Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Tarlaya ağaç dikmek

Suark

Öne çıkan mesajlar

çam fidesi dikeceksen
40-45 yada dirsegine kadar yemek tabagi genisliginde çukur kaz, fideyi koy, toprakla kapat, dallarin çiktigi nokta 2-3 parmak toprak üstünde olsun, 3-4 litre su dök, can suyunu emince üst kisim kuruduktan sonra 3-4 gün haslanmis yımırta nın suyunu oda sicakligina gelene kadar beklet (yada fidenin yanina koy sogusun) soguduktan sonra dök :D sorasi kolay zaten
digerleri içinde ayni seyi yapabilirsin etrafina kireçten ufak bi cember cek(supernaturaldeki tuz cemberi gibi) egilip bükülürse yakınına oklva saplayip çok germeden sabitle
Sosyal ağlarda paylaş

Arazinin büyüklüğüne göre yağlık zeytinden de iyi paralar kazanabilirsin. Gerçi şimdi arazinin büyüklüğü derken Bodrum'da öyle ahım şahım bir yer sanmıyorum.

Bizim kendi yazlıklarımızın bahçesinde 4 zeytin ağacımız var, 2 tanesi yaklaşık 15 yıl önce dikilmiş. 2-3 senedir dedemler ve dayımlar bir firmayla anlaştılar yağ yaptırıyorlar. İşte 25 litre kadar yağ çıkıyor, bayağı da güzel. Yazlık Ayvalık bu arada...

Hani buradaki zeytin ağaçlarını da görüyorum. Gerçi Ayvalık'ta her yer zeytinde ahım şahım bakım istemiyor, toplamak için sadece köylüleri tutuyorlar ve fabrikalara veriyorlar. Sahipsiz arazilerin bir çoğuna köylüler ortak dalıyor topluyor. Zaten fabrikalar sahipli arazilerle çoktan anlaşmış olduklarından ötürü de bu işleri çoğunlukla onlar da yaptırıyor falan filan.

Bakım istemiyor ama verimli hale gelmesi yıllar alıyor. Zeytin garip ya, yemiyorum ben gerçi de işte yağı güzel oluyor asdfasd
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

zaten amaç para kazanmak,
kavak falan dikip satıyor millet,zeytinde olabilir oralarda tabi.

var mı bununla ilgili bilgi verebilecek site, şey de olur, hangi ağaç en çok mobilyada kullanılıo vs gibi.

@seagle
süper yorum hemen kazıyorum hafızaya tenks

para kazanmak amaçlı yapmak istiyorsan ciddi bir şekilde yatırım artı ilgi istiyor. ben 2.5 yıl önce girdim. nar bahçemiz var artık, seneye mevye almaya başlıycaz. 25 dönümlük bir nar bahçesinin ortalama gideri 7-8 yıllık* bin tl arasında. (profesyonel bakım alacaksan dışarıdan).

-damlama sulama sistemi, tasviye ve su havuzunu dahil etmeden fiyata, temel yatırımlar onlar-*

GERÇEKTEN çok zor bir iş. ve üretici asla para kazanmıyor bunu da söyleyeyim. fakat eğer değerlendirmek istiyorsan ve şu an aktif olarak gidip ilgilenecek halin yoksa, ceviz dikmeni öneririm.

ilgilenmeni gerektirmiyor, 7. yılda meyve almaya başlıyorsun ve aşırı değerli. en güzel tarafı alıcı buldum derdi yok, büyüyene kadar baktım derdi yok. yani ne bileyim nar veya portakal gibi değil.
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

GERÇEKTEN çok zor bir iş. ve üretici asla para kazanmıyor bunu da söyleyeyim. fakat eğer değerlendirmek istiyorsan ve şu an aktif olarak gidip ilgilenecek halin yoksa, ceviz dikmeni öneririm.

ilgilenmeni gerektirmiyor, 7. yılda meyve almaya başlıyorsun ve aşırı değerli. en güzel tarafı alıcı buldum derdi yok, büyüyene kadar baktım derdi yok. yani ne bileyim nar veya portakal gibi değil.

Ceviz de büyümek bilmiyor ki. 15-20 yıl önce dikilen cevizimizden şu an 15-20 tane ya alınıyor ya alınmıyor
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

zaten amaç para kazanmak,
kavak falan dikip satıyor millet,zeytinde olabilir oralarda tabi.

var mı bununla ilgili bilgi verebilecek site, şey de olur, hangi ağaç en çok mobilyada kullanılıo vs gibi.

@seagle
süper yorum hemen kazıyorum hafızaya tenks
mobilyalik vermen icin agaci yillarca buyutmen lazim, kisa vadeli bir is degil o. Eger niyetin kisa vadeli calismak ise fidan isine girmen gerekir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...