Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Heroes of the Storm [/join paticik]

ahmedinejad

Öne çıkan mesajlar

Mortis said:

MMR ne

Mmr şey dansözlerin göbeklerinin yanına taktıgı bez parçası aasdf :P ... just kiddin.

Matchmaking rate maçlardaki başarına göre (win loose) belli bir algoritma ile herkese puan veriyor. Bu puanları yakın olanları aynı maça atmaya çalışıyor oyun.

Yüksek rankli adamlara karşı kazanırsan puanın iyi artıyor, düşük ratinglilerr karşı kaybedersen çok düşüyor. Tersleri de geçerli tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

nayu said:

HL

MMR a bakiyor oyun hani ranktan cok o yuzden gelmis lili, senle cok yok arasinda ki asil 1200 luk zeratul ve 2k lik adamla dengelemeye calismis

MMR a donersek

tabi herkesin duzgun loglandigi durumda bu yorum gecerli

hotslogs blizzardin dogru durust hicbir rakam vermeyip karanliga mahkum ettigi bir oyunda sahip oldugumuz en guclu arac

MMR =/= skill, rank =/= skill

once bunu bole ezberlemek lazim :P oyuna yeni basliyan biri guzel winstreak ile yuksek mmr i garantiliyor, surekli kaybederek basliyan biri ise mmr cehennemine giriyor.

mmrin dusuk olmasi bazen avantaj cunki gurupla girince takim ortalamasini asagi indiriyorsunuz ve voice comm kullanmadan bile roflstomp geciyor ancak solo girmenizi imkansiz hale getiriyor cunki sizden cok dusuk adamlarla oynayip deli oluyorsunuz. %50 winrate de kitlenmek demek MMR inizi yukari cekmenin hele solo oyniyarak imkansiz olmasi demek, %65 ustu winrate ile bile cok zaman aliyor. ayni sekilde yuksek mmr da kotu solo q icin cunki bu defada oyun sizi dusuk mmrli takimlara koyup onlarin ortalamayi yukseltmeye kasiyor, 2000~ civari 4 adamin yanina verile 3800luk adam tek basina o takimi tasiyamaz

[hr]

hotslogs a donelim, eger oynamaya basladiginiz gunden beri upload etmediyseniz dogru mmr cikartmasi imkansiz cunki blizzard her patchlediginde eski replayler buglaniyor ve okunmaz hale geliyor. eger uzun suredir oyniyorsaniz zaten gozuken mmr +/- 150 dir en fazla. blizzardin aptalligi betadan release e gecerken mmr reset yapmamasi.

bunun yaninda maclarda kotu oyniyan birini gorurseniz replayi yukledikten sonra adamin en azindan historysini gormek icin hotslogs sahane bir arac, genelde goruyorsunuz zaten mmr lar iki takim ortalamasi yakin oluyor hep ve enteresan bir sekilde random secmeiginzi surece oyun hero levellarida denklemeye kasiyor (qm de)

AMAAA

hotslogs kendiniz icin cok guclu bir arac cunki harita istatistiklerinizi, hero istatistiklerinizi eksiksiz goruyorsunuz duzenli upload ile. hangi hero ile ne kadar zorlandiniz veya hangi haritaya daha cok ozen gostermeniz gerekiyor, hangi talenlar ile winrate yuksek iken hangi talentlar ile yetememissiniz bunun analizine imkan taniyor.

warriorlar ile ve spesifik olarak johanna ile benim winrate %33 idi bir donem, oyuna yeni basladigimda moba cahili oldugu icin tanklik isinede wow kafasi bakiyordum, ne zaman teamfight baslaticagimi, ne zaman geri cekilmem gerektigini filan bilmiyordum, bodyblock bilmiyordum. son 30 gunde yaptigim maclarda genel warrior winrate im su anda %77, jo ile %76

gene arkadaslarinizlada olan winrate i gosteriyor, misal S-H ile son 30 gunde %65 yakalamisiz, spark yetosunu dahil edince misal %57 ye dusuyor winrate :P
Sosyal ağlarda paylaş

Geçen hl preparing ekranında bi sebepten ragequit çektim ki herhalde ilk defa oldu bu, ceza verdi git qm yap öyle gel diye. 3-4 maç qm yaptım galiba gerçi ceza 1 maçtı ama oyun içi biri inv artı diye hadi katılayım dedim.laurelin tili filanla çok önceden qm atıyorduk o zamandan beri attığımı hatırlamıyorum.
Neyse işte bu 3-4 maçta şunu farketim maçlar o kadar kolay geldi ki laylaylom yeniyoruz rakipleri.
Hl ile qm arasında öyle çok fark yokmuş gibi görünse de sanırım mmr takip etmeyen ve chill oynamaya çalışanlar yüzünden qm biraz daha basit kaçıyor.
Hl de öyle değil hep bi diken üstü durum oluyor. Zaten o rakiple alakasız pickleri görerek oyuna başlamak bile moralman insanın oynama başarısını yerlere indiriyor.
Ya hırslanıyorsun ama olmayınca rage'e giriyorsun ya da zaten lose diyerek oyun boyu içten içe küfür ediyorsun.

Qm'nin saçma karşılaştırmaları bir kenara dursun bazen aynı heroları rakibe de vermesiyle biraz daha kendini test edebilme ve değerlendirme şansı oluyor.

Özetle benim önerim oyuna anlam kazandırmak ve bir başarıya ulaşmak için hl yapmak doğru fakat lütfen iyice öğrenene kadar hl'ye girmesin kimse. Çünkü qm ortamı bu ortalama seviye için çok daha doğru. Ne siz üzülün ne biz.
Sosyal ağlarda paylaş

hl de cogu zaman oyunu draftta kaybediyorsun :P moral bozuyor oda baya yoksa hl zor iel filan alakasi yok bilakis dogru draft ile onde basliyabiliyorsun. insanlar prepick yapmiyor, ben direk iyi oyniyabildigim herolari prepickte gosterip bastan soyliyorum adam "just pick one whatever ffs" cekiyor.

gecen qm olmasina ragmen adam daha girer girmez ben tyrande ile oyniyorum diye agladi "no healer gg" diye ve oyun boyunca bi bok yapmadan gezdi, ezerek alicagimiz oyun 30dkya uzadi.

HL de sorun draft surecinin iletisim istemesi, oyunda 1-2 heroya saplanip kalan cok insan var, bunlar last picke kaldimi ve surekli oynadiklari herolar alindimi cok sorun yaratiyor. 10 hero kurali yalan yani. iste hayvan gibi oyniyan bi abathurcu vardi gecen (nickide abathur), adam takimina bakmadan istisnasiz her oyun abathur aliyor ve korkunc flameliyor takimini KOTU DRAFT YAPTINIZ diye. sirf abathurla 3000 macmi ne yapmis, ona kiyasla bi valla ile 20-30 civari maci vardi

adami redditte mimlediler, adamin girdigi her HL de pisligine abathur aliyor millet sirf bu secemesin diye, abathur disinda bir hero ile oyniyamiyor adam cunki

first pick nova alip draft sonu NOOOBS diye flameliyen tiplerle oyun kazanilmiyor, solo HL ben girmem hayatta daha, skillz filan bir olayi yok. oynadigim salaklar kasip her rolden oyniyabildikleri ve bildikleri 2-3 karakter cikaramamis ise manasi yok oynamanin
Sosyal ağlarda paylaş

Ben hl zor demedim ki zaten aynı şeyden bahsettim ^^
Ama qm için söylediklerimin arkasındayım.
Burada tercih giriyor konuya. Pick mevzusu ne kadar sıkıcı olsa da ben hl oynamaktan daha çok zevk alıyorum. Qm çok casual tad bırakıyor bende.
Şu anki sistemde rank kasmak filan çok beyhude olsa da bir şekilde beni ateşliyor. Bilmiyorum belki yüksek rank görünmek hoşuma gidiyordur :/. Wowda da rank 14e kasıyordum bir dönem. Hoş onun getirisi daha elle tutulurdu ama bir zorunluluk değildi. Kimisi skinlerden keyif alıyor bense umursamıyorum onun gibi bişi.
Sosyal ağlarda paylaş

demin girdim HL, last pickim

rakip takim

raynor > valla > gazshit > jo > malf

bizim takim

zig zag > jaina > kael > lili > leoric

hem jaina hem kael hem leoric zaten su anda stupid op bi comp

http://i.imgur.com/dcklkZi.png

rehgar alicakti adam cok sukur lili aldi ve qqladi birisi NIYE REHGAR ALMADIN diye ama ikisinden birini alicaksa lili en iyisi idi. mac tek tarafli gecti direk ahah

li yerine mald alsa idi %71 idi :P

http://i.imgur.com/748325V.png

rakibimize bakalim

http://i.imgur.com/K44Izds.png

tam takimlari o kadar kotuki 100 maci gecemiyor complari

http://i.imgur.com/LUBxFyh.png

draftta oyun kaybetmek boyle oluyor iste
Sosyal ağlarda paylaş

Ya bu mmr ve rank olayına niye takılıyorsunuz yaşınız 19-20 mi ?değil sizin farkında olmanı lazım. He aklıma şu geliyor bilinçli insanlar olarak mmr ın sağlıklı çalışmasını ve çekişmeli maç atmak istiyorsunuz da direk qm atın. Buglı mmr da rank1 olsanız nolucak 50 olsanız nolucak.

5 lik takım yaparsınız bak ona eywallah sonuna kadar rank kasın ama mmr doğru çalışsa bile solo double triple que de ipler sizin elinizde olmayacağından rank gene çok birşey ifade etmiycek. Şuan gelip hl de rank1 im diyen adam noobun önde gideni olabiliyor ama başta ballı oluyor kafanızı yormayın QM a devam edin zevk almaya bakın bazen karsiya nooblar gelicek bazen size yapicak bisey yok. Dailyleri yapin yeni hero alin ciddiye bindirirseniz de 5 lik team yapin olay bu. Tl disinda hl mmr algoritmasi otursa bile sacmalik.
Sosyal ağlarda paylaş

o yuzden benim topu topu 16 HL oyunum var :P aptallik yuzunden zaman harcamaya sinir oluyorum, bir oyuncu kotu oynar anlarim ama tavir cok onemli

qm daha eglenceli, istedigin hero ile oyniyorsun en azindan, ranked kasan arkadasin varsa onun rankini bok etme tehliken yok vs

HL en ideal 3 kisi ile oynaniyor takimda cogunlugu sagladigin icin, duzenli giren, flame yerine yapici elestiri getiren ve sesle iletisim kuran 2 kisi daha bulsam denerim belki

OMG NOOOOB WTF? U SUCK tarzi ne acik olmayan elestiri ile "neden orada engage ettin?" "neden o ultiyi yanlis zamanda attin?" gibi elestiri arasinda daglar kadar fark var
Sosyal ağlarda paylaş

Mgs5 gelmeseydi hotsa fazla zaman ayırabilecegim güzel bir dönem olucaktı eylülde ve senin ile sansiz ile s-h ile premade maç atmak isterdim. Takımın skilli vasat üstü ve kafa yapısı olgun ise her türlü zevk alıp kendini geliştiriyorsun zaten. Belki ilerde kısmet olur da şöyle voice chatli bişiler yaparız oyunda iyice oturmuş olur.
Sosyal ağlarda paylaş

mmr ve rank'ın skill seviyesini çok doğru şekilde göstermediğine katılıyorum fakat mmr, rank'a göre daha düzgün bir ölçü. çünkü 2.7k mmr'la da rank 1 olunuyor, 4k mmr ile de.

@edriel, sanane yahu milletin yaşından veya rankından. asıl 19-20 yaşında gibi yazan sensin, niye tayyip gibi milletin oyundan beklentilerine olmayan sıfatlar yüklemeye çalışıyorsun. isteyen hl oynar isteyen qm atar. hl atan adamın da qm atan adamın da saçma eşleştirme sistemini eleştirmeye hakkı var.
Sosyal ağlarda paylaş

Lol niye kızdın yanlış anladın bence. Hepimiz belli bir olgunluktayız dedim orda yaş muhabbeti değil, ranked ın durumu düzgün olsa belki oynanırda farkında olmadan rank kasmaya çalışırken rage e girmeye gerek yok dedim.

Hepiniz uzun süredir gelip burda tecrübelerinizi paylaşıyorsunuz oyundanda anlıyorsunuz rankedda kötü şans ile gelen loose streakleri kendinize yormayın içerikli bir post idi. Alınmana gerek yok yani

Ayrıca sanssiz ile zamaninda whatsapptan iletişim kurmak da dahil beraber oyun attigimizdan lau ile de 1-2 oyun atip beraber oyunu degerlendirdigimizden ayrica en cok o 2 si rank sistemini eleştirip kızdıgından yorum yapiyorum yoksa sen ne istersen oyna sana lafim yok.

Misal Sanssizin main accountunu kaybedip tekrar oyuna sifirdan baslayip cok hizli toparlayip sonra ranked da sinir olup abi bu oyunu birakicam dedigi oldu ciddi ciddi ve ona da böyle tavsiye/fikir verdim ranked ı çok kafana takma okadar kastin vs gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

ya yok burda sinirli göründüğümüze filan bakmayın ya. çemkiriyoruz, yoksa farkındayız tabi ki bir çok şeyin.
qq'larken haklıyım beeeen diye qqlamıyoruz zaten sinir olmuşuz bir şeye deşarj oluyoruz böyle yazıp :p ( yani ben öyleyim en azından sdf )
rank mevzusuyla alakalı da görüşümü yazdım tamamıyle tatminsel bir şey, mantıksal değil.

alicanın(abi ismini yazdım ama sıkıntı olursa düzenlerim) söylediklerine katılıyorum. burdaki bir çok kişiyle beraber oynadık zamanında sesli sessiz vs. flame master bir arkadaşın dışında herkes güle eğlene oynuyor. kimse kimseye sinirlenmiyor ki. hatta beraber oynadığımız oyunlarda eksikleri vs çok iyi analiz edebiliyoruz iki dakkada. baya da faydalı oluyor.
forum ortamı ilginç bir şekilde sanki atışma ortamı gibi görünüyor olabilir fakat ben hiç oralı değilim.
burdaki herkesin fikirlerini düşünüp hesap ediyorum oyunda. yani tavsiye veya eleştrileri yapıcı olarak alıyorum ben her seferinde.
ama kendi oyun sahamda/tierimde deneyimlemelerime göre ulaştığım bir sonuca göre hareket etmek daha mantıklı geliyor bana.

yani misal biz Laurelin'le geyiğine raynor konusunda atışıyoruz. en azından ben raynorla alakalı kötü yorum yapılınca raynoruma dokunma geyiği yapıyorum. o haklı sebepler sunuyor ben de kendi deneyimlerimi sunuyorum filan.

neyse sistem düzelirse ki öyle ya da böyle düzeleceğini umuyorum, bir şekilde takım halinde oynamayı isterim ben. önceden bir girişimimiz oldu da sonra saatti, sosyal hayattı vs başlamadan bozuldu. belki ilerde olur. o zamana kadar daha iyi öğrenmiş olucaz hem.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya şöyle ďüşün bu oyun sadece vs ai olsaydi ne kadar iyi olursa olsun en fazla 20-30 maç hero deniyi vs diye bayardı biterdi. Oyunu canlı ve heyecanlı tutan tek şey player vs player.

Pvp nin tabi artisi oldugu gibi malesef eksiside cok takım oyunu olmasından dolayı.

Oynamak tercih tabi ama oynayipta zevk aldigin maclar sinir olduklarinin üstüne çıkıyor genelde o yüzden bırakılmıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

LOL de nerde mal mal oynayıp bişi yapamayıp sırf free diye bu oyunu oynayanların anasını avradını eşşekler kovalasın başka bişey demeye gerek yok

Deminki oyunda muradin alıp kendini supp sana bi gerizaklı vardı adam bütün oyun team fightlarda ya arkada durup q kaçırdı yada orda burda push yapmaya çalısıyodu
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...