Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Factory Farming in 60 seconds

fede

Öne çıkan mesajlar

Ramocan said:

Ikı türlü kesim var tavukta; Kuru yolma ve sulu yolma;Kuru yolma sistemi insanlığın yaratılışından günümüze kadar gelen geleneksel, tek tek el ile tüy alma yöntemi ile doğallığı bozmadan tüy alma tekniğidir. Aynı zamanda bu sistemin çok zor ve sabır isteyen bir işçilik süreci vardır. Bundan dolayı firmalar tavuğu sıcak haşlama kazanlarına sokarak tüy alma yoluna gitmiştir. Bu sulu yolum sisteminde binlerce tavuk aynı kazana girdiği için tavuk eti kanlı ve dışkılı suyu çeker. Bu su çok pis ve bakterili olduğu için çeşitli kimyasal maddelerle bunun önüne geçilmeye ve tavuğun raf ömrü uzatılmaya çalışılır. Bu mükemmel ve kusursuz dediğimiz konvensiyonel sistemler aynı zamanda tavuğun et kalitesini ve besin değerini bozar, tadını değiştirir.

tavuk eti yiyesim kalmadı :S
Sosyal ağlarda paylaş

Ramocan said:

Ikı türlü kesim var tavukta; Kuru yolma ve sulu yolma;Kuru yolma sistemi insanlığın yaratılışından günümüze kadar gelen geleneksel, tek tek el ile tüy alma yöntemi ile doğallığı bozmadan tüy alma tekniğidir. Aynı zamanda bu sistemin çok zor ve sabır isteyen bir işçilik süreci vardır. Bundan dolayı firmalar tavuğu sıcak haşlama kazanlarına sokarak tüy alma yoluna gitmiştir. Bu sulu yolum sisteminde binlerce tavuk aynı kazana girdiği için tavuk eti kanlı ve dışkılı suyu çeker. Bu su çok pis ve bakterili olduğu için çeşitli kimyasal maddelerle bunun önüne geçilmeye ve tavuğun raf ömrü uzatılmaya çalışılır. Bu mükemmel ve kusursuz dediğimiz konvensiyonel sistemler aynı zamanda tavuğun et kalitesini ve besin değerini bozar, tadını değiştirir.

siz nerden aliyosunuz eti?
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

kurban bayramı çok reröre diyen arkadaşların senede 1 kere et yiyen bi aileye bi fikirlerini açıklamasını istiyorum

Hayvanları kesmek yerine üremeye kassalar et fiyatları zamanla normal hal alır.

Simcity zaten bu. Yada farmville. Öle hemen cecik oluyo ürüyo hayvanlar.

Daha çok hayvan = daha çok yem
daha çok yem = yem fiyatlarındaki artış
yem fiyatlarında artış = daha pahalı et

Ayrıca hayvanı kesmeyip besleseler deki lojistik saçmalıklara değinmiyorum bile. 20 koyunum vardı kesmedim 40 tane oldu diye bi sistem yok nere beslencek bu hayvan nerde meraya çıkıcak?

Zaten öle bi imkan olsa hayvan bescisi onu dikkate alır adam bu işten para kazanıyo.

Yaaa zaten köydeki Himmet Dayı yapmayacak bu işi. Adamın eti ne budu ne ? Devlet destek verecek, hayvancılıkla uğraşanı özendirecek. Kurban fiyatları her sene katlanıyor zaten, kesim adetleri de azalıyor. Son 3-4 senedir İstanbul'a mal getirenlere sorduğunda "Bu sene son daha getirmeyecem elimde mal kalıyor, uğraştığıma değmiyor." diyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Masakari said:

BonePART said:

kurban bayramı çok reröre diyen arkadaşların senede 1 kere et yiyen bi aileye bi fikirlerini açıklamasını istiyorum

Hayvanları kesmek yerine üremeye kassalar et fiyatları zamanla normal hal alır.

Simcity zaten bu. Yada farmville. Öle hemen cecik oluyo ürüyo hayvanlar.

Daha çok hayvan = daha çok yem
daha çok yem = yem fiyatlarındaki artış
yem fiyatlarında artış = daha pahalı et

Ayrıca hayvanı kesmeyip besleseler deki lojistik saçmalıklara değinmiyorum bile. 20 koyunum vardı kesmedim 40 tane oldu diye bi sistem yok nere beslencek bu hayvan nerde meraya çıkıcak?

Zaten öle bi imkan olsa hayvan bescisi onu dikkate alır adam bu işten para kazanıyo.

Yaaa zaten köydeki Himmet Dayı yapmayacak bu işi. Adamın eti ne budu ne ? Devlet destek verecek, hayvancılıkla uğraşanı özendirecek. Kurban fiyatları her sene katlanıyor zaten, kesim adetleri de azalıyor. Son 3-4 senedir İstanbul'a mal getirenlere sorduğunda "Bu sene son daha getirmeyecem elimde mal kalıyor, uğraştığıma değmiyor." diyorlar.

hala kurbanda kesilen hayvanın ne alakası var hayvancılıgın gelişmesiyle anlamış deilim
bi marketin guclenmesinin en onemli sartı talebin artmasıdır
sen iç piyasadaki talebin önünü kesersen nasıl bi anda güçlencek o piyasa anamadım ben
sorun hayvanların ürememesi deilk ki
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

sağlıklı olandan çok fazla çok şey yapıyoruz
gene en zararsızı kırmızı et o açıdan
mis protein
kan gelsin yüzüne cüce

evet ama aşırı tüketim sonucu meydana gelen aşırı talebi karşılamak için et üretimi çok kötü koşullarda gerçekleştiriliyor. az insan olun da insan gibi yiyin. cücenin orda dediği gerektiğinden fazla yiyorsunuz. zararı ise insanlığa genel olarak. yoksa fazla kırmızı et yiyip de düzenli spor yaparsan da sana bişey olacağını sanmam.

tavuk üretimini ele alırsak, en iyi koşullarda bile kitlesel boyutlarda tavuk yetiştiren şirket bu hayvanları baya kalabalık öbekler halinde yetiştiriyor. mutluluk ülkesi kanadada bile bu iş böyle. e böyle bir durumda tek bir tavukta çıkacak hastalık bu tıkış tıkış büyüyen tavuk öbeğinde çok hızlıca yayılıp çok büyük telef ve zarara sebep olabilir ki bu kadar hayvanın dışkıladığı bir yerde bunun olmaması mümkün değil. bu sebeple tabi ki türlü türlü antibiyotiği basıyorlar. bunun üstüne ise zaten dana gibi antibiyotik bastıkları için dışkı temizliği oldukça az oluyor bu tarz işletmelerde. dolayısıyla tavuklar kendi bokları üzerinde büyüyor denebilir. böyle bir ortamda yetişiyor bu hayvanlar yani. ki kapitalist sistem, eğer ki hayvanlar bokları üzerinde büyüyebiliyorsa, o bokları temizlemeyerek hayvan gibi bir giderden kurtuluyorlar.

tek bir belgesel izleyip de hayatım değişti deme değil bu değişik ülkelerin üreticilerinin websitelerinden elde ettiğim bilgiler çoğu. antibiyotik kullanmıyoruz diyen büyük üretici görmedim ben kanadada bile. sadece onlar daha transparan ve üretme şekillerini açıkça belirtiyorlar.

insan olun kısacası az. ha tabi bu nüfus artışıyla sadece az yemek kurtarmaz orası da doğru. "üç çocuk yapın" gibi talihsiz açıklamaları yapan kişilerin cehaletini de yüzüne vuracak toplumlar lazım ama nerdeee
Sosyal ağlarda paylaş

-Deno- said:

et, süt, yumurta yememek saçma bir fikir. öyle bir dünya yok yani.

aslında doğal olanı o. her canlı bir başka canlıyı yiyerek besleniyor bir şekilde. "süt yemiyelim, süt hayvandan çıkıyor, yazık hayvanlara" mantalitesi bana absürt geliyor. omnivore canlılar olduğumuz için sebze yediğimiz gibi yumurta, süt, et de yememiz gerekiyor. önemli olan bunu yaparken hayvanlara eziyet etmeden veya katliam yapılmadan yapılması.
Sosyal ağlarda paylaş

Sıkıntı şurada çiftlik hayvanlarının tüketimi çok, balık tüketimi çok daha az. Bir yığın deniz ürünü var ve mevsimine göre de bazı balıkların fiyatları ciddi miktarda azalıyor.

Diyeceksiniz ki balık çok mu fazla denizde ? İşte orada devletin denetim eksikliği devreye giriyor trol ile balık avlama yasak olmasına rağmen sıkı bir denetim yapılmıyor, yemleme ile balık avlanıyor vs. Mevsimi dışında balık avlayan ticari tekneler oluyor ve maalesef denizlerde ki denetim çok az.

Ancak uygun şartlarda deniz ürünlerinin tüketimine ağırlık verilirse çok daha mantıklı olur gibi geliyor bana. Hem daha besleyici hem daha sağlıklı. Kırmızı et tüketimine ağırlık veriliyor sonra kalp damar'dan herkes mort.
Sosyal ağlarda paylaş

balik denetimiyle cok alakali degil bence tuketim.
1 yıl hic tutulmasa balik miktarinin simdiye kadar olan max miktari karsilayacagini falan acikladi bazi bilimciler tum dunyada.yani balikla ilgili ciddi bir problemi yok dunyada insanlarin.tr de hardcore balikci sirketi az
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

balik denetimiyle cok alakali degil bence tuketim.
1 yıl hic tutulmasa balik miktarinin simdiye kadar olan max miktari karsilayacagini falan acikladi bazi bilimciler tum dunyada.yani balikla ilgili ciddi bir problemi yok dunyada insanlarin.tr de hardcore balikci sirketi az

Yok tüketimin onla bağlantısı yok zaten sorun tüketilmemesi, daha doğrusu piyasada tutulan balıkların tüketilmemesi. Deniz de az balık var diye bir argüman olursa diye de bir açıklama yaptım.

Ancak balıklar buzhaneden buzhaneye koşuyor. Karadeniz'de mesela balıkçılar mecburen bedavaya dağıtıyor belli miktarı geçince onu bile almayan oluyor vs. Zaten hamsi mevsiminde hamsinin kilosu karadeniz'de 2 lira gibi komik rakamlara satılıyor.

Türkiye genelinde ciddi anlamda balık tüketimi az, aslında bir tablo olsa şöyle kıyaslayabileceğimiz daha yerinde olacak.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25291506/ mesela şu haberde yılda kişi başı 8 balık yiyoruz adlı bir haber var, hakikaten ironik.
Balık var, yiyen yok. Kırmızı et fiyatları artınca dahi balığa ciddi bir yönelim olmuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Sıkıntı şurada ki karadenizde balık tüketimi fazla olmasına rağmen akp Samsun'da %61, Trabzon'da %59 oy alabiliyor keza Karadeniz tümden Akp'ye vermiş, %50'nin altında oy aldığı çok az il var Karadeniz'de.

Bende beslenme ile alakalı bir probleme bu durumu bağlamak isterdim ama ondan daha mantıksız sebepler var maalesef.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...