Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türklük nedir?

ahmedinejad

Öne çıkan mesajlar

Gündemimiz ne kadar boş konuyla dolu yav. 2 ay önce sezeryan tartışması vardı unutuldu gitti. pkk ile kucaklaşan vekillerin dokunulmazlıkları düşecekti o da unutuldu. Şimdi de bu. Türklük kavramı. Nereden nereye gelindi.

2 gün sonra ne çıkacak çok merak ediyorum. Gündemi jet hızıyla değiştirebilen bir hükümet daha görmedim. Çok başarılı.
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

Vatandaş olan herkes Türk olsaydı Türk köyü, Kürt köyü diye birşey olmazdı. Bu ülkenin vatandaşı olan Rumlar Türk ama Yunanistan vatandaşı olan Rumlar Türk değil, e Yunanistan vatandaşı olan Türkler neden Türk?

Çünkü etnisite ile hukuki vatandaşlık statüsü arasında fark var. İsteyen kendini istediği gibi tanımlar. Kürtsen kürtsün, ben derim ben ugandalıyım.

Demek sana kafasında punjab olan Sih gelip ben İngilizim dese, ki der, sen hayır sen Hintlisin diyeceksin. Etnik köken ayrı vatandaşlık bağı ayrı.

Dediğim şu anayasadaki türk kavramı= Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı.

Alman Anayasasına bakıyoruz, tüm Almanların haklarından bahsediyor. O zaman oradaki Alman vatandaşı türklere hak vermiyor mu Anayasa, veriyor tabi ki. Çünkü onlar da Alman ama kökeni Türk.

Yunanistan'da kendini Türk sayan bir etnik grup var, o yüzden adamlar Türk ama köken olarak Türk; vatandaşlıkla alakası yok. Türk devleti de onlara belli şartlarda Türk vatandaşlığı tanıyabilir o zaman adamlar Türk milletinin bir parçası olur ve T.C. Anayasası'nd Türklere tanınan haklarından yararlanabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

eldar said:

Demek sana kafasında punjab olan Sih gelip ben İngilizim dese, ki der, sen hayır sen Hintlisin diyeceksin. Etnik köken ayrı vatandaşlık bağı ayrı.

Birincisi Sihlerin kafasındaki şeye türban denir, Punjab bir bölge adıdır.

İkincisi İngiiz olmayan hiçkimse ben İngilizim demez, kimse de onlara İngiliz demez zira onlar Britishdir.

TC vatandaşı dediğin zaman zaten ülkenin vatandaş tanımını yapmış oluyorsun, bunun üstüne "Bütün TC vatandaşları Türktür" demenin ne alemi var?
Sosyal ağlarda paylaş

alemi şu,
ben osmanım ben mahmutum diye türeyip farklılık olmasın, farklılık "ben" i ben "sen" i ben ve sen kavgayı doğurur çünkü.
herkes türktür dersen, tc içinde olmayanlara düşman olursun.

yani fiili olarak insanları birleştirmiş olusun.
yoksa lol zaten ırk ne lan sene 2013
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

eldar said:

Birincisi Sihlerin kafasındaki şeye türban denir, Punjab bir bölge adıdır.

İkincisi İngiiz olmayan hiçkimse ben İngilizim demez, kimse de onlara İngiliz demez zira onlar Britishdir.

TC vatandaşı dediğin zaman zaten ülkenin vatandaş tanımını yapmış oluyorsun, bunun üstüne "Bütün TC vatandaşları Türktür" demenin ne alemi var?

E tamam kabul ettin o zaman adam british Hintli değil, demek istediğim buydu. Etnik köken ayrı, ulus devlete olan bağın, nationality yani uyruğun ayrı bir şey.

Anayasa'da türk diye bir kavram geçiyor, bunun ırkla alakalı olamdığını vurgulamış özellikle. Bütün vatandaşlar Türk ırkındandır demiyor. Anayasa'da geçen türk= T.C'ne vatandaşlık bağıyla bağlı kişi diyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Hayır ikisi farklı şey, İngilizler tutup da "İngiltere vatandaşı olan herkes İngilizdir" demiyor, İngilizi de diğer vatandaşlarla beraber British diye bir sınıfa koyuyorlar. Senin dediğin Türkiye vatandaşlarının tamamı ülkedeki etnik unsurlardan biri olarak değil atıyorum Tritish diye sınıflandırılsaydı haklı bir örnekleme olurdu.

TBMM ilk kurulduğunda Türklük tartışmalarındaki tanım "Anadolu'nun anasırı İslamiyesi" yönünde mesela.

Hukuki tanımdaki ismini etnik tanımdan verip sonra ikisi birbirinden bağımsızmış gibi farzetmek nasıl olacak yani.
Sosyal ağlarda paylaş

türkiye cumhuriyeti vatandası diyip gecilsin işte. bunun zararı nedir mesela ona dair fikir alalım?

hayır ciddi bir türklüğün asimile edilmesi sorunuda var cünkü ortada.
Türk etnisitesinin kafasına patlamıs ulus kimliği kabağı.
türk halk muziği diyoruz, türkiyede yapılan yöresel muzikler anlamına geliyo, türk halk edebiyarı diyoruz, türkiyede yazılmıs yazılan anlamına geliyo, türk gelenekleir görenekleri diyoruz, türkiyedeki bir takım genelenekler görenekler anlamına geliyo.

Catı kimlik ola ola, türklük kendisini kaybeti, amorf bişi oldu gitti.
Sosyal ağlarda paylaş

Türk, Osmanlı gibi çatı bir kimlik olmaya müsait değil, zira bir ırk. Bu gün gelip de kürdüne, yahudisine, ermenise sen Türksün diyemezsin. Adam kabul etmez zira. Türke de sen Almansın desen kabul etmeyeceği gibi. Türklük, Türk ırkından gelen demek, bunu bulandırmaya bir üst kimlik haline getirmeye çalışmak saçmalık. Olmaz yani. Hani hepimiz farklı boylardan Türk olsak tamam da değiliz. Ama bu ülkenin dominant kültürü Türk kültürü, azınlıklar car car ediyor diye bunu baskılamaya çalışmak da saçmalık.
Sosyal ağlarda paylaş

eldar said:

O zaman üniter devlet Almanya örneğini düşün. Orada German diyor Anayasa'da. Fransa'da french, İspanya'da Spaniard.

almanyayı bulamadım şimdide

ispanya:
-Protect all Spaniards and all the peoples of Spain in the exercise of human rights, their cultures and traditions, languages and institutions.

fransa:
-France is an indivisible, secular, democratic and social. It ensures equality before the law for all citizens without distinction of origin, race or religion. It shall respect all beliefs. His organization is decentralized.

The law favors the equal access of women and men to electoral mandates and elective functions, as well as professional and social responsibilities.

-Voters are, under the conditions determined by law, all (major)* French national of both sexes enjoy their civil and political rights.

cok öle değil aslında.

*ilginc geldi farklı translatelar denedim, bazen french nationalsın'ın bazen both sexes'ın önüne koyuyo major'ı, adam gibi ceviri lazım oraya.
Sosyal ağlarda paylaş

Fransa anayasasında français'den başka bir şey yok ben sana söyliyim. French national dediğinin bizdeki karşılığı da Türk uyruklu. İspanya anayasasında İspanya'da ad vermeden birden çok halk yani etnik topluluk olduğunu kabul ediyor ama İspanyol dışında bir statü yok anayasada.
Türkiye'de de olabilir farklı halklar ama Türk tanımından vazgeçmeye gerek yok bunun için.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce ve Flame nikli Kurt arkadaslarin, Turk ve Turkluk diye bisey yok kalmamis erimis bitmis ama Kurtluk soyle irk boyle millet diye inatla yirtinmalari cidden manidar.

Kart kurttan gelinen noktaya bak, 20 seneye ulkenin adini Kurdiye yapalim derlerse sasmam bu ureme oranlariyla da.

edit: derdim irkcilik falan degil, sadece durum tespitidir.
Sosyal ağlarda paylaş

eldar said:

O zaman üniter devlet Almanya örneğini düşün. Orada German diyor Anayasa'da. Fransa'da french, İspanya'da Spaniard.

https://yenianayasa.tbmm.gov.tr/docs/Fransa-TR(4.10.1958).pdf

burada fransız anayasası var. fransız halkı veya vatandaşı ifadesi var hep. tüm fransız vatandaşları fransız'dır gibi bir madde var mı ben mi göremiyorum?
Sosyal ağlarda paylaş

"Tatar Ramazan" said:

Cuce ve Flame nikli Kurt arkadaslarin, Turk ve Turkluk diye bisey yok kalmamis erimis bitmis ama Kurtluk soyle irk boyle millet diye inatla yirtinmalari cidden manidar.

Kart kurttan gelinen noktaya bak, 20 seneye ulkenin adini Kurdiye yapalim derlerse sasmam bu ureme oranlariyla da.

edit: derdim irkcilik falan degil, sadece durum tespitidir.

şu üslupla onu da hak ediyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

şurada sittin tane anayasa'nın başlangıç kısımları karşılaştırılmış. baya faydalı bir makale.
https://yenianayasa.tbmm.gov.tr/docs/baslangic_kisimlari.pdf

said:
3.8.İspanya Anayasası
Anayasayı ilan eden güç “İspanyol milleti”dir. “Adalet”, “özgürlük”, güvenlik”,
“refah”, “adil sosyal ve ekonomik düzen”, “halk iradesi”, “hukuk devleti”, “kültürel ve
ekonomik gelişme”, “demokratik ve ileri toplum”, “dünyanın bütün halkları ile barışçı
ilişkiler” ve “işbirliği” vurgulanan kavramlardır. Anayasa metnini ise parlamento kabul etmiş,
İspanyol halkı onaylamıştır.25 Başlangıç kısmında tüm İspanyolları ve İspanya halklarının kültür, gelenek dil ve kurumlarının korunması çağrısında bulunularak, dilsel ve etnik
çoğulculuk güvence altına alınmaya çalışılmıştır.

burada da diğer anayasalardaki vatandaşlık tanımları

https://yenianayasa.tbmm.gov.tr/docs/vatandaslik_tanimlari.pdf
Sosyal ağlarda paylaş

öncelikle:
The term Spanish people, or Spaniards (Spanish: españoles [espa'ɲoles]), has two distinct meanings: Traditionally, it applies to people native to any part of Spain. More recently, it has also come to have a legal meaning, referring to people who hold Spanish citizenship.

Respect to the existing cultural pluralism is important to many Spaniards. In many regions there exist strong regional identities such as Asturias, Aragon, the Canary Islands, León, and Andalusia, while in others (like Catalonia, Basque Country or Galicia) there are stronger national sentiments. Some of them refuse to identify themselves with Spanish ethnic group and prefer some of the following:

Regional ethnic groups

Andalusian people
Aragonese people
Asturian people
Balearic people
Basque people
Canarian people
Cantabrian people
Castilian people
Catalan people
Extremaduran people
Galician people
Leonese people
Valencian people

ve devamında;

Catalonia is an autonomous community of Spain, with the official status of a nationality.

öle spaniard demek bizim türk dememizle aynı sey değil yanı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...