Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gravity (2013)

progamer

Öne çıkan mesajlar

Bu filmi begenen insana laf eden insan mumkunse bir daha sinema kulturu hakkinda konusmasin, komik duruma dusurmesin kendisini.

Hollywood a karsi durup cool duracagiz , butceli filmlere komple tepkiliyiz durusu butik kafelerde somine karsisinda oturan hipster kiz kaldirmak icin hala calisiyor olabilir de, burasi onun yeri degil.

Begenmemek, hayal kirikligina ugramak falan olagan herkesin perdede gordugu sey farkli da, ad hominem nedir. bi yavas
Sosyal ağlarda paylaş

zaaaa şu ad hominem'i bir öğrenemediniz ya. valla çok komik, senin "hipster kız kaldırmak" vs. diyerek yaptığın ad hominem. ben direk film beğenisi üzerine konuşuyorum.

ben en sevdiğim filmler arasında nuri bilgeyi de sayarım matrix'i de, öyle bir derdim yok.

kubrick space odyssey'i 1968'de çekti. o film de yüksek bütçeydi ve felsefi bir alt-metni vardı, anlatmak istediği bir şey vardı. bu filmin neyi var? yeni bir şey anlatıyor mu film? hadi onu geçtik, "uzayda insanın çaresizliği" gibi çok minimal bir konu üzerinden ilerlemiş olsun. ulan böyle mi anlatılır? 1500 tane holivut klişesiyle, filmin bütünlüğüyle alakasız diyaloglarla (yok kızı ölmüş de bilmem ne), ucuz popülist milliyetçilik desen o da var (ruslar mevzu). aha bunlar da astronomik-fiziksel yanlışlar.

ben üzülüyorum ki bu imax 3d teknolocisini kubrick gibi adamlar değil böyle sinema simsarları, holivut denyoları kullanıyor. siz de beğeniyosunuz sonra ikincisini çekiyolar. çok yazık
Sosyal ağlarda paylaş

Ad hominem ogrenemeyen bir tek ben degilmisim demek. Zira yazilan sey filmin begenilmesini anlamamak uzerine degil filmi begenenin sinema kulturune sektirmek uzerine.

Filme girerken yorunge mekaniklerine, fizik kurallarina vs hayli hakim biri olarak yanlislarin hayli farkindaydim. Linklerini de koydum hatta normalde olacak olaylar uzerine ve filmde gectigi haliyle. Bu sinematografiyi daha kotu yapan birsey degil izleyicinin daha rahat anlamasini saglamak icin yapilmis modifikasyonlar olarak yorumladim. Sonucta soz gelimi bir olayda gerceklesicek olaylari gercek sekliyle isleyip bunu izleyicinin anlamasini beklemek daha problematik olurdu. Yorungesel hiz, yercekim kuvvetinin vektorunu falan anlatmak o kadar kolay seyler degil. Ben iyi kotarildigini dusunuyorum bunlarin.

sinema simsari, holivut denyosu olarak adlandirilmis zat ise alfonso cuaron. Onceki filmlerinden children of men, y tu mama tambien bu filmin standart bir hollywood filmi olmayacaginin kredibiltesini veriyor yonetmene/yazara.

Beklenen felsefik cozulumu bulamadigin icin uzgunum. Herkes ayni seyi gormuyor demek ki. Yok kizi olmus bilmemne ne ya konu o zaten.

anlatilan sey

Ryan, kizini kaybettikten sonra kendini tam olarak yasiyor gormeyen ve hayatini bir rutine oturtmus bi payload engineer. Daha once hic EVA tecrubesi olmamasina ragmen gorevde cikan aksakliklar sonunda kendi basina kaliyor ve bunlara karsi mucadele edicek ne tecrubesi var ne de kuvveti. Karsilastigi caresizlikler karsisinda pes edisini daha sonra da adim adim tekrar yasama istegini kazanmasi, dunyaya karsi ozleminin guclenmesi sonra tekrar mucadele etmeye baslamasi basariyla anlatildi.
Sandra bullock o kadar romantik abominationlarda oynadiktan sonra bu filmde tam aksine karakter gelisimini cok net aktarabilmis ve caresizligini izleyiciye hissettirebilecek kadar net bir performans ortaya koymustu bence.

"ucuz populist milliyetcilik"

olaya ruslarin sebep olmasini ucuz populist milliyetcilik yorumlamak da gulunc, cok olmadi 1-2 sayfa geride daha once yasanmis gercek olaylarin anlatimlarini iceren linkler koydum. Hem ruslarin hem de cinlilerin benzer birer vukuatlari var. Ustelik operatorlerden biri olay sonrasinda durumu da acikliyor, bunu yapmanin haklari olduguna dair. Hani soyle yorumlamak icin cok ciddi zorlamak lazim.

Neredeyse amerikan astronotunun suit indue neden amerikan bayragi var diyeceksiniz.

edit: spoiler yerine quote girmisim.
Sosyal ağlarda paylaş

moncici said:

zaaaa şu ad hominem'i bir öğrenemediniz ya. valla çok komik, senin "hipster kız kaldırmak" vs. diyerek yaptığın ad hominem. ben direk film beğenisi üzerine konuşuyorum.

ben en sevdiğim filmler arasında nuri bilgeyi de sayarım matrix'i de, öyle bir derdim yok.

kubrick space odyssey'i 1968'de çekti. o film de yüksek bütçeydi ve felsefi bir alt-metni vardı, anlatmak istediği bir şey vardı. bu filmin neyi var? yeni bir şey anlatıyor mu film? hadi onu geçtik, "uzayda insanın çaresizliği" gibi çok minimal bir konu üzerinden ilerlemiş olsun. ulan böyle mi anlatılır? 1500 tane holivut klişesiyle, filmin bütünlüğüyle alakasız diyaloglarla (yok kızı ölmüş de bilmem ne), ucuz popülist milliyetçilik desen o da var (ruslar mevzu). aha bunlar da astronomik-fiziksel yanlışlar.

ben üzülüyorum ki bu imax 3d teknolocisini kubrick gibi adamlar değil böyle sinema simsarları, holivut denyoları kullanıyor. siz de beğeniyosunuz sonra ikincisini çekiyolar. çok yazık

Kubrick ile karşılaştırmak tabiki saçma. Fakat bu filmde, alt temaya sahip. Doğum ve Evrim metaforları var filmde. Bebeğin doğumuna günler kaladan - doğum anına kadar olan kısmı anlatıyor aslında. Yani bu filmin bir şeyi yok değil. Ayrıca eklemek istiyorum, bu tarz filmleri lütfen sinema kültürünün,dünyasının dahileriyle ve onların eserleriyle karşılaştırmadan izleyin daha çok zevk alırsınız. :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...