosyal ağlarda paylaş

Soris said:

scorch dediklerin doğru da bu diyetisyenlere de çok gülüyom lan her gelen geçen çakıyo bunlara. doktor desen doktor değiller metabolizma uzmanları sürekli biz uzmanız bunlar diyetisyen diyip aşağılıyor. aptal aptal içi boş laflar ediyorlar sabah programlarında. saygı görmüyorlar hiç bir şekilde. güzel bir diyetisyen kızın başını göğsüme koyup teselli etmek istiyorum şu an. haha

abi kendileri yapıyorlar.

çok ezberden diyet yazıyor çoğu. hani hastane ismi vermeyeyim türkiyede ki AAA standardında bir özel hastanenin diyetisyeni, Gastric Bypass ameliyatı olmuş hastaya 12. gününde meyve falan veriyor. (lan o adam daha ancak püreye yeni geçebilir hale geliyor 10-15günde)

meyve ya.. vücuda yararı minimum olan sindirilmesi zor besini veriyor diyetisyen. e tabii sonrada sövüyor cerrahlarda haklılar.
Sosyal ağlarda paylaş

Paticik size sorular hazırladım,
Step-step gidelim;

1kilo=7000 kaloriye tekabül ettiğine göre spor yapan bir kişinin günlük kalori ihtiyacı 2500. Bu adam aylık 4-5 kilo verebilmesi için 1500'e düşürmesi gerekiyor kalori alımını. Soru ise 1500 kalori alıcaz ama neyden?
Günlük besin türleri ne olmalıdır doğru verilere göre? Vücuttaki kas dokusunu kaybetmeden(ne kası la bıngıl bıngıl hep sdf) %100 protein mi - %50 protein %50 karbonhidrat mı? Yoksa 0 karb. mı? Yazılacak yorumları normal kilosunda bir insan için değilde fazla kilolu diyete başlayacak insan modeli için yazarsanız daha makbul olur.

Buda dursun şurda random işe yarayacaklar

Soris said:

işte o olay öyle olmuyor abi. Çok fazla endüstriyel gıda yediğin zaman doyduğunu algılayan leptin sistemi bozuluyor ve mesela normal insan olarak biz 1000 kcal lık birşey yediğimizde onu 1000 kcal olarak kullanabiliyorsak hormonları aracılığıyla beyni ile bu iletişimi sağlayamayan obez insanlar onu 800 kcal filan gibi algılıyor dolayısıyla doymuyor yedikçe daha çok yiyor. bunu sağlayan endüstriyel gıdalar. Bunu sağlayan kahve ve şeker. Bunlar bağımlılık yapıyor sistemi bozuyor. Peki neden bazı insanlar bunu sürekli yiyor? Strese verilen tepki ile alakalı bu. Kimisi içki kimisi sigara kimisi uyuşturucu kimisi de şeker tüketiyor. Bunu bilen endüstri gıdaları bağımlı olmamız için tasarlıyorlar gıda mühendisleri inanılmaz şeyler buldu son zamanlarda. Fazla dayansın diye gıdaların içine konulan şeylerden bahsetmiyorum.
Zaten yağ oranı uçtuysa durdur bakalım sıkıysa herkes güçlü olamıyor insanlara yardım etmek gerek. Ben tek başıma zayıfladım bu anlamda iradem gayet iyiydi. Kaldı ki benim çevremden aldığım yardım 0 olmasına rağmen baya baskı da gördüm. Bundan sonra ekmek yemeyeceğim dediğimde o çok her şeyi bildiğini sanan insanlardan oluşan çevrem bana birisini kaçırıp tecavüz etmişim ve başını kesmişim gibi davrandı. Daha çok besin değeri alayım diye bir ara çiğ ciğer yemiştim yamyam olduğumu düşündüler şimdilerde mesela etleri yine çok pişirmeden yiyorum besin değerleri ölmesin diye. Hala uzaylı gibi bakıyor millet. 2 senede bildiğiniz evrim geçirdim çevremdeki insanlar hala şişman hala mal gibi geziyorlar. Çünkü çöp yiyorlar. Arada ben de yiyorum kendimi insanlardan ayrıymış gibi hissetmemek adına. Ama arada.

Neyse sonuçta herkesin kendi hayatı. İnsana uygun olanı yemek süper sağlıklı olacağım diye sürdürülebilecek bir şey de değil. Hayır çünkü diğer türlü insan kendisini bok gibi hissediyor bu bir gerçek.

Sosyal ağlarda paylaş

Nette araştırırken gördüm bende ayrıntıyı/düzgününü burdakilerden öğrenmeye çalışıyorum. 1 kilo verebilmek için 7000 kalori yakmalısınız yazmışlar paso. Gerçi yazdığım biraz saçma olmuş 1kg=7k kalori de hangi grupta ki kalori :)
Sosyal ağlarda paylaş

SCelen said:

Step-step gidelim;

1kilo=7000 kaloriye tekabül ettiğine göre spor yapan bir kişinin günlük kalori ihtiyacı 2500. Bu adam aylık 4-5 kilo verebilmesi için 1500'e düşürmesi gerekiyor kalori alımını. Soru ise 1500 kalori alıcaz ama neyden?
Günlük besin türleri ne olmalıdır doğru verilere göre? Vücuttaki kas dokusunu kaybetmeden(ne kası la bıngıl bıngıl hep sdf) %100 protein mi - %50 protein %50 karbonhidrat mı? Yoksa 0 karb. mı? Yazılacak yorumları normal kilosunda bir insan için değilde fazla kilolu diyete başlayacak insan modeli için yazarsanız daha makbul olur.

Buda dursun şurda random işe yarayacaklar

Soris said:

işte o olay öyle olmuyor abi. Çok fazla endüstriyel gıda yediğin zaman doyduğunu algılayan leptin sistemi bozuluyor ve mesela normal insan olarak biz 1000 kcal lık birşey yediğimizde onu 1000 kcal olarak kullanabiliyorsak hormonları aracılığıyla beyni ile bu iletişimi sağlayamayan obez insanlar onu 800 kcal filan gibi algılıyor dolayısıyla doymuyor yedikçe daha çok yiyor. bunu sağlayan endüstriyel gıdalar. Bunu sağlayan kahve ve şeker. Bunlar bağımlılık yapıyor sistemi bozuyor. Peki neden bazı insanlar bunu sürekli yiyor? Strese verilen tepki ile alakalı bu. Kimisi içki kimisi sigara kimisi uyuşturucu kimisi de şeker tüketiyor. Bunu bilen endüstri gıdaları bağımlı olmamız için tasarlıyorlar gıda mühendisleri inanılmaz şeyler buldu son zamanlarda. Fazla dayansın diye gıdaların içine konulan şeylerden bahsetmiyorum.
Zaten yağ oranı uçtuysa durdur bakalım sıkıysa herkes güçlü olamıyor insanlara yardım etmek gerek. Ben tek başıma zayıfladım bu anlamda iradem gayet iyiydi. Kaldı ki benim çevremden aldığım yardım 0 olmasına rağmen baya baskı da gördüm. Bundan sonra ekmek yemeyeceğim dediğimde o çok her şeyi bildiğini sanan insanlardan oluşan çevrem bana birisini kaçırıp tecavüz etmişim ve başını kesmişim gibi davrandı. Daha çok besin değeri alayım diye bir ara çiğ ciğer yemiştim yamyam olduğumu düşündüler şimdilerde mesela etleri yine çok pişirmeden yiyorum besin değerleri ölmesin diye. Hala uzaylı gibi bakıyor millet. 2 senede bildiğiniz evrim geçirdim çevremdeki insanlar hala şişman hala mal gibi geziyorlar. Çünkü çöp yiyorlar. Arada ben de yiyorum kendimi insanlardan ayrıymış gibi hissetmemek adına. Ama arada.

Neyse sonuçta herkesin kendi hayatı. İnsana uygun olanı yemek süper sağlıklı olacağım diye sürdürülebilecek bir şey de değil. Hayır çünkü diğer türlü insan kendisini bok gibi hissediyor bu bir gerçek.

Abi acemiyim ama şu vakte kadar anladığımı yazayım;

1) Karbonhidrat alacaksın tabii ama iyi carb alman lazım. Mesela beyaz un yok, beyaz prinç yok, dolasıyla beyaz undan makarna ve ekmek de yok.

2) Ekmek yiyeceksen tam buğday yiyeceksin. Tercihan sabah almak mantıklı ekmek fln.

3) Sabah 2 dilim tam buğday, biraz peynir, istediğin kadar yeşil (roka, maydanoz, salatalık vs) yiyebilirsin.

4) günde 1 öğün sebze ve salata(veya yoğurt) 1 öğün et ve salata (veya yoğurt)

5) alacağın şekeri rafine şeker alma, yediğin meyveden alsan yeter.

6) ara öğün yapmak istersen bir ara öğünde meyve ve grissini (en tuzsuz vs olanı elbet) bir ara öğünde 6 7 fındık/badem veya 2 3 ceviz vs yemen mantıklı gibi.

7) genelde akşam 6 dan sonra yememeye bak. ha 6 dan sonra yemek zorunda mısın? akşam carb alma.

8) spor yaptığın gün spordan sonra protein al

9) günlük protein ihtiyacın sanırım kaç kiloysan onun gr versiyonu yeter. mesela 90 kiloysan 90 gr protein ama hepsini tek öğünde akşam almamaya bak

10) yumurta protein için yiyeceksen beyazını ye sarısını yeme

11) beslenme düzenin belli dönem için değil hep böyle olsun

12) cardio yu sakın atlama, mekik değil cardio eritir o göbeği.

13) spor öncesi 10, sonrası 30 40 dkk şu an uygundur gibi

evet
Sosyal ağlarda paylaş

SCelen said:

Step-step gidelim;

7700 kcal oluyor. Spor yapan birinin günlük kalori ihtiyacı 2500 filan değil. Bu tamamen kişinin kas oranına ve boyuna bağlıdır. Şuradan hesaplayabilirsin : http://www.phlaunt.com/lowcarb/DietMakeupCalc.php
Yaptığın spora göre harcadığın enerjiye göre değişir bu. Aylık 4-5 kg vermene gerek yok. Belirli bir kiloyu hedeflemek çok yanlıştır. Metabolizmanın kendine ait bir planı var ona sakın müdahale etmeye çalışma ileride çok zararını görürsün. Şu kadar kilo vermeliyim vs diye düşünme.
Kalori sayımı maintain edilebilmesi zor bir süreçtir ve kişiye zihinsel anlamda çok baskı uygular. Hayat boyu sürdürülebilirliği yoktur. Kaldı ki profesyonel vücut geliştirmeci değilsen ihtiyacın da yok böyle bir şeye. Hatta ben önermiyorum kalori sayımını.
Kalori sayacak bile olsan günlük düşürmen gereken kalori en kötü 20% yi geçmemelidir. Senin verdiğin rakamda geçiyor. Bu ilk başta kilo verdirse bile uzun vadede metabolizmanı kıtlık moduna sokar bunu da söyleyeyim. Crash diet yapmış olursun 1-2 ay sonra. O verdiğin kiloları dümdüz geri alırsın. Hatta daha fazlasını. Çaktırmadan yapman gerekir bunu.

Ben sana bunları hiç kafana takmadan yapman gerekeni söylüyorum.
Yağlı et yiyorsun. Kalori kesinlikle saymıyorsun. Doyana kadar yiyorsun.
Lif almak içinde sebze yiyorsun. Çiğ olmasına gerek yok fermente olarak yersen çok daha fazla faydasını görürsün. Yani turşu olarak yiyebilirsin.
Nasıl bir beslenme geçmişine sahip olduğunu bilmiyorum büyük ihtimal çok fazla şeker yedin zamanında onun için şimdi bu sisteme yumuşak geçiş yapmak adına meyve yiyebilirsin. Hatta her şekilde yiyebilirsin. Sakın suyunu sıkıp içme ama bu çok tehlikelidir zayıflaman adına.
Yağlı yiyeceksin dediğim için yağı kıtlıktan çıkmış gibi yemeklerine koymana gerek yok. Kırmızı eti kendi yağıyla hatta eti kasaptan alırken kuyruk yağıyla pişir. Sebzelere filanda tad verecek şekilde zeytinyağı koy. Çiğ olması çok önemli değil sebzelerin. Onları yeme sebebin midenin dolu hissetmen. Yağ ve protein gerekli doygunluğu verecektir zaten yemen gereken protein ve yağı yedikten sonra hala karnın şeyse o zaman sebze ile dolduracaksın. Sıralama bu şekilde.

Şekeri kesinlikle kesiyorsun.
Yüksek glisemik indeksli şeyleri yemiyorsun. Glisemik indeks kavramını araştır.

Önümüzdeki 6 ay spora başlamana gerek yok. Vaktin varsa günde 5-10 km yürüyüş yap. Vaktin yoksada yarat. Her gün önümüzdeki 6 ay bunu yaparsan 10% dan fazla yağ yakarsın. Hesaba filan gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi harika bilgiler/ipuçları veriyorsunuz iyiki açmışım şu başlığı. Bilmeden çok şartlıyormuşuz meğersem kendimizi, @dworgian @soris eyvallah yazılarınız için.

Hareketsiz bir yaşamım var. Madem ağır spora gerek yok bende şimdi sabahları tempolu hızlı yürüyüş(ama koşu yapamam şuan tıkanıyorum zaten kilodan dolayı) yapmaya başlayacağım koşuyolunda.

Peki şu aklıma takılıyor.

Hareketsizlikten ve ağır yemeklerden dolayı haliyle ister istemez şuan vücutta toplanan bi su var. Bu yürüyüş ve beslenmeyle bu fazla suyu atabilirmiyiz? Ekstra bir takviye ilaç falan gerekir mi?
Sosyal ağlarda paylaş

SCelen said:

Abi harika bilgiler/ipuçları veriyorsunuz iyiki açmışım şu başlığı. Bilmeden çok şartlıyormuşuz meğersem kendimizi, @dworgian @soris eyvallah yazılarınız için.

Hareketsiz bir yaşamım var. Madem ağır spora gerek yok bende şimdi sabahları tempolu hızlı yürüyüş(ama koşu yapamam şuan tıkanıyorum zaten kilodan dolayı) yapmaya başlayacağım koşuyolunda.

Peki şu aklıma takılıyor.

Hareketsizlikten ve ağır yemeklerden dolayı haliyle ister istemez şuan vücutta toplanan bi su var. Bu yürüyüş ve beslenmeyle bu fazla suyu atabilirmiyiz? Ekstra bir takviye ilaç falan gerekir mi?

zaten kilo için tempolu yürüyüş daha iyi diyorlar ama ne derece doğru onu soris bilir.

o su da beslenmen değişince gidecek zaten np. hatta ilk bir kaç hafta içinde böyle 3 kilo fln vermiş olduğunu göreceksin, o kilo değil ödem ve su olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

ya konuya alakasız dalacam ama tempolu yürüsün falan deyince :

ben kardio yaparken inanılmaz sıkılıyorum abi, siz ne yapıyorsunuz kardio yaparken? film kalmadı anası satayım izlemekten. dizi desen yavaş bir şey oldu mu çekilmiyor nefes nefese koşarken. ne izlemeli ne yapmalı? çok sıkılıyorum abi 40 dk aletin üzerinde.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...