Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İngiliz, Alman, Türk filan niye büyük harfle başlıyor?

GERGE

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
Biraz once aklıma takıldı, dil bilgisi kitabım da yok hiç. Türkler derken mesela tek bir şeye hitap etmiyoruz, tüm bir topluluğu ifade ediyoruz. Cins ismi gibi olmasi lazim değil mi yazımının? Türkiye gibi ülke isimleri özel ama Alman ya da Çerkez gibi etnik gruplar niye özel sayıliyor? Sadece milliyetçi bir kullanım diye düşünüyorum ama bilimsel dayanağı varsa öğrenmek isterim.
Sosyal ağlarda paylaş

bunu ilkokulda sormuştum ben de. alman büyük harfle niye başlıyo dedim hocaya, alman özel isim, bir insan grubu içinde almanları belirttiği için büyük harf dedi. o zaman dedim bir meyve grubunun içinde elmaları belirttiği için neden elma büyük harfle başlamıyoruz lan dedim hocaya. kes lan dedi. ben de okulu bıraktım
Sosyal ağlarda paylaş

milliyetçilik bu değil
milliyetçilik bir milletin diğerlerinden üstün olabileceği ile ilgilidir bu bağlamda dilbilgisinde milliyetçilikten bahsetmek için ingilizleri fransızları küçük yazarken Türk milletini büyük yazmak gerekmektedir.

öte yandan bence güzel soru
dil genel geçer olmuş bitmiş bişey gibi gözükse de içinde tarihinden astronomisine insanlığa dair bütün bilgileri barındıran, kendine yedirmiş bir şey.

etimoloji de en önemli bilimlerden birisi olabilir insanın kendisini ve diğerlerini ve de türünü anlaması adına.
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

Almanca'da bütün isimler harfle başlıyo o baya kötü.

değil aslında bence daha iyi.

pek mantık aranacak bir şey değil genelde dilbilgisi kuralları. cumhuriyetten sonra dil kurumunun aldığı kurallara toplantılara bakılırsa orada vardır belki neden böyle bir karar alındığı
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

Nası daha iyi ya

Hangisi özel isim hangisi cins isim belli değil, anlamını bildiğin ama 1e1 çevirisini yapamadığın bi cümlede 2 tane bilmediğin bi kelime var diyelim

hangisi ne anlamıyosun

abi hepsi küçük olsa hangisi sıfat hangisi isimfiil hangisi fiil hangisi isim onu anlamayacaksın diyorum sen ne diyosun.....
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...