Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

1 MAYIS İŞÇİNİN VE EMEKÇİNİN BAYRAMI KUTLU OLSUN.

yildirimokur

Öne çıkan mesajlar

KuddusiMavra said:

Lectre said:

cevap alsaydık daha güzel olacaktı :)

anonimliğini bozup arenaya mı çevireceksin burayı? hesap verecek değilim nasıl konuştuğumla ilgili ahah.

oğlum daha ne cevap alacaksın? sana türkçe anlama kılavuzu mu vereceğiz ekte?yazmışım işte,diğer arkadaşlar da yazmış,hem de benden güzel yazmışlar. sen beni anlamadın,onları anlamadın,daha ne açıklaması istiyorsun?
açık açık "benim için şu-bu önemli değil,hükümet haklı kardeşim"de bitsin.neyini tartışacaksın?

Bu bir bayram mı yoksa eylem günü mü bunu söyle?

Ayrıca abi kusura bakmada ben hükümet haklı falan demedim, 2 tarafında haksız olmasına gerek yok dedim. Hayır çıkılır gidilir başka yerde yapılır eylem olamaz mı? yukarıda hac örneği verilmiş ama lütfen biraz mantıklı düşünün.
Sosyal ağlarda paylaş

kıza yazık olmuş. 17 yaş küçük bir yaş değil, insanların bu tarz konularda fikirlerinin olgunlaşmaya başladığı zamanlar. bu yaşta bir insan için doğal bir süreç politik ideoloji arayışında olması. bu durumu 12-13 yaşında eylemlerde millete taş atan çocuklarla bir tutmak doğru olmaz o açıdan. Türkiye normlarında böyle en azından. Bu tarz meselelerde gençlerini daha erken olgunlaştıran ülkeler de var. Ama türkiyede 18 yaş civarı bu tarz şeyler için normal bir yaş (bence ideali üniversite 2-3 ama).

fakat bu tarz durumlarda olay çıkmaması için hükümet ve belediyenin çok daha uzun bir süre zarfında uzlaşımcı bir tavırda olması gerekir. sen bütün sene boyunca bu insanlarla uzlaşmazsan son gün bütün polislere istersen olay çıkmadıkça müdahale etmeyin desen bile bir provakatör çıkar, olay başlatır ve sene boyunca içi dolup taşan kalabalık da kendini kaybeder. yani toplumsal tansiyon düşmeden olaysız bir 1 Mayıs asla gerçekleşemez. İstersen kanada polisini bile getir, yine olay çıkar.
Sosyal ağlarda paylaş

genel olarak soyle bir konuya baktim

elit olmayan insanlar cikmislar gibi laflar okudum

o insanlar olmasa senin calisacak bir isin olmazdi e gerizekali

hep zarar oluyor 1 mayis filan demisler

ortami geren hep hukumetler oluyor
normal sartlarda zaten insanlar eglenecek, protestosunu yapacak vs. vs.

bu yuzden cuce demisti sanirim gerizekali insanlardan vergi alinsin diye
geberip gitsinler vergiye gerek yok o hafif kaliyor

anca size ters gelen seylere tepki gosterin
empati yapmayin.
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

DİSK,TÜRKİŞ ve kuyruklarındaki sendikaların hepsi hikaye...Akil Adam olmaya gelince itiraz etme...364 gün hükümete köpeklik et,yalakalık yap...Ondan sonra senede bir gün, o da 1 Mayıs'ta insanlara hedef şaşırt. Ben de aslında kızıyorum bu Taksim ısrarına. En akıllı TKP çıktı. Adamlar gittiler,efendi gibi Kadıköy'de eylemlerini yaptılar. Bu DİSK,TÜRKİŞ ve diğer sendikalar yüzünden onlara uyan İP,CHP,HKP,DSP,BCP,ADD ve diğer sivil dernekler ve sivil toplum kuruluşları da 1 Mayıs'ı kutlayamadı. Oysa ki amaç 1 Mayıs'ı kutlamak ise hükümetle gereksiz restleşmenin anlamı yok. Madem Taksim verilmiyor o zaman adam gibi yer istenecek. Hee, hükümetin gösterdiği yere hep beraber tıkışmanın da anlamı yok. İP,CHP,DSP,BCP,ADD ve bu partilere yakın sivil toplum kuruluşlarına vereceksin bir yer, orada yapacaklar kutlamalarını,gösterilerini. Meydana "KAH-ROL-SUN!KE-MA-LİST!FA-ŞİST!DİK-TA-TÖR-LÜK!"diye bağırrarak giren geri zekalılarla yukarıda saydığım parti ve derneklerin bir arada kutlama yapmasına imkan yok çünkü. O denyolarda ille bir şey kutlayacaklarsa onlara da bir yer verilsin...

Ne oldu şimdi? Bu kadar insan sabahın köründe istanbulun dört bir yanından yollara düştü, bir araya gelinemediği için bir güç merkezi yaratılamadı. Güç merkezi yaratılamadığı için polis keklik gibi herkesi avladı. Oysa bizzat yaşayanlar bilir. Geçen sene ki 19 Mayıs, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 10 Kasım, 13 Aralık ve Nisan Silivri toplantıları hep GÜCÜ BİR MERKEZE TOPLAMA stratejisi sayesinde başarılı eylemler oldu. Böylece biber gazı,tazyikli su ve hatta 3-4 sıra bariyerler bile engel olamadı insan seline.

Ya atıp tutmayacaksın,"taksime mutlaka çıkacağız" diye ve bu şekilde insanlarda gereksiz umut oluşturmayacaksın ve bu ısrardan vazgeçip 1 Mayıs'ı hakkı ile emekçiye ve emekten yana olanlara kutlatmanın zeminini yaratacaksın veya madem böyle diyorsun, o zaman gerçekten Taksim'de 1 Mayıs'ı kutlamak için gerekeni yapacaksın.

Sonra biber gazı yemiş gözlerle televizyona çıkıp,"bu hükümet kaka,bu hükümet pis,mızıkçılık yaptılar" diye ağlamayacaksın...

Siyasi partiler de bu 1 Mayıs'tan çok ders çıkartmalılar. Özellikle en başta dikkat edilmesi ve kesinlikle yapılması gereken bu türden toplantılar için bundan sonra toplanma bölgesi oluşturulmalı ve o toplanma bölgesinden asıl miting alanına HEP BİRLİKTE yürünmeli.

edit: her türlü provokasyon ortamının oluşmasını gören İP yönetimi saat 11:00 itibariyle zaten bir araya getiremediği partililerine dağılma çağrısı yapmıştır.

birkaç kez okudum, üç kere de nicki kontrol ettim, yanlışlık yok. ilk defa katılıyorum bir mesajına, bu tarihi anı not etmek istedim
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

olay çıkması için ellerinden gelen herşeyi yaptılar zaten. sokağa çıkma yasağı yada olağan üstü hal ilan etmedikleri kaldı bi

onu diyorum işte, bütün sene bu meselelerde tansiyonu yükseltip, son gün polislere "melek olun" deseler insanların bayramı kutlayabilmesi için her olanağı seferber etseler bile olay çıkma ihtimali her zaman olur. bir günlük anlayışla çözülecek bir mesele değil bu. herkesin kaçırdığı nokta bu zaten bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Flassh said:

inanmakla alakası yok
gördük işte taksimde yapılan 1 mayısta böyle olay mı oldu?

çıkarmaya calısan "araya soktukları adamlar" temiz orta mı görünce bi bok yapamadan heyt höyt yapıp kaçtı dağıldı hemen

bugün ki gibi 10 kişi gördüğün yerde direkt su, gaz sıkmaya başlarsan tabi ekmeğe yağ sürersin, gerisi at gözlüğü üzgünüm

taksimde yapılan 1 mayısı geçtim neden diğer şehirlerde olay olmuyor? diyarbakır da bile 0 olay. arada ki fark polis şiddeti oluyor olmasın?

orada apo resmi,pekeke bayrağı açılıyor.aman SÜREÇimize zarar gelmesin AMİN.
Sosyal ağlarda paylaş

Lectre said:

KuddusiMavra said:

Lectre said:

anonimliğini bozup arenaya mı çevireceksin burayı? hesap verecek değilim nasıl konuştuğumla ilgili ahah.

oğlum daha ne cevap alacaksın? sana türkçe anlama kılavuzu mu vereceğiz ekte?yazmışım işte,diğer arkadaşlar da yazmış,hem de benden güzel yazmışlar. sen beni anlamadın,onları anlamadın,daha ne açıklaması istiyorsun?
açık açık "benim için şu-bu önemli değil,hükümet haklı kardeşim"de bitsin.neyini tartışacaksın?

Ayrıca abi kusura bakmada ben hükümet haklı falan demedim, 2 tarafında haksız olmasına gerek yok dedim. Hayır çıkılır gidilir başka yerde yapılır eylem olamaz mı? yukarıda hac örneği verilmiş ama lütfen biraz mantıklı düşünün.

eylem kardeşim bu eylem, senin gibiler olmaya devam ettiği sürece de eylem olmaya devam edecek, senin gibiler ne zaman yok olur o zaman bayram olacak, bayram olmasını engellemeye çalışan kafalara inat eylemdir 1 mayıs.

başka yerde yapılamaz mı ? evet yapılamaz, taksim 1 mayıs alanıdır orada yapılacaktır. İzin vermezlerde verene kadar eylem olmayada devam edecektir.

aldın mı cevaplarını.
Sosyal ağlarda paylaş

sanssizsansli said:

KuddusiMavra said:

sanssizsansli said:

ikiz kuleleri amerika indirmiş, herşeyin başı illuminatiymiş.

bir de feto var malum,kucakta oturmayı seven badem bıyıklı hocamız amin.

yaftaya burdan da devam. devam böyle devam sizden cacık olmaz.

offf,yakaladım mı seni? maklube çekmiştir şimdi canın feto,badem bıyık falan deyince?
Sosyal ağlarda paylaş

tinu said:

Lectre said:

KuddusiMavra said:

Lectre said:

eylem kardeşim bu eylem, senin gibiler olmaya devam ettiği sürece de eylem olmaya devam edecek, senin gibiler ne zaman yok olur o zaman bayram olacak, bayram olmasını engellemeye çalışan kafalara inat eylemdir 1 mayıs.

başka yerde yapılamaz mı ? evet yapılamaz, taksim 1 mayıs alanıdır orada yapılacaktır. İzin vermezlerde verene kadar eylem olmayada devam edecektir.

aldın mı cevaplarını.

eyvallah.
Sosyal ağlarda paylaş

Trias said:

haberleri seyrediyorum da, nevruz da "nerede Türk bayrakları" diye bağıran facebook klavye komandoları, bugün niye aynı soruyu sormuyor acaba?
Çok samimiyetsiz olduk...

yavrum,türk bayraklarımız ellerimizdeydi,istiklal marşımızı söyleyerek kutlamamıza başlayacaktık her sene olduğu gibi...ama yanına bile yaklaşamadık taksimin.
Sosyal ağlarda paylaş

bütün konuyu okumadım. tartışmaları bilmiyorum. ama genel bir kaç sorum olacak. araştırıp bilen ve mümkünse belli bir tarafta düşüncesi yoğunlaşmamış tarafsız insanlarca cevaplanmasını isterim.

1- kadıköy veya başka izin verilen yerlerde sorun çıktı mı?
2- Taksim ısrarının sebebi nedir? maksat işçi bayramı mı yoksa eskiden olmuş olayları anmak mı? ikisi birbiriyle bağlantılı da olsa farklı şeyler.
3- bu biraz benim olayları bilmeden yorumum..Duyduğum kadarıyla Taksim bahanesi olarak çalışma olduğundan herhangi bir olay anında mudahale edilirse sıkıntı çıkabilir, tehlikeli ve gerekli önlemi alamayız denilmiş. Bahane olabilir ama mantıklı bir bahane. 2. soruya bağlanıyor burada. neden ısrarla taksim?

Ayrıca genel bir yorumum. insanlar genelde 1 mayıs yaklaşmadan biraz önce ve 1 mayıstan biraz sonra birlik mesajları, tek güç halinde kutlama vs gibi şeyler söyler. sonrasında gruplar kendi aralarında birbirine laf atmaya başlar, bu şöyle, şu şunun yalakası. bu senelerdir böyle. hani istisnasız değişmedi. önce bu ogranize eden gruplar birlikte kutlamayı çözsün sonra bence diğer şeyleri tartışsın.

hani bu tartışmalara çok girmeyen ve girmeyi de düşünmeyen biri olarak dışarıdan böyle geliyor göze.

Olay çıktıktan sonra birbirine bok atmanın hiçbir mantığı yok. gerizekalılık sadece. olayı çıkartan onblar, hayır bunlar diye girmişsiniz birbirinize gene, salaklık afedersiniz.

seneye gene aynısı olacak. akp gider mkp gelir gene aynısı olur. insanımız eğlenmesini bilmiyor. olay bu.
Sosyal ağlarda paylaş

mani said:

son 2 sene olaysız kutlandı Taksim'de 1 mayıs. gene marjinal gruplar vardı sağa sola saldırdı, bankaların, starbucks'ın falan camlarına çarpıp geri döndüler falan. Bu grupları zaten o sendikalar barındırmıyor ki içlerinde. Polis bunlara müdahale etti kimse birşey demedi neden müdahale ediyorsun diye. Gelip taş atana, sağı solu yakana müdahale edene laf eden de yok pek. Ama işçinin üzerine gaz bombası atıp, tazyikli suyla duvarlara çarpan polise o işçi kendini birazcık olsun savunmak için elindeki pankartın 2 vursa kırılacak çıtasıyla vuruyor diye o adamı anarşist, terörist olarak göstermek neyin kafası ?

Adam gibi önlem alınsa Taksim'e çıkılırdı bukadar basit. Yok efendim güvenlik yokmuş, yok şuymuş yok buymuş. Ulan devlet sensin güvenlik alacak olan sensin. Yoksa yapacaksın işin bu. Devlet halk için var tersi değil.

Ayrıca olay tek başına inşaat yüzünden Taksim'in tek seferlik kapatılması değil. İnsanların korktuğu oraya AVM'ler ve rezidanslar yapılacak ve tamamen gösterilere, toplantılara kapatılacak olması. Yani orada yapılan son 1 Mayıs geçen 1 Mayıs olabilir. Gidip şehir dışında biryer verecekler işte. Kimsenin gidemeyeceği, giderken eziyet çekeceği. Böyle böyle yok etmeye çalışıyorlar kitleleri.

7 kişiye 2 dakika tazyikli su sıkılan görüntüleri izlesin taraflı tarafsız herkes...ondan sonra bana gelip "polis haklı"diyerek savunsun.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...