Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

tasarım tartışması vol 2

Ardeth

Öne çıkan mesajlar

ahah
ad hominemin kralını yaparak sen kaybettin dostum.

noldu bütün hayat amacını mı aldım? duruşunu mu kaydırdım?
gerçek bu, dinler evrime; evrim dinlere falan karşı değil.

bunu düşünenler bot.

he bide dini bilimle çökertmeye çalışan demedim.

"bilimsel modeli inancı çökertme aracı olarak kullanmaya çalışan adam"
dedim.
aradaki uçurumu göremiosan tastikli bot oluyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

kalp yoktur damarlar kendisi kan üretir mesela. beyinde kararlar alınmaz böbrek vücudun başkanıdır. bazı insanların kanında süt gezer bu süt onların seçilmiş olduğunun kanıtıdır zaten konuştuklarında dişlerinde sumakları farkedersiniz. bu yüzden evrim yaradılışı destekler ve kokokola israile yardım yapıyor. hep bunlar illuminatinin oyunlar bunlara gelmeyelim. zenciler köle olmamak için yaptı bu oyunlar suark
Sosyal ağlarda paylaş

OF HİÇBİRŞEY BİLMİYORSUNUZ DARWİN EVRİM FİKRİNİ MUHOYLA KONUŞUP ALDI ZAMANINDA. GALAPAKOSTA CENNETE AÇILAN BİR KAPI VAR. AMA KİMSE BİLMİYOR BUNLARI BOT GİBİ KONUŞMAYIN. KURANDA YAZIYOR EVRİM VAR DİYE İNCİL HELE NASIL SAVUNUR EVRİM VAR GİT ŞİMDİ VATİKANDA EVRİM YOK DİYE BAĞIR KELLENİ ALIRLAR SUARK
Sosyal ağlarda paylaş

yaratılışla evrim birbirine karşı değil dediğinde ciddiye almaya bıraktım suark. testis geçiyorum.

şimdi bazı şeyler var inanç gibi tartışırsın edersin falan anlarım. bilimsel veri üzerinde bile birsürü farklı yorum gelebiliyor tartışılıyor bilmemne

ama söylediğin şey ve devamı akıl alır gibi değil
it is not likely to buy mind suark. ne dedin birkaç kez daha oku lütfen bu nedir ya

bide kendi kafasında bişeye inanmış geri kalanlara bot diyor. darwin seni kahretsin zilli
Sosyal ağlarda paylaş

çoluk çocuk dolmuş bu forum ya.
tartışmayı bile beceremiyorlar.

hala söylüyorum karşı falan değil.
aç bak, oku. güzel yorumla karşı olmadığını görürsün zaten.

farklı konseptler, farklı bakış açıları.
he birde, bilimsel modeli alır kullanırsın, salak saçma din tartışmalarına alet etmezsin.

bunu anca gereksiz filozoflar yapar.
Sosyal ağlarda paylaş

senin kafan çok karışmış. çünkü ikiside yaşamın başlangıcını anlatıyor. dünyanın oluşumu ve üzerindeki canlıların oluşumu.

3 büyük din canlılığı bir tanrının yarattığını söylerken evrim rastgele oluştuğunu söylüyor. evrime inanıyorum diyen birisi gidip 3 büyük dine inanamaz. bak tanrıya inanır farklı yollardan falan. ama 3 büyük dinle karşı arkadaşım. sen lamarckın ilk ortaya evrim fikrini attığı zamandan bu yana 200 yıllık tartışmayı aslında karşı değiller birbirlerine tartışanlar bot dersen alacağın cevaplar bu yönde olur.

bu bu arada ilk argüman yaratılışla evrim arasında. din ve bilim farklı bakış açıları değil? hayatın başlangıcını ve insanın nasıl oluştuğuna 2 farklı cevabı aslında aynı diyemezsin yani.

bunu ilk kez duydum gerçekten neyse en azından bunu da görmüş olduk. biyoloğum diyorum bana evrimi aç oku diyor oda apayrıymış
Sosyal ağlarda paylaş

aslında bu inananların söylediği şey sistemin tam anlamıyla kusursuz olması değil, bu kadar kompleks bir yapının kendi kendisine mutasyonlarla veya değişik etkilerle oluşabilecek olmasının "akıl almaz" olması.

hani hep örnekler verilir insan vucudundan falan. mesela ilk evrimleşen canlılar, veya kompleks canlılar diyelim, neden görme ihtiyacı duydular ve göz organını oluşturdular? veya ses diye bir şeyin olduğunu nasıl farketti ve kulak işlevi gören organlar oluştu? bu organların aslında başka bir işlevleri vardı da görme ve işitme gibi işleri sonradan mı kazandı.

basit bir canlının basit istekleri olur. besin bulmak, o besini yakmak, üremek gibi istekler. bu ekstra özellikleri nasıl kazandı peki?
Sosyal ağlarda paylaş

şöleki ortam şartları izolasyonlar ve ve mutasyonlar türleşmeyi tetikleyen şey birincisi.

evrim ve adaptasyonla alakalı bilinen en korkunç yanılgı 'organ geliştirmek' gibi terimler bu arada.

şimdi şöyle bir örnek vereceğim en basit örnek bence adaptasyonla alakalı.

filler bunca zamandır dişleriyle varoldular. bir filin dişleri ne kadar iriyse ve güçlüyse bu ona çoğalmada avantaj olarak döndü çünkü erkeklerden dişiyi alabilen çoğaldı.

insan etkisi yüzünden şu anda dişleri olan filler tek tek öldürülüyor. ne oluyor dişsiz olan fillere kimse dokunmadığı için onlar ürüyor.

yavru yüzdesine ve hayatta kalabilme becerisine baktığın zaman artık dişsiz filler hayatta daha kolay kaldıkları için 'adapte' olmuş oluyolar.

mantık şu genelde yeni bir özelliğin oluştuğu birey ortaya çıktı. o özellik çiftleşmede ve hayatta kalan yavru sayısında avantaj sağladı. diyelim yavru sayısı yüzde 10ken sonraki nesilde yüzde 25 sonra 50 ve 75 olacak. bu şekilde avantajlı olan hayatta kalacak.

yoksa şey değil yani zürafalar boyunlarını uzatmadılar aa yukarda yiyecek var lan diyip farkına varıp durumun. boynu daha uzun olanlar hep daha avatajlı oldu besin bakımından onlar kaldı gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

Neden görme olayını oluşturdular invalid bir soru.
Hatta biyolojiye soracağın neden sorularının tümünün cevabı aynı; çünkü eşşeğin zikinden dolayı.
Nedenini bırakıp nasılına gelirsek, canlıların istekleri hiçbir zaman basit olmadı kısıtlı kaynak var doğada ve kaynaklar için savaşmak zorundasın amacın yemek bulmak ama biri senden önce yerse. Etrafındaki yeni bir datayı process edebilmek (ses, ışık) İNANILMAZ bir avantaj.

Gözün mesela ilk hali rhodopsin diye bir pigment, bu herif foton absorb ettiği zaman conformational change oluyor yapısında (11 cis retinalden all transa dönüyor) dolayısıyla sen etrafta ışık olup olmadığını anlıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Finklorpeyniri said:

senin kafan çok karışmış. çünkü ikiside yaşamın başlangıcını anlatıyor. dünyanın oluşumu ve üzerindeki canlıların oluşumu.

3 büyük din canlılığı bir tanrının yarattığını söylerken evrim rastgele oluştuğunu söylüyor. evrime inanıyorum diyen birisi gidip 3 büyük dine inanamaz. bak tanrıya inanır farklı yollardan falan. ama 3 büyük dinle karşı arkadaşım. sen lamarckın ilk ortaya evrim fikrini attığı zamandan bu yana 200 yıllık tartışmayı aslında karşı değiller birbirlerine tartışanlar bot dersen alacağın cevaplar bu yönde olur.

bu bu arada ilk argüman yaratılışla evrim arasında. din ve bilim farklı bakış açıları değil? hayatın başlangıcını ve insanın nasıl oluştuğuna 2 farklı cevabı aslında aynı diyemezsin yani.

bunu ilk kez duydum gerçekten neyse en azından bunu da görmüş olduk. biyoloğum diyorum bana evrimi aç oku diyor oda apayrıymış

iyide ikiside farklı yanıtlar vermiyorlar ki. Aşağı yukarı aynı yanıtlar.
kitaplara falan inandığımdan değil, durumun saçmalığından ötürü bunları söylüyorum.
canlı cansız ayrımıda çok legit değil mesela, olayı molekül boyutuna indirdiğinde.
200 yıldır insanlar salak bişeyi konuşuyor olabilirler, binlerce yıl dünyanın düz olduğuna inandılar mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

Cansızlar termodinamik olarak unfavourable reaksiyonları enerji kullanarak yapmıyorlar ve kalıtsal bilgi aktaramıyorlar.

Adem ve havva hikayesi yanlış. Çünkü ilk insan diye bişey yok. Dünya 10000 yaşında değil 4.5 milyar yaşında. Dünya da 7 günde yaratılmadı.

Attığın her post da ya yanlış ya anlamsız.
Sosyal ağlarda paylaş

YA BİRİ DİYO Kİ DÜNYADA BULUNMAMIZIN SEBEBİ YILAN FORMUNDA ŞEYTAN ADEME YASAK ELMAYI YE DEDİ O YÜZDEN BÜTÜN İNSANLAR CEZALANDIRILDI DİYOR

DİĞERİ DİYO Kİ O ZAMANKİ ORTAM ŞARTLARINDA (ki deneylerle onaylanmıştır) AMİNOASİT OLUŞTU RNA OLUŞTU ÇEPER OLUŞTU DİYOR.

lütfen suark. bu ikisinin aynı olduğunu düşünüyorsan benim söyleyecek hiçbirşeyim yok daha fazla.

ayrıca dünyanın düz olduğuna inanılıyordu şu anda uydu var. 200 yüz yıldır konuşulan salak şey dediğin yaşamın başlangıcı. ve elde veri var. şimdi aristonun elinde veri olmadan cansızdan canlı oluşabilir teorisiyle sen kalkıp modern evrim teorisini karşılaştırdığın noktada kaybediyorsun.

çünkü evrime karşı çıkan birçok insan evrimden edinilen bilgiyle yaşamaya devam ediyor. ben labratuarda şu anda uğraştığım şey fare fibroblastı üzerine insan derisi oluşturmak ki transplant edilebilecek bir şekilde değil tabi ki sadece yönetmi görmek için uğraşmama rağmen insan derisi elde edebildim mesela. ve bu hayat kurtartıyor falan. yine evrimin bize kattığı bilgilerle tıp gelişiyor organı alıp domuzda saklıyorsun. farenin kuyruğunda kulak meydana getiriyorsun.

şimdi bunlar şans işleri değil. yani dua ettik oldu ama emin değiliz allah mı yaptı raslantı mı? bak bu ayrı bişey.
dünyanın düz olduğuna inandığı için insanları yaşatmaya devam edebilen yok. ama evrimin başlangıcı ve sonrasında gelen araştırmalar veriler sayesinde modern hayat oluşuyor.

şimdi burda şans etkisi yok. köklü değişim olabilecek bir durum yok.

ulan iki artı iki dört değilmiş yeaaeaeaeae. diyemezler bundan 9348348534 sene bile olsa. biz bununla uygarlık kuruyoruz şans veya yanlış olabilme olasılığı yok. bilmiyorum anlatabildim mi

değişir üzerine eklenir hatta çok farklı köklü değişiklikler olabilir birçok görüş ve devamında ama bazı şeyler var ki bulundu yani. ve gerçekçiliğini test etmek için birçok insan uğraşıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Ekoilibrium said:

Cansızlar termodinamik olarak unfavourable reaksiyonları enerji kullanarak yapmıyorlar ve kalıtsal bilgi aktaramıyorlar.

Adem ve havva hikayesi yanlış. Çünkü ilk insan diye bişey yok. Dünya 10000 yaşında değil 4.5 milyar yaşında. Dünya da 7 günde yaratılmadı.

Attığın her post da ya yanlış ya anlamsız.

kalıtsal bilgi aktaramadığını nerden biliyorsun ki?
Böyle birşeye ihtiyaçları olduğunu nerde biliyorsun? üremeye ihtiyacı olmayan şeyin bilgi aktaramaması doğal değil mi?

dünyanın yaşının ve yaratılışının evrimle alakası yok ki?

adem ile havvanın olup olmaması çokta önemli değil, metafor der geçersin.
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada tartışmayı bilmiyosun. buna inanalar bot diye girip saçma sapan cevaplar aldığında çoluk çocuk dolmuş falan..

yani burada birisi çıkıp art niyet veya ego savaşı vermeden normal birşey sorduğunda kimse BUHAHAHAHA bilmeyor mal demiyo.

ama gelip zaten yanlış biliyosunuz zaaa diyip sonrada kötü argümanlar sununca genitalle karşılık alınca ağlamayın.
Sosyal ağlarda paylaş

suark sana richard dawkins kitapları yazıyorum. önce bir evrimin ne olduğunu anla sonra tartış lütfen. ekşisözlükten evrim nedir diye okuyup tartışmaya kalkmayın.

en azından popüler bilim kitabı okuyun birkaç tane birazcık fikriniz oluşsun. trt'de evrim yok 400 bin yıldır aynı balık hala var haberi okuyan gelip evrim tartışmasın.
Sosyal ağlarda paylaş

yo aslında ad hominem yapmayaydın onları söylemezdim,
alındırdığım için kusura bakma.

"YA BİRİ DİYO Kİ DÜNYADA BULUNMAMIZIN SEBEBİ YILAN FORMUNDA ŞEYTAN ADEME YASAK ELMAYI YE DEDİ O YÜZDEN BÜTÜN İNSANLAR CEZALANDIRILDI DİYOR

DİĞERİ DİYO Kİ O ZAMANKİ ORTAM ŞARTLARINDA (ki deneylerle onaylanmıştır) AMİNOASİT OLUŞTU RNA OLUŞTU ÇEPER OLUŞTU DİYOR. "

biri çamurdan geldin diyor,diğeri aminoasit oluştu diyor.

metafor der geçersin ne var bunda?

saçmalık dediğim, salaklık dediğim kısım bu. Bunu hala tartışanlar salak.
Çünkü biri deney yapmış kanıtlamış
diğeri yazmış bişeyler işte.

inanan adam tümden gelim yapar metafor der geçer
inanmayan adam tüme varım yapar,HUAAĞĞĞ SİZ SALAKSINIZ der.

anlamsız,bir yere varılmayacak salakça tartışmalar.
Sosyal ağlarda paylaş

e tamam milyarlarca yıl olsn seni mi kırıcam.

bence bilimi dinleştirenler taşak oğlanı oldu heh. insanları inandıkları şeylerden ispat yoluyla vazgeçirmek kadar salakça

yahu hocam kafanız basmıyor herhalde,
ne demişim ben bu topiğe girdiğimde?

evrim vs din tartışmak salakça demişim.

neden?
e çünkü dindar adam metafor diyecek geçecek
e diğer sosyal bilimcide tapındığı şeyleri bilim sanacak.
bu yüzden salakça.
Sosyal ağlarda paylaş

kimseyi din değiştirmeye çalıştırtmadık ki. farkındaysan evrim yok'a cevap veriyoruz genel olarak.

çıldırıp rahatsızlık vermeye çalıştığım noktalar dışında forumda allah yok inananlar salak diye bağırdığımı gösteremezsin yani.

tam tersine evrime inanıyoruz dendiğinde evrim yok diye bağırana cevap veriyoruz. tam tersi düşündüğünün.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...