Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Joan Of Arc a.k.a Maid Of Orléans

Fiercewind

Öne çıkan mesajlar

e tabi canim. ben de tutup tarih manuscriptlerini bastan yazalim demiyorum ki.

benim dedigim o ki fransizlar fransiz devriminden tut 2. dunya savasina kadar pek cok olayi poq etmisler.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
www.tokaci.com(oscommerce customization)
turkiye.bookturkey.com
aaa bunu unutmusum pek severim: www.bookturkey.com

- dark abi parasal sorunum var.

- sen kendini parasal soruna dusuruyosun olm al eline bi sarap, bi de kalem kagit acil sokaklara. yapicagin bu ekstra ordiner yolculuk, aslinda zihninde gerceklesek ve ic dunyani kesfetmende cok yardimci olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
DiaBLeSSe, 26 June 2003 16:58 tarihinde demiş ki:
said:
Khirsah, 26 June 2003 16:55 tarihinde demiş ki:
Ewt abi gayet ezikler tarihte tek basarılı oldukları donem Napolyon devridir hep g.t korkusuyla yasamıslar,Ya İngilizler ya germenler.Zaten tipleri de bi warrior için bence uygun değil[hline]As a person who had discovered the reality of the life,he says:Blood never ends without the power of wisdom
Bazı cevaplar

Ya sen Fransız tarihini ne kadar biliyorsun da böyle bir konushma hakkı buluyorsun kendinde??!!!!!!!!!

Fransız tarihinin bir bölümünü "duyup" bilmediğin konularda hadine dushmeyen lkaflar etmeni KINIYORUM.![hline]In sorrow nights i am the source of your hopeless fears...I am the Dark Unicorn...
Fransız okulunda okuyorum ve fransız tarihini de bayaa bi arastırdım!!!!!!!!!
[hline]As a person who had discovered the reality of the life,he says:Blood never ends without the power of wisdom
Bazı cevaplar

[Bu mesaj Khirsah tarafından 26 June 2003 17:05 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
unity100, 26 June 2003 17:00 tarihinde demiş ki:
diablesem yanlis anlama bak, seni kizdirmak icin degil. cidden oyle dusunuyorum.

tarih bilgime gelince kifayet eder. fransiz tarihine de, alman tarihine de, erken donem kelt tarihine kadar butun avrupa tarihine kifayet eder. kelt oncesi icin bi yorumum yok henuz.

Diab'in sabah "vatan ozlemi cekiyorum" tarzinda bir mesaj attigini bilmeseydim normal kar$ilayacaktim ama ba$lik altindakilerin bu kadari da insana gercekten kriz gecirtebilir :)

Btw. Fransizlar acisindan bize de bakmayi denesene? Hamam, Kebap, Kokorec, Biyik, Fes, Cariye, Sultan..[hline]things have never been so swell, i have never felt so well.
pain, you know you're right.
Sosyal ağlarda paylaş

sayin real kardesim, bak tarih forumunda uniti yuz niki ile baska topiclere yapilan postlara, tarih konularinda cekinmeden post edicek kadar cesur ve bu cesareti takviye edecek kadar da bilgili olduguma kanaat getirecegine inaniyorum.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com

- sen kendini parasal soruna dusuruyosun olm al eline bi sarap, bi de kalem kagit acil sokaklara. yapicagin bu ekstra ordiner yolculuk, aslinda zihninde gerceklesek ve ic dunyani kesfetmende cok yardimci olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Laroux, 26 June 2003 17:03 tarihinde demiş ki:
said:
unity100, 26 June 2003 17:00 tarihinde demiş ki:
diablesem yanlis anlama bak, seni kizdirmak icin degil. cidden oyle dusunuyorum.

tarih bilgime gelince kifayet eder. fransiz tarihine de, alman tarihine de, erken donem kelt tarihine kadar butun avrupa tarihine kifayet eder. kelt oncesi icin bi yorumum yok henuz.

Diab'in sabah "vatan ozlemi cekiyorum" tarzinda bir mesaj attigini bilmeseydim normal kar$ilayacaktim ama ba$lik altindakilerin bu kadari da insana gercekten kriz gecirtebilir :)

Btw. Fransizlar acisindan bize de bakmayi denesene? Hamam, Kebap, Kokorec, Biyik, Fes, Cariye, Sultan..[hline]things have never been so swell, i have never felt so well.

e canim ben de turk tarihi dort basi mamur demedim ki. bicok konuda zaten osmanli turk tarihi konusunda milletle papaz oldum oyle demiyorum diye.

fekat gel gor ki ben fransiz tarihine baktigimda goruyorum ki, civar ulke ve kulturlerin tarihlerine gore ici renkli olmakla birlikte kendilerinin pek ovundugu gibi "anli sanli" gorunmuyor.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com

Sosyal ağlarda paylaş

said:
unity100, 26 June 2003 17:03 tarihinde demiş ki:
sayin real kardesim, bak tarih forumunda uniti yuz niki ile baska topiclere yapilan postlara, tarih konularinda cekinmeden post edicek kadar cesur ve bu cesareti takviye edecek kadar da bilgili olduguma kanaat getirecegine inaniyorum.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com

Ne yazık ki cesaretinin kaynağının cahilliğin olduğunu görebiliyorum...
Sosyal ağlarda paylaş

oooo realcim, hemen de karar veriverdin cehalete. ne deliller isiginda boyle bir karara vardin ? fransiz-prusya savaslarini mi tartistik da orda mi gordun cehaletimi. ya da efenim direktuvar, teror donemlerinde kellelerin nasi uctugunu mu tartistik da oradan mi anladin ?[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com

Sosyal ağlarda paylaş

said:
unity100, 26 June 2003 17:02 tarihinde demiş ki:
e tabi canim. ben de tutup tarih manuscriptlerini bastan yazalim demiyorum ki.

benim dedigim o ki fransizlar fransiz devriminden tut 2. dunya savasina kadar pek cok olayi poq etmisler.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com

Bozuk ağzınla sözde bildiğin olayları bir anlatsana?
Bakalım ne kadarını bilip de konushuyorsun.
Fransa bir zamanlar dünyanın en güçlü ülkesi ve Fransızca ise dünyanın birinci lisanı olarak kabul edilmekteydi. Abd Kalkınınca bu durum değişti.
Ama bana söylermisin senin tabirinle hersheyi "poq" etmish olan bir millet nasıl olurda INSAN HAKLARINI ortaya cıkartıp bircok ulkeye örnek olmush, en güçlü ülken haline nasıl gelmishtir????

Madem ki bu kadar "poqtan" bir ülkeyiz nası oluyorda TARIHTE bir çok olayın KURUCUSU bizler olmushuz???

Isteyen alınsın ama :
SizIn sorrow nights i am the source of your hopeless fears...I am the Dark Unicorn...
Sosyal ağlarda paylaş

Unity: Fransız Tarihi bilmem ben, bunun için Fransa'yı savunup "hayır, onlar şöyle şöyle şeylere sahiptiler" diyemeyeceğim ama şöyle düşünüyorum..

Diğer devletlerin istediğin kadar ismini analım ve şanlı tarihlerini hatırlayalım ama şöyle bir gerçek var ki. Onlarınkiler "tarih", Fransa'nın ismini hatırladığımda aklıma "hukuk" kelimesi geliyor ise bence Fransa çoğu milletten çok daha üstündür..[hline]things have never been so swell, i have never felt so well.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Khirsah, 26 June 2003 17:02 tarihinde demiş ki:
said:
DiaBLeSSe, 26 June 2003 16:58 tarihinde demiş ki:
said:
Khirsah, 26 June 2003 16:55 tarihinde demiş ki:
Ewt abi gayet ezikler tarihte tek basarılı oldukları donem Napolyon devridir hep g.t korkusuyla yasamıslar,Ya İngilizler ya germenler.Zaten tipleri de bi warrior için bence uygun değil[hline]As a person who had discovered the reality of the life,he says:Blood never ends without the power of wisdom
Bazı cevaplar

Ya sen Fransız tarihini ne kadar biliyorsun da böyle bir konushma hakkı buluyorsun kendinde??!!!!!!!!!

Fransız tarihinin bir bölümünü "duyup" bilmediğin konularda hadine dushmeyen lkaflar etmeni KINIYORUM.![hline]In sorrow nights i am the source of your hopeless fears...I am the Dark Unicorn...
Fransız okulunda okuyorum ve fransız tarihini de bayaa bi arastırdım!!!!!!!!!
[hline]As a person who had discovered the reality of the life,he says:Blood never ends without the power of wisdom
Bazı cevaplar

[Bu mesaj Khirsah tarafından 26 June 2003 17:05 tarihinde değiştirilmiştir]

Ne guzel bak sende özentilip yapıp benim milletimin tarihini ogreniyorsun demekki.=o)

Bende Fransızım o kulturu aldım, lisede, Fransız dili edebiyatı, felsefesi ve tarihi bolumu mezunuyum.
Madem ki arashtırdın nasıl olurda Fransa yı bu kadar kucumsersin???? ZORLAMI okutuyorlar seni Fransız olkulundas?[hline]In sorrow nights i am the source of your hopeless fears...I am the Dark Unicorn...
Sosyal ağlarda paylaş

said:

Bozuk ağzınla sözde bildiğin olayları bir anlatsana?
Bakalım ne kadarını bilip de konushuyorsun.
Fransa bir zamanlar dünyanın en güçlü ülkesi ve Fransızca ise dünyanın birinci lisanı olarak kabul edilmekteydi. Abd Kalkınınca bu durum değişti.
Ama bana söylermisin senin tabirinle hersheyi "poq" etmish olan bir millet nasıl olurda INSAN HAKLARINI ortaya cıkartıp bircok ulkeye örnek olmush, en güçlü ülken haline nasıl gelmishtir????

Madem ki bu kadar "poqtan" bir ülkeyiz nası oluyorda TARIHTE bir çok olayın KURUCUSU bizler olmushuz???

Isteyen alınsın ama :
Siz

70 senelik gechmish? Bak beni kirdin simdi, ama genede sinirli olmana vererek devam etmiyorum.. Yanliz tek sey, Turk tarihi 70 sene degildir. Biraz daha uzun bir sureyi kapsar..[hline]Uze Tengri basmasar asra yer telinmeser, Turk bodun ilining torugin
kem artati, udaci erti....
Sosyal ağlarda paylaş

Evt fransızlar hukuk konularında,ozellikle esitlik ve insan haklarında,futbolda:D,demokrasi alanında,eskrim alanında,ingilizleri yenme bakımından birçok ulustan ustundurler.Çünkü o g.tu kalkık,ingilizler nerdeyse sadece fransızlara yenilmişerdir[hline]As a person who had discovered the reality of the life,he says:Blood never ends without the power of wisdom
Bazı cevaplar
Sosyal ağlarda paylaş

Aha sonunda kopardınız Diab'ı..

Beyler, öncelikle tamam Türk'lerin takip ettiği bir forumda olabiliriz, ama kanatimce görüşlerinizi bildirirken kullandığınız kelimeleri biraz dikkatli seçin..

Diab Fransız evet, sonuçta siz Fransızları ( tarihini vs. ) seviyor veya sevmiyor olabilirsiniz ama bunu dile getirirken biraz dikkatli olabilirsiniz..

Özellikle de şu anda bu forumu takip eden kişilerden birisinin Fransız olduğunu öğrendikten sonra..

Sadece kendinizi onun yerine koyun ve şu forumlarda açılan bir topic'de Türk tarihi ile ilgili dandik vs. Türkle dandik bir millet vs. gibi şeyler söylense kendiniz neler hissedeceğinizi düşünün lütfen..

Ayrıca, gördüğüm birşey beni üzdü, burada tarih forumlarda arkadaşlar milletlerin tarihini sadece yaptıkları savaşlar ile mi değerlendiriyorlar ? Kimin kimi yendiği, kimin kimi ezdiği vs. gibi konulara bakarak mı bir milletin tarihi hakkında yorum yapıyorsunuz ? yoksa bu basiretsizliğiniz sadece bugüne mi özgü ?[hline]
IT Geek, NooBi C# Developer, Network Associate, System Admin, VoIP Technician, Ex Online Gamer.. Addicted to Paticik..

Sosyal ağlarda paylaş

hmmm....cok da bozuk oldugu iddia edilemeyecek agzimla su yorumlari yapiyim :

fransanin "buyuk" lugu hep ingiliz golgesinde kalmistir. fatih williamin (ki fransiz degil, normandiyalidir, normandiyali demek ise aslinda resmen viking demektir. normandiya - 910 da olucak saniyorum - fransa krali tarafindan vikinglere karsi bu topraklari savunmalari amaciyla pic rolloya verilmistir) ingilterenin altini ustune getirip isgal etmesinden itibaren her daim ingiliz golgesi ve tehdidi altinda yasamislardir. yuzyil savaslari ornegin. ornegin o kitaca pek meshur suruyle kahraman fransiz sovalyesinin ard arda savaslarda ingiliz culsuz longbowmen tarafindan kepaze edilmesi. yuzyil savaslarinin bitimini muteakip italyaya goz dikerek bikac ufak olay yaratip, ama yine de italyanlara tam bir ustunluk saglayamayarak ayaklarini saglamca atamayip bir sure sonra geri cekilmeleri. 1500 ve 1600 lerde olusan protestanlik problemiyle surekli ingilizlerin la rochelle ve calais gibi kendi ellerinde olan limanlardan olusturduklari tehdit karsisinda pasif kalmalari. denizcilik hususunda surekli geri kalip surekli deniz uzerine ozel plan ve projelerle pozisyonu dogrultmaya calismalari, fakat yabanci malzeme, yabanci usta ve hollandali gemi yapimcilariyla yapilan donanmalarinin hep ingilizlerin kendiliginden olusan donanmalari tarafindan tokatlanmalari. 14. lui doneminde soyle bi silkinip, "avrupayi titretip" bir suru fetih yapip, ancak sinirlarini bugunku fransa olarak bildigimiz topraklara yakin bir genislige getirebilmeleri. luinin hazinenin dibine dari ekmesiyle kaynak saglama amaciyla devlet gorevlerinin satilmasi gibi uygulamalarin sonraki donemlerdeki krallar zamanlarinda ayyuka cikmasi ve yolsuzlugun alip basini yurumesi.

ama en etkilisi de, belli basli dusunurler tarafindan temel fikirleri ortaya atilan "fransiz devrimini" ozgur, cogulcu temsil ilkelerine dayali, cigir acici bir olusumdan once nasil kellelerin ucustugu bir terore, sonra nasil bir egotist liderliginde "muhtesem" bir imparatorluga donusturup, 10 yil once viv la revolusyon viv la liberte (dogru mu yazdim) gibi naralar atan adamlarin 10 yil sonra "viv la emperor" diye bagirmaya baslamalari.

modern tarihi hic saymamali. 2. dunya savasi filan. zaten fransiz-yerli savasindan hic bahsetmedik bile.[hline]referanslar :
www.mizzah.com
turkiye.bookturkey.com

Sosyal ağlarda paylaş

oha be kardeşim oha be.. bir baktım 97 meaj olmuş, dedim kendime "forum kodu mu bozuldu hata etti, tarih bölümünde 1 ayda 40 mesaj alan başlık nasıl bir günde 50 mesaj almış" diye, sonra gördüm ki gene din, soy, sop atışmaları başlamış da anladım sırrını bu 'ilgi'nin..

neyse ki son birkaç mesajda biraz daha tarihe yaklaşılmış, öncesine yönelik yoruma yapmaya vakit bile ayırmak istemiyorum fakat diablesse'e önce bir düzeltme:

türkiye cumhuriyeti devleti'nin öncesinde 623 yıllık bir imparatorluk vardır, o devlet de ondan önceki türkiye selçuklu devleti'nin devamıdır, o devlet de büyük selçuklu devleti'nin bir parçasıydı. sadece anadolu türk'lerinin tarihi 1000 yıllıktır ki bugünün anlı şanlı pekçok devletinin ömrü 'gudik' kalır unity'nin tabiriyle kıyaslanacak olursa.

ayrıca devletlerin ve milletlerin tarihini bugünkü durumlarıyla değerlendirmek de büyük bir hata olur, bugünün güçlüleri yarının tarih sayfalarında silik paragraflar olarak kalabilir, o nedenle geçmişin güçlülerine de itibar edilmelidir. ben tarihi daha çok inceledikçe önceden bazı itibar ettiklerime saygım azalırken bazı saygı duymadıklarıma da itibar eder oldum. telekommuş, hukukmuş bugünkü kullanımlarına değil tarih içindeki kullanım ve gelişimlerini değerlendiririm.

fransız tarihi konusunda ana hatlarıyla bilgim var benim de, çok 'gudik' :) gelmiyor bana ama jeanne d'arc gibi eşi bulunmayan kahramanlarının sonunu bile unity'nin dediği gibi kendileri hazırlamışlar. fransız düşmanı da değilim, onları hakir de görmüyorum ama gerçekten de çok anlı-şanlı olaylara rastlayamadım incelemelerimde.. (unity kadar bilgim yok ama o kesin)[hline]Sam'i bu Gatling Gun'a çıkardığınızda katliam yapabileceksiniz.
Level, Ağustos 2001
Sosyal ağlarda paylaş

said:
unity100, 26 June 2003 17:20 tarihinde demiş ki:
hmmm....cok da bozuk oldugu iddia edilemeyecek agzimla su yorumlari yapiyim :

fransanin "buyuk" lugu hep ingiliz golgesinde kalmistir. fatih williamin (ki fransiz degil, normandiyalidir, normandiyali demek ise aslinda resmen viking demektir. normandiya - 910 da olucak saniyorum - fransa krali tarafindan vikinglere karsi bu topraklari savunmalari amaciyla pic rolloya verilmistir)

Kuzey avrupanın çoğu Viking Kökenlidir bende buna dahil olmak üzere. Fransız deiller diyerektende buyuk hata ediyorsun cunki hiç kimse bir milletin saf kan oldugunu iddia edemez. Turkiye nasıl bir cok farkli milletin birleşimi ise, saf fransız ırkı die de bishi yoktur. Bu nedenle Normandiyalı olarak nitelendirdiğin millet o zaman bile Fransız toplumu olarak adlandırılan larda olushmaktaydı ve onların bir bölümünü Vikingler oluşturmaktaydı.

said:
ingilterenin altini ustune getirip isgal etmesinden itibaren her daim ingiliz golgesi ve tehdidi altinda yasamislardir. yuzyil savaslari ornegin. ornegin o kitaca pek meshur suruyle kahraman fransiz sovalyesinin ard arda savaslarda ingiliz culsuz longbowmen tarafindan kepaze edilmesi. yuzyil savaslarinin bitimini muteakip italyaya goz dikerek bikac ufak olay yaratip, ama yine de italyanlara tam bir ustunluk saglayamayarak ayaklarini saglamca atamayip bir sure sonra geri cekilmeleri.

100 yıl savashına bakıldığında ise kimsenin kimseye galip gelmediği ap açık ortadadır, Ne İngilizler, ne Fransızlar... Bu bir toprak ve gurur savashı haline geldikten sonra kim nereyi almicanı kararlashtıramayarak savashlar uzadı gitti.

said:
1500 ve 1600 lerde olusan protestanlik problemiyle surekli ingilizlerin la rochelle ve calais gibi kendi ellerinde olan limanlardan olusturduklari tehdit karsisinda pasif kalmalari.

Birincisi Fransız milleti Protestan deil Catholic bir millet olarak bilinir ( azınlıklar sayılmaz ise). Protestan olanlar Ingilizlerdir. Bu ayırım zaten Vatikan meselesinden sonra ortaya cıkıp Ingilizler de zaten kendilerini o zamanda cekmişlerdi. Ayrıca Calais, La Rochelle, Boulogne-sur-mer Dunkerque gibi limanlar o savashlar sırasında surekli el değiştirip o an kim galip dse onalrı elinde oluyordu. Nedeni ise ingiltere ile Fransa arasındaki savash alanın orası olması. Belki duymushsundur Calais ile boulogne arasındaki beton defans blokların bahsını, savashlar burada gerceklestiğinden hangi ordu otekini puskurturse doğal olarak da sehri o yonetiyordu.

said:
denizcilik hususunda surekli geri kalip surekli deniz uzerine ozel plan ve projelerle pozisyonu dogrultmaya calismalari, fakat yabanci malzeme, yabanci usta ve hollandali gemi yapimcilariyla yapilan donanmalarinin hep ingilizlerin kendiliginden olusan donanmalari tarafindan tokatlanmalari. 14. lui doneminde soyle bi silkinip, "avrupayi titretip" bir suru fetih yapip, ancak sinirlarini bugunku fransa olarak bildigimiz topraklara yakin bir genislige getirebilmeleri. luinin hazinenin dibine dari ekmesiyle kaynak saglama amaciyla devlet gorevlerinin satilmasi gibi uygulamalarin sonraki donemlerdeki krallar zamanlarinda ayyuka cikmasi ve yolsuzlugun alip basini yurumesi.ama en etkilisi de, belli basli dusunurler tarafindan temel fikirleri ortaya atilan "fransiz devrimini" ozgur, cogulcu temsil ilkelerine dayali, cigir acici bir olusumdan once nasil kellelerin ucustugu bir terore, sonra nasil bir egotist liderliginde "muhtesem" bir imparatorluga donusturup, 10 yil once viv la revolusyon viv la liberte (dogru mu yazdim) gibi naralar atan adamlarin 10 yil sonra "viv la emperor" diye bagirmaya baslamalari.
modern tarihi hic saymamali. 2. dunya savasi filan. zaten fransiz-yerli savasindan hic bahsetmedik bile.[hline]

Tabi Louis XIV un ününü duymayan yoktur =) Monarchie Absolue sitemini en doruğuna cıkartıp en ii şekilde sömüren Sevgilimi kralımız... Zaten nasıl bir tesadufdur bilenmez, tum Voltaire, Montesquieu, Malesherbes, Apolinaire nedense o zamanda ortaya cıkmısh ÜNLÜ FRANSIZ FİLOZOFLARI arasında yerlerini almıshlardır. Fransız devrimi ne yol açan bu kendini bilmez krallarımız olmasaydı, bugun HAKLAR ulkesi ve INSAN HAKLARIN kurucusu olarak bilinen FRANSAMIZ ise sizlere Önderlik etmemish olup sizleri de bu DEMOCRATIC ulke olma çabalarınıza örnek olmayıp, sizleri de bugün ne durumda bulurduk merak ediyorum.

Ben sadece Fransanın gerekse filosofları ile, gerek ise hukuk sistemi ile gerekse democratie ye getirilerini görmenizi ediyorum
Benim amacım kesinlikle sizin vatanınızı kritike etmek deil, sadece Fransa olmasaydı bunları bashka bir ulke getirirdi ve onu ornek alırdınız. Ama durum shu ki Ne kadar avare krallarımız olussada, biz ler yinede bir cok konuda bir cok ulkeye Öncülük etmish bir vatanız.

VE bunların böylece unutulup ta her ulkenin ytarinde bulunan sacma sapan ornekler cıkartıp da, ihtişamlı bir ülkenin karalanmasına GELEMİYORUM.

Haksıslık ytapıp karalamadan önce bir düşünün kazandıklarınızı ona g
Sosyal ağlarda paylaş

güzel arkadaşım yazının diğer bölümlerinde aklıselime uyuyor söylediklerin fakat ben şu paragraftaki mantığı kavrayamadım:

"Tabi Louis XIV un ününü duymayan yoktur =) Monarchie Absolue sitemini en doruğuna cıkartıp en ii şekilde sömüren Sevgilimi kralımız... Zaten nasıl bir tesadufdur bilenmez, tum Voltaire, Montesquieu, Malesherbes, Apolinaire nedense o zamanda ortaya cıkmısh ÜNLÜ FRANSIZ FİLOZOFLARI arasında yerlerini almıshlardır. Fransız devrimi ne yol açan bu kendini bilmez krallarımız olmasaydı, bugun HAKLAR ulkesi ve INSAN HAKLARIN kurucusu olarak bilinen FRANSAMIZ ise sizlere Önderlik etmemish olup sizleri de bu DEMOCRATIC ulke olma çabalarınıza örnek olmayıp, sizleri de bugün ne durumda bulurduk merak ediyorum."

yani "iyi ki kötülük yapılmış da sonra iyiliğin gelmesine neden olmuş" gibi bir yargı çıkıyor ki bu da biraz'cık' acayip durmuş, bilmem başka okuyanlar ne der ama başka bir mantık yürütülmesi daha inandırıcı olurdu tezini savunduğun insanlar üzerinde etki yaratmak açısından..

ondördüncü louis hakkında pek bir fikrim yok ama fikri olmayan biri olarak şimdi ben çok kötü biriymiş diye anladım mesela senin sözlerinden, istediğin etkiyi sağlayamıyor yani yazın.. :)[hline]Sam'i bu Gatling Gun'a çıkardığınızda katliam yapabileceksiniz.
Level, Ağustos 2001
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrıca negatif yaklashımızdanda sıkılmısh bulunup Kendi vatanımı da anlamak istemeyen kişilere de savunarak da hatanın bende olduğunu kabul ederekten, en azından dünyayı değiştirmish olaylara göz yumayıp saygı görmenizi diliyorum.

Bende bu kadar
saygılar[hline]In sorrow nights i am the source of your hopeless fears...I am the Dark Unicorn...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sam, 26 June 2003 17:56 tarihinde demiş ki:
güzel arkadaşım yazının diğer bölümlerinde aklıselime uyuyor söylediklerin fakat ben şu paragraftaki mantığı kavrayamadım:

"Tabi Louis XIV un ününü duymayan yoktur =) Monarchie Absolue sitemini en doruğuna cıkartıp en ii şekilde sömüren Sevgilimi kralımız... Zaten nasıl bir tesadufdur bilenmez, tum Voltaire, Montesquieu, Malesherbes, Apolinaire nedense o zamanda ortaya cıkmısh ÜNLÜ FRANSIZ FİLOZOFLARI arasında yerlerini almıshlardır. Fransız devrimi ne yol açan bu kendini bilmez krallarımız olmasaydı, bugun HAKLAR ulkesi ve INSAN HAKLARIN kurucusu olarak bilinen FRANSAMIZ ise sizlere Önderlik etmemish olup sizleri de bu DEMOCRATIC ulke olma çabalarınıza örnek olmayıp, sizleri de bugün ne durumda bulurduk merak ediyorum."

yani "iyi ki kötülük yapılmış da sonra iyiliğin gelmesine neden olmuş" gibi bir yargı çıkıyor ki bu da biraz'cık' acayip durmuş, bilmem başka okuyanlar ne der ama başka bir mantık yürütülmesi daha inandırıcı olurdu tezini savunduğun insanlar üzerinde etki yaratmak açısından..

ondördüncü louis hakkında pek bir fikrim yok ama fikri olmayan biri olarak şimdi ben çok kötü biriymiş diye anladım mesela senin sözlerinden, istediğin etkiyi sağlayamıyor yani yazın.. :)[hline]Sam'i bu Gatling Gun'a çıkardığınızda katliam yapabileceksiniz.
Level, Ağustos 2001

Burada ki ironie yi anlamak herkezden beklenecek birsey deil... ben sadece bu tarihi cok bildiklerini savunan insanlara yönelik bu acıklamayı yaptım. Onlar ne demek istediğimi gayet ii biliyorlar ki madem bu kadar ii biliyorlar.
İsteyen kitap açar okur ve ne demek istediğimi anlar.
Ben bir etki vermek istemedim Ironie yaparak gercekleri ortaya koydum.

Bu son sözü söyleyerektende sizlere ii tarih araştrmaları diliyorum sevgili arkadashlarım.[hline]In sorrow nights i am the source of your hopeless fears...I am the Dark Unicorn...
Sosyal ağlarda paylaş

Yani adam kati monarşiyi kullanıp ulkeye guzel gunler yasatmıstır ve birçok filozof bu donemde yetişmiştir ve onlar da fransız devriminin altyapısı olan fikirleri ortaya koymuslardır
Ama tum krallar onun kadar bilge ve basarılı olmak zorunda değildir basarıszlığa ugrayan kralın doneminde de insanlar,aydınların onderliğinde bas kaldırarak sistemi değistirmeye çalışmışlardır.[hline]As a person who had discovered the reality of the life,he says:Blood never ends without the power of wisdom
Bazı cevaplar
Sosyal ağlarda paylaş

haydaa ne dedik ki şimdi..

arkadaşım sen de ülkeni savunacaksan "bilmiyorsanız banane" diyeceğine anlat, konuş, tartış işte, yabancı insanlar da bilmediklerini öğrensin, senin de ülkenizin imajına bir katkın olsun. benimle bir yabancı tartışınca, konuşunca benim ülkem hakkında mutlu oluyorum çünkü söyleyecek birşeylerim olduğunu, "siz gudiksiniz otur aşağıya" diyemeyeceklerini görüyorlar.

gudik olmayan konuşur, tartışır çünkü söyleyecek sözü vardır, yanlış mıyım? :) ("fransızlar gudik" demiyorum bak, maksat tartışmaya teşvik etmek :-p )[hline]Sam'i bu Gatling Gun'a çıkardığınızda katliam yapabileceksiniz.
Level, Ağustos 2001
Sosyal ağlarda paylaş

Sam,

Senin amacın fikir pğaylashımı ve yeni seyler ogrenmek olabişlir ama maalesef bazı kişilerin politikası milleti ezmek olduğundan bu durumda tartışmaya acık deilim hayır. Nedeni
benim yok yere sinirlerimin yaıpranması. benimle fransız tarihi hakkında konushmak istiyorsan bunu her zaman ozel msg atabilirsin.[hline]In sorrow nights i am the source of your hopeless fears...I am the Dark Unicorn...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...