Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kendi dilinizden utanıyor musunuz?

bucurukunannesi

Öne çıkan mesajlar

Lafım sadece bu forumdaki üyelere değil.

Şöyle bir baktım forumdaşların kullanıcı adlarına:

"deathlord,Sam,finklorpeyniri (peynir kısmı Türkçe en azından),Viktor (Yalan Rüzgarı'nda vardı benim yaşımdakiler ne severek izlerdik yıllar yılı sonra bıktık ama ondan mı esinlenmiş?)mum-chamber wisp,myshkin,soimyr,rave,undisclosed,chipebeth, sipeyskeyk,kalten, omm, swaggobaggins, cons, braid,seagle,mawiman,estelanorien, vaperon, marty, akhlaur, catze.....

daha fazlasına bakmaya üşendim. Büyük ihtimal bu minvalde devam ediyordur.

Şimdi çocuklar amacım kimsenin kullanıcı adıyla (benim zamanımda rumuz denirdi) dalga geçmek filan değil.

Ben İslami forumlarda da çok yazdım, orada da Merve, Kübra, Abdullahensari, Hizbul bilmemne gibi hep Arapça isimler koyarlardı.

Şimdi niye böyle bir şeye gerek duyuluyor? Yani Ahmet, Mehmet, Ayşe, Fatma, yorganiğnesi, çileklitatlı, fasulyesırığı gibi Türkçe rumuzlar niye konulmuyor? İngilizce vs. olunca daha mı HAVALIoluyor?Niye böyle bir özenti var?

Dilimizi kullanmaktan utanıyorsak bu bence büyük bir sorun.
Ayrıca yazışırken de Türkçesi olduğu halde İngilizcesini koyanlar var mesela literatür, fake vs. edebiyat, sahte, çakma gibi Türkçe eşanlamı olmasa anlayacağım. Yani radyo, televizyon, gazete bunların Türkçe eş anlamlısı yok!Dilimize girmiş bir daha da çıkmamış kullana kullana Türkçe gibi olmuş ama

edebiyat yerine literatür,
sahte, çakma yerine fake,
zinde, sağlıklı yerine fit
harika yerine süper,

demek özentidir arkadaşlar. Lütfen yapmayalım. Mükemmel İngilizce vs. biliyor olabilirsiniz, bu iyi bir şeydir ama bunu kanıtlamak adına cümle aralarına yabancı sözcükler serpiştirmenize gerek yok. Ajda Pekkan bunu çok yapıyor, kanımca "başkalarından ne kadar üstün" olduğunu ispatlama ihtiyacı hissettiğindendi. "ben daily yaşıyorum" demiş mesela bir söyleşisinde (bakın röportaj demedim özellikle) yani kadın diyor ki "ben günlük yaşıyorum ama daily dedim ki, ne kadar iyi İngilizce bildiğim anlaşılsın, caka satayım:) ya bence hiç tenezzül etmeyin arkadaşlar.

Bir yabancı dil bilmemek utanılacak bir şey değildir, tutarım bir tercüman, basarım parayı bana her belgeyi kendi dilimde çevirir. Bilmek de övünülecek bir şey değildir. Mecbur muyum kardeşim sular seller gibi İngilizce bilmeye? Elin Amerikalısı ya da İngilizi Türkçe bilmeye ne kadar mecbur değilse, ben de o kadar mecbur değilim.

Çenem düştü yine..:)ne olur kendi dilinizden utanmayın.
Öyle güzel dilimiz var ki, mesela hangi ülkenin lisanında hastayım diyene "geçmiş olsun"; ev alına "güle güle otur" gibi samimi karşılıklar,deyimler vardır? Araştırın inanın bulamazsınız. O özendiğiniz İngilizcede teyze ile hala ya da amca ile dayı arasında farkı anlamanız mümkün değildir.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Öyle güzel dilimiz var ki, mesela hangi ülkenin lisanında hastayım diyene "geçmiş olsun"; ev alına "güle güle otur" gibi samimi karşılıklar,deyimler vardır? Araştırın inanın bulamazsınız. O özendiğiniz İngilizcede teyze ile hala ya da amca ile dayı arasında farkı anlamanız mümkün değildir.

bu ne yaa

HAHAHAHAHAHHAHAHAHAH

abi kafalar güzel senin ya
Sosyal ağlarda paylaş

çok samimi söylüyorum çok başarılı buluyorum ben bücürüğünannesini.

troll dediğin böyle olmalı. tarzı var üslubu var. karakter tasarlamış ve ince ince işliyor resmen. muhtemelen çok iyi gözlemini yapmış öncesinde. başkalarını rencide etmek, hakaret etmek, irrite etmek gibi ucuz ve bayağı yöntemlere de başvurmuyor dikkat çekmek için.

balonuyla sağa sola laf sokan, zenginim edebiyatı yapan 3. sınıf trollerin arasında resmen parlıyor adam.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
edebiyat yerine literatür,
sahte, çakma yerine fake,
zinde, sağlıklı yerine fit
harika yerine süper,

Kökenini araştırmadım ama eminim hiçbiri türkçe değildir bu örneklerin zaten ilk fransızca gördüğüm zaman bu ne lan biz zaten fransızca konuşuyormuşuz demiştim.
Sosyal ağlarda paylaş

üniversite okumuş adamın bi tane bile yabancı dil bilmemesi gayet utanılası bişeydir.çok zor değil öğrenmeside.ayrıca dünya türkiyeden ibaret değil.insan kendini yetiştirmek ufkunu açmak istiyosa yabancı dilde bilicek.

yurt dışına falan gidince tercümanmı tutuyosunuz?veya kendinizi anlatamayıp tarzanca abuk subuk hareketler yapmayımı tercih ediyosunuz yada belkide aman yabancı dilim yok napcam görüp diyosunuzdur belki?

ha türkçe kelime yerine ingilizce sözcük kullanımına gelirsende burda kimsenin sanmıyorum ingilizce biliyorum bak ben diye ingilizce terim kullandığını.ingilizce global bi dil internetteki ortak lisanıda kullanmak bak ben ingilizce kullanıyorum demek değil.

şu kafalar mhp bozkurt kafası iyice.

nick bölümüne gelirsekte evet ingilizce yazınca daha havalı duruyo.Ölümlordu demek var deathlord demek var.ikiside kötü gerçi ama deathlord daha katlanılası.vs.vs.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

http://images4.wikia.nocookie.net/__cb20100322213029/suikoden/images/8/86/Viktor_sII.gif

sırf yalan ruzgarındaki viktorla karıştırılmaktan bıktıgım için para basıp nickimi değiştiricem, komili diyin zeytinyagı diyin ama yala nruzgarı demeyın : (((((((

http://images2.fanpop.com/images/photos/4900000/Victor-Newman-Eric-Braeden-the-young-and-the-restless-4988139-451-400.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

imamizer said:

çok samimi söylüyorum çok başarılı buluyorum ben bücürüğünannesini.

troll dediğin böyle olmalı. tarzı var üslubu var. karakter tasarlamış ve ince ince işliyor resmen. muhtemelen çok iyi gözlemini yapmış öncesinde. başkalarını rencide etmek, hakaret etmek, irrite etmek gibi ucuz ve bayağı yöntemlere de başvurmuyor dikkat çekmek için.

balonuyla sağa sola laf sokan, zenginim edebiyatı yapan 3. sınıf trollerin arasında resmen parlıyor adam.

Çocuğum ben adam değilim. Anne olan birinin erkek olması nerede görülmüş?:) troll ne diye baktım, yaratık da sana benzer:)al bak şimdi hakaret ettim sana e her şey karşılıklı sen bana troll dersen alırsın cevabını di mi çocum:)
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...