Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Limited şirket hk. bilgisi olanlar yardım...

Liebe

Öne çıkan mesajlar

Abi 400.000 TL cirolu şirkete iyi para kazandırdığını söylüyorsun ve ek olarak 900 Tl maaş aldığını söylüyorsun.

Adamlar seni sömürebildikleri kadar sömürmüş zaten, bir de üstüne şirket açıp pislik felan yapacaklar gibi geliyor şu an.

Şirketin kontrolü ne kadar senin elinde olacak önemli olan o, onlar seni kazıklayacağına sen onları kazıkla.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla hacı öncelikle 900-1500 tl maaşa tav olmuşsun bunun altını çizelim. 2. böyle firmalar ileride yolacağı kazıklayacağı çalışanlarına herzaman çok iyi davranır ve ilgili gibi gözüküp işlerini ayarlarlar.
Şimdi gelelim şirket konusuna bazı arkadaşlar demişler yeni doğmuş çocuğun olsa bile girme diye doğru demişler. Sende demişsin her türlü cinliği biliyolar diye. Öyle şirket senin adına diye para akışı bende fln geç onları kazın ayağı öyle değil. Şirket bu sonuçta kendilerine de parayı kullanma yetkisini çok rahat açarlar. LTD kağıt üstünde sadece koyduğun sermaye kadar sorumlusun fakat yarın şirketin borçları ödenmezse alacaklılar sana gelir başını ağrıtırlar. Vergiden kaçamazsın her türlü birikmiş vergiyi geçirirler. Ayrıca adamlar okulun bitmesin diye elinden geleni yapıyolarmış koca bir lool diyorum. Bence kısa zamanda çık orda hemde sigortasız çalışıyosun yazık.
Sosyal ağlarda paylaş

Son iki abilerimiz de benim söyleceklerimi söylemişler, bu arkadaşların bir "ortak"tan çok bir "günah keçisi" arıyorlar gibi geldi bana. Limited şirket ortağı olmak başka dışardan atanan müdür olmak başka şeylerdir. Kargo firmasından gelecek meblağlar şirket hesabına yatar, sen de buradan onlara hesap verirsin bunda sorun yok. Çek karnesinden yazılacak her türlü borca koyduğun sermaye kadarı ile sorumlusun burda da sorun yok, SSK ve bağkur'u ödemezlerse işyerine haciz gelir e peki bu da güzel, şimdi süper tespit geliyor; bildiğim kadarı ile reklam firmalarında fikirsel eserler kategorisine girdiğine ve fiziksel mal alım satımı daha az olduğu için karlılığı yeni kurulacak üretim şirketinden daha fazla yani demek oluyor ki bu arkadaşlar sana naylon fatura kestirecekler bol bol...
Hocam, 18 aydan 3 yıla ağır ceza ile başlar, vergi kaybının üç katına kadar ceza kesilir, şirket kaynakları yetmez ise faturada imzası olan(imza yetkilisi) ve şirket ortaklarından müteselsil olarak tahsil yoluna gidilir. Parayı bi şekilde bulsan bile ticaret siciline ve adli kayda girecek bir cezanın sana ömür boyu manevi yük getireceği kanaatindeyim. bir daha düşün, daha çok yolun var, kiminle yürüyeceğini iyi seç kardeşim...
Kolay gelsin
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de okudum da, bu durum senin tam olarak ne işine yarayacak anlayamadım. Niye bu yük altına giriyorsun ki?

Biraz söğüşleniyorsun gibi bir his oluştu bende. Madem adamlara 'kazandırıyorsun', potansiyelinin farkına var, adam gibi koşullar iste. 900 TL falan değil yani mevzu. Şirket sahibi görünmeni istiyorlarsa da bunun bir 'neden'i olmalı. Niye yani?
Sosyal ağlarda paylaş

Çok anlamam ama üniversite yıllarında (12 sene kadar önce) dayımın benim üstüme açtığı şirket yüzünden, geçen sene vergi affından faydalanarak, faizsiz ve cezasız olarak "28 bin TL" vergi borcu ödedim (ana para 50k üzeri bişeydi). Ticaret odasında 8 bin küsür TL ödedim. (Tabi sağda solda çek, senet vs.. yoktu ondan yırttık en azından) Şirketi tasfiyeye soktuk kapanmasını bekliyoruz öyle zart diyede kapatamıyorsun kapatmak istersen 1 sene sürüyor sanırım. Ben üni den sonra bütün kazancımı birikimimi bi tane daly***ak yüzünden bunlara harcamak zorunda kaldım. Dayım tabi yok ortalıkta gitti gider. Sen burdan kendine pay çıkarıp güvenip güvenmeyeceğine karar verirsin tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

Theridone said:

Önce yeni TTK'yi oku, ardindan kararini kendin ver.

Aklim yettigince sana cevap vereyim;

Simdi 2 turlu handikap var.

Sirket senin adina oldugu icin adamlar bankadan kolaylikla cek karnesi alabilirler. Cek karnesinin ne oldugunu anlatmama gerek yok sanirim. Ne yazilirsa odur, banka senin yerine oder onu. Sonra da senin yakana yapisir.

Adamlara sirketi kurduktan sonra mecburen guvenmek zorundasin. Geceleri uykunu cok kacirir bu is zamanla. 10 dusun 1 karar ver.

Ayrica vergi kacirmak gibi bir ihtimalleri de var. Ama senin yapabilecegin bir sey var bunun icin. Surekli vergi dairesinden borcu yoktur kagidi al 2 ayda 1. Kacirsalar bile fazla kaciramazlar.

Cek olayi cok sakat bu 1.
Vergi, Bag-Kur olayi da cok ciddi bu da 2.

Benim bildiklerim bu kadar.

Sirketi senin adina yapmalariyla birlikte butun sirketin mesuliyeti senin uzerinde olacak. Herkes seni bilip taniyacak aklinda olsun.

Yeni TTK bu limited sirketleri cok ciddiye aliyor zaten. Aklinda olsun. Oyle kur-kac olayi cok zor.

Burada bu islerle ilgilenen 1-2 insan vardir. Onlar da gorurlerse yazarlar zaten sana neler olacagini, olabilecegini.

Bu is 2-3 evrak isi degil, bunu unutma yeter.

şirket Liebenin üzerine olduğundan çek karnesi işlerine onun imzası olmadan giremezler ama vergi olayı gelir üzerinden olduğundan dolayı ondan kaçamazsın.

riskli görünüyo. ticarette babana bile güvenmiceksin. bekle yeri zamanı geldiğinde kendi şirketini aç. elin şeyiyle gerdeğe girilmez diye boşuna dememişler.
Sosyal ağlarda paylaş

az okudum da çok pis kullanılma potansiyelin varmış gibi geldi

kapılardan bmwlerle alınmalar kredi kartı vermeler bunlar insanı ele geçirecek şeyler saf insanı almışlar ağlarına ehehe bi de 3 kuruş maaş veriyolarmış valla bence temkinli davran.
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Şirketin kimin üstüne olduğu değil, imza yetkisinin kimde olduğuna bakar kredi almak, çek imzalamak, fatura kesmek ve sözleşme imzalamak.

İmza yetkisi illa ki firma sahibinin olacak diye bir kural yok, dışarıdan atadığın bir müdüre de yetki tam kapsamlı olarak verilebilir :)

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

çok yardımcı oldunuz arkadaşlar özellikle theridone ve ramo teknik detaylara girdiği için ayrıca teşekkürlerimi aldılar =)

900 lira sigortasız olayı benle alakalı biraz, ben istemedim sigorta açılmasını çünkü 200 euro almanya ve avusturyadan öğrenim bursu alıyorum sigortam açıldığı takdirde kesilecek direk burslar.

fikirler konusunda ise biraz spontane gelişen konular oldu genelde. yatırımlar konusunda yardımcı oldum kendi çapımda ve çoğu tuttu şimdiye kadar hep iyi dönüşler oldu ilginç biçimde.arkadaş ortamı "napsak amk şunu lan" tadında gelişen konuşmalar esnasında yani :D yoksa bildiğin muhasebe elemanıyım yani öyle ne geldi ne gitti faturalar falan benim derdim =)
Sosyal ağlarda paylaş

paramecium said:

Selam,

Ben yakın bir akrabamla (amcam) böyle bir iş yaptım. Tüm borçları ben temizlemek zorunda kaldım. Gerisini sen düşün.

Saygılar.

haha abi amcalar başa bela benim de buna benzer bi olay başıma geldi 4 sene de paramı anca tahsil edebildim sinir harbi,aradaki insanların birbirine küsmesi falan da cabası..

şurda topu topu 9-10 aylık bir aktif ticaret geçmişim var gördüğüm ve öğrendiğim tek şey babana bile güvenmiyeceksin olmuştur..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...