Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Istiklal Marsi ve Saygi

Kaliko

Öne çıkan mesajlar

İzledim şimdi, herifler tepkilerini koyacak guts'a sahip olmadıkları için oturmuşlar.

Azıcık spine olsa madem haz etmiyorsun marşdan çıkıp gidersin, bitince gelirsin.

Tepki gösteriyorsan da, umrunda da değilse umrunda olan insanların eventinde işin yok yani, orada haklı cuce.

lemuria said:

hangi bayrak kötü? marş? ney? ney?

türk.
Sosyal ağlarda paylaş

mantikli 2 sey soylerken, dolu dolu olsun diye bunlarin yaninda sacma sapan basit argumanlari eklemeseniz daha guzel olucak.
bestesi kotu, muzigi kotu nedir ya.

bana ne kadar gereksiz gelse de, icindeki hakk gondermesi bana ters gelse de; cucenin dedigi gibi istiklal marsinin varliginin nedeni, anlami belli. ISTIKLAL marsi zaten adi. bi isik yanmasi lazim.

turkiye cumhuriyetinin istiklal marsini gectim, yabanci bi ulkede onlarin marsi okunurken bile kalkar saygi durusunda bulunurum. bunu yapmamam icin adamlarin ozgurlugunden memnun olmamam lazim zaten.

ve bu borc falan degil. yasanmis bitmis olaylar, olmus insanlar. ortada borc yok. kimse sizi bizi dusunerek de savasmiyo. herkesin kendi hayati, kendi sevdikleri var.
ama ortada da bi cesaret hikayesi var. lise cagindaki colugun cocugun eline silah alip savasmasi var. sonucunda da ulkenin kurtulmasi var. buna saygi duymiycaksin da neye duyacaksin

o videodaki salaklarin da dunyadan haberi yok, birileri oturun diye gaza getirmis oturuyolar. "turkiye cumhuriyeti benim dusmanim, marsi da bana kufur" diye bile dusunsen, mekana gec girersin, hic girmezsin ya da cikar geri gelirsin. orda oturup bi de yuzlerini kapamaya calisan var arada. show.
Sosyal ağlarda paylaş

marş'ı anlayışta yanlış var sanırım. marş o. bir milletin milli marşı. müzikalite olarak gidip ödül kazansın diye bestelenmiyor ki zaten bestenin yapıldığı yıl ile şu zamanki müzik kültürü bambaşka.

ha ama xunn zaten kendisini Türk de görmediği için bu marşı saygı duyulur birşey olarak görmesini beklemek mantıksız olur.

wiki örneklemesi yapıyorum ama gayet düzgün bir tanım;

"A national anthem is a generally patriotic musical composition that evokes and eulogizes the history, traditions and struggles of its people, recognized either by a nation's government as the official national song, or by convention through use by the people"

marşa saygı duymak, bu ülkenin geçmişte yaşadıklarına, bu güne gelişine saygı duymaktır bence. bestecisine veya müziğine değil.
Sosyal ağlarda paylaş

5237 sayılı türk ceza kanununun 300.maddesine göre :
Türk Bayrağını yırtarak, yakarak veya sair surette ve alenen aşağılayan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu hüküm, Anayasada belirlenen beyaz ay yıldızlı al bayrak özelliklerini taşıyan ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin egemenlik alâmeti olarak kullanılan her türlü işaret hakkında uygulanır.
(2) İstiklal Marşını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(3) Bu maddede tanımlanan suçların yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi hâlinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır.
Jim_E_Rustler said:

lemuria said:

türk.
Sosyal ağlarda paylaş

lemuria said:

Türk Bayrağını yırtarak, yakarak veya sair surette ve alenen aşağılayan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu hüküm, Anayasada belirlenen beyaz ay yıldızlı al bayrak özelliklerini taşıyan ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin egemenlik alâmeti olarak kullanılan her türlü işaret hakkında uygulanır.
(2) İstiklal Marşını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(3) Bu maddede tanımlanan suçların yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi hâlinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır.
Jim_E_Rustler said:

lemuria said:

türk.

Hala kötü, birşeyi gradelemek aşagılamak değil.
Sosyal ağlarda paylaş

şimdii,
eğer bir devlet otoritesi vs istemiyorsan eğer,

sosyal bir çevrede yaşamaman lazım. Yani bir toplulukla beraber yaşamıyo olman lazım.
Bunun için, self sufficient olman lazım ki merak ediyorum,
"ağbi ben kendimi ait hissetmiormm kieee" diyenlerin kaçı kendi kendine hayatta kalabilir?
Muhtemelen bu forumda kimse kalamaz.

O zaman bir toplulukla yaşamaya mecburuz dimi gençler?
tamam bunu attık cebe.
Şimdi bizim gibi başka insanlar var, onlarda kendi kendilerine yetemediklerinden topluluk halinde yaşıyorlar.
Buraya kadar süper
Şimdi diyelim bu topluluk sayısı 5.

E insanız, bunun içinde ihtiyaç var, yoksulluk var, haset var, din var, var allah var, bu 5 topluluğun birbirine girmeme ihtimali ney?
0.

Bunları hesaba katarak, zaten yapabileceğin 2 mantıklı şey var.
1- var olduğun toplumun yönetimini ele almak,ya da etkin olmak.
2- var olduğun toplumun kurallarına uymak.

He ben bu topluma ait değilim diyorsan, diğer toplumlara yalvarabilir, önünde eğilebilir, her zaman için dışardan gelen olarak yaşayabilir ve onların göreceli olarak daha iyi koşullarında takılabilirsin.
Ama hiçbir zaman özgür olamazsın, çünkü sen kendi kendine yetemiyorsun.

Eh her toplumun bir geçmişi var, her geçmişin bir hikayesi, bi efsane bi özeti var.
İstiklal Marşı'da bizim yakın geçmişimizin özeti, ejderha kesen adamın hikayesini anlatan ozan gibi düşünebiliriz.

Bunun bulunduğu bi toplumda, aman ben beğenmiyorum aman istemiyorum diyebiliyorsan, bu koşulların softlaşmasından ötürüdür, seninle alakalı değildir. Çünkü sen zayıf, kendi başına hayatta kalamayan başkalarına ve topluma muhtaç zavallı bişeysin. Birisi sana hakkı vermese, hakkında olmaz zaten.

Peki koşullar neden müsait?
Marşın sana anlattığı olaylar, ve marşın oluşma biçimi sayesined müsait. Yani sen,ben bugün soft koşullarda göbek bağlayıp mırın kırın edebiliyorsak, bazı şeyler isteğimize bağlı gibi duruyorsa bunun sebebi o marşın yazılma sebebiyle aynı.
Ona sebep, marşa saygısızlık etmek her ne kadar hak ve özgürlük olarak görülsede, biraz mantıklı düşünüldüğünde ileri derecede saflığın eseridir.
Sosyal ağlarda paylaş

Jim_E_Rustler said:

Kimsenin marşa saygısızlık ettigini görmedim threadte.

Sanmıyorum direkt marşa kin duyabilecek saflıkta birinin oldugunu.

forumu kullanmayı beceremiyorum, özel mesaj ile gönderdiğim mesajı buraya da yapıştırıyorum:
Jim_E_Rustler said:

Konuya gitmek icin tiklayin: http://forum.paticik.com/read.php?13,6850668,6854256#msg-6854256
lemuria said:

Jim_E_Rustler said:

lemuria said:

türk.

Hala kötü, birşeyi gradelemek aşagılamak değil.

yarı ingilizce yarı türkçe konuşmak "lame" bir hareket, fyi. öncelikle bunu belirteyim ve geçeyim.

ikinci olarak yaptıgın şey bayrağımıza hakarettir, ve hakkında suç duyurusunda bulunulabilir. ve o zaman da "gradelemek aşağılamak değildir maaaan" şeklinde takılamazsın, konuştuğun yer forum olmaz çünkü.

gelelim olayın etik kısmına:
senin türkiye cumhuriyeti için belki bir parmağın bile kanamamışken, (konuşma tarzından henüz askere bile gitmediğini tahmin ediyorum) o gün tek tesellisi şehit olup cennete gitmek olan, ölümü kabullenmiş, vatan ugruna herşeyini, canını veren kahramanların zaferini temsil eden bayrağımıza kötü demek gibi bir hakkın yok. türk bayragının renklerinin, üzerindeki ay yıldızın ne anlama geldiğini hepimiz ilkokulda öğrendik. eğer ilkokulda değilsen bunları da biliyor olman lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

parti bayrağı biri diğeri alman bayrağı ile birleşmişi

http://www.loeser.us/flags/images/german/imperial_flags/imperial_naval_jack_1909-1919.png

sembollerden ve insanın dogasından bu akdar anlıyan ve akfayı metafiziğe bozmuş bir hariketin bayrak işini bu kadar dogru yapması şaşırtılıcak bişi değil, dinler bile gelip geçici ancak semboller kalıcıdır

ki model olarak zaten çoğu romadan araktır

http://i683.photobucket.com/albums/vv197/lothrain/roman_flag2.jpg

roma imparatorluğu dunayda yok bugun ama sembolleri hayatın her yerinde egemen
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...