Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Pilot kalemle ateizmi cokerten genc

Ardeth

Öne çıkan mesajlar

GERGE said:

Ben de cok okudum, anladim da ne dendigini. Inanmak nerede denkleme giriyor hala anlamis degilim ama.

O degilde okulda etik dersinde basi kapali bir kizla tanistim; dine cok onem veriyorum, din benim hayatimdaki en onemli sey, hep din bilginlerini okuyorum diyordu. Ama Aquinas okumamisti. Gulup gectim.

Cool story?

Okudum diyenlerin Bonaventura diyince höö demesi ilginc tabii. Ben bana okuyunca anlarsin diyip Buhari kim bilmeyen musluman gordum.

Sana nasip değilmiş mübarek. İnşallah oda olur. Seni favorılerıme eklıyorum beraber cumaya beyazıt camııne goturucem seni.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Bak, insan cok karmasik, tasarlanmis olmali diyorsun. Oyleyse cevap ver: buradan yola cikarak bu evreni yaratan tanri da en az evren kadar karmasik olmali diyebilir miyiz?

Kalemi tasarlayan kalemden kat ve kat ve kat üstündür abi. ( topikten kopmayalım ltf =P )

Yalnız ezber bir giriş gibi geldi heyecanla bekliyorm. Çılgın bir diyalektik bekliyorum sende gerge.
Sosyal ağlarda paylaş

goldbären said:

e iyi de allah bir kere ilk hızını vermiş çevrimi kurmuş sonra çalışıyor işte? ebedi ve ezeli bir üstün zekadan daha mı iyi bileceksin

onu deseler yine anlarım da sanki böyle olamayacak kadar karmaşık bişeymiş gibi gösteriyorlar sonra da llahın her şeye gücü yeter diyorlar lol wut?

yapmamış böyle bişey de geç abi niye kanıtlamaya çalışıyorsun olamayacağını zaten dinin ilk aksiyomu bunun olabileceğini belirtiyor: allahın her şeye gücü yeter
Sosyal ağlarda paylaş

Defensive said:

GERGE said:

Bak, insan cok karmasik, tasarlanmis olmali diyorsun. Oyleyse cevap ver: buradan yola cikarak bu evreni yaratan tanri da en az evren kadar karmasik olmali diyebilir miyiz?

Kalemi tasarlayan kalemden kat ve kat ve kat üstündür abi. ( topikten kopmayalım ltf =P )

Yalnız ezber bir giriş gibi geldi heyecanla bekliyorm. Çılgın bir diyalektik bekliyorum sende gerge.

o zaman allahı kim tasarladi bu mantıkla ?
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Eger Tanri kat kat daha karmasiksa o da bir tasarimci ister. Bu probleme cozumu Aquinas'in sinirsiz basitlikte tanri teorisinde buluruz, sinirsiz basitlikte bir varligin sinirli akillarda ancak sinirsiz karmasayla algilanabilecegini iddaa eder; ona gore Tanri'nin parcalari yoktur, bu nedenler sinirsiz basittir. Basta Tanri'nin da tasarimci isteyecegi meselesine guzel bir cozum gibi gorulse de biraz baktiginda Tanri'nin tek bir sey olmasi ve teklik icinde her seyi barindirmasi ona zorunlu olarak karakterler verir. Mutluluk soz konusu oldugunda Tanri mutluluktur, nefret soz konusu oldugunda Tanri nefrettir. Tanri sonsuz derecede basittir cunku. Goruldugu gibi ama bu yolla tek yaptigimiz Tanri fikrini Spinoza tarzi bir olguculuga baglamak ve gereksiz kilmak.

Basitce, karmasik seyler ancak tasarlanabilir kaniti sadece Tanri'nin varligi sorununu icinden cikilmaz bir sorular dizisine itiyor.

Daha karmasiklastirmak istersen metafizik ve universallara girmek gerek. Ama bu soyledigin sey kanit olmaktan o kadar uzak ki, sadece cahil insanlarin aklini celebilir yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Yıl 2013 inananlar hala insanlar bazı şeyleri bilim ile açıklayamıyor diye allah yaptı, allah var argumanını kullanıyor. Bilmiyorum demek bu kadar mı zor anlamıyorum. Adı üstünde inanç, kanıtı olsaydı zaten "inanmazdınız", "bilirdiniz". E inanmayanla inanan arasında tek fark, inananların bilinmeyenleri bildigine "inanması". Ama bu onları gerçek yapmaz elbette...
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Bu soyledi kaniti ortaya ilk atan Ibn Rusd olmustu. Sonradan Aquinas, Paley gibi insanlar da kabul etti. Ozundeki temel sorunlardan biri de insan yapimi seylerle dogal seyleri bir tutmak. Karmasiklik ile tasarim arasindaki iliski insan yapimi seylerde var sadece aslinda. Bizim esya ile olan iliskimizi Tanri'ya mal ediyoruz, bu da tanri kavraminin kendisi icin tehlikeli.
Sosyal ağlarda paylaş

Defensive said:

GERGE said:

=D
Sosyal ağlarda paylaş

Sen sordun ben cevapladım çapkın, bak ben bilirim malımı. Tasarımdan vurayım dedin. Neyse bende fikrimi açıklayayım.

Allah yaratılışdan evvel bilinmez bir makamdaydı, Tüm sıfat ve isimleriyle Allah oldu. İnsanların gönüllerindeki tecellisi Hak oldu. Aynen senin dediğin gibi mutluluk ve nefret gibi.

Şimdi şurda ayrılıyoruz, sen karmaşık birşeyi algılayamadığım için onu ancak tasarlanabilir olduğunu varsaydığımı söylüyorsun.

Ben ise Allah'a inandığımı ve hissettiğimi söylüyourum. Ara arada doğaüstü şeyler görüyorum.

EE ne yapıcaz şimdi ?
Sosyal ağlarda paylaş

Baba bilmesek görmesek sadece anten gibi hissediyorum demekle olmaz ki ? Ben yolumdan %100 eminim. Çünkü görüyorum duyuyorum ve biliyorum. Ama burda ben ak sakallı dede gördüm demek çok samimiyetsiz ve kibir olur. Ama bilin yani. Perdeler açıldı mı görüntü net. Yalpalama yok acabalar yok. Güvenim ordan geliyor abi. Ben burda yurekten tartısıyorum. Ama bir yere kadar. Çünkü düşüncelerimle ve soyledıklerımle bır yere kadar gelebılırım. Bır yerden sonra karsı tarafa saygı duymak zorundayım.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Bu soyledi kaniti ortaya ilk atan Ibn Rusd olmustu. Sonradan Aquinas, Paley gibi insanlar da kabul etti. Ozundeki temel sorunlardan biri de insan yapimi seylerle dogal seyleri bir tutmak. Karmasiklik ile tasarim arasindaki iliski insan yapimi seylerde var sadece aslinda. Bizim esya ile olan iliskimizi Tanri'ya mal ediyoruz, bu da tanri kavraminin kendisi icin tehlikeli.

yoo karmasıklık ile tasarım ınsan yapımı seylerdede olmak zorunda değil.

karmasıklığın vuku bulması ile, karmasıklığa karar vermesi arasındaki fark bile bir kenara koysak, her tasarımın karmasıklığının sebebi veya sonuclandırıcısı ınsan değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Defensive said:

Baba bilmesek görmesek sadece anten gibi hissediyorum demekle olmaz ki ? Ben yolumdan %100 eminim. Çünkü görüyorum duyuyorum ve biliyorum. Ama burda ben ak sakallı dede gördüm demek çok samimiyetsiz ve kibir olur. Ama bilin yani. Perdeler açıldı mı görüntü net. Yalpalama yok acabalar yok. Güvenim ordan geliyor abi. Ben burda yurekten tartısıyorum. Ama bir yere kadar. Çünkü düşüncelerimle ve soyledıklerımle bır yere kadar gelebılırım. Bır yerden sonra karsı tarafa saygı duymak zorundayım.

e yanı aynen bu kadar işte.

dibine kadar hisset bil kabullet abi zaten, miss gibi.
yanlıs anlamadıysam zaten bi yere gelip durduğun noktada karsındakinin senın yasadığın tecrubeye ınanmasını beklememek. miss işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...