Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ikinci nukleer geliyor

GERGE

Öne çıkan mesajlar

Absolut said:

Kendinize gelin arkadaşlar kalbinizi kırmayalım. Herkes yaşıtınız değil ve espriye sizin kadar anlayışlı yaklaşmıyor olabilir.

İnternette böyle saçma bir mantık olmaz, kimin kaç yaşında olduğu ne malum. Ben belki 17 yaşında bir erkek, belki 55 yaşında bir kadınım bunun garantisi var mı?

çüş, oha diye lafa girenin yaşı hakkaten büyükse yazık ayrıca.
Sosyal ağlarda paylaş

Enerji muhendisliginde master derecem var. Soyle aciklayayim. Turkiyede ruzgar turbinleri de gunes panelleri de ithal ediliyor. Kendi teknolojimizle uretemiyoruz. Uretemedigimiz kisim da en onemli parcalari. Bundan dolayi nukleere gore yenilenebilir enerji 40 45 kat daha pahali bir ilk yatirim maliyetine cok daha devasa bir alana ve yine 10 15 kat civari daha yuksek bir bakim giderine sahip oluyor. Devletin nukleeri secmesi bundan kaynaklaniyor. Yenilenebilir enerjiyi de tesvik ediyorlar ama ozel sektor nezdinde. Yani esas sebep maliyet. Bir de yerel teknolojinin gelismesini bekliyorlar.
Bana sorarsan en temizi kbr mi kbm mi oyle birsey var. Mikro nukleer santraller. Guney kore yapiyor. Patlasa bile 1 ay pasif sogutmasi var serpinti olmuyor. Her biri 2gwh yanlis hatirlamiyorsam elektrik uretiyor. 20 yil sonra da omru bitince uretici firma gelip senden alip hop geri goturuyor. Tanesi de 3000k dolar. Temiz.
Sosyal ağlarda paylaş

Bizde gunes radyasyon degerleri daha bile cok ruzgar da oyle canakkalede de dalga santrali icin cok ciddi potansiyel var ama iste mevcut sistemlerin verimlilik katsayilari cok dusuk oldugu icin potansiyeller onemsizlesiyor. Gunes panellerinde verimlilik katsayisi %17 lerde mesela. Nasanin uzayda kullandiklari bile %40 verimle calisiyor. Ruzgarda da durum farksiz su an. Boyle..
Sosyal ağlarda paylaş

bunu soruyorum çünkü ampulü yakan bir proje için baya bir yatırımcı arayışımız olmuştu.

en azından uygun kıyı belediyelirin aydınlatma enerjisini karşılayabidiğimiz bu proje test esnasında tekniği skoçlara kaptırıdığı gibi (biliosun test merkezi orda) nereye başvurduysak hayat bulamadı.
vay be bu arada 4 yıl geçmiş aradan.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...