Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yoga Tartışması

JestersTear

Öne çıkan mesajlar

Soris said:

JestersTear said:

Paramahamsa Yogaçarya Maho Yogi
diye bi eleman var her yerde bundan alıntı yapıyolar.

Kim buranın Yogisi lan çıksın ortaya

Akif Manaf tan bahsediyorsun.

Kendisi dediğin gibi tam anlamda bir yoga pazarlamacısı. Yoga ile ilgili bütün görüşlerin bu adam için geçerlidir emin olabilirsin. Kendisi Bikram Choudhury in tr şubesidir diyebiliriz. Yoga yı satmak için her şeyi yapar. Tarikat sisteminde çalışır bu adam. Bir sürü kafası çalışmayan ev hanımını kafaladığı gibi kendisine mürit yapmış cüzdanında bu adamın resmini taşıyan zekadan yoksun öğrencileri filan var.

Ben bunların forumunda soru sormuştum yoga ile bu kadar ürün satmanın ne alakası var. İşte madem insanlara hizmet etmek istiyorsunuz kitaplarınızı ve dvd lerinizi neden ücretsiz koymuyorsunuz internete bu çok basit vs. Ondan sonra bu kadar ürün satmak zorundamısınız vs vs dedim. 1 dk içinde yazım silindi ve bu sorularınızı özel olarak sorun diye adamın mailini verdiler. Adama aynen yazdım tekrar ve siz kötü niyetlisiniz polemik çıkarmak istiyorsunuz yazdı adam bana ve daha komiği derslerime gelmeden size cevap vermeyeceğim dedi.

Şimdi tüm bunların dışında sadece yoga öğreten ve geçimini sağlamak zorunda olan insanlar da var. Bunları ayrı tutmak gerek. Para da pulda ünlenmekte gözü olmayan sadece yoga ile ilgilenen hayatı anlamaya uğraşan eğitmenlerde var. Bir şekilde hayatlarını kazanmak zorundalar o yüzden eğitmenliğini yapıp bu işin para kazanıyorlar.
Birde bu ünlenmek isteyen manyaklar ve parayla pulla işi olmayanlar arasında hocalar var onlarda yoga hocası olun ayağı ile gelirlerini arttırma peşindeler. Kısa sürede insanları yoga eğitmeni yapıyorlar ve çok ciddi paralar var bu işte.
En saçması da yoga tatilleri. Bu tatiller genelde 4 gün filan sürer 400 tl dir. Gene nerden baksan 20-30 kişi gider bunlara. Bir de her yaz bundan patlatır her hoca en az 2 tane. Kaz Dağlarına fethiyeye filan giderler. Orda tatil yapıp dönerler.
Bazı yoga eğitmenlerinin yanında fotoğrafçısı vardır basın danışmanı vardır. Hele Amerika da menejerleri bile olduğunu söylüyorlar. DVD Kitap her şeyi çıkarırlar. Derslerinde 1 trilyon öğrenciyi aynı anda dip dibe görürsün yoga böyle bir ortamda yapılmaz böyle bir ortamda ancak pazarlanan bir ürün olursun. Fotoğrafını filan çekerler. Cidden çok iyi bir ders veriyor da olabilir bu kişi. Fakat genelde pek öyle olmuyor.

Bunların safsata olduğunu bilen ve söyleyen yoga eğitmenleri de var fakat onları herkes tanımaz. Ön plana çıkmak istemezler herkesle de çok konuşmazlar.

evde işte falan 5-10 dk lık nasıl bi meditasyon yapabiliriz soris?
Sosyal ağlarda paylaş

JestersTear said:

Soris o zaman yazdıklarından anladığım kadarıyla
Yoga'yı alıp bir endüstri haline dönüştüren ve yozlaştıran insanlar yüzünden Yoga'dan nefret etmişim?

Reenkarnasyon ve temelinin bulunduğu felsefeyi okuduğumda da saçma bulmuştum gerçekten.

Senin demek istediğini de anladım, etrafımda tanıdığım arkadaş çevresinden bir kaç kişi (kız olanlar özellikle) baya kaptırmış durumda kendisini.

Aynen. Endüstri haline getirilecek bir şey değil. Millet işin lay lay lomunda. Gezelim eğlenelim falan. Bu kitle genelde yoga stüdyolarının gelir kaynağı. Nefret etmeye gerek yok. Burada hatalı olan yoga değil insanların tutumları. Yoga normalde 8 basamaklı bir ruhsal dönüşüm aracı. Bu gördüğümüz duruşlar yani asanalar sadece 1 basamağı. Ondan önce kişisel eylem kontrolü, ahlak kuralları vs var. Dinlerin de buradan kopya çektiğini düşünüyorum.
Hepsinin dışında tabi ki esnek bir insan olmanın iç kasları güçlü bir insan olmanın bir çok faydası var. Felsefesi ile ilgilenmenize gerek yok illa sadece bu yararlarını alıp geçebilirsiniz. Bu kısmı da zaten başlı başına spor gibi. Bu kadar ruhsal işlerle uğraşan adamların bedenlerini güçlendirme çabaları da meditasyona rahatça dik bir şekilde oturabilmek kaslardan ağrı sızı vs sinyali almamak için. Tabi bir de bu öğretiler hep beden akıl ruh şeklinde gider. Önce bedeni olması gerektiği gibi yapmak için uğraşırlar. Sonra zaten aklı sakinleştirebilen meditasyona oturabilir. Meditasyon 5. basamaktan sonra oluyor yoga da bu arada. Duyuların dış objelerden çekilmesi ile başlıyor. Artık duyularının sana dış dünyadan getirdiği dataları process edeceğine direk anın içine giriyorsun.

Kendini kaptıran oluyor tabi ama önemli olan istikrar. Yoganın başlı başına hiç bir önemi yok. Şu da var genelde gerçek hayat da başarısız olanlar kaçış yolu olarak görüyorlar maneviyatı. Bu her öğreti din vs için de geçerli. İşin tabiatını anlayanlar hem manevi dünyalarında hem maddi dünyalarında bolluğa erişiyorlar. Tamamen kişisel gelişim sistemi bu.
Sosyal ağlarda paylaş

nienna said:

yoga'ya inanıyorum ama şehrin ortasındaki bir ofiste yapılacak iş değil bence. daha doğayla iç içe bir yerde gerçek potansiyeli yaşanabilir.

Şehrin ortasında yapılabilinir sonuçta ses olmayan bir yerde yapılabilinir. Ama onun dışında ben bırak yoganın şehirde yapılmamasını bence şehirde yaşanılmaz bile. Haftada 2-3 gün gelip işlerini halledip gideceksin bence şehire. Bu da kolay değil çoluk çocuğa karışmak istediğinde yine şehire gitmen gerek.
Sosyal ağlarda paylaş

8 basasmağıda bitirsem bana bi şey katcagını düşünmüyorum ben, ha boşlukda olan bi şeyler arayan bi şeyler olmak isteyene faydası dokuna bilir belki.

yoganın bana tek faydası fiziksel olarak olabilir, onu da bi çok sağlam sporla hallediyorum zaten.

yoga ile pek işim olmaz yani, zamanında araştırmıştım..
Sosyal ağlarda paylaş

Praetorian said:

8 basasmağıda bitirsem bana bi şey katcagını düşünmüyorum ben, ha boşlukda olan bi şeyler arayan bi şeyler olmak isteyene faydası dokuna bilir belki.

yoganın bana tek faydası fiziksel olarak olabilir, onu da bi çok sağlam sporla hallediyorum zaten.

yoga ile pek işim olmaz yani, zamanında araştırmıştım..

Biraz int veren item giyip yeniden araştır istersen haha
Sosyal ağlarda paylaş

JestersTear said:

Ben Yoga'nın tamamen para tuzağı odaklı, insanların parasını almaktan başka hiç bir amacı olmayan saçma ve uydurma bir felsefe üzerine kurulu bir şey olduğunu düşünüyorum.

etrafımda yoga yapıcam diye bi taraflarını yırtan, farklı şehirlerde 5 yıldızlı otellerde yoga buluşmalarına katılan insanlar var. Aptal ve saçma iletiler giriyorlar..

Kanser'e tedavi diye bir saçmalıkta çıkardı bu yogacılar son zamanlarda, ona da iyi geldiğini iddia ediyorlar falan..

Benim için anlamsız ve sömürüye yönelik bir kandırmaca yöntemi.

Sizlerin fikirlerini merak ediyorm.

/discuss

Yoga, meditasyonla kişinin ruhen rahatlaması ve esneme hareketleriyle vücudunu da rahatlatması üzerine kurulu egzersizler. Zayıflama ve kondisyon açısından bisiklet sürmekle, jogging'le eş değil elbette, ama hayatın koşturması arasında kendimize zaman ayırıp kafayı sakinleştirmeyi sağladığı için faydalı. Odaklanmayı, zihni temizlemeyi ve nefsi terbiyeyi sağlar. "Bana ne bunlardan, biramı alırım sigaramı yakarım, gerisi beni ilgilendirmez" şeklinde yaklaşıp kötülemek gereksiz, bazı kişilerin sigara/alkol yerine sağlığına yararlı olabilecek stress atma yöntemlerine yönelmesini anlayışla karşılamak gerek.

Yoga yapan kızlar/kadınlar bize güzel geliyor değil mi, demek ki fiziğe ve duruşa yararı var.

Yoganın ticaretleştirilmesi ayrı bir mevzu. Direk yogayı suçlu göstermek yanlış olur. Estetik ameliyat, tıp, gıda gibi alanlar da günümüzde ticaretleştirilmiş durumda, televizyonlarda bir sürü reklamcı bize ürün dayatıyor. Bunlar o alanları tü-kaka yapmıyor.

said:
en çok sinir olduğum şeylerden birisi de Reenkarnasyon denilen saçma şey üzerine kurulu olması.. şu anda yaşayan bazı hayvanların eskiden yaşayan insanlar olduğunu falan söylüyor bir arkadaşım ve kendisi dünyanın sayılı üniversitelerinden birinde bioloji bitirmiş :( çok üzücü değil mi?

Niye ki? İnsanların farklı felsefelere ve inançlara sahip olmasının neresi kötü? Biyoloji bitirmenin bunla ne alakası var? Biyoloji gibi bilimler insanın gözüyle gördüğü şeyleri araştırır, dinler ve inançlar ise gözümüzle göremediğimizin ötesindekileri açıklamaya yöneliktir. Bazı kişiler ruhlara inanabilir, ve ömrümüz boyunca yaptıklarımızın, bir sonraki yaşantımıza etki edeceğini düşünebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Warhero said:

Niye ki? İnsanların farklı felsefelere ve inançlara sahip olmasının neresi kötü? Biyoloji bitirmenin bunla ne alakası var? Biyoloji gibi bilimler insanın gözüyle gördüğü şeyleri araştırır, dinler ve inançlar ise gözümüzle göremediğimizin ötesindekileri açıklamaya yöneliktir. Bazı kişiler ruhlara inanabilir, ve ömrümüz boyunca yaptıklarımızın, bir sonraki yaşantımıza etki edeceğini düşünebilir.

Bilimin ne olup ne olmadığını öğrenmeni tavsiye ederim.

Bilimselliği olmayan ve sadece fantastik felsefeler üzerine kurulu herşey yıkılmaya mahkumdur, buna inananların olması haklı kılmaz.

Biyoloji bitirmiş insanın bu tarz bilim dışı şeylere inanıyor olması da onun ayıbıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

JestersTear said:

şu anda yaşayan bazı hayvanların eskiden yaşayan insanlar olduğunu falan söylüyor bir arkadaşım ve kendisi dünyanın sayılı üniversitelerinden birinde bioloji bitirmiş :( çok üzücü değil mi?

/discuss

zaten sayılı üniversiteler dünyadaki. herkes bir sayılı üniversiteden mezun. bu detayı atlamayalım
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...