Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vikings (2013) - History

BiTcH_oFBaT

Öne çıkan mesajlar

karıları dogru. ama bir karısı eksik galiba. cocuklar dogru hatta hepsi hayvan gibi avrupada savastıgı icin onlarla ilgili cok da bilgi var.

ingilteredeki kadın mı yok? ecgbert ve aelle var cunku.

yani aynen sonucta romanı olmayınca insanlar okumuyor bişeyler degistirse bile farketmiyorlar ya da zaten degistirilecek bisey bile yok cunku adamın hikayesi 300 sene sonraki destanda bilmemkimin olum agıtında falan geciyor adamın yasadıgı yıllar bile bilinmiyor 9. yuzyıl iste yeeaa deniyor. boyle olunca su degisti bu eksik bu fazla BU NEDEN YOK muamelesi gormuyor. temiz bir dizi olarak kalıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

adamlar birleştirmiş hikayeleri,hiçte mantık hatası yaratmıyor ama adamların senaryosu.gayet güzel yoğurulmuş mit ile dizinin senaryosu.

yazılmış detay manyağı kitabı olmasına rağmen,gotdaki gibi sırf hadi gaz olsun diye güney amerika kıtası kadar yerde allahın dağında briennein assktr naber sendemi burdasın diye hound ile karşılaşması gibi olaylar yok mesela.

zaman geçsin diye sonu hiçbir yere bağlanmayan boş muhabbet yok,hemen hemen her 2-3 bölümde bir doyurucu anlamda 15-20 dakkalık falan savaş sahneleri var.gotda bütün sezon anca bir bölümde düzgün savaş sahnesi gösteriliyor ,onun dışındakiler olduda bitti maşallah niyetine atlanıyor.ki o bir bölümdeki savaş sahneside vikingsin sıradan kapışma sahnesi kadar etmiyor benim gözümde.

romanı olsa gene kimse gıkını çıkarmaz.çünkü adamlar işi kaliteli olsun diye yapıyor,gaz olsun bebeler coşsun veya sinir yapsın diye değil.iki dizinin bütçeleri kıyaslasan fark şaka gibi zaten.7-8 katı falan olması lazım gotun bütçesinin vikings e göre.belki daha fazladır.

tl;dr vikings bi 5-6 kat falan daha iyi dizi gotdan.ki üstüne vikings de sex yok bide sdfs.
Sosyal ağlarda paylaş

egbert ile ragnar'ın öyle bir muhabbetleri yok benim bildiğim, viking'lerle çatışması mercia ile ilgili yaptıklarından sonra olmuş ayrıca. sauron'u dövdükten sonra saruman'ın uruk hai'leriyle savaşmak gibi bir değişiklik.

ama adam açık açık söylüyor:
said:
Regarding the historical accuracy of the show, showrunner Michael Hirst comments that “I especially had to take liberties with ‘Vikings’ because no one knows for sure what happened in the Dark Ages" and that “we want people to watch it. A historical account of the Vikings would reach hundreds, occasionally thousands, of people. Here we’ve got to reach millions.”

bunu got için yapınca millet çıldırırken burada alkışlamaları çarpık, olay bu.

koca egbert'in "gel la ragnar hamam sefası yapalım" demesi brienne ile hound'un karşılamasından 327216731 kat saçma. popodan uydurma karakter değil çünkü gerçek adam.
Sosyal ağlarda paylaş

madcow said:

karıları dogru. ama bir karısı eksik galiba. cocuklar dogru hatta hepsi hayvan gibi avrupada savastıgı icin onlarla ilgili cok da bilgi var.

aslaug ilk karısı aslında.bjorn de dahil bütün çocukları ondan.lagertha shieldmaiden gene mitde de ancak onunla sonradan tanışıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

egbert ile ragnar'ın öyle bir muhabbetleri yok benim bildiğim, viking'lerle çatışması mercia ile ilgili yaptıklarından sonra olmuş ayrıca. sauron'u dövdükten sonra saruman'ın uruk hai'leriyle savaşmak gibi bir değişiklik.

ama adam açık açık söylüyor:
said:
Regarding the historical accuracy of the show, showrunner Michael Hirst comments that “I especially had to take liberties with ‘Vikings’ because no one knows for sure what happened in the Dark Ages" and that “we want people to watch it. A historical account of the Vikings would reach hundreds, occasionally thousands, of people. Here we’ve got to reach millions.”

bunu got için yapınca millet çıldırırken burada alkışlamaları çarpık, olay bu.

koca egbert'in "gel la ragnar hamam sefası yapalım" demesi brienne ile hound'un karşılamasından 327216731 kat saçma. popodan uydurma karakter değil çünkü gerçek adam.

uzun uzun yazıcaktımda üşendim.saçmalık anlayışın çok acayipmiş sam.
Sosyal ağlarda paylaş

ASoIaF'da olayları geçtim oturmuş karakterler var, olaylar bu karakterlerin kişiliklerini belirlemeleri açısından önemli. Ama olayları atladıkları için karakterleri de saçma sapan yansıtıyorlar, özellikle greywormun aşk sahneleri gibi saçma sapan eklentileri görünce önemli detayları eklemedikleri için senaristlere kızmamak mümkün değil.

Kitabın o kadar ilgi çekici bi kurgusu var ki dizinin milyonlara hitap etmesi için streamlininge ihtiyacı yok, HBO yapım kalitesi ve ilk sezondaki casting özeni yetiyor. Ama izleyenler arasında konsolcular var diye mi düşünüyorlar nedir baya bi önemli detay kesilip basit hale getiriliyor. Eleştirdiğimiz nokta bu.

Vikinglere gelirsek sam tarihi detayları biliyorsan bu topiğe yaz, her bölümde bu ne kadar saçma olmuş diyip bizi aydınlat panpa. Oturup saçmalığını tartışırız sonra. Yanlış bişey yok ki burda.
Sosyal ağlarda paylaş

ya işte benim mantıgıma gore o yıllarda vardıysa hikayede olması yanlıs degil. oldugu icin aelle ve ecgbert var dedim ama evet ecgbertle oyle bi diyalogları yok sanırım.

cocukların kimden oldugunu yazmıyordu okudugum sey ama 3 karısı ilk lagertha 2. nin adını hatırlamıyorum 3. aslaug diye hatırlıyorum.

önemli degisikliklerden biri sanırım 2 ingiltere seferi arasında bi fransaya saldırıyolar. rollo bi ara ayrılıp kendi saldırıyo falan.

ya işte hep buna geliyor olay. "sanırım". tarihler kesin olmadıgı icin hic biseyin kesinliginden emin degiliz o yuzden onların anlattıgı guzel geliyor. Bana da guzel geliyor bu arada.

Ama direk yazılı sabit bir eser olunca got daki gibi dizi yonetmeninin anlatısının kitabın aynısı olmasını istiyoruz. Tabiki burda kesinlik eksiklgiinden degil de "zaman,para vs." gibi eksikliklerden yönetmen hikayeyi biraz degistirince yerin dibine sokuyoruz.

Ben buna tepki gosterdim.

bence vikings son 2 sezonun en iyi dizisi. ama got da 2 numara. ve oyle aralarında da ekstrem bi fark yok. her pazartesi got nerde ya diye uyanıyorum hala.
Sosyal ağlarda paylaş

madcow said:

ya işte benim mantıgıma gore o yıllarda vardıysa hikayede olması yanlıs degil. oldugu icin aelle ve ecgbert var dedim ama evet ecgbertle oyle bi diyalogları yok sanırım.

cocukların kimden oldugunu yazmıyordu okudugum sey ama 3 karısı ilk lagertha 2. nin adını hatırlamıyorum 3. aslaug diye hatırlıyorum.

önemli degisikliklerden biri sanırım 2 ingiltere seferi arasında bi fransaya saldırıyolar. rollo bi ara ayrılıp kendi saldırıyo falan.

ya işte hep buna geliyor olay. "sanırım". tarihler kesin olmadıgı icin hic biseyin kesinliginden emin degiliz o yuzden onların anlattıgı guzel geliyor. Bana da guzel geliyor bu arada.

Ama direk yazılı sabit bir eser olunca got daki gibi dizi yonetmeninin anlatısının kitabın aynısı olmasını istiyoruz. Tabiki burda kesinlik eksiklgiinden degil de "zaman,para vs." gibi eksikliklerden yönetmen hikayeyi biraz degistirince yerin dibine sokuyoruz.

Ben buna tepki gosterdim.

bence vikings son 2 sezonun en iyi dizisi. ama got da 2 numara. ve oyle aralarında da ekstrem bi fark yok. her pazartesi got nerde ya diye uyanıyorum hala.

bide şu var,rollo ile ragnar kardeş değil.ragnar,rolladan daha önce yaşıyor.dizide kardeş yapmışlar bu karakterleri ama mantık hatası yaratıyormu hayır.hikayeyi genişletmek için yapmışlar.ki rollo/hrolfr da vikingler ve avrupa için çok önemli bir karakter.belki ragnardan bile daha önemli.

got u eleştiren hiçkimsede eminim değişiklik yapmalarını eleştirmiyor.yaptıkları değişikliklerin saçmalığını eleştiriyor.ya karakterleri basitleştiriyor,yada okuduğunuz karakterden çok daha farklı motivasyonlara sahip ve mantık hatası dolu bir senaryo ile karşılaşılaşıyosunuz.kalitesiz ve hype yaratmak için yapılan değişiklikleride eleştirmemek elde değil.

buarada umarım bjornden ve diğer oğullarından devam ederler hikayeye.italyan bi kaynaktan okumuşutumda bjorn taa romayı falan yağmalıyor.şehrin duvarlarını aşma hikayesi falan çok enfes.
Sosyal ağlarda paylaş

işte sen kitabı okudugun icin mantık hatası var su eksik bu eksik diyosun. ben okumadım ben gormuyorum mantık hatası falan dizide. ya da bu nası oldu ya dedigim bisey olmuyor.

aynı sey vikings icin de gecerli. suan okuyabildigimiz bi kitap olmadıgı icin adamların anlattıgı hikayede bir mantık hatası aramıyorsun. o yuzden mantık hatası yok diyorsun.

işte briennele hound karsılastı buyuk hata dev sıkıntı diyosun. ecgbertle ragnarın hamam sefası "olabilir" diyosun. bunlar birbiriyle celisen seyler.
Sosyal ağlarda paylaş

madcow said:
işte briennele hound karsılastı buyuk hata dev sıkıntı diyosun. ecgbertle ragnarın hamam sefası "olabilir" diyosun. bunlar birbiriyle celisen seyler.

Aga eçbertle ragnarın birlikte hamama girmesi tarihi olarak mümkün değilse o da büyük saçmalık? Niye böyle bişeye olabilir diyelim ya ahahahah. Ha yine de houndla brienne in orda karşılaşması kadar büyük saçmalık değil şimdi got un hakkını yemeyelim asd
Sosyal ağlarda paylaş

ya benim öyle bir derdim yok ki her bölüm fix "çok kötü olmuş" spamleyeyim, o noktaya gelmeden önce bırakmış olurum zaten diziyi. maksimum saçmalığı için düzenli eleştirdiğim evangelion yeni serisi oldu, onu da bıraktım. sevmediğim şeyleri söve söve yıllarca izleyecek kadar uzun değil hayat.
Sosyal ağlarda paylaş

Flassh said:

_Rave said:

tl;dr vikings bi 5-6 kat falan daha iyi dizi gotdan.ki üstüne vikings de sex yok bide sdfs.

ALLAHSIZLAR HALA LAGERTHAYI SOYAMADILAR YA
İÇİM YANIYOR ABİ

BASICAM PARAYI SATIN ALICAM DİZİYİ

bende çok kırgınım abi senaristlere o konuda.

gerçi kanal izin vermiyo galiba.
@sam dizinin senaristi ve yönetmeni kötü demem o dizinin ne castını kötü yapar ne kostümcüsünü ne mekan tasarımcısını ne müziklerini ne ışıkçısını ne makyajcısını ne bilmemnecisini.

zaten bildiğim hikayenin aynısını görmesemde bana ne,ben görsel kısmıyla ilgileniyorum zaten izlerken.ama bu demek değil yönetmen ve senarist iyi.çünkü iyi olsalar dizi sezon 1 enfesliğinde olurdu.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

madcow said:

Aga eçbertle ragnarın birlikte hamama girmesi tarihi olarak mümkün değilse o da büyük saçmalık? Niye böyle bişeye olabilir diyelim ya ahahahah. Ha yine de houndla brienne in orda karşılaşması kadar büyük saçmalık değil şimdi got un hakkını yemeyelim asd
olay surda zaten sacma olup olmadıgı hakkında bir fikrimiz yok. cunku bilmiyoruz. cunku yazılı sey yok. tek bildigimiz yaklasık aynı tarihlerde yasadıkları ve ragnarın ingiltereye sefer duzenledigi. hatta zaman cizelgesine gore mercia meselesine vikinglerin dahil olmuyor bile olması lazım galiba.

aynı sey kitabı okumayan biri icin brienne ve hound olayında da x kişisi yok x cumlesi yok bilmemne yok da da gecerli. kitabı okumadıgımız icin o bilgi yok yani yazılı birşey olmamasıyla olan bişeyi okumamak arasında sonucta fark yok. o bilgi olmadıgı icin sacma olup olmadıgı hakkında bir fikrimiz de yok. o yuzden gayet normal geliyor. got dizide anlatılanlar.

zaten tartısmanın ilk mesajı da suraya gidiyor.
madcow said:

cunku cıkıp "ama kitapta oyle degil" diyemiyonuz o yuzden.

ragnar ile ilgili tarihte nerdeyse yazılı bişey yok. adamlar kafalarına gore anlatıyo. kimse de hade lan diyemiyo.
Sosyal ağlarda paylaş

E tamam ASoIaF kitapları mevcut, dolayısıyla konsolcular sıradan halk kitlesi için hazırlanan içeriği deli gibi eleştirmeye devam edeceğiz. Önümüzdeki sezon da her bölümden sonra neyin neden kötü olduğunu siz commonerlara anlatacağız. Bütün bu süreçte yanlış bişey görmüyorum, tam tersine bilinçsiz halk kitlelerini aydınlatabilirsek ne mutlu bize.

ps : pardon heyecanlanıp küfretmişim, o kadar da abartmaya gerek yok =)
Sosyal ağlarda paylaş

Hayatta bana keyif veren yeterince kaliteli yapım var, ki game of thrones da bütün hatalarına ve eksiklerine rağmen görece iyi bir dizi. Ama içerik eleştirisine gitmeden bilinçsizce herşeyden keyif alacak olsak yavaş yavaş şuna döneriz

http://www.basvurular.tv/wp-content/uploads/2013/10/yeteneksizsiniz-turkiye-yarisma-programi-basvuru-600x300.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...