Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Maddenin enerjiyi emiklemesi

Ekmek

Öne çıkan mesajlar

Asteroth said:

Mesela elma yiyosun, onun elektronunu da yemiş oluyosun otomatikman, senin elektronunla birleşip yüksek seviyeye çıkıyor.

Elektronsuz posayı da tuvalete bırakıyosun zaten.

Abi kaynak verebilirsen daha iyi olur.
Ya da son satır referans kısmı mıydı bilemedim xDxD
Sosyal ağlarda paylaş

elektromanyetik dalga bi o tarafa bi bu tarafa oynayan bi elektrik alan yarattığı için yüklü parçacıkları titretmeye harcıyo kendisini. ground state de olmayan elektronlarda atomun etrafında takılırken diyelimki dairesel bi yörüngesi var, bu sonuçta ivmelenen bi yüklü parçacık, oda elektromanyetik dalga oluşturup etrafa yayıyor bu titreşim hareketiyle, ground state e dönmeye çalışıyo yani enerjiyi yayıp. o dalgada gidip komşu atomlara falan yada etrafa gidiyo. bu iş elektronu metallerdeki gibi serbest takılabiliyomu yoksa çekirdeğe şöyle bi şekilde bağlıda anca kopmadan yerinde titriyomu falan gibi kriterlerle bu maddenin karakterini belirliyo. ground state (elektronun takılabildiği en düşük enerji) de niye enerjiyi yaymıyo da bohr teorisinin zıçtığı yermiş, orda böyle tam aynı anda her yerdeyim zaaa gibi takılıyo elektron quantum işleri falan, o yüzden oynaşan bi yüklü parçacık gibi bi durum yok gibin oluyo ondan dalga yaymıyo :p derslere gidiyorum artık :D
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...