Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Askerlik: Şubat/Mart 2014 Celp Dönemi

Goering

Öne çıkan mesajlar

quixef said:

3. opsiyon gidip aslan gibi yapıp gelmek.

5 ay lan, askerlikten kaçmaya kafa yorduğunuz sürede yapar gelirsiniz.

aynen bencede sürekli kafanda olcak yurtdışında olsan kafanda olur. işte çalışsan kafanda olur yarın bir gün kız bulursun evlenirsin çoluk çocuğa karışırsın sorun olur. yurtdışı ile bağlantıları olan bir adam olsaydım hiç umursamazdım o ayrı.
Sosyal ağlarda paylaş

elesso said:

+rep, hemen sipariş veriyorum hehe...

mesh sen nerdeydin

kütahya hava er eğitim tugayı.. her havacı er ve erbaşın durak noktası. yemekler leziz. sabah çömelip kalkmadan rutine bile başlayamıyorsun artık o kadar alışıyorsun. portakal suyu içmeden uçamamak gibi bir nevi.
Sosyal ağlarda paylaş

Soris said:

quixef said:

3. opsiyon gidip aslan gibi yapıp gelmek.

5 ay lan, askerlikten kaçmaya kafa yorduğunuz sürede yapar gelirsiniz.

aynen bencede sürekli kafanda olcak yurtdışında olsan kafanda olur. işte çalışsan kafanda olur yarın bir gün kız bulursun evlenirsin çoluk çocuğa karışırsın sorun olur. yurtdışı ile bağlantıları olan bir adam olsaydım hiç umursamazdım o ayrı.

Senden aldiklarini geri getiremiyorsun.
Gitmeyin.
Sosyal ağlarda paylaş

Ne aldı abi askerlik sizden hepiniz mi tacize uğradınız, bir biz miyiz marjinal? Şırnak'ta yaptım ya askerliği, can sıkıntısından ölüyordum sadece o oldu. Arkadaş kargoyla her ay 4xTime 4xNewsweek 4xEconomist göndermese zor geçerdi o süre çarşı izinsiz ama geçti bitti nihayetinde.
Sosyal ağlarda paylaş

quixef said:

Ne aldı abi askerlik sizden hepiniz mi tacize uğradınız, bir biz miyiz marjinal? Şırnak'ta yaptım ya askerliği, can sıkıntısından ölüyordum sadece o oldu. Arkadaş kargoyla her ay 4xTime 4xNewsweek 4xEconomist göndermese zor geçerdi o süre çarşı izinsiz ama geçti bitti nihayetinde.

hadi hadi bırak şimdi hiç başka tür dergi göndermedi mi
Sosyal ağlarda paylaş

Nasıl alışıyo yaa... Kandırmayın evladım insanları böyle. Başıma gelen gelene. Facebook'ta ara ara benim gördüklerimi yazıyorum ben, ekli patiler oradan takip ediyorlar. Yıllarca Bilgisayar oynadım, kitp okudum, DM'lik yaptım böyle fantastik ortam görmedim arkadaş. Oy oy oy...
Sosyal ağlarda paylaş

monoscope said:

benim anlamadığım yedek subaylar için iki dönemin farkı acemilik süreleri var niye öyle birisi 1.5 diğeri 2.5

Birisi takım komutanı yetiştiriyor, onlar 2.5 ay. Diğeriyse meslek kurası, genelde mühendis, öğretmen vb.lere vuruyor, onda askerlik yapmıyorsun orduda kendi mesleğini yapıyorsun, o yüzden 1.5 ay acemilik yetiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

quixef said:

Kendinle diger insanlar arasina ne kadar fark koyduysan bunlari aliyor senden. Fark yoksa senden bir sey almamis olabilir.
Ben askerden once ozguveni yuksek, mutlu, vatanini seven, milletini seven bir insandim. Bazi seyler yittikten sonra geri gelmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi orası öyle ben de gittiğim dönemde almadığım maaşlardan zarar ettim elbette, kıdem sırasında geriye düştüm hatun meslektaşlara göre vb. elbette materyal kayıp söz konusu, ama gelip burada ben askerlikte masumiyetimi bıraktım tribi yapmayı anlamıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

abi her insan bir olmuyo herşeyi kendinize göre yorumlamayın. ben mesela en kötü olayı max 1 haftada kafadan atabiliyorum ama kimi adam var kız arkadaşından ayırlıyo 5 sene kendine gelemiyo.

bizim kuzen askerden döndü bi 5 sene doğru düzgün insan ilişkisi kuramadı mesela falan filan....
Sosyal ağlarda paylaş

Ya Hatay'da patlayan bombanın senin askerliğinle ne ilgisi var? Hatay'da yaşıyor da olabilirdin, o zaman buraya gelip, Hatay'da sakın yaşamayın, insandan götürdüklerini geri getiremezsiniz mi diyecektin?

EDIT: Askerlik sadece o an orada bulunmana vesile olmuş. İş gezisinde de olabilirdin, künefe yemeye de gitmiş olabilirdin. Künefe yemeyin, insandan çok şey alıp götürüyor?
Sosyal ağlarda paylaş

Ciddiyim tabii, o olay inanılmaz üzücü, o olay sırasında orada bulunmak da ciddi sarsıcı bir deneyim ama bunu başkalarının askerlik yapmaması için bir neden olarak ortaya sürmek inanılmaz saçma.

Askeri bir hedef değil patlatılan, adam normalde yaşadığı şehirde de maruz kalabilir böyle bir olaya. Anlayamıyor musun cidden demek istediğimi?
Sosyal ağlarda paylaş

Argümanın valid. Ancak askeri yerlere saldırı ihtimali, sivil yerlere göre daha fazla. Aktif silah kullanımı askeri yerlerde sivil yerlere göre daha fazla; dolayısıyla silahlı kaza ihtimali daha fazla. Buna göre askere gitmek mi daha mantıklı gitmemek mi? Ben şanslıydım, ölmedim.

Hatay'a geziye gitmiş olsam bombalardan sonra kimse beni orada tutamazdı. Bırak bombayı, sınır tarandıktan sonra kimse tutamazdı. Ama asker olarak isteğin dışında orada olmak zorundasın. 5 el ateş ettiğin ve 3km uzaklıktaki tüfeğini instantly almanı bekleyen andavallar var. Seni korumasını beklediğin nöbetçilerse tel örgülerin yanından geçen sivillere yavşamakla meşgul.

Bombadan 7 ay önce, her şafakta gördüğün dağdaki karakola saldırı olmuş; bilmem kaç tane şehit var, söz konusu terör. Her ne kadar bomba sivil yerde patlamış olsa da askeri birlikler daha çok panik halinde. Nöbetçiler dışında herkes götüm götüm atıyor. Ne enteresandır ki nöbeti biten rahatlayacağına daha çok tırsıyor. Nöbete gidense laçkalığın zirvesinde. Çarşılar haftalarca kilitli. İçerideki insanların %95'i mal. Alayda teröristinden tut da RDM'lisiyle karışık 1000 kişi var. Her ay o 1000 kişi gidip yerine yenisi geliyor ki olay çıkma ihtimali daha da fazla böylece.

Tüm bunlara yanıt olarak diyebilirsin ki "e herkesin askerliği böyle geçmiyor, kantinci de olabilirdin". He canım he. Olabilirdim, olmadım. Allahın cezası yere düşmeyebilirdim ama düştüm. Askere giden herkesin bunları ve daha beterini yaşama ihtimali var. Gitmezsen bunları asker olarak yaşamazsın. Çünkü asker olarak yaşamakla, sivil olarak yaşamak arasında dağlar kadar fark var.

Ayrıca herkesin askerlik yaptığı yerde bombalar patlamıyor ama %95'i geri zekalı olan insanların arasında, hayatta "uzman"dan daha fazlası olamayacak insanların saçma egolarını tatmin etmek için kurbanlık koyun gibi bekliyor herkes. "Mermi sıkışmış olabilir; kimse emniyeti açmasın" dendikten sonra birbirinin totosuna namluyu sokup tetiği çeken insanlardan bahsediyoruz ve %95'i böyle, ki sonrasında aynı adamlar gidip uzman oluyorlar. Hayatın da bu adamlara emanet.
Sosyal ağlarda paylaş

riglousun mantığına göre hiç kimsenin evden çıkmaması lazım her an herhangi bi yerde bomba patlayabilir.

askerlikte hayatımın en boktan 5 ayını geçirdim. van'da yaptım askerliğimi kış ayına denk geldi. koğuşlarda geçen muhabbet olsun insanların komutanların hareketleri olsun herşey leşti. bi süre sonra özellikle son 2 ay -20 derece soğuklarda bana gece nöbeti yazsınlarda gidip kafamı dinliyim diyordum. ben döndükten 2 ay sonrada deprem oldu kısmetime. depremde orada olsaydım düşünemezdim kendimi :)

ama kaçmak çözüm değil şimdi düşününce 5 ay çok kısa bir süre. içindeyken durum biraz farklı oda olsun herşey tozpembe değil hayatta görülmesi gereken şeyler.10 sene askerden kaçıp kafamda hep bi soru işaretiyle yaşamaktansa gider 5 ay dişimi sıkarım sonra çokta daha rahat bi şekilde hayatıma devam ederim. bana mantıklı gelen buydu mezun olduktan sonrada koşa koşa gittim askerliğe. pişman değilim :D
Sosyal ağlarda paylaş

herkesin askerliği aynı olmuyor bunu kabul etmek lazım.bende gitmeden 5 ay ne ki?? 5 ay önce yediğim yemeği bile hatırlıyorum vatani görev askerlik şöyle güzel böyle iyi dedim.askerlik bittiğinde sorunun askerlik değil oradaki insanlar olduğunu gördüm.

insanların askerliği kötü geçebiliyor ama bunun karşılığı 30 yaşına kadar bekleyin 50 bin lira para verin bedelli bekleyin değil.gidin gelin hayatınıza devam edin.ben geleli 2 yıl oldu nerdeyse.okuldan çıkışı aldığınız gün askerlik şubesine gitmenizde yarar var.

ama neler yaşandığını bilmeden taciz mi ettiler çok mu çalıştırdılar bende askerlik yaptım!! diye /taunt atmamak lazım.kim daha çok erkek yarışması yapmıyoruz.

gitmeyi düşünen herkes inşallah düzgün iyi insanlarla karşılaşır.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...