Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bira mayası üretmek mümkün mü?

Nigger_of_the_sand

Öne çıkan mesajlar

1kg şerbetçiotu demiş ama nasıl bir şerbetçiotu orası muamma. Türkiye'de "the şerbetçiotu" diye satılıyor şerbetçiotları ama yüzlerce çeşidi var bunun, şu haliyle birana nasıl bir tat vereceğini hesaplaman mümkün değil. Nefr de açıklamıştı zaten 1 sayfa geride: Tr'de satılan şerbetçiotları kurutulmuş hali, resme bakarsan yaprak yaprak olduğunu ve bira tariflerinde kullanılan çiçeğe benzemediğini görürsün.

Ben pınar sudan 30 liraya 2 tane 5ltlik cam damacana almayı düşünüyorum, başka yerlerde muazzam pahalıydı hep saçma bir şekilde.
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

1kg şerbetçiotu demiş ama nasıl bir şerbetçiotu orası muamma. Türkiye'de "the şerbetçiotu" diye satılıyor şerbetçiotları ama yüzlerce çeşidi var bunun, şu haliyle birana nasıl bir tat vereceğini hesaplaman mümkün değil. Nefr de açıklamıştı zaten 1 sayfa geride: Tr'de satılan şerbetçiotları kurutulmuş hali, resme bakarsan yaprak yaprak olduğunu ve bira tariflerinde kullanılan çiçeğe benzemediğini görürsün.

Ben pınar sudan 30 liraya 2 tane 5ltlik cam damacana almayı düşünüyorum, başka yerlerde muazzam pahalıydı hep saçma bir şekilde.

Abi abant su 19 lt cam damacana 70tl, içinde suyla beraber.
Sosyal ağlarda paylaş

abant su übermiş yalnız, bakayım ona ben de

onun dışında, cam damacana olayından ben memnun kalmadım kendi adıma. temizliği dert bir kere

onun yerine gidip 10L su alıyorum plastikte, suyla bira yapıp fermanter olarak da plastiğini kullanıyorum direk. wortu şişeledikten sonra atıyorum plastiği, rahat oluyor ama estetik değil tabii pek

pratik yalnız, çok pratik. normalde plastik önerilmez, çünkü dezenfekte etmek falan zor cama göre, ama işte tek kullanımlık olunca dert olmuyor o kısım. öneririm

argos, benim biralar "istediğim gibi" olmadı ilk iki partide, yazmıştım bir iki sayfa geride zaten. ama 3, 4 ve 5 güzel gibi. 4. partim portakallı bir buğday birası, onda portakal kabuğunu fazla kaçırmışım, wort bayağı acıydı ama co2 den sonra keyifli bir içimi olur mu bilemiyorum, haftaya falan bakacağım. onun dışında bir parti dark lager, bir parti de pumpkin aleim şişede şu an, onlar da ümit vaad ediyordu şişelerken ama istediğim gibi aşamasına gelmek için çok zamanım var. "efes/tuborgdan iyi" aşamasına gelmek çok zor görünmüyor ama =]
Sosyal ağlarda paylaş

Lord_Argos said:

http://magaza.hammaddeler.com/Bira-Yapim-Seti-5li,PR-30346.html

Beyler şöyle birşey buldum, sizce pahalımı?

Ürün Detayları:
- Malt - 1 kg
- Şerbetçi Otu - 1 kg
- Paşabahçe Cam Damacana (23756) - 10 lt
- Hava Kilidi
- Hava Kilidi Tıpası

135 TL

bu arada, geç bunu

hayır pahalı değil, ama gereksiz. niggerın dediği gibi o şerbetçiotu çok anlamlı değil. şimdi hammaddelerde satıldığından, mantıken o ot TR üretimidir, dolayısıyla ya brewer's gold ya da cluster çünkü bu sene başka bir türün hasadı olmamış memlekette. biri tatlımsı aromatik, diğeri acı bu türlerin. üstelik ikisinin karışımı da olabilir, ne çıkacağını da bilemezsin, hiç girişme. www.birayap.com u ara, mustafa bey yönlendirir seni sonrasında. maltı da oradan al, hammaddelerin ne sattığı ne yollayacağı belli olmaz. üstelik, eğer hammaddelerden alırsan öğütülmüş malt göndermeyecekleri için sana, bir 50-60TL de fazladan değirmene vermen gerekir ama birayaptan söylersen mustafa bey büük ihtimalle ilk 5kg ını falan kendisi kırıp yollar sana

edit; bir de allah aşkına 1kg malt nedir ya, şirinlere mi yapacasın birayı? /edit

cam damacana zaten 10L mantıklı değil, hele ki bu abant su aydınlanmasından sonra hiç değil açıkçası. benim önerim 6 veya 10L lik plastik damacanalı suları alıp onları kullanman

airlock şart, ama hammaddelerde pahalıya geliyor. vaktin varsa az geride link vermiştim, ebayden söyle mayalarla beraber -çünkü birayapta ale mayası yok, lager mayası var sadece- bekle bir 15 gün, yoksa hammaddelerden söyle geç, altı üstü 10-15 TL farkeder bir iki tane air lock ve tıpada

şimdi asıl masraf zaten bunlar değil. 10L bir parti bira yapmak için, o wortu kaynatacağın tencere lazım sana. önce emin olayım sonra girişirim diyorsan -ki fena fikir değil, ben gözümü karartıp girdim ama mutfağım iyidir benim, en kötü ihtimal 3-5 parti kötü bira çıkartır eninde sonunda oturturum, boşa gitmez verdiğim para yani- başta 5L lik partilerle başla ki başlangıç maliyetin az olsun

BIAB tagli guidelarla başla, "brewing in a bag" hikayesiyle yani, böylece mash tun gibi daha fazla maliyet gerektiren şeylerden kaçmış olursun, üstelik daha pratik olur. ben 20L lik bir termos kullanıyorum mash tun olarak, öyle birşey de olur, altı üstü 60-80TL arttırır maliyetini gerçi

şişeleme için plastik şişe kullan, hem co2i ayarlayamayıp elinde patlatma riski ortadan kalkar, hem de bir sürü masraf cam şişe, kapaklama makinasıydı kapağı şişesiydi derken
Sosyal ağlarda paylaş

neutrino said:

Peki cam ve plastik arasında tat farkı olmuyor mu? Öyle bi önyargı var bende, aynı ürünün biri plastik biri cam şişede olanı varsa hep cam şişedeki daha lezzetliymiş gibi geliyor.

hiç bilmiyorum, plastik şişeyi hiç denemedim ama femantasyon tankı için diyorsan hiç sanmam. ben farketmedim, cam damacanamda fermante ettiğim birayla plastikteki arasında hiçbir fark yoktu, hiçbir yazıda da rastlamadım öyle birşeye

plastiğin temel sorunu dezenfekte etmenin daha zor olması, enfeksiyon riski daha yüksek yani ama lezzete bir etkisi yok. tek kullanımlık olarak düşününce de dezenfekte etme erdi ortadan kalkıyor zaten, kanımca mis gibi
Sosyal ağlarda paylaş

Ya ben ebayden söyleyecektim airlocku ama iş tıpasına gelince envai çeşit boyut var adamın elinde ve hepsinin şişe uyumluluğu galon hesabına göre. Bizim 5ltlik damacanaların ağzı amerikanın 1 galonluklarıyla mı aynı 3 galonluklarıyla mı bilemedim, çıkamadım işin içinden.
Sosyal ağlarda paylaş

ben tekrar önereyim; maltınızı kendiniz yapmayın. yani standart pilsner veya pale malt yapmayın, hamaliyesi kurtarmaz hakikaten

özel üretim 3-5 kg ayrı da, komple kendim yapacağım dersen çok büyük dert

birayap.com dan malt söyle, en temizi

edit; cevap vermemişim. kendim yapacağım ısrarla dersen aktarlarda falan bulunuyor ama genelde dandik oluyor. işlem görmemiş olması şart, ona dikkat et yeter. hayvan yemi olarak kullanılan arpa aslında senin işine gayet güzel yarıyor, varsa isteyebileceğin bir tanıdığın, en güzeli o olur
Sosyal ağlarda paylaş

Ben daha başlamadım, şerbetçiotum yok çünkü. Amerika'daki hipneler gönderse tr'deki fiyatından daha ucuz birim fiyatına bol miktarda olacaktı elimde ama adamlar fiyat bile teklif etmedi. Birayap'ın azıcık şerbetçiotuna o kadar birim fiyatı veresim gelmedi ama elim mecbur yapacam sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • 6 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...