Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dünya genelinde hangisi daha tanınmıştır [Napoleon Bonaparte - Kanunî Sultan Süleyman]

desertt

Öne çıkan mesajlar

Baradrun said:

Napolyon dediğiniz adam kazandığı toprakları hayattayken kaybeden biri.
Öte yandan ömrü seferde geçmiş kazandıklarını nesilden nesile aktarabilmiş bir pasişah. Kimi kimle kıyaslıyosunuz?

Ayrıca forumun geneli dinsiz, ermeni, yahudi vb bi ton adam doluyken paticiğe böyle bi topik açılmasıda ayrı bi komiklik.

Napolyon garibim fransa kralı :p hani Kanuni sayesinde hayatta kalabilmiş ülke bırakın bu işleri.

Tarih tartışmak ile bu yazdıklarının ne alakası var ?
Sosyal ağlarda paylaş

Osmanlı çöl işgal etmiş dersen ayıp olur. Dünyanın en güzel yetlerini almış insanlar bunlar.
Ayrıca Osmanlının kazandığı yerlere bakmaycaksın. Cihan İmp. diye boşuna denmemiş.
Osmanlının etki ettiği alan bilinen tüm dünya unutma.

Ayrıca Osmanlıya karşı neden bu kin? Ne yutturuyolar size?

Bu alaycı tavırlar niye?

Beğenmiyorsan git olayı nedir ?
Sosyal ağlarda paylaş

kendi çocuğunu öldürmenin şartı şurtu yok.mağara devrinde neyse şimdi de o.

bilgimde saçma sapan türk dizileriyle kısıtlı değil dostum merak etme.

oğulda demiyorum bak oğullarını.

kardeş katline falan hiç girmedim bide.Yoksa toptan kinslayer alayı.
Sosyal ağlarda paylaş

Osmanlıda bir şahzede babasına karşı çıkıpta isyan ettiğinde kaç bin kişi bu uğurda can veriyo haberin varmı senin?

Şehzade Mustafanın suçu sabittir. Binlerce insanın kanı akmasındansa oğlunun canına kıyıyo.
Bugünün şartlarına göre düşünme demiştim ya neyse.
Sosyal ağlarda paylaş

Sence neden bilinmiyor olabilir? Cevabı malum ununuttuğunuz yerine şeker yalatılan tarihi yalıyosunuz.
Elin avrupalısı çıkıpta övecek değil Osmanlı padişahlarını. Anca Muhteşem Süleyman diyebilmişler oda zorla.

Bakınız zamanın isveç büyükelçici ne demiş :p
- Almanya, Rusya, Polonya ve Venedik gibi dört büyük devletten yıllık vergi alan Sultan Süleyman Fransa'yı da himayesine aldı.

İnternet sitelerinde neden bulamıyosunuz cevabını siz düşünün artık.
Sosyal ağlarda paylaş

Baradrun said:

Bakınız zamanın isveç büyükelçici ne demiş :p
- Almanya, Rusya, Polonya ve Venedik gibi dört büyük devletten yıllık vergi alan Sultan Süleyman Fransa'yı da himayesine aldı.

Hangi zamanın elçisiymiş bu? Osmanlı'da ilk elçilik Kanuni öldükten 220 yıl sonra açıldı o yüzden soruyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

1796 - Ignatius mouradgea D'Ohson İsveç Büyükelçisi.
Ayrıca yabancı devletlerin her zaman Elçileri olmuştur. Tamam senin söylediğin gibi büyükelçilik makamı sonradan geldi orası ayrı.
Ama bu Osmanlının içinde her daim yabancı devletlerin kendi adamları olduğu gerçeğini değiştirmez.
Mesela Venedik elçisi Marco Minio 1522, Alvise Renier 1550 tarihli raporları vardır.
Sosyal ağlarda paylaş

Büyükelçi dedin ben de elçiliklerin açılma tarihini söyledim. Konumuza girmeyen şeylere dair isim ve tarih vermeyi niye sürdürmüşsün anlamadım.

Neyse.

Bahsettiğin adamın yaşadığı tarih Kanuni'ye olduğundan çok günümüze yakın, 1816'ya kadar yaşayıp Napoleon'un o bahsettiğin devletlere neler yaptığını gördükden sonra onun hakkında ne derdi bir de onu düşünelim.
Sosyal ağlarda paylaş

Dikkat edersen benim durduğum nokta elçilik ıvır zıvır değil.
Aşşağılama, hor görme, Kanuni kimmiş? Böle garip garip garip bi duruş var insanlarda.
Kanuni hakkında birşey bilmiyorsa insanlar yada Osmalı hakkında yeteri kadar bilgisi yoksa insanların karalamayın ayıptır.
Kaldıki bu devletin çökmesi bile 400 yıldan fazladır. Ne kadar sağlam temeller üstüne kurulu siz düşünün.

Birde Kanuni Viyanaya girdide ne oldu demiş bir arkadaş. Kafasında ışık yakmak amacıyla oraya girmenin amacı farklıdır sonuçlarıysa bambaşka.
Sosyal ağlarda paylaş

Gerileme Dönemi 1699-1792
Çöküş Dönemi 1792-1923

Gerileme Dönemi'nden başlatsan bile 224 yıl ediyor, ki Osmanlı'nın birbirlerine karşı kullanacağı ortak çıkar sahibi devletler olmasa o kadar da sürer miydi bilemiyorum.

Osmanlı ile bu kadar duygusal bağ kurup bu kadar göklere çıkaran insanlar oldukça onlara tepki olarak "balıkçının, hamam tellağının padişah indirdiği imparatorluk mu olur" diye küçümseyen insanlar da olacaktır.

Kalitesiz, odun ve sığ insanların sahiplenip yorumladığı tarihe karşı bir antipati oluyor haliylen. Tarihin duygusal amaçlara hizmet ettirilmesi başlı başına bir hata.
Sosyal ağlarda paylaş

• 11 ay sonra ...
Napolyon.

Batili kaynaklarda Suleyman the magnificient fazlaca gorursun. Ama merak etmeyin bizim tarihimizi bizden daha iyi bildikleri ve en iyi Turkologlari da barindirdiklari icin bizim gibi Kanuni ne ya diye de gecistirmezler. Ne İran ne Almanya ne İngiltere ne Polonya ne Rusya' da kendi tarihini kotulemekten baska bi sey yapmayan tiplere bu kadar yuksek oranda rastlarsin. Adam boyle yapinca iyi Cumhuriyetci falan zannediyo bizde kendini.
Sosyal ağlarda paylaş

kum zencisi bu sefer olmamış, hadi diyelim tarihe duygusal yaklaşanların antitezi olarak öbür taraftan duygusal yaklaşanlar da oluyor. E peki sana ne oluyor, sen de tarafsız yaklaşımını koruyamamışsın.

Napolyon dünyada daha çok bilir, hatta bana kalırsa Türkiye'de bile Kanuni'yle Napolyon'un bilinirliği hemen hemen aynıdır.

Kanuni'ye muhteşem denmesini de hiç sevmiyorum, adamın önde gelen yanı fetihleri değil, devlet sistemine katkılarıdır. Zaten kanuni lakabı da buradan gelir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...