Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

3g seçmece

telnedim

Öne çıkan mesajlar

dreagloth said:

Kalite farki yok arka tarafta, kullanilan urunler ayni. Turkcell de yillarin verdigi bir semirmislik var.

Turkcell'in genelde daha iyi çekmesinin sebebi zaten ekipman farkı değil kullandığı frekans. Adamlar ülkenin ilk gsm operatörü olduğu için haberleşme için kullanılabilecek en iyi frekanslar onlar. Daha detaylısını network hocam anlatmıştı da 2 sene geçti üstünden unuttum.

Bir de Ankara'da Avea iyi güzeldi çok memnumdum. İstanbul'a geçince etmediğim küfürler kalmadı. Kendi evimde ne internete bağlanabildim ne arama yapabildim ne de arayan bana ulaşabildi. Bir haftada Turkcell'e geçtim de bildiğin soyuyolar donuma kadar(Avea'ya göre).
Sosyal ağlarda paylaş

dreagloth said:

Ne alakası var abi frekansla. Hepsi 2-3 carrier kullanıyor, genişlik sabit, komşuyla fark sabit vs. mecburi olarak. Hadi teknik açıklamasını geçeyim en başta tib izin vermez böyle bir şeye.

"Mesela Turkcell’den bahsetmek gerekirse şu anda Turkcell 900 MHz den hizmet vermekte ve 900MHz civarında 50 adet frekans aralığı bulunmaktadır."

http://hazirbilgi.blogspot.com/2006/03/gsmden-balayalm.html

O frekans aralıklarıyla alakalı işte. Turkcell'e tahsis edilen frekans aralıklarıyla Avea/Vodafone'unkiler bir değil. Hatta Avea direk 1800MHz civarlarındaki frekansları kullanıyor ki kalın duvarlı bir yerde diğerlerine göre daha kötü çekmesinin açıklaması.

Bu arada 3G için bütün operatörler 2100 MHz kullanıyomuş. Ama gene kullandıkları aralıklar farklı. Zaten operatörler falan her yeni xG geldiğinde açık arttırma üstünden en iyi frekanslara çökmeye çalışıyolar.
Sosyal ağlarda paylaş

telnedim said:

Ren said:

@telnedim sim kartın 3+ yıllık değil mi?

evet. telefon da Xperia S.

bu garip bir şekilde etki edebilir. önce sim kartını bir değiştir.

mesela arkadaş ile aynı şehirdeydik, onda da avea vardı bende de. ben sövüyordum çekmiyor 3g leş diye adam bende çok nadir çekmemesi diyordu.

bir de ev hikayesi anlatayım. bursadayız. dağ başında ev. bir odamız var. abi 2 oda ötede wifi. telefon wifi'ı çekmiyor, turkcell hattı taktığımdan beri ilk kez 3g'ye düştüğünü gördüm burada. ki o bölge bermuda şeytan üçgeni gibi. avea varken aynı yerin 4 metre çevresi çekmiyordu o kadar diyeyim.

bunu yaşadığım an turkcell testisleri ile kapıma gelse yalardım. aveadan ne çektiğimi ben bilirim. 12 gb internet 3 lira deseler de geçmem. paticiğe tıklıyordum h+ yazarken timeout falan oluyordu. neyse sövmeye başlamadan bitireyim postu.
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi şöyle. zemin katta oturmaktayız. arkada bir oda önde iki oda şeklinde yerleşim planı var. modem ön taraftaki odalardan birinde. arka taraftaki oda ile ön taraftaki oda arası 6-7 metre.

telefonda wifi açıp ön odadan arka odaya geçtiğim zaman nasıl bir duvar yapmışlarsa wifi kopuyor, birşeyler oluyor.

avea var iken ön odalarda cama yapışarak konuşuyordum. bırak 3g falan normal konuşmayı cama yapışık ses git gelleri ile yapıyordum.

sonra turkcell'e geçtim. arka odaya gittiğimde turkcell 3G ye düşüyor. ön taraflar H+ H.

gel de viral yapma.

(4 dedim de 4 az lan)
Sosyal ağlarda paylaş

Ren said:

şimdi şöyle. zemin katta oturmaktayız. arkada bir oda önde iki oda şeklinde yerleşim planı var. modem ön taraftaki odalardan birinde. arka taraftaki oda ile ön taraftaki oda arası 6-7 metre.

telefonda wifi açıp ön odadan arka odaya geçtiğim zaman nasıl bir duvar yapmışlarsa wifi kopuyor, birşeyler oluyor.

avea var iken ön odalarda cama yapışarak konuşuyordum. bırak 3g falan normal konuşmayı cama yapışık ses git gelleri ile yapıyordum.

sonra turkcell'e geçtim. arka odaya gittiğimde turkcell 3G ye düşüyor. ön taraflar H+ H.

gel de viral yapma.

(4 dedim de 4 az lan)

wifi ayrı bir olay. operatorle ilgili bir durum degil ama kullandıgın modem, elindeki cihaz, evin yapısı vb. duruma gore degisir tabi.

3G ve H+ dedigi sey (tanım olarak aynı degil ama) aynı olması lazım. yani ikisi icin farklı bir sebeke yok. H+ da 3G neticesinde.
Sosyal ağlarda paylaş

@toggie max çektiğinde h+, sonra sırasıyla h, 3g, E+, E diye hatırlıyorum.

hatta geçen anneme vodafone hat aldık. 3g açık değilmiş hattın. kocaman EDGE yazdı bütün gece sdfs. sonradan mesaj attık biryerlere H H+ vs oldu. android tabi bu bahsettiğim. e ve e+ nın edge olması lazım ama emin değilim.

google

-G stands for GPRS and is the slowest standard, used is the GSM network (2G).
-E is an extension of GPRS, it is called EDGE and it is correspondingly a little faster, but still uses the old GSM network (2G).
-3G stands for UMTS and is the successor to the GSM network and faster.
-H and H+ are standing for HSPA and HSPA+. Both use the UMTS network, where H is faster than 3G and H+ is faster than H.
-4G stands for LTE and is the fastest.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...