Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları'na katılacak mısınız?

KuddusiMavra

Öne çıkan mesajlar

bi de şu bayramı "efendi" gibi kutlasak ne güzel olur.
serserilik yapmadan...
atatürk'e yaraşır bir biçimde; alkışlarla, coşkuyla.
taşkınlık yapan bayramın ruhuna uymuyor demektir.

bu cumhuriyet bayramı! anti-ak parti demonstrasyonu değil.
lütfen serinkanlı olalım.
Sosyal ağlarda paylaş

vavvvv!
biyik kardeşimden AKEPEye karşı tepkiye dönüşmesin çağrısı geliyor.İlginç!?İlginç olduğu kadar da düşündürücü.

Bir düşünelim.
Bayramların stadyumlarda kutlanmasını yasaklayan AKEPE.
Geçen sene ULUS'ta insanlara biber gazını,tazyikli suyu sabahın 11inde,Ankara'nın ayazında tattıran AKEPE.
Her türlü demokratik gösteri ve toplantıyı engelleyen ya da engellemek isteyen AKEPE.
ANDIMIZ'ı yasaklayan AKEPE.
Türbanı serbest bırakan AKEPE.
Devlet kurularından TCyi kaldıran AKEPE.
Okullardan ve resmi dairelerden Atatürk resimlerini, Ne Mutlu Türküm Diyene yazılarını kaldıran AKEPE.
PEKAKA ile adına SÜREÇ denen geyiği sürdüren AKEPE.
Açıktan açıktan cumhuriyet devrimi kazanımlarını 3er,5er ortadan kaldıran AKEPE.
Cumhuriyetine,devletine bağlı yüzlerce subay,astsubayın uydurma oldukları pek çok işi bilen kişi tarafından tespit edilmiş delillerle 10larca,yüzlerce yıl hapse tıkılmalarını adalet diye insanlara yutturmaya kalkan AKEPE.

Ve sen Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında AKEPEye karşı tepkiye dönüşmesin kutlamalar diyorsun,öyle mi?

Ciddi değilsen acaip başarısız bir trol gözüm.
Sosyal ağlarda paylaş

insanların hayat tarzına karışan ve onları belirli normlara göre düzenlemeye, "adam" etmeye çalışan tüm yönetimlere karşıyım. benim için atatürk veye erdoğan fark etmiyor. bu gerçek görüşüm.

bir önceki görüşüm ise "kutlama" diyorsak eğer bir şeye onu kutlamak gerektiğini inandığım için biraz amca ağzıyla yazdım. ama gerçek payı var.

çünkü -mesela- maç izlemeye gidiyoruz diyip, karşı takıma küfretmek komik. o zaman karşı tarafa küfretmeye gidiyoruz desek daha iyi.

bu da onun gibi. anti - erdoğan gösterisine gitmek istemem ben atatürkçü olsam. bana ne erdoğan'dan. gelip geçici bir isim. 29 ekim'den başka gün mü kalmadı. atatürk'ü anmak varken, adı anılacak kişi mi erdoğan derim.

29 ekim'de atatürk'ü anarım. cumhuriyeti kutlarım. birileri gereken mesajı alır mı almaz mı beni ilgilendirmez. yarası olan gocunur derim.

ama bi fener alayı var.
Sosyal ağlarda paylaş

stadyumda kutlama kadar saçma sapan bir şey yok.
manasız, sıkıcı, diktatörlerin gövde gösterisi.

kutlamanın neşe, sevgi, coşku içermesi lazım.
çocukları askeri disiplinle kule yaptır, tank, top geçir.

çin, kuzey kore, hitler, stalin geliyor sadece aklıma.

wembley'de falan kule yapıyorlar mı?
sanmıyorum.

edit: ingiltere über manasında söylemiyorum, türkiye "batılı" ve "medeni" olmaya çalışıyor ya ondan o örneği verdim.
Sosyal ağlarda paylaş

@Bıyık

O söylediklerinle alakam yok. Siyasi partim yok. Yalnız benim şahsi düşüncemden geçen şu; Cumhuriyet bayramını kutlamakla birlikte Milli egemenliğimiz kayıtlı ve şartlı olmasına, bize iki yüzlülük ettiği milletvekililerine, bizim seçme ve seçilme hakkımız varmış gibi yoktan sayılmasına, Anayasayı değiştirip şeriat kurmak üzere olduklarına ve ellerine güç geçince onu kullananlara karşı çıkıyorum. Daha fazlası ise @KuddusiMavra tarafından belirtilmiş. Benim dediklerim sadece AKP'ye karşı değil, onun dahil böyle güç kullananlara karşı dik duruşumu sergilemek üzere İstiklal'e gidiyorum bu da benim içimden gelen kendi isteğim ve en doğal hakkım. Elbette her hangi bir şiddet, şov ve kine karşıyım aynı zamanda bütün sevdiklerimizle beraber senin gibi çoktan vazgeçmiş olanlar ya da korkak olanlar için bile sokağa dökülürüz. Senin dediğin o deyişin "Pozitif özgürlüğümüz" bizim amacımız oldu ve olacak. Güç kullananların "negatif özgürlüğü"ne karşı koyacağız eğer sen katılamasan da sorun değil. En azından sizin için elimizden geleni yaptığımızı yine yapacağımızı bilin. Beşiktaş'ta oturuyorum bu arada.

Bu ulus artık gerçek seçimle gerçek yöneticileri seçmek zorunda ve herkesin birbirini anlayabileceği tam bir bağımsız cumhuriyet gelmelidir. Dış politikamız anti-emperyalist olup ezilenlerin tarafına yönelik olmasını temenni ederim. Bir gün olacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

pozitif ve negatif özgürlük tanımları olumlu ve olumsuz anlamda değil bu arada.

ülkemizde genelde hep negatif özgürlük, "özgürlük" olarak bilinir. sınırların ortadan kalktığı özgürlük. yani siyasal liberalizmin kullandığı özgürlük tanımı. atatürk'ün de aslında bahsettiği özgürlük tanımı da budur, fransız devrimi'ndeki özgürlükten etkilenmiştir çünkü. bu konumuz dışında ama kafan karışmasın o konularda diye söylüyorum. negatif; olumsuz ve kötü demek değil bu tanımda.

ek: keşke "gücü elinde bulunduranlar" negatif özgürlüğün sağlanması için uğraşsalar.
Sosyal ağlarda paylaş

neymiş doğrusu?

bu arada

Biyik said:
kabaca: pozitif özgürlük: kendini gerçekleştirmek, kendi kapasiteni tam anlamıyla kullanmak manasında özgürleşme, bkz. aristo, marx vs.

negatif özgürlük: bildiğimiz, engellerin kaldırılarak tanımlanan özgürlük

said:
Positive liberty is the possession of the power and resources to fulfill one's own potential as opposed to negative liberty, which is freedom from external restraint.

wiki
Sosyal ağlarda paylaş

Her neyse Bıyık
Biyik said:

(...)(kabaca: pozitif özgürlük: kendini gerçekleştirmek, kendi kapasiteni tam anlamıyla kullanmak manasında özgürleşme, bkz. aristo, marx vs.

negatif özgürlük: bildiğimiz, engellerin kaldırılarak tanımlanan özgürlük, başkasının özgürlüğünün bittiği yerde benimki başlar mı ne o geyik var ya, aha bu özgürlük tanımı için kullanılır.) (...)
için söylüyordum.

Güç kullananlara karşı göz yummak ve sessiz kalmaktansa özgürlük tanımının ne önemi var? Atatürk değil, İnönü olmalıydı. Atatürk herkesin birbini anlayabileceği eşit ve özgür bir dünya istemiştir aynı zamanda güç kullanan ve sömürene karşı durmuştur. Atatürk'ün bize bıraktığı o mirası savunabileceğimizi anladık. Bu da fikir ve düşünce özgürlüğümüz onun sayesinde ışık gibi var oldu.
Sosyal ağlarda paylaş

bana göre atatürk de güç kullanarak kendine karşı olan güçleri sindirmiştir.
o yüzden böyle bir düzlemde ben hem erdoğan'a hem atatürk'e karşıyım.

zaten siyaset bir güçler savaşıdır, strateji yapma sanatıdır, karşıyım derken bir taraftan da "başarılı" olduklarını yabana atmıyorum.
ama atatürk'ün tepeden inme tüm modernist batılı kararları toplumda şok üstüne şok yaşatmıştır ki menderes'e o kadar oy verdi bu millet. ben en çok ona kızıyorum. 28 şubat saçmalıkları olmasa ak parti hayatta böyle oylar alamazdı mesela, hep aynı döngü.

göreceksiniz bu erdoğan da saçmalanın sınırlarına ulaşacak ama milletin bir kısmı chp ve askeri vesayeti bu ülkenin karabasanı olarak gördüğü için bu mağduriyet edeyatı buraya işlemiyor. ama mesela bu kck davaları vs.'de kürtler üzerinde farkı bir etki yaratıyor. siyaseten iyice aktif oluyorlar. ulusalcı tarafında ise üstünde baskı sadece aynı lakırdılara sebep oluyor çünkü içerideki dinozorlar bazı şeylerin değişmesini istemiyor.

bdp yerel seçim: mesela burada gördüğümüz gibi erkek olan belediye başkanları yerine kadın başkan zorunluluğu getirmişler ve yüzde 40 tüm il genel meclis üyelikleri için kadın kotası yapmışlar. en önemlisi başvuru ücreti almıyorlar.

peki chp'de eski beyoğlu belediye başkanı hüseyin aslan aylin kotil aday olunca ne yaptı? canlı yayında kadını rencide etti. neyse bu istisnai bir olay. ama chp şu an aynı ak parti gibi pragmatik olarak olaya bakıyor. en çok oyu nasıl alırım diyor. en çok oy tamamen erkek adaylarla gelir deseler yüzde 100 erkek yaparlar. neden? çünkü siyaset yapmayı bilmiyorlar. iyice ak parti gibi tüccar olmaya başladılar. zaten bir tane tüccar parti var. neyse. konu çok dağıldı, chp'nin aptalca politikalarına gıcık oluyorum da.
Sosyal ağlarda paylaş

Gaboo said:

olum şu tanımları adam gibi öğrenin sonra tartışın, biri sıçıyo biri sıvıyo

Biyik said:

neymiş doğrusu?

bu arada

Biyik said:
kabaca: pozitif özgürlük: kendini gerçekleştirmek, kendi kapasiteni tam anlamıyla kullanmak manasında özgürleşme, bkz. aristo, marx vs.

negatif özgürlük: bildiğimiz, engellerin kaldırılarak tanımlanan özgürlük

said:
Positive liberty is the possession of the power and resources to fulfill one's own potential as opposed to negative liberty, which is freedom from external restraint.

wiki

doğrusunu bilen adam, ne oldu, bir hareket yok?
Sosyal ağlarda paylaş

Biyik said:

stadyumda kutlama kadar saçma sapan bir şey yok.
manasız, sıkıcı, diktatörlerin gövde gösterisi.

kutlamanın neşe, sevgi, coşku içermesi lazım.
çocukları askeri disiplinle kule yaptır, tank, top geçir.

çin, kuzey kore, hitler, stalin geliyor sadece aklıma.

wembley'de falan kule yapıyorlar mı?
sanmıyorum.

edit: ingiltere über manasında söylemiyorum, türkiye "batılı" ve "medeni" olmaya çalışıyor ya ondan o örneği verdim.

diğer mesajlarını okumadım da burada gayet haklı abi adam
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...