Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

1 MAYIS İŞÇİNİN VE EMEKÇİNİN BAYRAMI KUTLU OLSUN.

yildirimokur

Öne çıkan mesajlar

barbu said:

seneye gene aynısı olacak. akp gider mkp gelir gene aynısı olur. insanımız eğlenmesini bilmiyor. olay bu.

abi iscinin sadece 1 gunu var sesini duyurabilmek icin, eglenmesinide yapacak, protestosunu da
senin ulkende insanlar sendikaya uye oldu diye isinden olan insanlar.

eger cok bir bilgin yok iste olaya sende boyle sadece bayram eglenmek olarak bakma
Sosyal ağlarda paylaş

1 mayıs cumhuriyet bayramı, kurban bayramı gibi bir kutlama bayramı değildir sevgili resmi ideoloji insanları
aynı zamanda haksızlıklarla mücadele günüdür. çıkış noktası da protestodur zaten. doğal olarak siyasal bir içeriği vardır.
bahar bayramı biçimine sokmaya çalışıyorlar 1 mayısı. ay işçi emekçi kardeşlerimiz adabıyla yürüsün, halay çeksin, piknik yapsınlar falan. oldu güzelim sömürüyü ne yapacağız?

şimdi tartışmaya devam edebilirsiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

Sir.Enis said:

Bugün sakarya chp gençlik kolları ...........
Aramızda TKP gibi diğer partyliler vardı ve hiç kimsenin niyeti polise taş sopa atmak kesinlikle değildi.Müzikler ve konuşmalar başladığı anda karşımızdaki polis ekiplerinden (portakal gazı diyorlar) panzerlerden gazlı su atıldı üstümüze.Kimse öyle bişey beklemiyordu bu kadar aşırı güç kullanımına kesinlikle gerek yoktu sorgusuz sualsiz insanları mahvettiler ilk olarak. daha sonra üstümüze doğru gelirlerken şok halinde gruplar aralara dağıldı.
Sanırım TKP'den olan ve baya gaza mahsur kalan kadın arkadaşlarını karşılık vermeyin diye uyardı ve bazıları aldıkları kaldırım taşları kendi bulundukları yerlere atarak bir tepki gösterdiler. bi kaç kişide panzere taş attı.
bu arada biz toy olarak gittiğimiz için limon aradık yüzümüzü gözümüzü sildik şok haliyle. bütün heryere bombalar atarak sadece bizi değil ordaki birsürü sivili madur ettiler.
.............................................yaşadıklarımı gördüklerimi sizle paylaşmak istedim.

geçmiş olsun öncelikle...

yalnız onlar TKPli değil, HKPliler. bir çok kişi ve hatta tv,gazeteler yanlış yazıyor,söylüyor. TKPliler bu sene çok güzel organize olup zamanında,erkenden KADIKÖYde yerlerini aldılar,kutlamalarını,mitinglerini yaptılar. Selamlıyorum TKPlileri.

Bence Taksim'de kutlama olmalı. Ama eğer hükümet her sene "yaptırmayacağım"inadında olursa da tüm sendikalar,partiler,dernekler bir araya gelmeliler. Öyle,sen-ben-siz-biz demeden.Güç merkezi oluşturup yüzbinlerle ondan sonra yürüyüşe geçmeliler. Aralarına bu bilyeci,taşçı,molotofçu her şeye düşman tipleri kesinlikle almamalılar tabii ki,almazlar da zaten,eminim...Yürüyüp her türlü engel,bariyeri,gazı,suyu aşar ve Taksim'e girilir ve kutlama yapılır...Aksi takdirde bu seneki ve daha önce defalarca olduğu gibi ben de ben,ben de ben denilecekse ayrı ayrı yer istensin valilikten ve kutlamalarını her ideolojik grup kendi yerinde yapsın. Çünkü bu şekilde hükümetin her türlü ekmeğine yağ sürülüyor.

Tarafsız ve samimi düşüncem budur.
Sosyal ağlarda paylaş

moncici said:

1 mayıs cumhuriyet bayramı, kurban bayramı gibi bir kutlama bayramı değildir sevgili resmi ideoloji insanları
aynı zamanda haksızlıklarla mücadele günüdür. çıkış noktası da protestodur zaten. doğal olarak siyasal bir içeriği vardır.
bahar bayramı biçimine sokmaya çalışıyorlar 1 mayısı. ay işçi emekçi kardeşlerimiz adabıyla yürüsün, halay çeksin, piknik yapsınlar falan. oldu güzelim sömürüyü ne yapacağız?

protesto etmesin demedim ki? kutlama demek sadece (en azından böyle durumlarda)laylaylom öley diyip gitmek anlamında değildir. protestonu da edersin. gerekirse düzgün şekilde konuşmacını çıkartıp halka ve gerekli yerlere mesajlarını iletirsin.

benim dediğim şu: daha 1 mayıs gelmeden insanlar strese girip tartışmaya başlıyor.

baksana şu mesajın bile sinirle yazılmış, en azından öyle gözüküyor. alttan alttan laf sokmaya çalışmalar filan. tartışmanın içinde bile değilim oysaki.

sakin olmadığı sürece her sene olay olacak. değişmeyecek.
Sosyal ağlarda paylaş

jacabo said:

barbu said:

seneye gene aynısı olacak. akp gider mkp gelir gene aynısı olur. insanımız eğlenmesini bilmiyor. olay bu.

abi iscinin sadece 1 gunu var sesini duyurabilmek icin, eglenmesinide yapacak, protestosunu da

eger cok bir bilgin yok iste olaya sende boyle sadece bayram eglenmek olarak bakma

çok doğru şu. ama insanlarımız şunu yapmasını bilmiyor. ya sadece 1 mayıs da değil yani olay. diğer şeylerde de böyle.
Sosyal ağlarda paylaş

moncici said:

he, cumhuriyet bayramı ya da zafer bayramı zaten istanbul yedikule türküevinin atina efelerine galip geldiği günün yıldönümü...
ya olm,şu kafaları bırakın,bırakın. her konuda biz biz biz deyip durmayın. 1 mayıs kimsenin tekelinde değil.emekçinin bayramı 1 mayıs. bunu ille her konuda olduğu gibi farklı bir konuma sokmanın,<>ndan farklı bir yere sokmanın-koymanın hiçbir anlamı yok. ve evet,tabii ki 1 Mayıs kutlama bayramı.nedir yani?polise saldırma bayramı mı?
ne oldu şimdi?bugünkü şekli ile sömürüye karşı bir şey mi söylendi?

onu bırak,2 sene önce taksim 1 mayıs kutlamalarındaydım. ne oldu orada?sömürüden mi bahsedildi 1 mayıs organizasyon komitesinin konuşmacıları tarafından?

neyin ne olduğunu bilelim ama karşımızdakini de saf yerine koymayalım lütfen.
Sosyal ağlarda paylaş

Chipetbeth said:

Sene 98 başörtü eylemleri,ben ve beyazıt meydanını hatırladım,hayat hep bir de ja vu yiğen...

sahi cipet?neredesiniz yahu? ota boka toplanırdınız beyazıtta? zırt pırt israil bayrağı yakardınız, ne oldu şimdi? israille barış mı yaptı akepe,filistin sorununu mu çözdü,mescidi aksayı törenle araplara mı teslim etti israil?
B)-
Sosyal ağlarda paylaş

barbu said:

jacabo said:

barbu said:

çok doğru şu. ama insanlarımız şunu yapmasını bilmiyor. ya sadece 1 mayıs da değil yani olay. diğer şeylerde de böyle.

aga insanimiz onu biliyor, olayi ona birakmiyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

barbu said:

bütün konuyu okumadım. tartışmaları bilmiyorum. ama genel bir kaç sorum olacak. araştırıp bilen ve mümkünse belli bir tarafta düşüncesi yoğunlaşmamış tarafsız insanlarca cevaplanmasını isterim.

1- kadıköy veya başka izin verilen yerlerde sorun çıktı mı?
2- Taksim ısrarının sebebi nedir? maksat işçi bayramı mı yoksa eskiden olmuş olayları anmak mı? ikisi birbiriyle bağlantılı da olsa farklı şeyler.
3- bu biraz benim olayları bilmeden yorumum..Duyduğum kadarıyla Taksim bahanesi olarak çalışma olduğundan herhangi bir olay anında mudahale edilirse sıkıntı çıkabilir, tehlikeli ve gerekli önlemi alamayız denilmiş. Bahane olabilir ama mantıklı bir bahane. 2. soruya bağlanıyor burada. neden ısrarla taksim?

1 - çıkmadı, taksime izin verilseydi daha önce ki 2 senede olduğu gibi oradada olay çıkmayacaktı. geçen sene ve önceki sene binlerce insan en ufak bir olay yaşamadan kutladı 1 mayıs 'ı, ne zaman birileri çıkar hayır izin vermiyoruz biz ne dersek o olacak diyene kadar.

2 - Taksim 1 mayıs alanıdır, taksimin 1 mayıs alanı olmasının sebebi 77 yılında 36 insanın failleri aslında belli ama asla yakalanmamıs birileri tarafından, katledilen emekçilere haklarını arayan insanlara korku salmak için öldüren o insanların onuru için 1 mayıs taksim alanıdır. Bu biz nedersek o olur diyen kafalara, bize sesinizi yükseltmeyin oturun oturduğunuz yerde diyen insanlara hayır biz sizin koyununuz değiliz demek için taksim 1 mayıs alanıdır. bu yüzden başka bir yerde 1 mayıs yapılmayacak.

3- anında bir müdahale gerekirse diyerek binlerce insanı sokaklarda demir kutulu biber gazlarıyla kovalamak mantıklı geliyor mu sana, bundan evvelki 2 sene boyunca neden olay cıkmadı?
gerekli önlem alamazlarmıs, bu şekilde aldılar mı?

taksime izin verilememesinin 2 sebebi var,
1 - taksime yapılacak avm ve otellerden kimler para kazanacak sence? bu yüzden taksimde bir daha 1 mayıs 'a izin vermek istemiyorlar, bu başlangıç!
2 - halk önünde bizleri kötü göstermek istiyorlar, bakın biz onlara başka yer verdik gitmediler olay çıkarttılara getirmek istiyorlar ki zaten baktığınız da onlara gore bugun herkes marjinal gruptu! bugun alanlarda toplanacak binlerce insan akp ye karşı olan insanlar ve bakıyorsun akp ye karşı olan insanlar bir anda marjinal grup oluveriyor, amaç bunları sindirmek korkutmak.

yolları kapatıyorlar topluma bakın bu adamların 1 mayısı yüzüden siz işinize gidemediniz sokakta kaldınız , toptan kaldıralım 1 mayıs ı demek istiyorlar. bunu göstermeye çalışıyorlar işte mal olanlarda buna aa evet bak bu adamların 1 mayıs ı yüzünden biz yolda kaldık diyor!
Sosyal ağlarda paylaş

jacabo said:

barbu said:

jacabo said:

barbu said:

aga insanimiz onu biliyor, olayi ona birakmiyorlar.

ya gidip başka yerde, kadıköyde daha güçlü bir şekilde protesto edip, kutlamalarını yapabilirlerdi? yanlış anlamayın haklı veya haksıza girmiyorum Taksim'in yasaklanması olayında. yasakladılarsa ve 1 mayısın amacı sesini duyurmak ve birlikte birşeyler yapmak ise başka yerde de yapılabilirdi.

ama orada kutlamak onların hakkı vs diyorsanız da o zaman teraziye koyacaksın. düzgün ve toplu şekilde sesini duyurmak ve kutlamak mı yoksa başka bölgelerde zorlamak mı? eh farklı gruplar olduğu ve farklı yerlerde kutlama yapıldığından bu ikincisinin ne olacağı daha gelmeden belli zaten.

ben biraz hak hukuktan çok mantık ve olacaklara göre yorum yapıyorum burada. mantığım ana amaç neyse onu gerçekleştirmekten yana.
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

moncici said:

he, cumhuriyet bayramı ya da zafer bayramı zaten istanbul yedikule türküevinin atina efelerine galip geldiği günün yıldönümü...
ya olm,şu kafaları bırakın,bırakın. her konuda biz biz biz deyip durmayın. 1 mayıs kimsenin tekelinde değil.emekçinin bayramı 1 mayıs. bunu ille her konuda olduğu gibi farklı bir konuma sokmanın,<>ndan farklı bir yere sokmanın-koymanın hiçbir anlamı yok. ve evet,tabii ki 1 Mayıs kutlama bayramı.nedir yani?polise saldırma bayramı mı?
ne oldu şimdi?bugünkü şekli ile sömürüye karşı bir şey mi söylendi?

onu bırak,2 sene önce taksim 1 mayıs kutlamalarındaydım. ne oldu orada?sömürüden mi bahsedildi 1 mayıs organizasyon komitesinin konuşmacıları tarafından?

neyin ne olduğunu bilelim ama karşımızdakini de saf yerine koymayalım lütfen.

he çetintaş, sen istiyosun diye 1 mayıs'ı tarihsel bağlamından bambaşka bir yerde değerlendirelim.
tarih bilmezsen, politika bilmezsen böyle olur işte.
Sosyal ağlarda paylaş

tinu said:

saol açıklamalar için. işte bu sefer de gene burada denilenlere geliyor olay. sen inatlaşıcaksan o zaman gücün olacak. yanlış anlaşılmasın güç derken kavga, dövüş vs değil. kalabalık olduğun zaman ve herkes tarafından aynı şekilde aktif destek gösterildiğinde mecburen geri adım atılır.

zor konular gerçi, benim dediğim gibi de olmayabilir. anca sıkıyoruz burada hepimiz.
Sosyal ağlarda paylaş

sence onlar halktan daha mı güçlü!

kimin meydanını kimin yollarını kime yasaklıyorlar!

akp ayran için desin e tamam ayran içelim diyelim
akp taksime gitmek yok burada yapıyorsanız yapın desin peki paşam diyelim
akp asgari ücretler yeterli daha ne istiyorsunuz desin tabi canım eşşeklik bizde diyelim
...
..
.
senin mantığın buna gelir, koyunlaşırsın, güçlü olan onlar değil güçlü olan biziz halktır. bunu bildikleri için halkı fakirlikle dini inançlarla eziyorlar sindiriyorlar, bölüyorlar, halktan korkuyorlar. bugün bütün istanbulu felç etmelerinin sebebi korkudan başka bir şey değildir. çünkü güçlü olan biziz onlar değil
Sosyal ağlarda paylaş

halktan güçlü değil. ama bugün bırak halkı, bırak 1 mayısta kutlamaya destek verenleri, 1 mayısta aktif olarak kutlamaya çıkan insanlar bile birlik içinde değildi.

yani halk olursa güçlü değil. ama bugün 1 mayıs için Takisim'e gidenler halk değildi.

bu dediğimi çarğıtmayın lütfen. HALK DEİL Mİ vs diye. demek istediğime geldi senin yazdıkların. topluluğu sağlayıp hareket ettin mi ses çıkartamazlar zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

barbu said:

halktan güçlü değil. ama bugün bırak halkı, bırak 1 mayısta kutlamaya destek verenleri, 1 mayısta aktif olarak kutlamaya çıkan insanlar bile birlik içinde değildi.

yani halk olursa güçlü değil. ama bugün 1 mayıs için Takisim'e gidenler halk değildi.

bu dediğimi çarğıtmayın lütfen. HALK DEİL Mİ vs diye. demek istediğime geldi senin yazdıkların. topluluğu sağlayıp hareket ettin mi ses çıkartamazlar zaten.

e sorun burada zaten yıllarca bu hale getirdiler bizi, cahilliği kullandılar, dini kullandılar , halkın halk olmasını engellediler, bugün neden bütün yollar kapandı , bir araya gelmeyelim diye bir araya gelirsek sesimiz daha çok çıkar diye, bu sadece 1 mayıs'ta fiziksel olarak görülüyor, ama sadece 1 mayıs değil her gün hayatımızın her yerinde, bizim ayağa kalkmamızı halk olmamızı engellemeye çalışıyorlar, ne yapıyorlar, toplumu fakir bırakıyor muhtaç bırakıyor, parayla yönetiyorlar, insanları dinle uyuşturuyorlar, asgari ücret yeter ne var diyorlar niye çünkü fakir insan parasız insan eğitimsiz insan, yönetilmesi en kolay insandır, evine 2 erzak götür tamamdır o adam. yanına gelip ilaç alamıyorum diyen kızın cebine para sıkıştırıp gönderirler niye çünkü alışmışlar amaçları bu, insanı fakir bırakarak parayla onları kullanmak yönlendirmek.
Sosyal ağlarda paylaş

yoo bir mayısa gidenlerr gayet halktı. ama medyada 1 mayıs gidenleri terörist diye yaftalandığı için tü kaka oluyor işte. polisin yaptıkları değil TAŞ ATIYORLAR DİYE sendikaları falan gösteriyor ama biraz ilersin de polis gaz bombalarını kafalara nişan alarak falan atıyor

kafasına gaz bombası atılan kız bile adı dilan ve bdp, sırrı süreya önder tarafından hastanede ziyaret edildiği için KÜRTTÜ TERÖRİSTTİ İYİ OLDU diye konuşan çok

çevremde de böyle insan çok. bir kere yaşadığım şehirde 1 mayısta olay olmamıştır ama ailesini geçtim 20 yaşında herif 1 mayıs terörist şeyi yakıcak yıkacaklar diye korkuyor, kalabalığa bile girmeyi bırak yürüyüşün olduğu yerden uzağa kaçıyor. sonra bu herifler ilerde seni beni yöneticek işte vali olucak, müdürün olucak vs
Sosyal ağlarda paylaş

ya ben mantığımla yaklaşırım her olaya.

eğer 1 mayısta taksime gidemeyeceksen o kadar güçlü şekilde git başka yerde toplan ve bu engellemeleri de protesto et. sonraki sene daha çok insanla protesto et vs vs.

afedersin ama şu 1 mayısta taksime gidenlerin yedikleri sular, biber gazları, yaralananlar 1 hafta bile geçmeden unutulacak.

1 mayısın amacı neydi? bazı şeylere dikkat çekmek, işçilerin sorunlarını göstermek değil mi? Şimdi ne konuşuluyor? Taksimdeki olaylar.

sanırım yeterince açık.

bazı şeyler yavaş yavaş olur ve doğru yollar ile olur. seneye başka bir parti gelsin, gene yasak denilen yerde kutlama yapılsın gene olay çıkacak. %99 bile değil. kutlama yapan sorun çıkartmasa başka biri çıkartır nasılsa yasak ortalık karışır diyip. polis veya başka biri farketmez.

şu olaylar her zaman asıl amacın önüne geçiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...