Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Parali eposta?

GERGE

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
Ise yariyor cunku, tracking olayini engelliyor; ama orada da acilinca siteleri kirabiliyor, sorunlu demistim sanirim. Disconnect yeni, adini da yeni yeni duyurmaya basladi, ben de o yaziyi yazdiktan sonra ogrendim ve daha saglam geldi. Siteleri de kirmiyor hic. Bu isler surekli degisiyor zaten, HideIPVP'yi bile biraktim artik mesela yillar sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Minik firma olunca boyle seyler oluyor bazen.

Inceledigim uzere minik olmayan ve gerekli guveni saglayan firma su: http://runbox.com/

Bu ikisi arasinda kalip Lavabit'e karar kilmistim ben. Hem icinde sadece Turkce'de de olan karakterler oldugu icin, hem de minik firma oldugu icin 10 yildir is goren. Telefonda eposta verirken bazen karsidaki kadin w, x gibi seylerle sorun yasiyor, basima geldi yani daha once.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Tek basina yeterli olmuyor bence, Fanboy's Annoyance List ve EasyPrivacy de yuklenmeli Adblock programina.

Ne Disconnect, ne de EasyPrivacy herseyi engellemiyor ama beraber iyiler. HTTPS de oyle. Hem HTTPS Everywhere hem Disconnect https olayini yapiyor ama bitbirlerinin eksiklerini tamamliyorlar kismen. Developerlerinin birlikte calisip cakismalari engellemesi de guzel yani bug raporu geldiginde.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Temelli gitti Lavabit: http://www.zdnet.com/snowdens-privacy-oriented-email-provider-shuts-down-under-u-s-government-pressure-7000019185/

Pilimi, pirtimi toplayip Runbox'a gectim ben de. Tum postalari yedeklemistim en azindan ama dun bana bir sey gonderdiyseniz kayboldu.

Gecis yaparken LastPass kolaylik sagladi, tum kullanici adlari ve hesaplarin listesinden sitelere yonlendirme yapiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
EasyPrivacy filtresini Adblock'a yuklersen sadece ayni seyleri hedef almaya basliyorlar.

Adblock Plus (EasyPrivacy, EasyList, Fanboy's Turkish, Fanboy's Annoyance List) + Disconnect + HTTPS Everywhere + MaskMe (bir daha girecegimi dusunmedigim, onemsiz, ya da spam yollamasi muhtemeller yerlere eposta vermek icin sadece) kullaniyorum ben. Disconnect hem HTTPS Everywhere'in hem de EasyPrivacy'nin yaptiklarini yapiyor ama EasyPrivacy ile bir cakisma olmadigi gibi HTTPS Everywhere ile olan cakismalar da gun gectikce azaliyor. Ve daha onemlisi ama bunlar birbirlerinin eksiklerini tamamliyor.

Yavaslama olmaz, birlikte calismak icin tasarlanan seyler bunlar. Dordu ramde toplam 200MB kapliyor ama, 2GB ram kullaniyorsan sadece Adblock ile idare et diyecegim ama HTTPS Everywhere de onemli cok.

Lavabit konusunda da Lavabit'in sahibi sunu yazmis:

"This experience," Levinson wrote, "has taught me one very important lesson: without congressional action or a strong judicial precedent, I would strongly recommend against anyone trusting their private data to a company with physical ties to the United States."
Sosyal ağlarda paylaş

Deacon said:

Lavabit hukumetle paylasmak istemedigi icin servisi kapattigini soylemis. E o zaman nasi guveniceksin ki kullandigin mail servisine? Acik kalmak icin hepsinin hukumetle anlasmasi gerekiyo belli ki, baski altindalar.

This experience has taught me one very important lesson: without congressional action or a strong judicial precedent, I would _strongly_ recommend against anyone trusting their private data to a company with physical ties to the United States.

demiş adam.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Suna gectim iste: https://runbox.com/

Google ya da Microsoft gibi firmalardan almayacagim kesin ama. Daha once uzun uzun konustuk posta ve aramalari kullanarak hakkimizda cikardiklari profilleri. Hukumetleri engellemek cok zor ama buyuk, uluslararasi sirketlerle paylasmamak elimizde. Indie diye, kuuk girisimci diye gitmistim Lavabit'e, keske bunlar gelmeseydi basina. Adam isterseniz paranizi geri isteyebilirsiniz diyor ama istemeyecegim. Helal olsun yani sifreleri kaydedip vermeye yarayacak bir programcik yuklemektense 10 senelik isini kapatan adama. Sifreleri elde etmeden postalari okumanin yolu yoktu orada.

Runbox Norvec mahkemesinden emir gelirse veririz diyor acik acik ama orada isler Dunya'nin geri kalanina gore daha zor. Ama bu konuda amac, en bastan dedigim gibi, buyuk sirketlere karsi gizlilik, hukumetler her sekilde isterlerse ogrenirler, ya da Lavabit'in basina gelenler tekrarlanir. Lavabit'in sahibine saygim buyuk bundan dolayi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
ABD cok tepki aldi bu olayda ama, internette haber yapmayan yok bunu. ABD de ama AKP gibi gormezden gelmeyi seciyor.

Bir de ben Runbox'a daha iyidir diye gecmedim, o an aceleyle hemen bir posta saglayici bulmam gerekiyordu. Daha iyilerinin olmasi olasi. Eski incelemelerimden bu Runbox'un iyi oldugunu ogrenmistim, bir de 2000'den beri ortada oldugu (gerci Lavabit de 2004 ama gecen yil acilandan daha iyidir her sekilde) ve Norvec'de oldugu icin yoneldim o aceleyle.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Rehberlik birsey yok aslinda.

Tarayici Iron olsun. Uzerinde sunlar olsun: Adblock Plus (EasyPrivacy, EasyList, Fanboy's Turkish, Fanboy's Annoyance List) + Disconnect + HTTPS Everywhere + MaskMe (bir daha girecegimi dusunmedigim, onemsiz, ya da spam yollamasi muhtemeller yerlere eposta vermek icin sadece).

DNSCrypt yuklu olsun.

Arama icin mumkun oldugu kadar DuckDuckGo kullan. Hatta default arama motorun yap, gerektiginde aramay !g yazarak Google'da arat.

Bunlar ucretsiz olanlar. Bunlar da uzretli olanlar:

Hizli, log tutmayan ve OpenVPN destekleyen bir VPN saglayicisindan VPN kirala. PrivateInternetAccess en iyilerinden yillik 39$ fiyatiyla ama 1080p streamin ile sorun yasabiliyor. Guvenlik gerekli oldugundan Zurich uzerinden filan baglanirsin sonra.

USA'e ya da buyuk firmalara bagli olmayan bir parali eposta al. Runbox uygun gibi gorundu bana ama dedigim gibi o aceleyle fazla arastiramadim detayli.

Bu iste abi, kendin anlat bunlari gerekirse. Ilk ucu, su ucretsiz olanlar en onemlileri. Parasiz ama guvenlige az cok onem veren eposta hesabi da Zoho'nunki, devlete oldugu kadar acik oldugu kesin gibi ama en azindan Microsoft ya da Google gibi kendi musterileri uzerinde data mining yapmiyorlar deniliyor. Mesajlarini okumuyorlar yani. DNSCrypt'in olayi biraz daha farkli ama, man-in-the-middle'lara ve ISS'nin DNS okumalarina karsi guvenlik sagliyor.

Sunlari goster bir de Google'dan uzaklasmak istemeyenlere: http://dontbubble.us/ http://donttrack.us/
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...